Hamilelikte Kilo Alımı

Hamilelikte Kilo Alımı
A+
A-

Hamilelik dönemi bir kadının belki de en çok kilo aldığı dönemlerden biridir. Bu dönemde artan hormon seviyelerinin ve bebeğin gelişimi destekleme ihtiyacının da etkisiyle beraber anne adayı sık sık acıkacaktır. Uzun süre açlığa dayanamayan kadın sürekli olarak bir şeyler atıştırma ihtiyacı duyar ve dolayısıyla da kilo alır. Gebelik süresince yani yaklaşık olarak 9 aylık bu süreçte bir kadın 10 ile 30 kilo arasında kilo alabilme ihtimaline sahiptir. Çok sık olmamakla beraber istenen kiloyu almayan anne adayları ile de karşılaşmak mümkün olsa da genel olarak baktığımızda hamilelikte normalden fazla bir kilo alımı durumu vardır. Özellikle toplumumuzda geleneksel düşünce ve algılama yanlışlıkları yüzünden pek çok anne adayı bu dönemde ne kadar fazla yerse bebeğin  o kadar çok sağlıklı olacağı düşüncesine kapılmaktadırlar. Ancak bu algının tamamen yanlış olduğunu bildirmekte fayda var. Tüm bunların aksine küçük porsiyonlarda sık sık beslenmek genelde gebelikte anne adayının ve bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir. Bu nedenle geleneksel sağlık kurallarına ve beslenme kurallarına uyulması ve gerekiyorsa gebelik beslenmesi ile ilgili bir uzmandan profesyonel yardım alınmalıdır.

Hamilelikte kilo alımı oldukça fazla olabildiğinden gebe olan adayların kaç kilo aldığı genelde hamile olan adayın ailesi ve akrabaları tarafından merak edilmemekte ve umursanmamaktadır. Bu süreçte yaklaşık olarak 10-15 hatta 25-30 kilo almak da oldukça normaldir ve normal karşılanmalıdır. Bu konuda en önemli olan husus ise şudur. Anne Adayının gebelik öncesinde normal kilosunda olduğuna emin olunması gerekmektedir. Eğer anne adayı gebelikten önce de şişman ise gebelik anne adayının sağlığı için son derece zararlı olabilir. Normal zamanlarında kilolu olan bayanlar gebelik dönemlerinde de diğer bayanlara kıyasla daha fazla kilo alma eğilimine sahiptirler. Ortalama 80-90 kilo bir bayan gebelik dönemlerinde 30-40 kilo alma eğilimi gösterebilirken gebelik öncesinde 50-60 kilo olan bayanlar ise genelde 10-15 kilo kadar alabilirler. Hamilelikte kilo alımı gerekli mi sorusunu soran hamile bayanlara az miktarda kilo almalarının ki bu miktar yaklaşık olarak 4-5 kilo olmalıdır, gebelik için bu durumun ideal olduğu söylenebilir. Ancak anne adayının kesinlikle kilo almaya kendisinin çaba göstermemesi gerekiyor. Eğer kilo almıyorsanız durumun gayet normal olduğunu kabullenmeniz gerekmektedir.

Gebelik Öncesi İdeal Kiloyu Bulmak Ve İdeal Kiloda Olmak Önemlidir

Www. Kilosorunum. Com 1

Gebelik esnasında gereğinden fazla kilo almamak için gebelik öncesi normal kiloda olmak gerekir yani şişman kadınların hamile olma girişiminde bulunmaları oldukça saçma olacaktır. Şişman anne adaylarının gebelik öncesi mutlaka ama mutlaka ideal kiloya inmeleri gerekiyor. Peki ideal kilolarını nasıl bulabiliriz? İnternette pek çok sitede Vücut Kitle Endeksi altında bir hesap bulunur. Bu hesap kişinin kilolu olup olmadığını ölçmektedir. Eğer kişi 18 ile 25 arasında ise normal kilolu, 18’den az ise zayıf 25’den fazla ise kilolu olmaktadır. Bu açıdan tüm bu değerlerin korunması çok ama çok önemli olmaktadır. Anne adaylarının hamile kalmadan önce mutlaka vücut kitle endeksini 25’e kadar indirmeleri ve sonrasında gebe kalmalıdırlar. Vücut kitle endeksi 25 ve altı olan kadınlar hamilelikte kilo alımı yapsalar da sorun olmayacaktır.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
2
0
Düşüncelerinizi önemsiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x