Dikkatli Okumalısın
Sağlıklı Market Alışverişi İçin Kesin Kılavuz
Diyette Sık Yapılan Hatalar
Su Kefiri
Günde iki buçuk litre su tüketilmeli
Ağız Kokusunun Nedeni Bademcik Taşı
Günde 2 Bardak Süt İçerek Fazla Kilolardan Kurtulun
Kilo Verirken Sık Yapılan Hatalar
Nefes Egzersizleri Kilo Vermeye Yardımcı
Yapılan Egzersizlerin Kalori Hesabı
Sabah Alışkanlıklarınız Kilo Vermenizi Engelliyor
Yoga Zayıflatır
Kilo Aldırmayan Besinler
Göbekten kilo alanlara öneriler
Basit Egzersiz Zayıflatır
Ayva Diyeti Nasıl Yapılır?
Sağlıklı Yaşamın Sırları
Gripten Korunma Yolları
Pişirilmiş Domatesin Faydaları
Sarımsak Tozunun Faydaları
Pepino meyvesinin faydaları nelerdir?
Salep içmenin faydaları
Chia tohumu zayıflatır mı?
1 Ayda 10 Kilo Verdiren Diyet
Kiraz Sapı Çayı
Montignac Diyeti
Elma Diyeti
Kupa Terapisi Nedir?
Tüm Gün Oturmanın 10 Zararı
Maydanozun faydaları neler?
Günde 1 kilo verdiren salatalık diyeti
Kilo vermek için kekik suyu tarifi
Saraçoğlu’nun elma sirkesi diyeti
Haşlanmış yumurta diyeti nasıl yapılır?
Patates diyeti nasıl yapılır?
Meme kanserlerinde genetik testler önemli
Maske, ağız kokusu sorununu ortaya çıkardı
Aile sağlığını korumanın 7 adımı
Hijyenik ped seçerken nelere dikkat etmeliyiz?
Diş sağlığınız için en faydalı besinler
Diş sıkma sorununa çözüm: Botoks!
Soğuk kış rüzgarları gözlerinizi kurutabilir
Göz neden seğirir?
Kulak sağlığını etkileyen 7 yanlış uygulama ve davranış
Çalışan kadınlarda ayak ve ayak bileği sorunlarına karşı 7 öneri
Yorgunluğunuzun nedeni B12 eksikliği olabilir
Sağlık riskini azaltmak için ideal kilonuza gelin
Diş nasıl fırçalanır?
Sağlığınızın durumu kalp atış hızınızda saklı
Çok Zayıfım Kilo Almak İçin Ne Yapmam Lazım?
Kilo Almak İçin Hangi İlaç Kullanılmalıdır?
Hangi Şurup İştah Açar?
En Çabuk Ne Kilo Aldırır?
Ne İştah Açar?
En Çok Kilo Yapan Şey Nedir?
Besin Takviyesi Nedir?
Haftada 1 Kilo Vermek İçin Günlük Kalori İhtiyacı
İştahsızlık Neden Olur ve Nasıl Geçer?
Diyet Yapmadan Kilo Vermek
Balığın Kilo Üzerindeki Etkileri
Uykunun Kilo Üzerindeki Etkileri

Yüzmek ve Kilo Vermek

Yüzmek ve Kilo Vermek

Kilo vermek isteyen insanlar, diyetlere sarılırlar. Ancak bazen spor, sosyal yaşam ve psikolojik durumlarını göz önünde bulundurmazlar. Bu durumlardan en fazla ihmal edileni de spordur. Çünkü diyet yapmak faydalı olsa da tek başına asla kesin çözüm sunmaz. Bunun yanında hareketli bir yaşam gerekir. Hareketli yaşam konusunda ise yüzme, koşma, yürüme ve salon sporları yer alır.

Yüzmek, birçok kasımızın aynı anda çalışmasını sağlar ve aynı zamanda kardiyovasküler egzersiz kategorisinde değerlendirilir. Yüzücü insanların daha atletik ve fit görünmelerinin nedeni, yüzmenin vücuttaki kalori yakımını büyük oranlarda arttırmasıdır. Aynı zamanda yüzmek, psikolojik açıdan da kişilere daha özgüvenli bir ruh hali kazandırmaktadır. Peki yüzmek ve kilo vermek arasındaki bağ nasıl açıklanır? Gelin yüzmenin kilo vermede faydaları listesine bir göz atalım.

