Dikkatli Okumalısın
Sağlıklı Market Alışverişi İçin Kesin Kılavuz
Diyette Sık Yapılan Hatalar
Su Kefiri
Günde iki buçuk litre su tüketilmeli
Ağız Kokusunun Nedeni Bademcik Taşı
Günde 2 Bardak Süt İçerek Fazla Kilolardan Kurtulun
Kilo Verirken Sık Yapılan Hatalar
Nefes Egzersizleri Kilo Vermeye Yardımcı
Yapılan Egzersizlerin Kalori Hesabı
Sabah Alışkanlıklarınız Kilo Vermenizi Engelliyor
Yoga Zayıflatır
Kilo Aldırmayan Besinler
Göbekten kilo alanlara öneriler
Basit Egzersiz Zayıflatır
Ayva Diyeti Nasıl Yapılır?
Sağlıklı Yaşamın Sırları
Gripten Korunma Yolları
Pişirilmiş Domatesin Faydaları
Sarımsak Tozunun Faydaları
Pepino meyvesinin faydaları nelerdir?
Salep içmenin faydaları
Chia tohumu zayıflatır mı?
1 Ayda 10 Kilo Verdiren Diyet
Kiraz Sapı Çayı
Montignac Diyeti
Elma Diyeti
Kupa Terapisi Nedir?
Tüm Gün Oturmanın 10 Zararı
Maydanozun faydaları neler?
Günde 1 kilo verdiren salatalık diyeti
Kilo vermek için kekik suyu tarifi
Saraçoğlu’nun elma sirkesi diyeti
Haşlanmış yumurta diyeti nasıl yapılır?
Patates diyeti nasıl yapılır?
Meme kanserlerinde genetik testler önemli
Maske, ağız kokusu sorununu ortaya çıkardı
Aile sağlığını korumanın 7 adımı
Hijyenik ped seçerken nelere dikkat etmeliyiz?
Diş sağlığınız için en faydalı besinler
Diş sıkma sorununa çözüm: Botoks!
Soğuk kış rüzgarları gözlerinizi kurutabilir
Göz neden seğirir?
Kulak sağlığını etkileyen 7 yanlış uygulama ve davranış
Çalışan kadınlarda ayak ve ayak bileği sorunlarına karşı 7 öneri
Yorgunluğunuzun nedeni B12 eksikliği olabilir
Sağlık riskini azaltmak için ideal kilonuza gelin
Diş nasıl fırçalanır?
Sağlığınızın durumu kalp atış hızınızda saklı
Çok Zayıfım Kilo Almak İçin Ne Yapmam Lazım?
Kilo Almak İçin Hangi İlaç Kullanılmalıdır?
Hangi Şurup İştah Açar?
En Çabuk Ne Kilo Aldırır?
Ne İştah Açar?
En Çok Kilo Yapan Şey Nedir?
Besin Takviyesi Nedir?
Haftada 1 Kilo Vermek İçin Günlük Kalori İhtiyacı
İştahsızlık Neden Olur ve Nasıl Geçer?
Diyet Yapmadan Kilo Vermek
Balığın Kilo Üzerindeki Etkileri
Uykunun Kilo Üzerindeki Etkileri

Günde iki buçuk litre su tüketilmeli

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları vücutta su kaybına sebep oluyor. Kronik rahatsızlıkları olanların su tüketimine daha …

Günde iki buçuk litre su tüketilmeli

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları vücutta su kaybına sebep oluyor. Kronik rahatsızlıkları olanların su tüketimine daha fazla özen göstermesi gerekiyor. Güneşle direk temastan kaçınılması gerektiğini söyleyen uzmanlar, sıvı kaybının ciddi sağlık problemlere sebep olacağı konusunda uyarılarda bulunuyor. Dahiliye Uzmanı Doktor Mustafa Güneş, vatandaşları aşırı sıcaklara karşı uyararak, çocukların, tansiyonu bulunan hastaların, diyabet hastalarının, özellikle sabah 10.00 ile 15.00 saatlerinde dışarıya çıkmamaları tavsiyesinde bulundu.

