Dikkatli Okumalısın
Duygusal Açlığı Yönetme
Aşırı Kilo veya Düşük Kilo Sağlık Üzerinde Nasıl Etkiler Yaratır?
Kilo Alma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Stresin Kilo Üzerindeki Etkileri ve Başa Çıkma Yöntemleri
Sağlıklı Kilo Alma Yolları: Beslenme ve Egzersiz
Kilo Alırken Yapılan Yaygın Hatalar ve Bunlardan Kaçınma Yolları
Kilo Verme Süreci: Motivasyonu Artırma Yolları
Kilo Alma Stratejileri
Kilo Verme Yolculuğuna Çıkmak İster misin?
Kilo Almak İçin Teşvik
Kilo Verme Çözümleri
Fazla Kilolarımdan Kurtulamıyorum
Güvenli ve Etkili Kilo Verin
Kilo Verme Engelleri ve Çözümleri
Beslenme: Sağlıklı Yaşamın Temeli
Sağlıklı Beslenme Önerileri
Beslenme – Sağlığın Korunması
Sağlıklı Beslenme Önerisi
Bebek Zayıflama
Kilo Alma Stratejileri Nelerdir?
Beslenme Önerilerine Genel Bakış
Açıklanan Diyet Türleri
Diyet İçeceklerin Sağlık Riskleri
Beslenme Bilimi: Doğru Beslenme
Kilo Almakta Sorun Yaşıyorum
Diyet Çeşitleri ve Öneriler
Bebeklerde Kilo Problemi
Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?
Tuzun Zararları Nelerdir?
Şekerin Zararları Nelerdir?
Sirkenin Faydaları Nelerdir?
Armutun Faydaları Nelerdir?
Portakalın Faydaları Nelerdir?
Ispanağın Faydaları
Tereyağının Zararları ve Faydaları
Baş Ağrısı: Nedenleri, Tedavisi ve Önleme Yöntemleri
Kilo Verme: İpuçları ve Hileleri
Bebeğimin Kilo Vermesine Yardım Edin
Sağlıklı Yaşam Tarzının Önemi
Beslenme: Doğru yemek
Diyet Çeşitleri
Nasıl Kilo Kazanılır?
Kilo Sorunları ile Diyabet, Yüksek Tansiyon ve Kalp Hastalığı Arasındaki Bağlantıyı Anlamak
Metabolizma: Vücudumuzun Yiyecekleri Enerjiye Dönüştürdüğü Süreç! Kilo Almayı ve Vermeyi Nasıl Etkiler?
Farklı diyetlerin kilo vermeye etkisi ve dengeli beslenmenin önemi
Egzersiz kilo vermeye ve genel sağlığı iyileştirmeye nasıl yardımcı olabilir?
Duygusal Yeme: Kilo alımına yol açabilecek duygular, stres veya can sıkıntısı ile baş etmek için yemek yemek
Genetik ve Kilo: Genetik kilomuzu nasıl etkileyebilir ve bizi belirli sağlık koşullarına yatkın hale getirebilir.
Beden imajı: Kendimizi nasıl algılıyoruz ve bu kilomuzu ve sağlığımızı nasıl etkiliyor?
Yeme Bozuklukları: Genellikle kilo problemleriyle bağlantılı olan anoreksiya, bulimia ve aşırı yeme gibi bozukluklar
Obezite: Obezitenin Nedenleri, Sağlık Riskleri ve Tedavileri
Kilo Kaybı: Diyet ve egzersiz gibi kilo verme stratejileri
Sağlıklı Market Alışverişi İçin Kesin Kılavuz
Diyette Sık Yapılan Hatalar
Su Kefiri
Günde iki buçuk litre su tüketilmeli
Ağız Kokusunun Nedeni Bademcik Taşı
Günde 2 Bardak Süt İçerek Fazla Kilolardan Kurtulun
Kilo Verirken Sık Yapılan Hatalar
Nefes Egzersizleri Kilo Vermeye Yardımcı

Hamilelikte Kilo Almak İstiyorum

Hamilelikte Kilo Almak İstiyorum

Eğer hamile bir bireyseniz ve “Hamilelikte kilo almak istiyorum.” diyorsanız doğru yerdesiniz. Bu konuda sizlere hamilelik süresince nasıl kilo alabileceğinizi ve kilo alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini gibi birçok soruyu detaylı bir şekilde açıklayacağız.

Ne Kadar Kilo Almalıyım?

Öncelikle hamile bir bireyin kaç kilo olması gerekiyor, bu konudan bahsetmeliyiz. Hamile iken kilo alımı bebeğinizin geliştiğini gösterir. Yani kilo almak normaldir. Hamile iken bebeğinizin ağırlığından fazla kilo almaktasınız. Fakat bebeğiniz doğduğunda kilonuz eski seviyesine dönebilir. Örneğin 50 kilo iseniz hamile iken 70 kiloya kadar çıkıp bebeğiniz doğduktan sonra tekrar 50 kilolara kadar düşebilirsiniz. Belki bu durum size biraz kilo alımı sağlayabilir.

Kilo Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Hamile 2

Eğer hamileyken kilo almaya başladıysanız ve bol yemek yiyorsanız bu konuda dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır. Hamilelikte dikkat etmeniz gereken en önemli nokta yavaş yavaş kilo almak olacaktır. Yani fazla yeme isteğinize karşı direnmelisiniz. Yavaş yavaş kilo almak bebeğinizin daha sağlıklı ve düzenli besin kaynağı almasını sağlar, vücudunuzun kilo alımını daha rahat karşılamasını sağlar, cildinin daha düzgün görünmesini sağlar. Bebeğinizin güzel beslenmesi için yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmelisiniz. İlk 3 aylık dönemden sonra kalori alımında kademeli bir artış yapabilir, biraz daha fazla yiyebilirsiniz. Genel olarak 300-450 fazladan kalori alımı önerilmektedir.

