Dikkatli Okumalısın
Kilo Alma Stratejileri
Kilo Verme Yolculuğuna Çıkmak İster misin?
Kilo Almak İçin Teşvik
Kilo Verme Çözümleri
Fazla Kilolarımdan Kurtulamıyorum
Güvenli ve Etkili Kilo Verin
Kilo Verme Engelleri ve Çözümleri
Beslenme: Sağlıklı Yaşamın Temeli
Sağlıklı Beslenme Önerileri
Beslenme – Sağlığın Korunması
Sağlıklı Beslenme Önerisi
Bebek Zayıflama
Kilo Alma Stratejileri Nelerdir?
Beslenme Önerilerine Genel Bakış
Açıklanan Diyet Türleri
Diyet İçeceklerin Sağlık Riskleri
Beslenme Bilimi: Doğru Beslenme
Kilo Almakta Sorun Yaşıyorum
Diyet Çeşitleri ve Öneriler
Bebeklerde Kilo Problemi
Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?
Tuzun Zararları Nelerdir?
Şekerin Zararları Nelerdir?
Sirkenin Faydaları Nelerdir?
Armutun Faydaları Nelerdir?
Portakalın Faydaları Nelerdir?
Ispanağın Faydaları
Tereyağının Zararları ve Faydaları
Baş Ağrısı: Nedenleri, Tedavisi ve Önleme Yöntemleri
Kilo Verme: İpuçları ve Hileleri
Bebeğimin Kilo Vermesine Yardım Edin
Sağlıklı Yaşam Tarzının Önemi
Beslenme: Doğru yemek
Diyet Çeşitleri
Nasıl Kilo Kazanılır?
Kilo Sorunları ile Diyabet, Yüksek Tansiyon ve Kalp Hastalığı Arasındaki Bağlantıyı Anlamak
Metabolizma: Vücudumuzun Yiyecekleri Enerjiye Dönüştürdüğü Süreç! Kilo Almayı ve Vermeyi Nasıl Etkiler?
Farklı diyetlerin kilo vermeye etkisi ve dengeli beslenmenin önemi
Egzersiz kilo vermeye ve genel sağlığı iyileştirmeye nasıl yardımcı olabilir?
Duygusal Yeme: Kilo alımına yol açabilecek duygular, stres veya can sıkıntısı ile baş etmek için yemek yemek
Genetik ve Kilo: Genetik kilomuzu nasıl etkileyebilir ve bizi belirli sağlık koşullarına yatkın hale getirebilir.
Beden imajı: Kendimizi nasıl algılıyoruz ve bu kilomuzu ve sağlığımızı nasıl etkiliyor?
Yeme Bozuklukları: Genellikle kilo problemleriyle bağlantılı olan anoreksiya, bulimia ve aşırı yeme gibi bozukluklar
Obezite: Obezitenin Nedenleri, Sağlık Riskleri ve Tedavileri
Kilo Kaybı: Diyet ve egzersiz gibi kilo verme stratejileri
Sağlıklı Market Alışverişi İçin Kesin Kılavuz
Diyette Sık Yapılan Hatalar
Su Kefiri
Günde iki buçuk litre su tüketilmeli
Ağız Kokusunun Nedeni Bademcik Taşı
Günde 2 Bardak Süt İçerek Fazla Kilolardan Kurtulun
Kilo Verirken Sık Yapılan Hatalar
Nefes Egzersizleri Kilo Vermeye Yardımcı
Yapılan Egzersizlerin Kalori Hesabı
Sabah Alışkanlıklarınız Kilo Vermenizi Engelliyor
Yoga Zayıflatır
Kilo Aldırmayan Besinler
Göbekten kilo alanlara öneriler
Basit Egzersiz Zayıflatır
Ayva Diyeti Nasıl Yapılır?

Denenmiş Kilo Aldıran Yöntemler

Denenmiş Kilo Aldıran Yöntemler

Kilo aldıran teknikler özellikle bir türlü ideal kilosuna ulaşamayan insanların sık sık araştırdığı ve yeni yöntemler aradığı bir alandır. Diyetisyen tavsiye üzerine hareket etmek daha sağlıklı ve kontrollü olsa da güvenilir alternatif yöntemlerin kullanıldığını da oluyor. Denenmiş kilo alma yolları arasında sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmaya da özen göstermek yer alır. Kötü bir uyku düzensizliği ve az yemek yemek kilo almayı engelleyen unsurlar arasında yer alır. Bazen kilo alamama nedeni ise genetik faktörler ve / veya farklı hastalıklar olabilir. Bunun için sağlık kontrollerinin düzenli olarak yaptırılması önem taşır.

Denenmiş Kilo Aldıran Yöntemler Nedir?

