Dikkatli Okumalısın
Duygusal Açlığı Yönetme
Aşırı Kilo veya Düşük Kilo Sağlık Üzerinde Nasıl Etkiler Yaratır?
Kilo Alma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Stresin Kilo Üzerindeki Etkileri ve Başa Çıkma Yöntemleri
Sağlıklı Kilo Alma Yolları: Beslenme ve Egzersiz
Kilo Alırken Yapılan Yaygın Hatalar ve Bunlardan Kaçınma Yolları
Kilo Verme Süreci: Motivasyonu Artırma Yolları
Kilo Alma Stratejileri
Kilo Verme Yolculuğuna Çıkmak İster misin?
Kilo Almak İçin Teşvik
Kilo Verme Çözümleri
Fazla Kilolarımdan Kurtulamıyorum
Güvenli ve Etkili Kilo Verin
Kilo Verme Engelleri ve Çözümleri
Beslenme: Sağlıklı Yaşamın Temeli
Sağlıklı Beslenme Önerileri
Beslenme – Sağlığın Korunması
Sağlıklı Beslenme Önerisi
Bebek Zayıflama
Kilo Alma Stratejileri Nelerdir?
Beslenme Önerilerine Genel Bakış
Açıklanan Diyet Türleri
Diyet İçeceklerin Sağlık Riskleri
Beslenme Bilimi: Doğru Beslenme
Kilo Almakta Sorun Yaşıyorum
Diyet Çeşitleri ve Öneriler
Bebeklerde Kilo Problemi
Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?
Tuzun Zararları Nelerdir?
Şekerin Zararları Nelerdir?
Sirkenin Faydaları Nelerdir?
Armutun Faydaları Nelerdir?
Portakalın Faydaları Nelerdir?
Ispanağın Faydaları
Tereyağının Zararları ve Faydaları
Baş Ağrısı: Nedenleri, Tedavisi ve Önleme Yöntemleri
Kilo Verme: İpuçları ve Hileleri
Bebeğimin Kilo Vermesine Yardım Edin
Sağlıklı Yaşam Tarzının Önemi
Beslenme: Doğru yemek
Diyet Çeşitleri
Nasıl Kilo Kazanılır?
Kilo Sorunları ile Diyabet, Yüksek Tansiyon ve Kalp Hastalığı Arasındaki Bağlantıyı Anlamak
Metabolizma: Vücudumuzun Yiyecekleri Enerjiye Dönüştürdüğü Süreç! Kilo Almayı ve Vermeyi Nasıl Etkiler?
Farklı diyetlerin kilo vermeye etkisi ve dengeli beslenmenin önemi
Egzersiz kilo vermeye ve genel sağlığı iyileştirmeye nasıl yardımcı olabilir?
Duygusal Yeme: Kilo alımına yol açabilecek duygular, stres veya can sıkıntısı ile baş etmek için yemek yemek
Genetik ve Kilo: Genetik kilomuzu nasıl etkileyebilir ve bizi belirli sağlık koşullarına yatkın hale getirebilir.
Beden imajı: Kendimizi nasıl algılıyoruz ve bu kilomuzu ve sağlığımızı nasıl etkiliyor?
Yeme Bozuklukları: Genellikle kilo problemleriyle bağlantılı olan anoreksiya, bulimia ve aşırı yeme gibi bozukluklar
Obezite: Obezitenin Nedenleri, Sağlık Riskleri ve Tedavileri
Kilo Kaybı: Diyet ve egzersiz gibi kilo verme stratejileri
Sağlıklı Market Alışverişi İçin Kesin Kılavuz
Diyette Sık Yapılan Hatalar
Su Kefiri
Günde iki buçuk litre su tüketilmeli
Ağız Kokusunun Nedeni Bademcik Taşı
Günde 2 Bardak Süt İçerek Fazla Kilolardan Kurtulun
Kilo Verirken Sık Yapılan Hatalar
Nefes Egzersizleri Kilo Vermeye Yardımcı