Kilo Alımı Neden Kaynaklanır?

Hamile 4

Eğer kilo alamıyorsanız bunun birçok sebebi bulunabilir. Yeterli beslenmiyor olabilirsiniz veya bir hastalıktan dolayı olabilir. Bu konuda doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz. Peki ya bolca kilo almaya mı başladınız? Kilo alımının birkaç sebebi bulunmaktadır. Bu sebeplerden biri rahminizin genişlemesinden kaynaklıdır. Diğer sebeplerden bazıları ise artan kan ve yağ hacmi, sıvı deposunun genişlemesi, plasentanın genişlemesidir.

Az veya Fazla Kilo Almanın Etkileri Nelerdir?

Eğer hamile iken yeterince kilo alamadıysanız veya çok az kilo aldıysanız bunların en önemli sebeplerinden birisi bebeğinizin prematüre olarak doğacağı mesajı olabilir. Yani bebeğiniz yeterince kilo alamadığı için erken doğum yapılabilir. Eğer “Hamilelikte kilo almak istiyorum” diyorsanız bu konuda iki kez düşünmelisiniz. Fazla kilo almanın birçok etkisi bulunur. Örneğin bebeğiniz daha büyük doğabilir, fazla kilolarınızın bir kısmı doğumdan sonra da kilolu kalmanızı sağlayabilir, yağ katmanları kalınlaşacağından bebeğin incelenmesi zorlanabilir, bazı zorluklar ve rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz.

Hamilelikte Alınan Kiloları Korumak

Hamile

Eğer hamileyken 15-20 kilo aldıysanız bebeğiniz doğduktan sonra kilolarınızın büyük bir çoğunluğu azalacak. Bu da tekrar eski haline dönmenize sebep olacak. Hamile iken sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenmenize devam etmenizi, eğer programlı bir şekilde daha ağır dozda kilo almak istiyorsanız bunu bebeğiniz doğduktan sonra yapmanızı öneririz. Eğer “Hamilelikte kilo almak istiyorum” diyorsanız ve hamilelikten sonra aldığımız kiloların bir kısmını korumak istiyorsanız bu konuda yapmanız gereken bebeğiniz doğduktan sonra kalori alımınızı yüksek bir seviyede devam ettirmektir. Bu da sizin kilonuzun azalmamasını sağlayacaktır. Peki bunu yaparken nelere dikkat etmelisiniz? Öncelikle günlük kalori ihtiyacınızın üstünde yemelisiniz. Yani yaktığınız kalorinin daha üstünde yemek yemelisiniz. Bu da sizin hamilelikten sonraki aşamada kilonuzun korunmasını sağlayacak. Diğer yapmanız gereken aşama ise her gün kısa bir süre spor yapmaktır. Spor, vücudunuzun ve kaslarınızın gelişmesini sağlar. Diğer bir önemli nokta ise spor yaparken yeterli seviyede protein almaktır. Protein, kas yapınızın daha da güçlenmesini sağlayan önemli bir besin kaynağıdır. Bundan dolayı spor yaparken daha enerjik ve canlı olmak için proteini eksik etmemelisiniz. Protein dışında diğer besin kaynaklarından da tüketmelisiniz.

Bu konuda sizlere “Hamilelikte kilo almak istiyorum Ne yapmalıyım? Faydaları ve zararları nelerdir? Nelere dikkat etmeliyim?” gibi birçok soruların cevabını açıkladık.

Selin, Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden birinde beslenme ve diyetetik alanında lisans eğitimi almıştır. Ayrıca uluslararası bir beslenme sertifikasına sahiptir ve sürekli olarak beslenme konusundaki gelişmeleri takip etmektedir. Uzmanlık Alanları: Selin, genel sağlıklı beslenme, kilo yönetimi, sporcu beslenmesi ve özel beslenme gereksinimleri konusunda uzmanlaşmıştır. Ayrıca çocuklar, gençler ve hamile kadınlar için özel beslenme planları oluşturma konusunda deneyime sahiptir. Yaklaşımı: Selin, her bireyin benzersiz beslenme ihtiyaçları olduğuna inanan bir diyetisyendir. Kişinin yaşam tarzı, kültürel tercihleri ve sağlık durumu göz önüne alınarak özelleştirilmiş beslenme programları oluşturur. Ayrıca, bireylere sadece kilo kaybı değil, aynı zamanda genel sağlıklarını iyileştirmek adına sürdürülebilir yaşam tarzı değişiklikleri yapma konusunda rehberlik eder. İletişim: Selin, müşterileri ile güçlü bir iletişim kurarak onların hedeflerini ve endişelerini anlamaya odaklanır. Empatik bir yaklaşıma sahip olup, bireyleri destekleyerek motivasyonlarını artırır. Hizmetleri: Selin, bireylere düzenli takip ve danışmanlık hizmetleri sunar. Haftalık ve aylık olarak beslenme planlarını gözden geçirir ve gerektiğinde değişiklikler yapar. Ayrıca, bireylere tarifler, alışveriş listeleri ve beslenme eğitimi gibi kaynaklar sağlar. Selin SELENGÜL, beslenme konusundaki bilgisi ve kişisel yaklaşımıyla bireylere sağlıklı yaşam tarzlarına geçiş konusunda yardımcı olmaktan keyif alır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.