Siğil Nasıl Geçer?

Siğil Nasıl Geçer?
A+
A-

Siğil oluşumunun ana nedeni, HPV adı verilen insan papilloma virüsüdür. Başka bir deyişle, insan papilloma virüsü HPV’nin neden olduğu bir enfeksiyondur. Siğillere neden olan virüs, cilt ile temasta siğillere neden olabilen papilloma adı verilen bir virüstür. Hassas veya kesik epitel dokular bu virüse çok duyarlıdır. Siğiller, şeker hastalarında ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde, özellikle çocuklarda çok yaygındır. Bahsedilen yüzden fazla HPV virüsü vardır. İnsan papilloma virüsü Hpv, cildin üst kısmındaki hücreleri etkileyerek hücre çoğalmasına ve keratin büyümesine neden olur. Siğiller genellikle insanların ten rengine göre oluşur. HPV’nin neden olmadığı sadece iki tür siğil vardır. Bunlar göbek siğilleri ve seboreik siğillerdir. Bu tür siğiller gerçek siğiller değildir. Genellikle siğillerin çoğu insan vücudu için zararsızdır ve herhangi bir tedavi olmaksızın kendi başlarına yayılabilir. Ancak genital bölgeye müdahale eden veya büyüyen siğiller tedavi edilmelidir. Siğil içinde kanama veya iltihap varsa, diğer cilt hastalıklarında atopik dermatit gibi görülmüşse, göbek siğili denilen bir tür cilt kanseri türleri ile karıştırılabilir. Yaşa bağlı seboreik siğiller ise profesyonel bir dermatoloğa danışmalısınız.

Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sigil tedavisi nasil yapilir
Siğil tedavisi nasıl yapılır?

Siğillerin sağlık tedavisi için doktor gözetiminde seçilebilecek farklı yöntemler vardır. Bu yöntemler siğillerin türüne, boyutuna, sayısına ve yerine göre değişir. Siğillerin tedavisinde en sık kullanılan yöntemlere bakacak olursak. Salisilik asit solüsyonu içeren ilaçlar.  Kryoterapi denilen dondurma yöntemi, elektrikli koter tedavisi. Lazer tedavisi gibi cerrahi yöntemleri görebiliriz. Genital bölgedeki siğillerin kendiliğinden kaybolmasını beklemek yerine uzman bir dermatoloğa başvurulmalıdır. Yassı siğillerde izotretinoin vitamin A maddesi kullanılabilir. Ayrıca bağışıklığı güçlendirmek için besin takviyeleri kullanılması tavsiye edilir. Siğilleri ovalayarak yok eden ilaçlar siğilleri eritebilir ve cildin bağışıklığını güçlendirebilir. Siğillere iyi gelen doğal ilaçlar da vardır. Bu doğal yöntemler arasında en çok tercih edilen olarak şunları görürüz. Sarımsaklı limon yöntemi, aspirini yoğurt, aloe vera ve elma sirkesi ile karıştıran bir formüldür.

Siğillerin sağlık tedavisi için doktor gözetiminde seçilebilecek farklı yöntemler vardır. Bu yöntemler siğillerin türüne, boyutuna, sayısına ve yerine göre değişir. Siğillerin tedavisinde en sık kullanılan yöntemlere bakacak olursak. Salisilik asit solüsyonu içeren ilaçlar.  Kryoterapi denilen dondurma yöntemi, elektrikli koter tedavisi. Lazer tedavisi gibi cerrahi yöntemleri görebiliriz. Genital bölgedeki siğillerin kendiliğinden kaybolmasını beklemek yerine uzman bir dermatoloğa başvurulmalıdır. Yassı siğillerde izotretinoin vitamin A maddesi kullanılabilir. Ayrıca bağışıklığı güçlendirmek için omega-3, çinko ve betaglukan gibi besin takviyeleri kullanılması tavsiye edilir. Siğilleri ovalayarak yok eden ilaçlar siğilleri eritebilir ve cildin bağışıklığını güçlendirebilir. Siğillere iyi gelen doğal ilaçlar da vardır. Bu doğal yöntemler arasında en çok tercih edilen olarak şunları görürüz. Sarımsaklı limon yöntemi, aspirini yoğurt, aloe vera ve elma sirkesi ile karıştıran bir formüldür.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi önemsiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x