Patates Kızartması Kilo Aldırır mı?

Patates Kızartması Kilo Aldırır mı?
A+
A-

Günümüzde gençler yoğunlukla olmak üzere patates kızartması çok sayıda insan tarafından tüketiliyor. Patates kızartmasının kilo alma yolunda büyük bir etken olduğu gerçektir. Ancak yalnızca patates kızartmalarında suç yoktur. Özellikle kilo vermek isteyen kişilerin gün içerisinde sıklıkla su tüketmesi gerekmektedir. Patates kızartması kısa süre içerisinde kişilerde yağlanmayı mümkün hale getirmektedir. Bu nedenle bunu tüketen bireyler kuşkusuz kilo almaktadır. Yağlanma yapar ve kısa sürede bunu görmek mümkün hale gelir. Dışarıda yemek yiyen insanlar özellikle patates kızartmasından kolay kolay kurtulamaz. Her yemeğin yanında sunulan patates kızartması yenilirken hiç önem verilmez. Ancak daha sonra oluşan yağlanmalar kişilerin keyfini kaçırabilir. Özellikle patates kızartmasının önceden kullanılan yağlarda kızartılması kanser riskini arttırmaktadır. Bu nedenle dışarıdan yemek kesinlikle önerilmemektedir. Son derece besleyici özelliği olan patatesin içerisindeki tüm vitaminler ve mineraller kızartılmayla beraber yok olmaktadır. Bu lezzetli besini kızartılmış halinde tükettiğimiz zaman yalnızca yağ elde etmiş oluyoruz. Bu nedenle uzmanlar üstüne basa basa haşlama olarak tüketilmesi gerektiğini söylemektedir. Bu şekilde patatesten istenen verim alınabilir.

Patates Besin Değeri

Firinda patates
Fırında patates

Patates kızartması nedeniyle insanlar bu besinin esas değerine ulaşamıyor. Patatesin bir porsiyonu yaklaşık olarak 500 kaloriye denk gelmektedir. Özellikle bu porsiyon içerisinde bulunan besin değerleri şu şekildedir;

  • 560 mg sodyum
  • 5 gram Karbonhidrat
  • 5 gram yağ
  • 13 mg A vitamini
  • 4 gram protein
  • 1250 mg potasyum
  • 65 mg kalsiyum
  • 3 mg demir
  • 10 mg c vitamini

Besin değeri bulunmaktadır.

Haslanmis patates
Haşlanmış patates

Patates kızartması tüketildiği zaman yoğunlukla yağların oluştuğu yer bel ve kalça bölgelerdir. Göbek bölgesinde dahi fazlalıklara yol açabilmektedir. Günümüzde birçok markanın yemeklerin yanında direk patates kızartası getirmesi sizin için bir dezavantajdır. Bu nedenle dışarıda yerken yemek seçimlerinizi buna göre yapabilirsiniz. Daha sağlıklı yemekler varken ve patatesi haşlanmış bir şekilde tüketmek varken kızartma olarak tüketmeniz gerek yoktur. Özellikle parmak veya tırtıklı olarak servis edilen patatesleri tüketmenize gerek yoktur. Yüksek oranda yağ alacağınız için karaciğeriniz ve diğer organlarınız gereksiz yere yorulacaktır.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi önemsiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x