Boya Göre Kilo Nasıl Olmalı?

Fazla kilolar, yaşadığımız yüz yılda insanların en fazla yaşadığı sorunlar arasında başta gelmektedir. Boya göre kilo nasıl olmalı sorusunun yanıtı, kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Zira hesaplama, kişinin yaşı kilosu ve boyu ile yapılmaktadır. Herkesin kilosu, boyu ve aynı zamanda yaşı farklılık göstereceği için; net bir oran vermek mümkün değildir.

Boyunuza göre kilonuzun nasıl olduğunu hesaplamanız için beden kitle indeksi yapmanız gerekmektedir.

Boya, kiloya ve yaşa göre ideal kilonun kaç olması gerektiğine dair bir takım hesaplamalar yapılmaktadır. Bu hesaplamalar ile ideal kilo oranınızı öğrenebilirsiniz.

Günümüzde kişilerin hareketsiz olmalarına, beslenme alışkanlıklarına ve diğer tüm faktörlere bağlı olarak; kişiler fazla kilolarından şikâyetçi olmaktadır. Unutulmaması gereken belki de en önemli husus, kilonun yaş ve boy ile alakasının olduğudur. Boyunuzun ve yaşınızın oranına bakarak; kilonuzun ideal olarak kaç olması gerektiğini kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

21. yüz yılda, yeni iş alanlarının, ofislerin ve neredeyse diğer tüm konforlu iş alanlarının açılmasına ve artmasına bağlı olarak hareketsizlik nedeni ile birçok insan fazla kilolarından rahatsızlık duymaktadır.

İdeal Kilo Nasıl Olmalı?

İdeal kilo hesabı yapabilmek için, bazı ince detaylar oldukça önemlidir. Bu ince detaylar; kişinin cinsiyeti, yaşı, mevcut kilosu ve boyu ile doğru orantıdadır. Bu ince detayların bir araya getirildiği ve hesaplandığı formüle, vücut kitle endeksi ismi verilmektedir. Bu hesaplamalar, herhangi bir uzmana ihtiyaç duyulmadan, evde herkes tarafından oldukça kolay bir şekilde yapılabilecek hesaplamalardır. Hesap yapabilmek için; kilonuzu boyunuzun karesine bölmeniz gerekmektedir. Vücut kitle endeksi sonucunda aşağıda yer alan sonuçlar ortaya çıkacaktır. Aşağıda yer alan bilgilere göz atarak; ideal kilonuzu öğrenebilirsiniz.

Vücut kitle endeksi hesaplamasında çıkan sonuç; 19 ile 25 arasıysa; çıkan sayı bu değerdeyse boyunuza göre ideal bir kiloya sahip olduğunuzu göstermektedir.

Vücut kitle endeksi hesaplamasında çıkan sonuç 25 ile 30 arasındaysa; bu aradaki değer fazla kilolu olduğunuzu göstermektedir.

Vücut kitle endeksi hesaplamasında çıkan sonuç 30 ya da daha fazla ise; bu değerler obezite olarak kabul edilmektedir.

Kadınlarda ideal kilo oranı nasıl hesaplanır ve ideal kilo oranı kaçtır?

Fazla kilolardan en fazla şikâyetçi olan kişilerin başında, iş kadınları gelmektedir. Kadınların vücut kitle endeksi; 45,5 + 2,3 * ( ( boy ( cm ) / 2,54 ) – 60 ) olacak şekilde hesaplanmalıdır.

Erkeklerde İdeal kilo oranı nasıl hesaplanır ve ideal kilo oranı kaçtır?

Erkeklerin vücut kitle endeksi; 50 + 2,3 * ( ( boy ( cm ) / 2,54 ) – 60 ) olacak şekilde hesaplanmalıdır.

İdeal Kiloda Olmak Neden Önemlidir?

İdeal kiloda olmak; kişilerin hem sağlık açısından daha iyi hissetmelerini sağlar hem de daha fazla özgüvenli olmasına neden olur.

İdeal kiloda olan kişiler, konsantrasyon sorunu yaşamadan; kolaylıkla odaklanabilirler ve ayrıca öğrenme konusunda diğer kişilerden daha becerili olabilirler.

İdeal kilo, bedenin – vücudun hastalıklara karşı daha sağlam olmasını sağlar ve bunun yanı sıra; bağışıklık sisteminin normalden daha dirençli olmasını sağlar.

Vücudunuz ideal kilodaysa ya da farklı bir deyişle; vücut kitle endeksiniz normal seviyedeyse, kendinizi her daim dinamik ve zinde hissedersiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz