Dikkatli Okumalısın
Diyette Sık Yapılan Hatalar
Su Kefiri
Günde iki buçuk litre su tüketilmeli
Ağız Kokusunun Nedeni Bademcik Taşı
Günde 2 Bardak Süt İçerek Fazla Kilolardan Kurtulun
Kilo Verirken Sık Yapılan Hatalar
Nefes Egzersizleri Kilo Vermeye Yardımcı
Yapılan Egzersizlerin Kalori Hesabı
Sabah Alışkanlıklarınız Kilo Vermenizi Engelliyor
Yoga Zayıflatır
Kilo Aldırmayan Besinler
Göbekten kilo alanlara öneriler
Basit Egzersiz Zayıflatır
Ayva Diyeti Nasıl Yapılır?
Sağlıklı Yaşamın Sırları
Gripten Korunma Yolları
Pişirilmiş Domatesin Faydaları
Sarımsak Tozunun Faydaları
Pepino meyvesinin faydaları nelerdir?
Salep içmenin faydaları
Chia tohumu zayıflatır mı?
1 Ayda 10 Kilo Verdiren Diyet
Kiraz Sapı Çayı
Montignac Diyeti
Elma Diyeti
Kupa Terapisi Nedir?
Tüm Gün Oturmanın 10 Zararı
Maydanozun faydaları neler?
Günde 1 kilo verdiren salatalık diyeti
Kilo vermek için kekik suyu tarifi
Saraçoğlu’nun elma sirkesi diyeti
Haşlanmış yumurta diyeti nasıl yapılır?
Patates diyeti nasıl yapılır?
Meme kanserlerinde genetik testler önemli
Maske, ağız kokusu sorununu ortaya çıkardı
Aile sağlığını korumanın 7 adımı
Hijyenik ped seçerken nelere dikkat etmeliyiz?
Diş sağlığınız için en faydalı besinler
Diş sıkma sorununa çözüm: Botoks!
Soğuk kış rüzgarları gözlerinizi kurutabilir
Göz neden seğirir?
Kulak sağlığını etkileyen 7 yanlış uygulama ve davranış
Çalışan kadınlarda ayak ve ayak bileği sorunlarına karşı 7 öneri
Yorgunluğunuzun nedeni B12 eksikliği olabilir
Sağlık riskini azaltmak için ideal kilonuza gelin
Diş nasıl fırçalanır?
Sağlığınızın durumu kalp atış hızınızda saklı
Çok Zayıfım Kilo Almak İçin Ne Yapmam Lazım?
Kilo Almak İçin Hangi İlaç Kullanılmalıdır?
Hangi Şurup İştah Açar?
En Çabuk Ne Kilo Aldırır?
Ne İştah Açar?
En Çok Kilo Yapan Şey Nedir?
Besin Takviyesi Nedir?
Haftada 1 Kilo Vermek İçin Günlük Kalori İhtiyacı
İştahsızlık Neden Olur ve Nasıl Geçer?
Diyet Yapmadan Kilo Vermek
Balığın Kilo Üzerindeki Etkileri
Uykunun Kilo Üzerindeki Etkileri
Kozmetik Ürünlerinin Sağlığa Etkileri

Ev işlerini yapmak kilo verdirir mi?

Ev işlerini yapmak kilo verdirir mi?

Ev işi yapmak ve kilo vermek arasında doğru bir orantı bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre spor salonuna gitmek ya da saatleri egzersize harcamak zorunda değilsiniz. Sadece ev işi yaparak vücudunuzu şekle sokabilirsiniz. Yapılan bu araştırmaya göre evinizden dışarıya hiç çıkmadan kalori yakabilirsiniz. Bu kalori yakımını sadece ev işi yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

Gün içinde birçok iş birikmektedir. Bu yapılması gereken işlerin hepsinde kalori harcanır. Örneğin cam silmek ya da bulaşık yıkamak gibi enerji harcattıran birçok iş gündelik işler arasında bulunmaktadır. Bu gündelik işler kilo yakımında etkilidir. Ev işi yapmak ve kilo vermek arasında doğru bir orantı bulunmaktadır. Eğilip kalkmak ya da oval şekilde bir bir yerleri silmek kalori yakımını oldukça faydalıdır.

Günlük olarak evinizin işleriniz işlerini kendiniz yaptığınız ortalama bir egzersizi yapmış kadar kalori harcayabilirsiniz. Hatta bazen daha fazlası da olabilir. Bu yüzden evinizin temizliği için bir yardımcı tutmak yerine ev işlerinizi kendiniz yaparak kilo verebilirsiniz. Evden hiç çıkmadan hayal ettiğiniz vücuda kavuşabilirsiniz.

Ev İşi Yaparken Kaç Kalori Yakılır?

