Dikkatli Okumalısın
Kilo Alma Stratejileri
Kilo Verme Yolculuğuna Çıkmak İster misin?
Kilo Almak İçin Teşvik
Kilo Verme Çözümleri
Fazla Kilolarımdan Kurtulamıyorum
Güvenli ve Etkili Kilo Verin
Kilo Verme Engelleri ve Çözümleri
Beslenme: Sağlıklı Yaşamın Temeli
Sağlıklı Beslenme Önerileri
Beslenme – Sağlığın Korunması
Sağlıklı Beslenme Önerisi
Bebek Zayıflama
Kilo Alma Stratejileri Nelerdir?
Beslenme Önerilerine Genel Bakış
Açıklanan Diyet Türleri
Diyet İçeceklerin Sağlık Riskleri
Beslenme Bilimi: Doğru Beslenme
Kilo Almakta Sorun Yaşıyorum
Diyet Çeşitleri ve Öneriler
Bebeklerde Kilo Problemi
Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?
Tuzun Zararları Nelerdir?
Şekerin Zararları Nelerdir?
Sirkenin Faydaları Nelerdir?
Armutun Faydaları Nelerdir?
Portakalın Faydaları Nelerdir?
Ispanağın Faydaları
Tereyağının Zararları ve Faydaları
Baş Ağrısı: Nedenleri, Tedavisi ve Önleme Yöntemleri
Kilo Verme: İpuçları ve Hileleri
Bebeğimin Kilo Vermesine Yardım Edin
Sağlıklı Yaşam Tarzının Önemi
Beslenme: Doğru yemek
Diyet Çeşitleri
Nasıl Kilo Kazanılır?
Kilo Sorunları ile Diyabet, Yüksek Tansiyon ve Kalp Hastalığı Arasındaki Bağlantıyı Anlamak
Metabolizma: Vücudumuzun Yiyecekleri Enerjiye Dönüştürdüğü Süreç! Kilo Almayı ve Vermeyi Nasıl Etkiler?
Farklı diyetlerin kilo vermeye etkisi ve dengeli beslenmenin önemi
Egzersiz kilo vermeye ve genel sağlığı iyileştirmeye nasıl yardımcı olabilir?
Duygusal Yeme: Kilo alımına yol açabilecek duygular, stres veya can sıkıntısı ile baş etmek için yemek yemek
Genetik ve Kilo: Genetik kilomuzu nasıl etkileyebilir ve bizi belirli sağlık koşullarına yatkın hale getirebilir.
Beden imajı: Kendimizi nasıl algılıyoruz ve bu kilomuzu ve sağlığımızı nasıl etkiliyor?
Yeme Bozuklukları: Genellikle kilo problemleriyle bağlantılı olan anoreksiya, bulimia ve aşırı yeme gibi bozukluklar
Obezite: Obezitenin Nedenleri, Sağlık Riskleri ve Tedavileri
Kilo Kaybı: Diyet ve egzersiz gibi kilo verme stratejileri
Sağlıklı Market Alışverişi İçin Kesin Kılavuz
Diyette Sık Yapılan Hatalar
Su Kefiri
Günde iki buçuk litre su tüketilmeli
Ağız Kokusunun Nedeni Bademcik Taşı
Günde 2 Bardak Süt İçerek Fazla Kilolardan Kurtulun
Kilo Verirken Sık Yapılan Hatalar
Nefes Egzersizleri Kilo Vermeye Yardımcı
Yapılan Egzersizlerin Kalori Hesabı
Sabah Alışkanlıklarınız Kilo Vermenizi Engelliyor
Yoga Zayıflatır
Kilo Aldırmayan Besinler
Göbekten kilo alanlara öneriler
Basit Egzersiz Zayıflatır
Ayva Diyeti Nasıl Yapılır?

Kilo Alamamak

Kilo sorunu denilince akıllara genellikle obezite ya da fazla kilo sorunları gelir. Fakat kilo alamamak da oldukça ciddi bir sorundur. Sorun olmasının yanı sıra; sağlık açısından da birçok kişi için olumsuz etkileri vardır.

Kilo Alamamak

Kilo sorunu denilince akıllara genellikle obezite ya da fazla kilo sorunları gelir. Fakat kilo alamamak da oldukça ciddi bir sorundur. Sorun olmasının yanı sıra; sağlık açısından da birçok kişi için olumsuz etkileri vardır. Kilo alamamak, bağırsak sorunlarından çok daha ciddi sorunlara kadar yol açabilir ya da bu sorunlardan dolayı ortaya çıkabilir. Eğer uzun süredir baş gösteren bir kilo alamama sorununuz varsa ya da olması gerekenden çok daha zayıfsanız; mutlaka bir uzman doktor ile görüşmeniz gereklidir. Zira göz ardı edilmeyecek kadar ciddi bir sağlık sorununuz olabilir.