“Günde en az iki buçuk litre su tüketilmeli”

Sıcak havaların olumsuz etkiler oluşturabileceğine dikkat çeken Uzman Doktor Güneş, “Yaz sıcaklarının yoğun yaşandığı bir bölgedeyiz. Özellikle 4 yaş altı çocuklar, yaşlı hastalar, diyabet, tansiyon, böbrek hastalıkları, kalp damar hastalıkları gibi astım koah gibi kronik hastalıklar özellikle dikkat etmesi gereken risk grubu hastalarımız. Bunun yanında hamileler, emzirenler, açık tenliler, kilolular, açıkta çalışan vatandaşlar risk grubu oluşturmaktadır. Yazın sıcaklığın artmasıyla insan vücudu terle su ve elektrolit kaynağı sebep olmaktadır. Bunlar halsizlik, bitkinlik, yorgunluk gibi semptomlar bunun yanında vücutta yanıklar ekseriyetle sıcak çarpması dediğimiz vücudun terleyememesi, vücut sıcaklığın aşırı yükselmesi, baş dönmesi, baş ağrısı, bilinç kaybına giden ciddi bir tabloya da yol açabilir. Burada acil müdahale edilmesi gereken bir durum var. Direk hastayı acile götürüp tedavi altına almak gerekiyor. Burada özellikle vatandaşlarımıza şunu söylemek istiyorum. Dikkat edilmesi gereken hususlar var. Güneş ışınlarının dünyaya dik geldiği açıları olan saat 10.00 ile 15.00 arasında özellikle dışarıya çıkılmamasını öneriyoruz. Bunun yanında açık elbiseler, vücutta teri emebilen ince elbiseler öneriyoruz. İlle de çıkılacaksa muhakkak güneş kremi sürülmeli, vücudu, zararlı güneş ışınlarından korumak hem foto yaşama hem kanseri engellemek için bunu kullanmalıyız. Etrafı geniş şapkalar takmalı yine gözü zararlı ışınlardan koruyan güneş gözlükleri takmalıdır” diye konuştu.

Günlük normal insanların bile yaklaşık iki veya iki buçuk litre sıvıya ihtiyacı bulunduğunu ifade eden Güneş “Aşırı terlemeyle kaybettiğimiz suyu yerine koymamızın için günde en az iki buçuk litre su tüketilmeli. Bunun yanında terleme de varsa minareli sıvılar da tüketilmesi gerekiyor. Bir diğer husus da özellikle vatandaşlarımızın yemek konusunda taze meyve sebzelerin ve baklagillerin tüketilmesi hususu önem arz etmektedir. Aşırı karbonhidratlardan, yağlı gıdalardan kaçınılması gerekiyor. Bunun yanında eğer egzersiz planlanıyorsa bunu daha çok akşam saatlerinde yapmasını öneriyoruz. Önerdiğimiz egzersizler de, yürüyüş, bisiklet ve akşama doğru da yüzme de olabilir. Bunların yanında klimalı ortamlarda özellikle kuru ve sıcak bir bölgedeyiz. Eğer klimaları çalıştıracaklarsa muhakkak 23 – 26 derecelerde olması gerekiyor ve nemli özelliği aktive olması gerekiyor. Özellikle bu hususa dikkat etmek gerekiyor. Bunların yanında özellikle vatandaşlarımızın serinlemek için arada yüzüne, boyuna, ensesine soğuk suyla yıkamaları öneriyoruz. Gün içerisinde sık sık duş almalarında sakınca yok” dedi.

Gunde en az iki bucuk litre su tuketilmeli 1 kzrhio1t

“Kronik hastalığı olanlar doktor kontrolünde olmalı”

Araçlarını park ederken gün içinde çocukları, özellikle bebekleri, engellileri ve hayvanları içeride bırakmamalarını söyleyen Uzman Doktor Güneş “Özellikle dikkat edilmesi gereken bir husus daha var vatandaşlarımız, araçlarını park ederken gün içinde çocukları, özellikle bebekleri, engellileri ve hayvanları içeride bırakıp gidiyor. Kısa sürede oradaki hem sıcaklık artışı hem de havasız ortam ölüme kadar ciddi tablolara yol açabilmektedir. Bu hususa özellikle dikkat etmek istiyorum. En son olarak da özellikle bu risk grubundaki çocuklar, yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar özellikle doktor kontrolünde olması lazım. Kontrollerini kaybettiği bir durumda muhakkak tedavilerinde bir değişikliğe gitmesi gerekiyor. Vatandaşlarımızın özellikle 10.00 ile 15.00 saatleri arasında dışarı çıkmamasını öneriyoruz” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.