Hamilelikte Kilo Almak İstemiyorum

Hamilelikte Kilo Almak İstemiyorum
A+
A-

Anne adayları, hamilelik süresince kilolarını düşünebiliyor. Hamile kadınlar toplam hamile kaldığı aylar boyunca 80 bin kalori alması gerekmektedir. Bu nedenle gün içerisinde aldığınız kalori miktarını önceden hesap etmelisiniz. Hamile kalmadan önce aldığınız günlük kalori miktarına 300 kalori eklemeniz yeterlidir. Hamilelik süresi boyunca etrafta kulaktan kulağa yayılan yanlış bilgilerden kaçınmanız gerekmektedir. Aldığınız kilolar 2 kişi taşıdığınız için değildir. Daha farklı bir dönem geçirdiğiniz için şişkinlik daha fazla artabilir. Hamileyim ve kilo almak istemiyorum diyorsanız gün içerisinde tıka basa yemek yerine, ara öğünleri zenginleştirerek yemek yemeniz sizin için yeterli olacaktır.

Hamilelikte Kilo Almamak İçin Ne Yapılmalı?

Food grapes delicious snacks 3326533 1
Kahvaltı

Hamile olmadan önce günlük hayatta sağlıklı beslenme adımlarını uyguluyorsanız vücudunuz size ne yapmanız gerektiğini söyleyecektir. Hamilelik süresince son aya kadar kalorinize 300 veya 400 kalori fazladan besin değeri fazla olan besinleri ekleyerek sağlıklı bir hamilelik geçirebilirsiniz. Hamileyim ve kilo almak istemiyorum diyorsanız bunun için panik yapmanıza gerek yoktur. Panik yapmak yerine süreci sağlıklı ve dengeli bir şekilde geçirmeniz sizin ve bebeğiniz için daha iyi olacaktır. Kilo almadan hamilelik geçirmek istiyorsanız bu önerileri dikkate alabilirsiniz;

  • Gün içerisinde uyandığınızda sağlıklı bir kahvaltı yapın. Eğer kahvaltıyı geciktiriyorsanız uyanınca hemen besin değeri yüksek besinler ile vücudunuzu besleyiniz.
  • Hamilelikte 2 saatte bir beslenmek, mide bulantısını ve iştah ataklarınızı azaltır.
  • Gün içerisinde süt tüketiyorsanız ve sütü çok seviyorsanız, sütü yağsız tercih edin. Ayrıca süt ve süt ürünlerini günde 5 porsiyon tüketebilirsiniz.
  • Hamilelik boyunca sebze ve meyve tüketimine özen gösterin. Gün içerisinde en az 200 gram sebze tüketmelisiniz. Ayrıca 400 veya 500 gram meyve tüketiniz.
  • Gün içerisindeki beslenme programınızı düşük karbonhidrattan ibaret tutmayın. Yüksek protein ve az karbonhidrat risklidir. İkisini dengede tutarak karbonhidratı tam tahıllı tercih ediniz.
  • Gün içerisinde bol bol sıvı tüketiniz. Hamileliğin ilk evrelerinde günde 2,5 litre su tüketmeniz yeterlidir. Hamileliğiniz son evrelerinde 3 litre sut tüketmelisiniz.
  • Hamile olduğunuz için asla hareketsiz kalmayın. Hamileliğiniz 12.haftasına kadar gün içerisinde egzersiz yapabilirsiniz. Ancak esas 12.haftasından sonra yapacağınız yürüyüşler fit kalmanıza yardımcı olmaktadır. Bu nedenle gün içerisinde yapacağınız 30 dakikalık yürüyüş daha fit bir görünüm elde etmenize yardımcı olur. Ayrıca hamileyken yapacağınız deniz aktiviteleri olumlu etki sağlar.
  • Hamileliğin her haftasında kilonuzu tartın. Hamileyim ve kilo almak istemiyorum diyorsanız hafta başında kilonuzu öğrenerek ona uygun önlemler alabilirsiniz. Olumsuz yönde ilerleyen aşırı kilolarınızı düzenli yürüyüş ve egzersiz ile ortadan kaldırabilirsiniz. Hamilelik süresi boyunca kilo almanız kaçınılmazdır. Fakat kilo alımını sağlıklı ve ideal bir boyuta indirgemek sizi mutlu edecektir.

Hamilelikte Spor Yapmak

Hamilelik spor
Hamilelik Spor

Hamilelik süresi boyunca ruh halinizi ve fiziksel özelliklerinizi spor sayesinde daha iyi bir forma sokabilirsiniz. Hamileyim ve kilo almak istemiyorum diyorsanız yüzme yaparak daha fit bir görünüm elde edebilirsiniz. Ayrıca gün içerisinde yapacağınız 1 saatlik yürüyüşler sizin daha güzel uyumanıza ve ruh sağlığınızın daha olumlu yönde etki etmesine neden olur. Egzersiz yaparak yorgunluk hissinizi ve sırt ağrılarınızı azaltabilirsiniz. Ayrıca egzersiz ile kilo kontrolü yapmanız mümkündür.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi önemsiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x