Çiğ Köfte Kilo Aldırır mı?

Çiğ Köfte Kilo Aldırır mı?
A+
A-

Çiğ köfte içeriği bakımından çok ağır bir yemek değildir. Aşırıya kaçmadığınız sürece biber ve salçadan yapılan çiğ köfte, baharat ve yağ içeriği olmadıkça kilo aldırmaz. Tabii ki, en önemli şey ne kadar tüketildiği. Şanlıurfa’nın vazgeçilmez lezzeti olan etsiz çiğ köfte, yemek severlerin asla unutamayacağı bir lezzet. Genellikle özel günlerde yapıldığı düşünülen çiğ köfte, neredeyse her gece Urfa’nın yerel aileleri tarafından yapılmaktadır. Köfte kültüründen yararlanmak istiyorsanız, aşağıdaki tarifi takip edin.

Çiğ köfte, ince bulgur, domates ve biber salçası ve biraz zeytinyağı ve baharatlarla hazırlanan Türk mutfağının vazgeçilmez bir yemeğidir. Çiğ köfte, bayanlar tarafından haftalık aylık günlerde sunulan eşsiz yemeklerden biridir. Çiğ köfte 40-50 kalori arasında bir değere sahipken, malzemeler abartılmamalıdır. Yani 10 tana çiğ köfte yemeye çalışırsanız vücudunuz 400 kalori alacaktır. Bu oldukça yüksek bir değerdir, bu nedenle kendinize hakim olan sınırlı sayıda çiğ köfte tüketmeye çalışın. Hatta makul miktarda çiğ köfte yediğinizde kilo vermenize yardımcı olur. Yukarıda adı geçen baharatlardaki acı ve acı biberler vücuttaki metabolik hızı arttırır. Bu şekilde vücudun daha fazla enerji ihtiyacı karşılanır. Bu, vücutta daha fazla yağ yakmak ve daha fazla kalori yakmak anlamına gelir.

Çiğ köfte hem doymak için hem de kilo vermemize yardımcı olur. Çiğ köfte bulunan acı biber, yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandırır. Bulgur, yüksek lif içeriğine sahip kan şekeri ve sindirim sisteminin düzenlenmesinde faydalıdır. Başka bir deyişle, çiğ köfte zararlı bir besin maddesi değil, kilo vermeyi kolaylaştıran bir besindir. Çiğ köftelerin kalorileri çok düşük değildir, ancak 3-4 adet marul ve limon olarak etsiz hazırlanmış çiğ köfte tüketmek önemli değildir. Diyet yaptığınız için çiğ köfteden uzak durmanıza gerek yok.  3-4 çiğ köfte ile marul ve bol miktarda limonu birleştirebilir ve güzel bir atıştırmalık yapabilirsiniz.

Cig kofte
Çiğ köfte

Lifli gıdalar kan şekerini dengelemeye yardımcı olur ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasında önemli bir rol oynar. Acı ve baharatlar metabolizmayı hızlandırma üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Diyetçiler günde 2-3 çiğ köfte atıştırmalık yiyebilir. Yine de kendinizi domine etmeli ve sınırlı sayıda çiğ köfte tüketmelisiniz. Çiğ köfteleri lavaşla değil marulla tüketmek aşırı karbonhidrat alımını önler. Çiğ köfte bulunan çiğ bulgur, kan şekerinizi dengeler, ceviz kolesterolünü azaltır ve çiğ köftelere eklenen baharat ve baharatlar metabolizmayı hızlandırır.

Son yıllarda yaygınlaşan etsiz köfte yerine kalite sertifikalı çiğ köfte tercih etmeli ve bu gıdalar uygun şartlar altında hazırlanmalıdır. Çiğ köftelerin kilo kaybı üzerindeki etkileri hakkında aşağıdaki bilgiler verilebilir; 

  • Çiğ köfte tatmin edici doygunluk sağlar ve sindirimi rahatlatır ve kolaylaştırır.
  • Çiğ köfte üretiminde kullanılan Bulgur, içerdiği için kan şekeri ve yağı dengeleyerek sindirim sisteminin düzgün çalışmasında etkilidir.
  • Çiğ köftelerdeki biber, maydanoz ve nar ekşi C vitamini bakımından zengindir ve vücut direncini arttırır.
  • Dengeli bir diyet için çiğ köfte makul miktarlarda tüketilmelidir.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi önemsiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x