Kilo Verme Süreci: Motivasyonu Artırma Yolları

Kilo Verme Süreci: Motivasyonu Artırma Yolları

Kilo vermeye karar vermek, her ne kadar basitmiş gibi görünse de psikolojik olarak zorlayıcı olabilir. Bu süreçte çoğu insanın kaygı ve stres yaşadığı da görülür. Kilo verme süreci, sadece fiziksel değil, aynı zamanda zihinsel bir disiplin ve kararlılık gerektirir. Bu dönemde yaşanan duygusal dalgalanmalar, motivasyonunuzu etkileyebilir ve hedeflerinize ulaşmanızı zorlaştırabilir. Ancak, doğru stratejiler ve destek sistemleri ile bu engeller aşılarak sağlıklı bir yaşam tarzına adım atılabilir.

Özellikle de çok fazla kilo verme hedefi olanlar için tırmanması zor bir yol olarak nitelendirilebilir. Kimi zaman başlangıçta çok iyi bir motivasyonla başlanılsa da yarıya gelmeden bu azim kaybolabilir. Dolayısıyla kilo verme süreci psikolojik olarak etkiler ve motivasyonun daima sağlanması gerekir. Peki bu nasıl artırılır ve ne yapmak gerekir? İşte kilo verme sürecinde motivasyonunuzu en iyi şekilde artırma yolları…

Kilo Verme Sürecinde Gerçekçi Hedefler Belirlemek

Diyet ve spor doğru ve dengeli bir şekilde yapıldığında kilo vermeye yardımcı olur. Ancak hedeflerin gerçekçi olması motivasyonun kaybedilmemesi adına önemlidir. Zira uzmanlar da genelde haftada 1-2 kilo verilmesini önerirler. Eğer kilo verme hedefiniz daha fazlaysa ve başaramazsanız hayal kırıklığıyla karşılaşabilirsiniz. Bu da erken pes etmenize ve kilo verme sürecine veda etmenize neden olur. Halbuki gerçekçi hedefler doğrultusunda ilerlemek kilo verme süreci için daha iyidir ve sürdürülebilir bir motivasyon sağlar. Bu şekilde hedeflerinize uzun vadeli de olsa pes etmeden ulaşabilirsiniz.

Kilo verme sureci motivasyonu artirmanin yollari 2
Kilo verme süreci: motivasyonu artırma yolları

Kendinizi Ödüllendirmek

Kilo verme süreci, sonuçları her ne kadar iyi olsa da zorlayıcı olabilir. Beslenme ve yaşam tarzınızı değiştirdiğiniz bu sürece adapte olabilmek kolay değildir. Motivasyonunuzu kaybetmemek ve daha da artırmak için kendinizi ödüllendirebilirisiniz. Haftalık veya aylık hedeflerinize ulaştığınızda bu başarıyı kutlayabilirsiniz. Ancak yemekle ödüllendirmeniz çok doğru olmayabilir. Bunun yerine kendinize bir spor kıyafeti veya malzemesi alabilirsiniz. Arkadaşlarınızla sinemaya gidebilir veya kahve içebilirsiniz.

Uygulanabilir Bir Diyet ve Egzersiz Programı Seçmek

Kilo verme süreci uygulanabilir diyet ve egzersiz programıyla daha kolay bir şekilde geçer. Şok diyet ve yoğun antrenmanlar kısa sürede pes etmenize neden olabilir. Hatta bunlar ciddi sağlık sorunlarına da zemin hazırladığı için uzmanlar tarafından da tavsiye edilmez. Dahası, bir süre uygulandığında ve bırakıldığında önceki kiloların yeniden almasına neden olur. Bu nedenle sürdürülebilir bir diyet ve egzersiz programı seçmek en doğrusudur. Bu noktada şunları içinde bulunduğunuz sürece dahil edebilirsiniz:

  • Porsiyonlarınızı küçültebilirsiniz,
  • Kalori alımını azaltabilirsiniz,
  • Karbonhidrat yerine daha fazla protein alabilirsiniz,
  • Öğününüze taze meyve ve sebze ekleyebilirsiniz,
  • Potansiyelinizin farkında olarak başaracağınıza inanın,
  • Zaman zaman sağlıklı tatlı ve atıştırmalık tarifler deneyebilirsiniz.