Yüzerek Kilo Verilir mi?

Yüzmenin en temel faydalarından birisi, kan akışını düzenlemesi ve kemik veya eklem sorunlarını gidermeye yardımcı olmasıdır. Bu nedenle kamburluk başta olmak üzere birçok iskelet sorununa sahip olan insanlara yüzme tavsiye edilmektedir. Fakat yüzmenin bir diğer faydası ve kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Ancak yüzme konusundan önce dikkat edilmesi gerekilen durum, Bazal Metabolizma Hızı kavramıdır. Çünkü metabolizma, her insanda aynı hızda çalışmaz ve her insanda kalori yakımı farklıdır. İlk olarak metabolizmanızı tanımanız gerekir. Kendi bedeninizi ve onun çalışma hızını anlamadan tek başına yüzme sporu yapmanız kilo vermek için tek başına yeterli olmayacaktır.

Yüzme konusunda ise yüzme stili, hızı ve süresi kalori yakımını etkileyen diğer temel faktörlerdir. Kilonuz ne kadar azsa kalori yakımınız o kadar artacaktır. Ancak fazla kiloları olan insanların kalori yakma miktarı genel olarak zayıf birisiyle eşdeğer değildir. Bu nedenden dolayı aşırı kilolu olanların yüzme konusunda daha fazla çaba şart etmesi gerekir. Fakat  yüzmenin diğer sporlardan avantajı, vücudunuza aşırı bir yük binmemesidir. Bu nedenle yüzme esnasında yaralanma riskiniz oldukça düşüktür ve aşırı kilolu olsanız dahi kendinizi yormadan uzun süre yüzebilirsiniz.

Nasıl ve Ne Kadar Yüzmeli?

Nasil ve ne kadar yuzmeli
Nasıl ve ne kadar yüzmeli?

Amerikan Sağlık Enstitüsü’ne göre yüzerek kilo vermek isteyen insanların haftada en az 5 gün, orta yoğunlukta yüzmesi gerekiyor. 1 saat boyunca ortalama bir hızda serbest yüzdüğünüz zaman yaklaşık olarak (metabolizma hızınıza bağlı) 590 kalori yakarsınız. Aynı şekilde kasların aktif olarak çalışmasını sağlayan yüzme, göğüs kas grupları olmak üzere birçok kas grubunu harekete geçirir. Bu durumda sağlıklı bir yaşamın da kapısını aralamış olursunuz.

Aynı zamanda yüzmek herkesin yapabileceği ve erişebileceği bir aktivitedir. Belediyelerin yüzme havuzlarına üye olarak burada istediğiniz kadar yüzebilirsiniz. Bu işlem sırasında aynı zamanda psikolojik sağlığınıza, diyetinize ve uyku düzeninize de dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yüzerken Nelere Dikkat Etmeli?

Yüzme konusunda dikkat etmeniz gereken ek durumlar da var tabii. Özellikle yüzme aktivitesinin 30 dakikadan az olmaması tavsiye edilmektedir. Nedeni ise vücudun sıcaklık dengesine ancak bu sürede kavuşmasıdır. Kaslarımız bu süreden sonra daha aktif çalışacaktır. Tavsiye edilen yüzme süresi ise aşağı yukarı 1 saattir. Yüzme sırasında olabildiğince çok teknik denemeye ve aşırı kiloluysanız ani hareketler yapmamaya dikkat edin. Kilo vermek için kendinizi zorlamayın ve bu sporu sadece kilo vermek için değil aynı zamanda eğlenmek için de yapın. Günlük düzenli olarak yapılan yüzme, kilo verdirmeye yardımcıdır ve bu sayede kilolarınızdan kurtulmanız pek tabii mümkündür.

Bu hayatta sağlıklı olabilmek için karşımıza çıkan fırsatları iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Fırsatlar bize sağlıklı yaşamlar sunar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.