Ev isi yaparken kac kalori yakilir
Ev İşi Yaparken Kaç Kalori Yakılır?

Ev işi yapmanın yaktığı kalori miktarı 2 saat boyunca hiç durmadan yapılan bir işte 600 kaloridir. Bu da 5 kilometre koştuğumuzda yaktığınız kalori miktarının neredeyse iki katı kadar olmaktadır. Sabahleyin koşuya çıkan bir kişi yaklaşık 5 kilometre koştuğunda 374 kalori yakmaktadır. Evinizde gündelik işlerinize hallederken bile bu kalorinin yaklaşık iki katını yakabilirsiniz.

Normalde 1 saat yüzme 500 ile 600 kalori yaktırırken siz evinizden hiç çıkmadan sadece gündelik halletmeniz gereken sorumluluklarınızı yerine getirirken bu kaloriyi yakabilirsiniz. 2 saat boyunca hiç ara vermeden ev işi yapan bir kişi 1 saat bisiklet sürmüş kadar, bir saat badminton ya da tenis oynamış kadar, 1 saat boyunca kürek çekmiş kadar ve 1 saat boyunca ip atlamış kadar kalori yakabilir. Bu da çok önemli bir miktara denk gelir. Çünkü herkes egzersiz yaparak kilo vermeye çalışırken siz bunu sadece ev işlerinizde kendiniz yapabilirsiniz.

Bu kadar fazla spor yapmak sadece 2 saat ev işi yapmak ile dengelenebilir. Dolayısı ile yedikleriniz ve aldığınız fazla kaloriler 2 saat boyunca yapacağınız ev işi ile kolaylıkla verilebilir. 2 saat boyunca sürecek olan bu iş zaten gündelik olarak evinizde çıkmam ıvır zıvır işlerdir.

Kadınlar mı Erkekler mi Daha Hızlı Kilo Verir?

Kadinlar mi erkekler mi daha hizli kilo verir
Kadınlar mı Erkekler mi Daha Hızlı Kilo Verir?

Kadınların erkeklere göre daha az kaslı olması ve hacim olarak daha az bir vücut yüzeyine sahip olmaları aldıkları enerjiyi kaloriye dönüştürürken bir dezavantaj sağlamaktadır. Bunun anlamı şudur ki aynı sürede koşu bandında yürüyen bir kadın ve bir erkekten kadın daha az kalori harcayabilir. Aslında koşu bandı ekranında eşit kalori harcadıkları gözükse de erkeğin kas oranının fazla olması bunu belirleyen bir faktördür. Kas oranı arttıkça aynı aktivitede harcanılan kalori miktarı da artmaktadır. Ev işi yaparken de bu durum değerlidir. Ev işi ve kilo vermek arasındaki bağıntı kadınlarda daha çok işe yaramaktadır.

Kiloya Göre Yakılan Kalori Miktarı Ne Kadardır?

Kiloya gore yakilan kalori miktari ne kadardir
Kiloya Göre Yakılan Kalori Miktarı Ne Kadardır?

Kiloya göre kalori hesabı hangi aktivitede kaç kalori harcandığını hesaplayabilmek içindir. Örneğin yavaş tempolu bir yürüyüş için verilen katsayı değeri yaklaşık olarak 2,5 tur. 60 kilogram 1 kişi 2 saat boyunca tempo yavaş tempolu yürürse 300 kalori enerji harcamış olur. Aynı kişi 2 saat boyunca ev işi yaptığında ise bunun tam olarak iki katı kadar enerji harcayabilir ve kalori yakabilir.

60 kilogram olan bir kişi orada tempoda bir yürüyüş yaptığında kaç sayı değeri 3 olacaktır. Bu kişi 2 saat boyunca tempolu yürüdüğünde 360 kalori yakar nokta ve yine de 2 saat boyunca düzenli ev işi yapmış kadar kalori yakamaz. Bu anlamda ev işi yapmak gerçekten çok karlı bir aktivitedir.

Bir Ev Hanımı Günde Kaç Kalori Yakar?

Bir ev hanimi gunde kac kalori yakar
Bir Ev Hanımı Günde Kaç Kalori Yakar?

Bir ev hanımının yaktığı kalori miktarı yaptığı işlere göre değişmektedir. Gündelik olarak yapılan işlerden yerleri süpürmek ya da silmek 90 kalori, ütü yapmak ve yatak hazırlamak 70 kalori, toz almak ve yüksek rafları temizlemek 50 kalori, bulaşık yıkamak 100 kalori, yemek hazırlamak ve sofrayı düzenlemek 80 kalori, cam silmek 150 kalori ve banyo temizlemek 200 kaloridir. Bir günde bunları yapan bir anımı işte bu kadar kalori yakabilir. Ev işi yapmak ve kilo vermek arasında bu denli önemli bir bağlantı vardır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.