Genellikle her ne kadar yemek yerse yesin; kilo alamayan bu kişiler, normalin çok daha altında bir kiloya sahiptir. Ve genellikle diyetler işe yaramaz. Bu noktada bir uzman diyetisyen ile görüşmek ya da uzman bir doktor tarafından muayene edilmek; en doğrusu olacaktır.

Öte yandan kilo alamamak, her zaman bir sağlık sorununun göstergesi olmayabilir. Genetik ya da çevresel faktörler; beslenme alışkanlıkları ve diğer unsurlar, kişinin kilo almasını engelleyebilmektedir. Bu tarz durumlarda beslenme alışkanlıklarını değiştirerek; besin takviyesi alarak kilo alınabilmektedir.

Fakat kilo sorununuz ciddi bir sorun değilse; yani sağlığınızı etkileyen bir durum yoksa aşağıda yer alan önerilerimizi uzun vadede uygulayarak; dilediğiniz kiloya sağlıklı bir şekilde gelebilirsiniz. Bu yöntemler daha önceden denenmiş ve işe yaradığı kanıtlanmış önerilerdir. Denenmiş ve kilo alamama sorununu ortadan kaldıran yöntemleri deneyerek; kısa süre içerisinde dilediğiniz kiloya sağlıklı bir biçimde ulaşabilirsiniz.

Kilo Alma Yöntemleri

Kahvalti
Kahvaltı
 • Kilo alabilmek için, günün en önemli öğünü olan kahvaltı mutlaka yapılmalıdır. Kahvaltı yaparken protein ve karbonhidrat tüketilmelidir. Örneğin kahvaltıda yumurta, peynir mutlaka olması gereken besinlerdendir. Bunun yanı sıra tereyağı ve yoğurt da mutlaka tüketilmelidir. Sağlıklı olması açısından karbonhidrat içeren patates kızartılmadan tüketilmeli yani kaynatarak ya da pişirilerek yenilmelidir.
 • Kilo almama sorununu aşmanın bir diğer yolu ise; öğün atlatmamaktan geçmektedir. Yani düzenli ve kaliteli beslenilmeli; günlük öğünler atlatılmadan yapılmalıdır.
 • Kilo alma sürecinde yağ yerinde kas dokusunun arttırılması için dengeli ve sağlıklı beslenmek oldukça önemlidir. Bu nedenle karbonhidrat ve protein tüketmeye oldukça dikkat etmeniz gerekir.
 • Ara öğünler mutlaka yapılmalıdır. 3 ana öğün ve 3 ara öğün olmak üzere günde 6 öğün yemek yemek; kilo almak için mutlaka gereklidir. Ara öğünlerde protein ve kalori değerleri yüksek gıdalar tüketmek; sağlıklı ve hızlı kilo almak için önemlidir.
 • Özellikle de badem, fındık, ceviz, süt, kuru ya da taze meyveler ve aynı zamanda ayran gibi gıdalar mutlaka tüketilmelidir. Özellikle de ara öğünlerde tahılların ve meyvelerin tüketilmesi; kişinin yüksek miktarlarda enerji – kalori almasını sağlamakta; bu da dolayısı ile kişinin kilo almasının yolunu açmaktadır.
 • Az miktarlarda da olsa Fastfood tüketin. Sürekli bir şekilde tüketmeniz sağlığınızı kötü etkileyecek ve yağ kütlelerinizin artmasına neden olacaktır. Fakat uzun aralıklarla tüketeceğiniz fastfood ürünleri; yüksek kalori miktarları ile kilo almanıza yardımcı olacak besinlerdendir. Bu sebeple sık sık olmasa da; belirli aralıklar ile fastfood tüketmeniz; kilo alma sürecinde yardımcı olacaktır.
Selin, Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden birinde beslenme ve diyetetik alanında lisans eğitimi almıştır. Ayrıca uluslararası bir beslenme sertifikasına sahiptir ve sürekli olarak beslenme konusundaki gelişmeleri takip etmektedir. Uzmanlık Alanları: Selin, genel sağlıklı beslenme, kilo yönetimi, sporcu beslenmesi ve özel beslenme gereksinimleri konusunda uzmanlaşmıştır. Ayrıca çocuklar, gençler ve hamile kadınlar için özel beslenme planları oluşturma konusunda deneyime sahiptir. Yaklaşımı: Selin, her bireyin benzersiz beslenme ihtiyaçları olduğuna inanan bir diyetisyendir. Kişinin yaşam tarzı, kültürel tercihleri ve sağlık durumu göz önüne alınarak özelleştirilmiş beslenme programları oluşturur. Ayrıca, bireylere sadece kilo kaybı değil, aynı zamanda genel sağlıklarını iyileştirmek adına sürdürülebilir yaşam tarzı değişiklikleri yapma konusunda rehberlik eder. İletişim: Selin, müşterileri ile güçlü bir iletişim kurarak onların hedeflerini ve endişelerini anlamaya odaklanır. Empatik bir yaklaşıma sahip olup, bireyleri destekleyerek motivasyonlarını artırır. Hizmetleri: Selin, bireylere düzenli takip ve danışmanlık hizmetleri sunar. Haftalık ve aylık olarak beslenme planlarını gözden geçirir ve gerektiğinde değişiklikler yapar. Ayrıca, bireylere tarifler, alışveriş listeleri ve beslenme eğitimi gibi kaynaklar sağlar. Selin SELENGÜL, beslenme konusundaki bilgisi ve kişisel yaklaşımıyla bireylere sağlıklı yaşam tarzlarına geçiş konusunda yardımcı olmaktan keyif alır.
YORUMLAR

