Kilo Vermek Şekeri Düşürür Mü?

Kilo Vermek Şekeri Düşürür Mü?
A+
A-

Diyabet tedavisi için kan şekeri kontrolünü sağlamak ve sağlıklı beslenme alışkanlığının kazanılması oldukça önemlidir. Diyabeti olmayan kişilerde olduğu gibi diyabetli kişilerinde beslenmeyi öğrenmesi ve öğrendiklerini günlük hayatında uygulaması gerekmektedir. Kilo vermek şekeri düşürür mü? başlığımızda önce diyabetin etkisinden bahsedeceğiz.

Diyabet tedavisinin temel amacı kan şekerinizi normal seviyelerde tutmaktır. Ya da kısa veya uzun dönemde oluşabilecek sağlık problemlerinin tehditlerini önlemek veya geciktirmektir. Diyabetin tedavisi aşağıdaki basamakları içermektedir;

1.            Sağlıklı beslenme ve egzersiz

2.            Sağlıklı beslenme, ağızdan alınacak anti diyabetik ilaçlar ve egzersiz

3.            Sağlıklı beslenme, insülin tedavisi ve egzersiz

4.            Sağlıklı beslenme, ağızdan alınacak anti diyabetik ilaçlar, insülin ve egzersiz  

Görüldüğü gibi diyabet, yaşamınızda bazı değişikliklerin oluşmasını gerektirmektedir. Kan şekerini oluşturan asıl kaynak gün içerisinde alınan besinlerdir, bu nedenle sağlıklı beslenme diyabetin temeli sayılmaktadır.

Bunun dışında, diyabeti olsun ya da olmasın tüm insanların sağlıklı bir hayat geçirmesi için tüketmesi gereken yiyecekler aynıdır. Diyabete sahip olmanız diğer insanlardan farklı bir yiyeceği yemeniz anlamına gelmez. Burada önemli olan vücudun ihtiyacı olan besinlerin gerekli yiyeceklerden karşılanabilmesidir.

Beslenme alışkanlıklarınızda yapmanız gereken değişikliklere başlangıç olarak sizin için en önemli olanlardan başlayabilirsiniz.

İlk olarak yapmanız gereken şey, kan şekerinizin hızlı bir şekilde yükselmesine neden olan şeker içeren besinleri ve kilo almanıza neden olacak yağ ve yağlı besinleri tüketmemeniz gerekiyor. Günde 1 ya da 2 öğün yemek yerine, en azından üç öğün yemeye çalışın. Öğünler arasında ya da gece yatmadan önce bir ara öğün almanız da iyi olabilir. Alkolün tedavinize etkisini bilmediğiniz için, alkollü içeceklerden uzak durun.

Diyetisyeninizle görüşmeden önce beş günlük süre boyunca içtiğiniz ve yediğiniz şeyleri not alın. Bu notlar diyetisyeninizin beslenme alışkanlıklarınızı ve günlük yaşam tarzınızı görmesine olanak sağlar. Böylece alışkanlıklarınıza uygun olacak bir plan yapabilir.

Şişmanım, Kilo Vermem Diyabetimi Nasıl Etkiler?

Diyabet
Diyabet ve meyve tabağı

Kilo vermek, kan şekeri kontrolünün ele alınmasında yardımcı olur. Kilo vermek şekeri düşürür mü? sorusunun cevabı da böylelikle ortaya çıkıyor. Tip 2 diyabette pankreas insülin üretir, ancak vücuttaki ağırlıkların fazlalığı vücut hücrelerinin ve dokuların insülini kullanmasına engel olur. Buna ‘insülin direnci’ adı verilir. Sonuçta kan şekeri yükselir. Vücudun ağırlık kaybetmesi sonucunda hücre ve dokular insülini kullanmaya başlar ve kan şekeri kontrol edilebilir hale gelir. Belirtmemiz gerekiyor ki, fazla kiloların verilmesinin kan yağları ve tansiyon üzerinde de oldukça olumlu etkileri vardır. Diyabetlilerde kalp damar hastalıklarının oluşma riski diyabeti olmayanlara göre iki kat daha fazladır. Kan yağlarında veya tansiyonda oluşan yüksekliklerin önlenmesi ile kalp damar hastalığının oluşma riskini azaltır.

Diyabetlinin vücut ağırlığı fazla veya az olamaz, kesinlikle gereken ideal ağırlıkta olmalıdır. Beslenme programınızın düzenlenme şekli, zayıfsanız kilo alacağınız şekilde, şişmansanız kilo vereceğiniz şekilde ayarlanmalı ve istediğiniz ağırlığa ulaşacağınız ya da ideal ağırlığınızı koruyacağınız şekilde olmalıdır.

Haftada Kaç Kilo Vermem Uygun Olur?

Kilo vermek sekeri dusurur mu
Diyabet cihazı

Bir haftada yarım kilo vererek sağlığınızı yeteri kadar koruyabilirsiniz. Daha fazla kilo vermek ihtiyacınız olan besinlerden yoksun kalmanız anlamına gelir. Genel kural şudur; Kilo alma süresi kilo verme süresine eşit olur. Yani fazla kilolarınıza ne kadar süre içerisinde ulaştıysanız, o süre içerisinde onlardan kurtulacaksınızdır. Bu hızda verilen kiloların tekrar alınma riski oldukça düşüktür. Aksi taktirde, kısa bir süre sonra verdiğiniz kiloyu tekrar alırsınız. Bu yazımızda Kilo vermek şekeri düşürür? mü sorusunun cevabını sizlerle paylaşmak istedik.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
1
0
Düşüncelerinizi önemsiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x