Diğer yandan, kilo verme sürecinde psikolojik ve fizyolojik olarak eziyet çekmemek için uygun bir egzersiz programını tercih etmelisiniz. Yoğun tempolu programlar her ne kadar etkili olsa da herkes için aynı motivasyonu sağlamayabilir. Öyle ki kas ve yağ oranı güçlü bir bedeni temsil eder. Dolayısıyla yağ oranınız fazlaysa ağırlık gerektiren egzersizleri çok fazla yapmamanızı tavsiye ederiz. Bunun yerine günlük yürüyüşlerle başlayabilir ve arada kardiyo yapabilirsiniz. Zaman zaman sporda ağırlık çalışarak kas kazanabilir ve sıkılaşabilirsiniz. Ancak vücut anatominize en uygun egzersizi bulmak için spor salonuna kayıt olarak özel programla antrenman yapabilirsiniz.

Günlük Tutmak

Kilo verme süreci, zorlayıcı bir dönem olsa da kolaylaştırmak için birçok yol vardır. Bunlardan biri de beslenme ve spor yapma alışkanlığını kazanmak için günlük tutmaktır. Çoğu araştırma sonucunda beslenme tarzını takip eden kişilerin daha tutarlı ve dengeli bir şekilde kilo verdiği saptanmıştır. Bunun için gün içinde tüketilen yiyecek ve içecek listesini miktarlarıyla not edebilirsiniz. Böyle hangi gün ne kadar kalori aldığınızı da görebilirsiniz. Dijital not defterini de dilerseniz kullanabilirsiniz. Ancak somut bir defter tercih etmek kilo vermenizi daha çok teşvik edebilir.

Selin, Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden birinde beslenme ve diyetetik alanında lisans eğitimi almıştır. Ayrıca uluslararası bir beslenme sertifikasına sahiptir ve sürekli olarak beslenme konusundaki gelişmeleri takip etmektedir. Uzmanlık Alanları: Selin, genel sağlıklı beslenme, kilo yönetimi, sporcu beslenmesi ve özel beslenme gereksinimleri konusunda uzmanlaşmıştır. Ayrıca çocuklar, gençler ve hamile kadınlar için özel beslenme planları oluşturma konusunda deneyime sahiptir. Yaklaşımı: Selin, her bireyin benzersiz beslenme ihtiyaçları olduğuna inanan bir diyetisyendir. Kişinin yaşam tarzı, kültürel tercihleri ve sağlık durumu göz önüne alınarak özelleştirilmiş beslenme programları oluşturur. Ayrıca, bireylere sadece kilo kaybı değil, aynı zamanda genel sağlıklarını iyileştirmek adına sürdürülebilir yaşam tarzı değişiklikleri yapma konusunda rehberlik eder. İletişim: Selin, müşterileri ile güçlü bir iletişim kurarak onların hedeflerini ve endişelerini anlamaya odaklanır. Empatik bir yaklaşıma sahip olup, bireyleri destekleyerek motivasyonlarını artırır. Hizmetleri: Selin, bireylere düzenli takip ve danışmanlık hizmetleri sunar. Haftalık ve aylık olarak beslenme planlarını gözden geçirir ve gerektiğinde değişiklikler yapar. Ayrıca, bireylere tarifler, alışveriş listeleri ve beslenme eğitimi gibi kaynaklar sağlar. Selin SELENGÜL, beslenme konusundaki bilgisi ve kişisel yaklaşımıyla bireylere sağlıklı yaşam tarzlarına geçiş konusunda yardımcı olmaktan keyif alır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.