Dikkatli Okumalısın
Kilo Alma Stratejileri
Kilo Verme Yolculuğuna Çıkmak İster misin?
Kilo Almak İçin Teşvik
Kilo Verme Çözümleri
Fazla Kilolarımdan Kurtulamıyorum
Güvenli ve Etkili Kilo Verin
Kilo Verme Engelleri ve Çözümleri
Beslenme: Sağlıklı Yaşamın Temeli
Sağlıklı Beslenme Önerileri
Beslenme – Sağlığın Korunması
Sağlıklı Beslenme Önerisi
Bebek Zayıflama
Kilo Alma Stratejileri Nelerdir?
Beslenme Önerilerine Genel Bakış
Açıklanan Diyet Türleri
Diyet İçeceklerin Sağlık Riskleri
Beslenme Bilimi: Doğru Beslenme
Kilo Almakta Sorun Yaşıyorum
Diyet Çeşitleri ve Öneriler
Bebeklerde Kilo Problemi
Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?
Tuzun Zararları Nelerdir?
Şekerin Zararları Nelerdir?
Sirkenin Faydaları Nelerdir?
Armutun Faydaları Nelerdir?
Portakalın Faydaları Nelerdir?
Ispanağın Faydaları
Tereyağının Zararları ve Faydaları
Baş Ağrısı: Nedenleri, Tedavisi ve Önleme Yöntemleri
Kilo Verme: İpuçları ve Hileleri
Bebeğimin Kilo Vermesine Yardım Edin
Sağlıklı Yaşam Tarzının Önemi
Beslenme: Doğru yemek
Diyet Çeşitleri
Nasıl Kilo Kazanılır?
Kilo Sorunları ile Diyabet, Yüksek Tansiyon ve Kalp Hastalığı Arasındaki Bağlantıyı Anlamak
Metabolizma: Vücudumuzun Yiyecekleri Enerjiye Dönüştürdüğü Süreç! Kilo Almayı ve Vermeyi Nasıl Etkiler?
Farklı diyetlerin kilo vermeye etkisi ve dengeli beslenmenin önemi
Egzersiz kilo vermeye ve genel sağlığı iyileştirmeye nasıl yardımcı olabilir?
Duygusal Yeme: Kilo alımına yol açabilecek duygular, stres veya can sıkıntısı ile baş etmek için yemek yemek
Genetik ve Kilo: Genetik kilomuzu nasıl etkileyebilir ve bizi belirli sağlık koşullarına yatkın hale getirebilir.
Beden imajı: Kendimizi nasıl algılıyoruz ve bu kilomuzu ve sağlığımızı nasıl etkiliyor?
Yeme Bozuklukları: Genellikle kilo problemleriyle bağlantılı olan anoreksiya, bulimia ve aşırı yeme gibi bozukluklar
Obezite: Obezitenin Nedenleri, Sağlık Riskleri ve Tedavileri
Kilo Kaybı: Diyet ve egzersiz gibi kilo verme stratejileri
Sağlıklı Market Alışverişi İçin Kesin Kılavuz
Diyette Sık Yapılan Hatalar
Su Kefiri
Günde iki buçuk litre su tüketilmeli
Ağız Kokusunun Nedeni Bademcik Taşı
Günde 2 Bardak Süt İçerek Fazla Kilolardan Kurtulun
Kilo Verirken Sık Yapılan Hatalar
Nefes Egzersizleri Kilo Vermeye Yardımcı
Yapılan Egzersizlerin Kalori Hesabı
Sabah Alışkanlıklarınız Kilo Vermenizi Engelliyor
Yoga Zayıflatır
Kilo Aldırmayan Besinler
Göbekten kilo alanlara öneriler
Basit Egzersiz Zayıflatır
Ayva Diyeti Nasıl Yapılır?

En Çabuk Ne Kilo Aldırır?

En Çabuk Ne Kilo Aldırır?

