Dikkatli Okumalısın
Duygusal Açlığı Yönetme
Aşırı Kilo veya Düşük Kilo Sağlık Üzerinde Nasıl Etkiler Yaratır?
Kilo Alma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Stresin Kilo Üzerindeki Etkileri ve Başa Çıkma Yöntemleri
Sağlıklı Kilo Alma Yolları: Beslenme ve Egzersiz
Kilo Alırken Yapılan Yaygın Hatalar ve Bunlardan Kaçınma Yolları
Kilo Verme Süreci: Motivasyonu Artırma Yolları
Kilo Alma Stratejileri
Kilo Verme Yolculuğuna Çıkmak İster misin?
Kilo Almak İçin Teşvik
Kilo Verme Çözümleri
Fazla Kilolarımdan Kurtulamıyorum
Güvenli ve Etkili Kilo Verin
Kilo Verme Engelleri ve Çözümleri
Beslenme: Sağlıklı Yaşamın Temeli
Sağlıklı Beslenme Önerileri
Beslenme – Sağlığın Korunması
Sağlıklı Beslenme Önerisi
Bebek Zayıflama
Kilo Alma Stratejileri Nelerdir?
Beslenme Önerilerine Genel Bakış
Açıklanan Diyet Türleri
Diyet İçeceklerin Sağlık Riskleri
Beslenme Bilimi: Doğru Beslenme
Kilo Almakta Sorun Yaşıyorum
Diyet Çeşitleri ve Öneriler
Bebeklerde Kilo Problemi
Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?
Tuzun Zararları Nelerdir?
Şekerin Zararları Nelerdir?
Sirkenin Faydaları Nelerdir?
Armutun Faydaları Nelerdir?
Portakalın Faydaları Nelerdir?
Ispanağın Faydaları
Tereyağının Zararları ve Faydaları
Baş Ağrısı: Nedenleri, Tedavisi ve Önleme Yöntemleri
Kilo Verme: İpuçları ve Hileleri
Bebeğimin Kilo Vermesine Yardım Edin
Sağlıklı Yaşam Tarzının Önemi
Beslenme: Doğru yemek
Diyet Çeşitleri
Nasıl Kilo Kazanılır?
Kilo Sorunları ile Diyabet, Yüksek Tansiyon ve Kalp Hastalığı Arasındaki Bağlantıyı Anlamak
Metabolizma: Vücudumuzun Yiyecekleri Enerjiye Dönüştürdüğü Süreç! Kilo Almayı ve Vermeyi Nasıl Etkiler?
Farklı diyetlerin kilo vermeye etkisi ve dengeli beslenmenin önemi
Egzersiz kilo vermeye ve genel sağlığı iyileştirmeye nasıl yardımcı olabilir?
Duygusal Yeme: Kilo alımına yol açabilecek duygular, stres veya can sıkıntısı ile baş etmek için yemek yemek
Genetik ve Kilo: Genetik kilomuzu nasıl etkileyebilir ve bizi belirli sağlık koşullarına yatkın hale getirebilir.
Beden imajı: Kendimizi nasıl algılıyoruz ve bu kilomuzu ve sağlığımızı nasıl etkiliyor?
Yeme Bozuklukları: Genellikle kilo problemleriyle bağlantılı olan anoreksiya, bulimia ve aşırı yeme gibi bozukluklar
Obezite: Obezitenin Nedenleri, Sağlık Riskleri ve Tedavileri
Kilo Kaybı: Diyet ve egzersiz gibi kilo verme stratejileri
Sağlıklı Market Alışverişi İçin Kesin Kılavuz
Diyette Sık Yapılan Hatalar
Su Kefiri
Günde iki buçuk litre su tüketilmeli
Ağız Kokusunun Nedeni Bademcik Taşı
Günde 2 Bardak Süt İçerek Fazla Kilolardan Kurtulun
Kilo Verirken Sık Yapılan Hatalar
Nefes Egzersizleri Kilo Vermeye Yardımcı

Günde iki buçuk litre su tüketilmeli

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları vücutta su kaybına sebep oluyor. Kronik rahatsızlıkları olanların su tüketimine daha …

Günde iki buçuk litre su tüketilmeli

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları vücutta su kaybına sebep oluyor. Kronik rahatsızlıkları olanların su tüketimine daha fazla özen göstermesi gerekiyor. Güneşle direk temastan kaçınılması gerektiğini söyleyen uzmanlar, sıvı kaybının ciddi sağlık problemlere sebep olacağı konusunda uyarılarda bulunuyor. Dahiliye Uzmanı Doktor Mustafa Güneş, vatandaşları aşırı sıcaklara karşı uyararak, çocukların, tansiyonu bulunan hastaların, diyabet hastalarının, özellikle sabah 10.00 ile 15.00 saatlerinde dışarıya çıkmamaları tavsiyesinde bulundu.

“Günde en az iki buçuk litre su tüketilmeli”

Sıcak havaların olumsuz etkiler oluşturabileceğine dikkat çeken Uzman Doktor Güneş, “Yaz sıcaklarının yoğun yaşandığı bir bölgedeyiz. Özellikle 4 yaş altı çocuklar, yaşlı hastalar, diyabet, tansiyon, böbrek hastalıkları, kalp damar hastalıkları gibi astım koah gibi kronik hastalıklar özellikle dikkat etmesi gereken risk grubu hastalarımız. Bunun yanında hamileler, emzirenler, açık tenliler, kilolular, açıkta çalışan vatandaşlar risk grubu oluşturmaktadır. Yazın sıcaklığın artmasıyla insan vücudu terle su ve elektrolit kaynağı sebep olmaktadır. Bunlar halsizlik, bitkinlik, yorgunluk gibi semptomlar bunun yanında vücutta yanıklar ekseriyetle sıcak çarpması dediğimiz vücudun terleyememesi, vücut sıcaklığın aşırı yükselmesi, baş dönmesi, baş ağrısı, bilinç kaybına giden ciddi bir tabloya da yol açabilir. Burada acil müdahale edilmesi gereken bir durum var. Direk hastayı acile götürüp tedavi altına almak gerekiyor. Burada özellikle vatandaşlarımıza şunu söylemek istiyorum. Dikkat edilmesi gereken hususlar var. Güneş ışınlarının dünyaya dik geldiği açıları olan saat 10.00 ile 15.00 arasında özellikle dışarıya çıkılmamasını öneriyoruz. Bunun yanında açık elbiseler, vücutta teri emebilen ince elbiseler öneriyoruz. İlle de çıkılacaksa muhakkak güneş kremi sürülmeli, vücudu, zararlı güneş ışınlarından korumak hem foto yaşama hem kanseri engellemek için bunu kullanmalıyız. Etrafı geniş şapkalar takmalı yine gözü zararlı ışınlardan koruyan güneş gözlükleri takmalıdır” diye konuştu.

Günlük normal insanların bile yaklaşık iki veya iki buçuk litre sıvıya ihtiyacı bulunduğunu ifade eden Güneş “Aşırı terlemeyle kaybettiğimiz suyu yerine koymamızın için günde en az iki buçuk litre su tüketilmeli. Bunun yanında terleme de varsa minareli sıvılar da tüketilmesi gerekiyor. Bir diğer husus da özellikle vatandaşlarımızın yemek konusunda taze meyve sebzelerin ve baklagillerin tüketilmesi hususu önem arz etmektedir. Aşırı karbonhidratlardan, yağlı gıdalardan kaçınılması gerekiyor. Bunun yanında eğer egzersiz planlanıyorsa bunu daha çok akşam saatlerinde yapmasını öneriyoruz. Önerdiğimiz egzersizler de, yürüyüş, bisiklet ve akşama doğru da yüzme de olabilir. Bunların yanında klimalı ortamlarda özellikle kuru ve sıcak bir bölgedeyiz. Eğer klimaları çalıştıracaklarsa muhakkak 23 – 26 derecelerde olması gerekiyor ve nemli özelliği aktive olması gerekiyor. Özellikle bu hususa dikkat etmek gerekiyor. Bunların yanında özellikle vatandaşlarımızın serinlemek için arada yüzüne, boyuna, ensesine soğuk suyla yıkamaları öneriyoruz. Gün içerisinde sık sık duş almalarında sakınca yok” dedi.

Gunde en az iki bucuk litre su tuketilmeli 1 kzrhio1t

“Kronik hastalığı olanlar doktor kontrolünde olmalı”

Araçlarını park ederken gün içinde çocukları, özellikle bebekleri, engellileri ve hayvanları içeride bırakmamalarını söyleyen Uzman Doktor Güneş “Özellikle dikkat edilmesi gereken bir husus daha var vatandaşlarımız, araçlarını park ederken gün içinde çocukları, özellikle bebekleri, engellileri ve hayvanları içeride bırakıp gidiyor. Kısa sürede oradaki hem sıcaklık artışı hem de havasız ortam ölüme kadar ciddi tablolara yol açabilmektedir. Bu hususa özellikle dikkat etmek istiyorum. En son olarak da özellikle bu risk grubundaki çocuklar, yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar özellikle doktor kontrolünde olması lazım. Kontrollerini kaybettiği bir durumda muhakkak tedavilerinde bir değişikliğe gitmesi gerekiyor. Vatandaşlarımızın özellikle 10.00 ile 15.00 saatleri arasında dışarı çıkmamasını öneriyoruz” şeklinde konuştu.

Eğitim: Merve, beslenme ve diyetetik alanında kapsamlı bir lisans eğitimi almış, beslenme psikolojisi üzerine ek eğitimler de tamamlamış bir diyetisyendir. Uzmanlık Alanları: Merve, duygusal yeme, stresle başa çıkma, ve besin intoleransları konularında uzmanlaşmıştır. Ayrıca, gebelik ve emzirme döneminde beslenme üzerine özel danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Yaklaşımı: Merve, bireylerin beslenme alışkanlıklarının sadece fiziksel sağlık değil, aynı zamanda duygusal ve psikolojik sağlık üzerinde de etkili olduğuna inanır. Bu nedenle, beslenme planlarını oluştururken bireylerin duygusal ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurur. İletişim: Merve, müşterileriyle açık ve samimi iletişim kurarak, onların bireysel hedeflerini ve zorluklarını anlamaya odaklanır. Motivasyonlarını artırmak ve desteklemek için empatik bir yaklaşım benimser. Hizmetleri: Merve, bireylerin yaşam tarzlarına uygun beslenme planları oluşturur. Ayrıca, düzenli takip ve danışmanlık hizmetleri sunar, tarifler, alışveriş listeleri ve beslenme eğitimi sağlar. Merve BAŞAK, bireylerin sadece beslenme alışkanlıklarını değil, aynı zamanda duygusal ve psikolojik sağlıklarını da önemseyen bir diyetisyen olarak hizmet vermektedir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.