Denenmis kilo aldiran yontemler nedir
Denenmiş Kilo Aldıran Yöntemler Nedir

Kilo aldırıcı yöntemler çoğunlukla sağlıksızdır ve bu neden ile bir diyetisyen kontrolünde kilo almak gerekir. Eğer diyetisyene gidilemiyor ise neden kilo alınamadığının birtakım tetkikler yapılarak bulunması gerekir. Sorunun asıl kaynağına inilmediği müddetçe kilo almak da kilo vermek kadar zordur. Kilo aldırıcı beslenme programları ve egzersizler ile sağlıklı bir biçimde kilo almak günümüzde mümkün.

Her ne kadar diyetisyen kontrolünde kilo almak için çalışma yapılması tavsiye edilse de küçük alışkanlıklarınızı değiştirerek de hedefinize ulaşabilirsiniz. Daha önce denenen yöntemlerin, kişilerin sağlık durumu, yaşı, beden ölçüleri, vücudu ve cinsiyetine göre etkili olup olmama hali değişebiliyor. Eğer denediğiniz bir yöntem ile istediğiniz sonuca ulaşamıyor iseniz farklı bir diyet programına geçmeniz gerekir.

Kısa Süre İçerisinde Kilo Almak Mümkün Mü?

Kisa sure icerisinde kilo almak mumkun mu
Kısa Süre İçerisinde Kilo Almak Mümkün Mü

Hızlı kilo alma yöntemleri gibi başlıklar ile pazarlaması ve tanıtımı yapılan bazı diyetler bulunur. Bu diyetler son derece sağlıksız olup midede geri dönüşü olmayan problemlere neden olabilir. Bunun için kilo almak isteyen kişilerin sabırlı olması ve hedeflerine odaklanmaları gerekir. Birçok yöntem ile kilo almak mümkün ancak “3 günde” gibi başlayan diyetleri uygulamak fazla kalori alımına neden olur.

Fazla kalori alımı ise vücudun yakamayacağı düzeyde ise midede ve bağırsaklarda sorunlar oluşmaya başlayabilir. Mideyi ve diğer organları şoke etmeden ve risk almadan kilo almaya çalışmak en doğru yöntemdir. Bunun için yeme programı hazırlamak ve kalori hesabı yapmak düşündüğünüzden daha sağlıklı ve hızlı kilo almanızı sağlayacaktır.

Kalori Hesabı Yaparak Nasıl Kilo Alınır?

Kalori hesabi yaparak nasil kilo alinir
Kalori Hesabı Yaparak Nasıl Kilo Alınır

Kalori hesaplayarak kilo alma birçok kişinin uyguladığı ve tecrübe edilmiş yöntemlerden biridir. Öncelikle boy ve kilo baz alınarak vücut kitle indeksinin hesaplanması gerekir. Vücut kitle indeksine ve vücuttaki yağ ve kas oranına göre günde kaç kalori alınması gerektiği öğrenilmelidir. Denenmiş kilo alma yollarının başında gelen kalori hesabı oldukça kolay yapılır. Bunun için akıllı cihazınıza ilgili özelliğe sahip sağlık uygulamalarını indirebileceğiniz gibi bir deftere not alarak da kalori hesabı yapabilirsiniz.

Kalori hesabı yapmak için satılan defterler bulunur. Bu defterler belirli bölümlere ayrılmıştır ve içerisinde protein oranı, yenilen yemek, tarih, kalori ve öğün sayısı gibi bilgiler yer alır. Bu defterleri evde kendinizde kolayca yapabilirsiniz. Günlük olarak yenilen her yemeğin gramı ve oranı ile not alınması gerekir. Eğer bir öğünün kaç kalori edeceğini bilmiyor iseniz yemeğinizi ölçü birimlerine göre not alabilirsiniz. Örneğin, 3 kaşık bezelye yemeği, 1 çay bardağı et suyu gibi notlar almak da işinizi kolaylaştırır.

Öğün Sayısına Bağlı Kilo Almak

Ogun sayisina bagli kilo almak
Öğün Sayısına Bağlı Kilo Almak

Öğün sayısını arttırarak kilo almak da sağlıklı yöntemler arasında yer alır. Günde 3 ana ve 3 ara öğün yenilmesi gerekir. Kilo vermek isteyen kişiler 3 ana ve 2 ara öğün şeklinde beslenebilirler. Ancak kilo almak isteyen kişiler 3 ana ve 3 veya 4 ara öğün boyunca beslenmelidir. Kilo almak sadece vücuttaki yağ kütlesini arttırmak anlamına gelmez. Bu neden ile de her öğünün içerikleri sağlıklı ve kilo aldıracak şekilde kurgulanmalıdır. Örneğin ana öğünlerde mutlaka protein yer almalıyken ara öğünlerde kabuklu yemiş, yoğurt, meyve ve yulaf ezmesi tüketilebilir. Lifli gıdaların tüketilmesi kilo alma aşamasında önemlidir.