Konu kilo olduğunda genellikle kilo vermek ön planda olsa da zayıf olup kilo almak isteyenlerin sayısı da bir hayli yüksektir. Çoğunluk tarafından bir problem olarak görülmeyen zayıflık hali bazı durumlarda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Kilo almak isteyen kişiler en çabuk kilo aldıran yiyecekler ile ilgili araştırma yaparak en hızlı sürede kilo almak isterler, fakat aşırı hızlı kilo almak sağlık sorunlarına sebep olabileceği gibi vücudunuzun yağlanmasını da sağlamaktadır. Bu yüzden bu süreç boyunca bir uzmana danışmanız tavsiye edilmektedir. 

Yeterli Kiloda Olmadığınızı Nasıl Anlarsınız?

Yeterli kiloda olmadiginizi nasil anlarsiniz
Yeterli Kiloda Olmadığınızı Nasıl Anlarsınız?

Vücut kitle indeksi (BMI) kişinin vücudundaki yağ oranını kişinin kilosuna ve boyuna bakarak tahmin eder. Vücut kitle indeksinin (BMI) 18.5’in altında olması zayıflık olarak tanımlanır. Eğer vücut kitle indeksiniz 18.5’in altındaysa bu yaşamanızı sürdürmek için gereken vücut kitlesinden daha azına sahip olduğunu gösterir ve sağlığınız için kilo almanız gerekir. Vücut kitle indeksine bakılırken kas kütlesi hesaba katılmadığı için %100 doğru sonuç alınamamaktadır. Bu yüzden 18.5’in altında çıkmanız zayıf olduğunuz anlamına gelse de bu durum sizi direkt olarak sağlıksız yapmamaktadır. Eğer 18.5’in altında bir vücut kitle indeksine sahipseniz bir doktorla görüşerek daha detaylı bilgi alıp durumunuz hakkında tam detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Kilo Alamama Nedenleri Nelerdir?

Kilo alamama durumunun en büyük sebebi gün içinde harcadığınız kaloriden daha fazlasını alamamaktır. Eğer böyle bir durumdaysanız yüksek kalorili besinler tüketerek kilo alabilirsiniz. Bunun haricinde sağlık sorunları nedeniyle kilo alamayan kişiler de bulunmaktadır. Sağlık sorunları sebebiyle ortaya çıkan kilo alamama nedenleri şunlardır;

Yeme Bozuklukları

Yeme bozukluklari
Yeme Bozuklukları

Anoreksiya nervoza olarak bilinen yeme bozuklukları kilo alamama sebeplerinin başında gelmektedir. Oldukça ciddi bir durum olan yemek bozukluğuna sahip olan kişiler hiçbir şey yemek istemediklerinden dolayı almaları gereken kaloriyi alamamaktadır. 

Tiroid

Tiroid
Tiroid

Aşırı aktif bir tiroid olarak bilinen hipertiroidi, kişinin metabolizmasını hızlandırarak yenilen yiyeceklerin hızlı bir şekilde yakmasını sağlar. Bu durum da hızlı ve sağlıksız kilo vermeye yol açtığı için kişide gözle görülür bir zayıflama meydana gelir.

Diyabet

Diyabet
Diyabet

Kilo alamama durumuna sebep olan diyabet genellikle tip 1 diyabettir. Tip 1 diyabet kontrolsüz bir diyabet çeşidi olduğu için kişide hızlı kilo kaybına sebep olur. 

Kanser

Kanser
Kanser

Kanserli tümörler bazı durumlarda büyük miktarda kalori yakımına sebep olduğu için kişinin çok kilo vermesine neden olabilir. 

Enfeksiyonlar

Enfeksiyonlar
Enfeksiyonlar

Bazı enfeksiyonlar kişinin kilo alamamasına sebep olmaktadır. Kilo kaybına sebep olan bu enfeksiyonlar genellikle HIV, AIDS, tüberküloz ve parazitlerdir. 

Eğer hızlı bir şekilde kilo veriyorsanız sağlık sorununuzun olup olmadığını öğrenmek için bir doktora görünmek durumunuzu öğrenmeniz açısından faydalı olacaktır. Özellikle son zamanlarda istemeden hızlı kilo veriyorsanız kontrole gitmek önemli olabilir. 

En Çabuk Ne Kilo Aldırır?

