Dikkatli Okumalısın
Duygusal Açlığı Yönetme
Aşırı Kilo veya Düşük Kilo Sağlık Üzerinde Nasıl Etkiler Yaratır?
Kilo Alma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Stresin Kilo Üzerindeki Etkileri ve Başa Çıkma Yöntemleri
Sağlıklı Kilo Alma Yolları: Beslenme ve Egzersiz
Kilo Alırken Yapılan Yaygın Hatalar ve Bunlardan Kaçınma Yolları
Kilo Verme Süreci: Motivasyonu Artırma Yolları
Kilo Alma Stratejileri
Kilo Verme Yolculuğuna Çıkmak İster misin?
Kilo Almak İçin Teşvik
Kilo Verme Çözümleri
Fazla Kilolarımdan Kurtulamıyorum
Güvenli ve Etkili Kilo Verin
Kilo Verme Engelleri ve Çözümleri
Beslenme: Sağlıklı Yaşamın Temeli
Sağlıklı Beslenme Önerileri
Beslenme – Sağlığın Korunması
Sağlıklı Beslenme Önerisi
Bebek Zayıflama
Kilo Alma Stratejileri Nelerdir?
Beslenme Önerilerine Genel Bakış
Açıklanan Diyet Türleri
Diyet İçeceklerin Sağlık Riskleri
Beslenme Bilimi: Doğru Beslenme
Kilo Almakta Sorun Yaşıyorum
Diyet Çeşitleri ve Öneriler
Bebeklerde Kilo Problemi
Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?
Tuzun Zararları Nelerdir?
Şekerin Zararları Nelerdir?
Sirkenin Faydaları Nelerdir?
Armutun Faydaları Nelerdir?
Portakalın Faydaları Nelerdir?
Ispanağın Faydaları
Tereyağının Zararları ve Faydaları
Baş Ağrısı: Nedenleri, Tedavisi ve Önleme Yöntemleri
Kilo Verme: İpuçları ve Hileleri
Bebeğimin Kilo Vermesine Yardım Edin
Sağlıklı Yaşam Tarzının Önemi
Beslenme: Doğru yemek
Diyet Çeşitleri
Nasıl Kilo Kazanılır?
Kilo Sorunları ile Diyabet, Yüksek Tansiyon ve Kalp Hastalığı Arasındaki Bağlantıyı Anlamak
Metabolizma: Vücudumuzun Yiyecekleri Enerjiye Dönüştürdüğü Süreç! Kilo Almayı ve Vermeyi Nasıl Etkiler?
Farklı diyetlerin kilo vermeye etkisi ve dengeli beslenmenin önemi
Egzersiz kilo vermeye ve genel sağlığı iyileştirmeye nasıl yardımcı olabilir?
Duygusal Yeme: Kilo alımına yol açabilecek duygular, stres veya can sıkıntısı ile baş etmek için yemek yemek
Genetik ve Kilo: Genetik kilomuzu nasıl etkileyebilir ve bizi belirli sağlık koşullarına yatkın hale getirebilir.
Beden imajı: Kendimizi nasıl algılıyoruz ve bu kilomuzu ve sağlığımızı nasıl etkiliyor?
Yeme Bozuklukları: Genellikle kilo problemleriyle bağlantılı olan anoreksiya, bulimia ve aşırı yeme gibi bozukluklar
Obezite: Obezitenin Nedenleri, Sağlık Riskleri ve Tedavileri
Kilo Kaybı: Diyet ve egzersiz gibi kilo verme stratejileri
Sağlıklı Market Alışverişi İçin Kesin Kılavuz
Diyette Sık Yapılan Hatalar
Su Kefiri
Günde iki buçuk litre su tüketilmeli
Ağız Kokusunun Nedeni Bademcik Taşı
Günde 2 Bardak Süt İçerek Fazla Kilolardan Kurtulun
Kilo Verirken Sık Yapılan Hatalar
Nefes Egzersizleri Kilo Vermeye Yardımcı

Siğil Nasıl Geçer?

Siğil Nasıl Geçer?

Siğil oluşumunun ana nedeni, HPV adı verilen insan papilloma virüsüdür. Başka bir deyişle, insan papilloma virüsü HPV’nin neden olduğu bir enfeksiyondur. Siğillere neden olan virüs, cilt ile temasta siğillere neden olabilen papilloma adı verilen bir virüstür. Hassas veya kesik epitel dokular bu virüse çok duyarlıdır. Siğiller, şeker hastalarında ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde, özellikle çocuklarda çok yaygındır. Bahsedilen yüzden fazla HPV virüsü vardır. İnsan papilloma virüsü HPV, cildin üst kısmındaki hücreleri etkileyerek hücre çoğalmasına ve keratin büyümesine neden olur. Siğiller genellikle insanların ten rengine göre oluşur. HPV’nin neden olmadığı sadece iki tür siğil vardır. Bunlar göbek siğilleri ve seboreik siğillerdir. Bu tür siğiller gerçek siğiller değildir. Genellikle siğillerin çoğu insan vücudu için zararsızdır ve herhangi bir tedavi olmaksızın kendi başlarına yayılabilir. Ancak genital bölgeye müdahale eden veya büyüyen siğiller tedavi edilmelidir. Siğil içinde kanama veya iltihap varsa, diğer cilt hastalıklarında atopik dermatit gibi görülmüşse, göbek siğili denilen bir tür cilt kanseri türleri ile karıştırılabilir. Yaşa bağlı seboreik siğiller ise profesyonel bir dermatoloğa danışmalısınız.

Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sigil tedavisi nasil yapilir
Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Siğillerin sağlık tedavisi için doktor gözetiminde seçilebilecek farklı yöntemler vardır. Bu yöntemler siğillerin türüne, boyutuna, sayısına ve yerine göre değişir. Siğillerin tedavisinde en sık kullanılan yöntemlere bakacak olursak. Salisilik asit solüsyonu içeren ilaçlar. Kryoterapi denilen dondurma yöntemi, elektrikli koter tedavisi. Lazer tedavisi gibi cerrahi yöntemleri görebiliriz. Genital bölgedeki siğillerin kendiliğinden kaybolmasını beklemek yerine uzman bir dermatoloğa başvurulmalıdır. Yassı siğillerde izotretinoin vitamin A maddesi kullanılabilir. Ayrıca bağışıklığı güçlendirmek için besin takviyeleri kullanılması tavsiye edilir. Siğilleri ovalayarak yok eden ilaçlar siğilleri eritebilir ve cildin bağışıklığını güçlendirebilir. Siğillere iyi gelen doğal ilaçlar da vardır. Bu doğal yöntemler arasında en çok tercih edilen olarak şunları görürüz. Sarımsaklı limon yöntemi, aspirini yoğurt, aloe vera ve elma sirkesi ile karıştıran bir formüldür. Siğillerin sağlık tedavisi için doktor gözetiminde seçilebilecek farklı yöntemler vardır. Bu yöntemler siğillerin türüne, boyutuna, sayısına ve yerine göre değişir. Siğillerin tedavisinde en sık kullanılan yöntemlere bakacak olursak. Salisilik asit solüsyonu içeren ilaçlar. Kryoterapi denilen dondurma yöntemi, elektrikli koter tedavisi. Lazer tedavisi gibi cerrahi yöntemleri görebiliriz. Genital bölgedeki siğillerin kendiliğinden kaybolmasını beklemek yerine uzman bir dermatoloğa başvurulmalıdır. Yassı siğillerde izotretinoin vitamin A maddesi kullanılabilir. Ayrıca bağışıklığı güçlendirmek için omega-3, çinko ve betaglukan gibi besin takviyeleri kullanılması tavsiye edilir. Siğilleri ovalayarak yok eden ilaçlar siğilleri eritebilir ve cildin bağışıklığını güçlendirebilir. Siğillere iyi gelen doğal ilaçlar da vardır. Bu doğal yöntemler arasında en çok tercih edilen olarak şunları görürüz. Sarımsaklı limon yöntemi, aspirini yoğurt, aloe vera ve elma sirkesi ile karıştıran bir formüldür.

Eğitim: Merve, beslenme ve diyetetik alanında kapsamlı bir lisans eğitimi almış, beslenme psikolojisi üzerine ek eğitimler de tamamlamış bir diyetisyendir. Uzmanlık Alanları: Merve, duygusal yeme, stresle başa çıkma, ve besin intoleransları konularında uzmanlaşmıştır. Ayrıca, gebelik ve emzirme döneminde beslenme üzerine özel danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Yaklaşımı: Merve, bireylerin beslenme alışkanlıklarının sadece fiziksel sağlık değil, aynı zamanda duygusal ve psikolojik sağlık üzerinde de etkili olduğuna inanır. Bu nedenle, beslenme planlarını oluştururken bireylerin duygusal ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurur. İletişim: Merve, müşterileriyle açık ve samimi iletişim kurarak, onların bireysel hedeflerini ve zorluklarını anlamaya odaklanır. Motivasyonlarını artırmak ve desteklemek için empatik bir yaklaşım benimser. Hizmetleri: Merve, bireylerin yaşam tarzlarına uygun beslenme planları oluşturur. Ayrıca, düzenli takip ve danışmanlık hizmetleri sunar, tarifler, alışveriş listeleri ve beslenme eğitimi sağlar. Merve BAŞAK, bireylerin sadece beslenme alışkanlıklarını değil, aynı zamanda duygusal ve psikolojik sağlıklarını da önemseyen bir diyetisyen olarak hizmet vermektedir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.