 1. Avatar of aylin ünal Aylin Ünal dedi ki:

  Fast food sağlıksız diye kilo alma sürecinde tercih etmedim hiç bir zaman. Ama diyetisyen öneriyor ise bir bildiği vardır. Hem güzelce anlatmış sık yemeyin uzun aralıklarla yiyin diye. Yazıyı sonuna kadar okudum çok aklıma yattı yazılanları harfiyen uygulayacağım.

 2. Avatar of blue508 Blue508 dedi ki:

  Kilo alamamak çok kötü çünkü ne kadar yesemde hiç bir fayda etmiyor. Ne yapmamamız ile ilgili guzel bilgi ve neden kilo alamadığımızı detaylica anlatmis. Basarilı bir yazı olmuş tavsiye ederim.

 3. Avatar of mehmet köprülü Mehmet Köprülü dedi ki:

  Kilo alamamak çok kötü çünkü ne kadar yesemde hiç bir fayda etmiyor ne yapmamamız ile ilgili guzel bilgi ve neden kilo alamadığımızı detaylica anlatmis basarilı bir yazı olmuş tavsiye ederim herkeze.

 4. Avatar of ferhat Ferhat dedi ki:

  Kilo alamıyordum ama bu yazı sayesinde kilo alma taktiklerini öğrendim, inşallah bana faydalı olacak bu bilgiler.

 5. Avatar of dilan Dilan dedi ki:

  Kilo alamıyordum ama bu yazı sayesinde kilo alma taktiklerini öğrendim, inşallah bana faydalı olacak bu bilgiler.

 6. Avatar of zeynel Zeynel dedi ki:

  Gerçekten çok güzel bilgiler var size bu siteyi önenirim

 7. Avatar of emirhan katanalp Emirhan Katanalp dedi ki:

  Kilo almakta zorlanıyordum. Sayenizde daha kolay kilo alabiliyorum. Herkese tavsiye ederim.

 8. Avatar of nurella Nurella dedi ki:

  Gerçekten kilo alamayanlar için çok bilgilendirici ve güzel bir site olmuş.

 9. Avatar of pelin Pelin dedi ki:

  Kilo alamamak çok kötü çünkü ne kadar yesemde hiç bir fayda etmiyor ne yapmamamız ile ilgili guzel bilgi ve neden kilo alamadığımızı detaylica anlatmis basarilı bir yazı olmuş tavsiye ederim herkeze.

 10. Avatar of serkan tepe Serkan Tepe dedi ki:

  Kilo problemi gerçekten sıkıntılı ama azimle inanarak bu işin üstesinden gelebiliriz sağlıklı yaşam guzel.. Kilo her zaman insanı strese sokar diyetisyenle beraber bu işin üstesinden gelinir. Gerçekten kilo alamayanlar için güzel bir anlatım olmuş.

 11. Avatar of tekin Tekin dedi ki:

  Bence yemek yemeğe dikkat edersek düzenli spor yaparsak kilo gibi bir derdimiz kalmaz.

 12. Avatar of abdurrahman d. Abdurrahman D. dedi ki:

  Gerçekten Kilo Vermeyle ilgili Çok Güzel besinler sunmuşsunuz Allah Razı Olsun emeğinize elinize kolunuza sağlık Kahvaltı ile ilgili Çok Harika detay öğrendim başarılarımızın devamını dilerim.

 13. Avatar of şivan Şivan dedi ki:

  Teşekkür ederim çok faydalı oldu hiç kilo alamıyordum dediklerinizi uyguladıktan sonra 10 günde 1.5 kilo aldım.

 14. Avatar of nazlı Nazlı dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler gerçekten çok faydalı olmuş. Bunları deneyeceğim.

 15. Avatar of fuheer1 Fuheer1 dedi ki:

  Çok kafama göre yaşıyormuşum bunu anladım okuduktan sonra. Yılda 1 kilo falan alabiliyorum en fazla. Yazdıklarinızı değerlendireceğim. Umarım faydası olur. Teşekkürler.