Kilo Alamamak

Kilo sorunu denilince akıllara genellikle obezite ya da fazla kilo sorunları gelir. Fakat kilo alamamak da oldukça ciddi bir sorundur. Sorun olmasının yanı sıra; sağlık açısından da birçok kişi için olumsuz etkileri vardır.

Kilo Alamamak
A+
A-

Kilo sorunu denilince akıllara genellikle obezite ya da fazla kilo sorunları gelir. Fakat kilo alamamak da oldukça ciddi bir sorundur. Sorun olmasının yanı sıra; sağlık açısından da birçok kişi için olumsuz etkileri vardır. Kilo alamamak, bağırsak sorunlarından çok daha ciddi sorunlara kadar yol açabilir ya da bu sorunlardan dolayı ortaya çıkabilir. Eğer uzun süredir baş gösteren bir kilo alamama sorununuz varsa ya da olması gerekenden çok daha zayıfsanız; mutlaka bir uzman doktor ile görüşmeniz gereklidir. Zira göz ardı edilmeyecek kadar ciddi bir sağlık sorununuz olabilir.

Genellikle her ne kadar yemek yerse yesin; kilo alamayan bu kişiler, normalin çok daha altında bir kiloya sahiptir. Ve genellikle diyetler işe yaramaz. Bu noktada bir uzman diyetisyen ile görüşmek ya da uzman bir doktor tarafından muayene edilmek; en doğrusu olacaktır.

Öte yandan kilo alamamak, her zaman bir sağlık sorununun göstergesi olmayabilir. Genetik ya da çevresel faktörler; beslenme alışkanlıkları ve diğer unsurlar, kişinin kilo almasını engelleyebilmektedir. Bu tarz durumlarda beslenme alışkanlıklarını değiştirerek; besin takviyesi alarak kilo alınabilmektedir.

Fakat kilo sorununuz ciddi bir sorun değilse; yani sağlığınızı etkileyen bir durum yoksa aşağıda yer alan önerilerimizi uzun vadede uygulayarak; dilediğiniz kiloya sağlıklı bir şekilde gelebilirsiniz. Bu yöntemler daha önceden denenmiş ve işe yaradığı kanıtlanmış önerilerdir. Denenmiş ve kilo alamama sorununu ortadan kaldıran yöntemleri deneyerek; kısa süre içerisinde dilediğiniz kiloya sağlıklı bir biçimde ulaşabilirsiniz.

Kilo Alma Yöntemleri

Kahvalti
Kahvaltı
  • Kilo alabilmek için, günün en önemli öğünü olan kahvaltı mutlaka yapılmalıdır. Kahvaltı yaparken protein ve karbonhidrat tüketilmelidir. Örneğin kahvaltıda yumurta, peynir mutlaka olması gereken besinlerdendir. Bunun yanı sıra tereyağı ve yoğurt da mutlaka tüketilmelidir. Sağlıklı olması açısından karbonhidrat içeren patates kızartılmadan tüketilmeli yani kaynatarak ya da pişirilerek yenilmelidir.
  • Kilo almama sorununu aşmanın bir diğer yolu ise; öğün atlatmamaktan geçmektedir. Yani düzenli ve kaliteli beslenilmeli; günlük öğünler atlatılmadan yapılmalıdır.
  • Kilo alma sürecinde yağ yerinde kas dokusunun arttırılması için dengeli ve sağlıklı beslenmek oldukça önemlidir. Bu nedenle karbonhidrat ve protein tüketmeye oldukça dikkat etmeniz gerekir.
  • Ara öğünler mutlaka yapılmalıdır. 3 ana öğün ve 3 ara öğün olmak üzere günde 6 öğün yemek yemek; kilo almak için mutlaka gereklidir. Ara öğünlerde protein ve kalori değerleri yüksek gıdalar tüketmek; sağlıklı ve hızlı kilo almak için önemlidir.
  • Özellikle de badem, fındık, ceviz, süt, kuru ya da taze meyveler ve aynı zamanda ayran gibi gıdalar mutlaka tüketilmelidir. Özellikle de ara öğünlerde tahılların ve meyvelerin tüketilmesi; kişinin yüksek miktarlarda enerji – kalori almasını sağlamakta; bu da dolayısı ile kişinin kilo almasının yolunu açmaktadır.
  • Az miktarlarda da olsa Fastfood tüketin. Sürekli bir şekilde tüketmeniz sağlığınızı kötü etkileyecek ve yağ kütlelerinizin artmasına neden olacaktır. Fakat uzun aralıklarla tüketeceğiniz fastfood ürünleri; yüksek kalori miktarları ile kilo almanıza yardımcı olacak besinlerdendir. Bu sebeple sık sık olmasa da; belirli aralıklar ile fastfood tüketmeniz; kilo alma sürecinde yardımcı olacaktır.
Abone ol
Bildir
guest
16 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
16
0
Düşüncelerinizi önemsiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x