Hızlı bir şekilde kilo almaya çalışırken nasıl kilo aldığınız oldukça önemlidir. Aşırı hızlı ve egzersiz yapmadan alınan kilo vücudunuzda yağa sebep olacağı için kilo alırken egzersiz yapmaktan kaçınmayın. Bu durum yağ kütlesi yerine kas kütlesi kazanmanıza sebep olacaktır. Hızlı kilo almak isteyenler yapması gereken temel şey harcanan kaloriden fazla kalori almanızı sağlayacak yüksek kalorili besinler tüketmektir. Peki en çabuk ne kilo aldırır?

Avokado

Avokado
Avokado

Lezzetli meyvelerden biri olan avokado kilo almak isteyen kişilerin tüketmesi gereken bir yiyecektir. İçerdiği sağlıklı yağların yanı sıra müthiş lezzeti sayesinde ara öğünlerde sık sık tüketebilirsiniz. Avokadoyu tek olarak tüketebileceğiniz gibi salata vb. yiyeceklerin yanına ekleyerek de tüketebilirsiniz. 

Yoğurt

Yogurt
Yoğurt

Yüksek probiyotik değerine sahip olan yoğurt, sütten yapıldığı için yüksek kalorili bir yiyecektir. Yoğurtta protein yer aldığı için düzenli egzersizle birlikte yoğurt yediğinizde aldığınız kilolar kasa çevrilecektir. Yoğurt alırken az yağlı veya yağsız yoğurt almaktan kaçının. O yoğurtlar daha az kalori içerdiği için kilo alırken tüketilmesi doğru değildir. 

Zeytinyağı

Zeytinyagi
Zeytinyağı

Zeytinyağı yediğiniz yemeklere ekleyerek tüketebileceğiniz bir besindir. İçerisinde bulunan sağlıklı yağlar sayesinde hem kilo almanız hem de daha sağlıklı olmanız mümkündür.

Peynir

Peynir
Peynir

Bazı peynir çeşitleri düşük kalorili olsa da peynirlerin büyük bir çoğunluğu yüksek kalorilidir. Bu yüzden peynir almadan önce yüksek kalorili olduğundan emin olmak için etiketini mutlaka okuyun. Ayrıca, peynir alırken az yağlı veya yağsız peynirlerden uzak durun. Amacınız kilo almak olduğu için yağsız bir besin kalori alımınıza pek etki etmeyecektir. 

Yumurta

Yumurta
Yumurta

Kahvaltıların vazgeçilmezi olan yumurta kilo almaya da yardımcı olmaktadır. Yumurta beyazı kalori açısından çok zengin olmasa da yumurta sarısı yüksek miktarda kalori içermektedir. Bu yüzden özellikle yumurta sarısı yemek kilo alma sürecinde büyük fayda sağlamaktadır. Kilo almayı sağlamanın yanında, yumurta protein ve vücut için gerekli olan besinler açısından zengin bir yiyecek olduğu için sağlığınıza da olumlu yönde etki etmektedir. 

Tereyağı

Tereyagi
Tereyağı

Zeytinyağı gibi tereyağı da kilo alma konusunda oldukça faydalı olan bir besindir. Ayrıca, birçok yiyecekte kullanılabilen bir besin olduğu için kilo almak istiyorsanız diyetinizde kesinlikle tereyağına yer vermelisiniz. Tereyağı hem tuzlu hem de tuzsuz olabileceği için kafanız karışabilir, fakat kafanızın karışmasına gerek yoktur. İkisi de kilo almanıza fayda sağlayacaktır. 

Kaju

Kaju
Kaju

Kaju, bakır kaynağı olan ve içerisinde vitamin ve mineraller gibi mikro besleyici besinler bulunan bir kuruyemiştir. Lezzetinin yanı sıra kilo almaya yarayan yüksek kalorili yapısı sayesinde kilo almak isteyenler en çok tercih ettiği kuruyemişlerden biridir. Kajuyu ara öğün olarak yalnız başına yiyebileceğiniz gibi yaptığınız yemeklere ekleyerek de yiyebilirsiniz.

Bu hayatta sağlıklı olabilmek için karşımıza çıkan fırsatları iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Fırsatlar bize sağlıklı yaşamlar sunar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.