Yukarıda bahsi geçen gıdalar, kilo vermek için de kullanılır. Ancak burada önemli olan nokta porsiyonun büyüklüğüdür. Kilo vermek isteyen bir kişi, ara öğünlerinde toplam 5 ceviz yiyebilirken; kilo almak isteyen kişiler bunu 2 katına çıkarabilir. Önemli olan ne yediğimiz ve yediğimiz gıdayı ne kadar tükettiğimizdir.

Protein Ağırlıklı Beslenerek Kilo Almak

Protein agirlikli beslenerek kilo almak
Protein Ağırlıklı Beslenerek Kilo Almak

Protein ile kilo almak en sağlıklı yollardan biridir. Vücuttaki kas kütlesini arttırmak her insan için son derece önemli bir konudur. Kilo almak bedenin yağ ve şeker ile kaplanması olarak algılanmamalıdır. Kas kütle oranınızı yükselterek sağlıklı ve kontrollü kilo alımı yapabilirsiniz. Beslenmenizdeki 3 ana öğüne protein ekleyerek sürece başlayabilirsiniz. Normal beslenme düzeninizde kalarak sadece porsiyonları arttırmanız kilo almanızı sağlar. Pişirilen yemeklerin bol yağlı, tuzlu ve şekerli olmasından kaçınılması. Mümkün ise kızartmadan kaçınılması gerekir. Vücuda girecek protein oranı son derece önemlidir bu neden ile suda haşlama, buharda pişirme, fırında ya da ızgarada yemeklerinizi hazırlamalısınız.

Karbonhidrat ve Şeker Kullanarak Kilo Almak  

Karbonhidrat ve seker kullanarak kilo almak
Karbonhidrat ve Şeker Kullanarak Kilo Almak

Karbonhidrat tüketerek kilo almak yüzde yüz sağlıksız bir yöntem olmasa da dengeli bir diyet içerisinde karbonhidrat tüketiminin de mutlaka yapılması gerekir. Karbonhidrat tüketme oranına özen gösterilmesi ve protein ile dengeli ilerlemesi gerekir. Besinlerin içerisinde kendi şeker, yağ ve tuz oranları bulunur. Bunun üzerine ekstra şeker eklememek ve karbonhidratlı gıda tüketimini abartmamak tavsiye edilir. Sürekli olarak hazır gıdalara yönelmek ve dışarıdan beslenmek kilo alımını hızlandırır.

Trans yağ tüketiminin artması, sürekli işlenmiş gıdaların tüketilmesi ve bol kızartmanın tercih edilmesi kilo almak isteyenlerin yaptığı hatalardan biridir. Böyle bir beslenmenin sonucunda kişiler hedefledikleri kiloya ulaşabilir ancak bu bir galibiyetten çok yenilgidir. Bedenin ihtiyacı olandan fazlasının verilmesi ve bunun en kötü yöntem ile yapılması ileriki adımlarda farklı problemlere neden olur.

Kilo Almak için Yapılan Egzersizler

Kilo almak icin yapilan egzersizler
Kilo Almak için Yapılan Egzersizler

Kilo alma egzersizleri daha düşük yoğunluğa sahiptir. Alınan kalorinin hepsinin yakılmaması adına daha yavaş tempoda spor yapılması ancak kas kütlesinin de güçlendirilmesi gerekir. Bu neden ile yapılan her egzersizin iyi planlanması gerekir. Gün içerisinde 30 dakikalık hafif tempolu yürüyüş yapılabilir. Burada önemli olan nokta vücuda alınan kalori miktarının, spor ile büyük bir oranının kaybedilmemesidir. Bu neden ile de daha düşük tempo ve daha kısa süreli egzersizler tercih edilmelidir. Vücuttaki enerji dağılımının dengeli yapılması gerekir.

Süt ve Süt Ürünleri Kilo Almak

Sut ve sut urunleri kilo almak
Süt ve Süt Ürünleri Kilo Almak

Süt içerek kilo almak mümkün olan yöntemlerden biridir. Ancak süt ve süt ürünlerinin yanı sıra hayvansal gıdaların fazla tüketimi de zararlıdır. Gün içerisinde düzenli miktarlarda ve geniş bir zamana yayılarak hazırlanmış beslenme düzenleri daha sağlıklıdır. Kilo almak isteyen kişiler vücutlarındaki direnci arttırmak amacı ile süt tüketebilir. Kalsiyum ve çinko başta olmak üzere içerisinde birçok mineral ve vitamin bulunduran süt ve süt ürünleri alınan kilonun korunmasını sağlar. Protein oranı da yüksek olan sütün birçok faydası bulunur. Ancak sütün sek tercih edilmesi ve katkı maddesi olmayanların tüketilmesi denenmiş kilo alma yolları arasında bulunur.  

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.