Dikkatli Okumalısın
Duygusal Açlığı Yönetme
Aşırı Kilo veya Düşük Kilo Sağlık Üzerinde Nasıl Etkiler Yaratır?
Kilo Alma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Stresin Kilo Üzerindeki Etkileri ve Başa Çıkma Yöntemleri
Sağlıklı Kilo Alma Yolları: Beslenme ve Egzersiz
Kilo Alırken Yapılan Yaygın Hatalar ve Bunlardan Kaçınma Yolları
Kilo Verme Süreci: Motivasyonu Artırma Yolları
Kilo Alma Stratejileri
Kilo Verme Yolculuğuna Çıkmak İster misin?
Kilo Almak İçin Teşvik
Kilo Verme Çözümleri
Fazla Kilolarımdan Kurtulamıyorum
Güvenli ve Etkili Kilo Verin
Kilo Verme Engelleri ve Çözümleri
Beslenme: Sağlıklı Yaşamın Temeli
Sağlıklı Beslenme Önerileri
Beslenme – Sağlığın Korunması
Sağlıklı Beslenme Önerisi
Bebek Zayıflama
Kilo Alma Stratejileri Nelerdir?
Beslenme Önerilerine Genel Bakış
Açıklanan Diyet Türleri
Diyet İçeceklerin Sağlık Riskleri
Beslenme Bilimi: Doğru Beslenme
Kilo Almakta Sorun Yaşıyorum
Diyet Çeşitleri ve Öneriler
Bebeklerde Kilo Problemi
Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?
Tuzun Zararları Nelerdir?
Şekerin Zararları Nelerdir?
Sirkenin Faydaları Nelerdir?
Armutun Faydaları Nelerdir?
Portakalın Faydaları Nelerdir?
Ispanağın Faydaları
Tereyağının Zararları ve Faydaları
Baş Ağrısı: Nedenleri, Tedavisi ve Önleme Yöntemleri
Kilo Verme: İpuçları ve Hileleri
Bebeğimin Kilo Vermesine Yardım Edin
Sağlıklı Yaşam Tarzının Önemi
Beslenme: Doğru yemek
Diyet Çeşitleri
Nasıl Kilo Kazanılır?
Kilo Sorunları ile Diyabet, Yüksek Tansiyon ve Kalp Hastalığı Arasındaki Bağlantıyı Anlamak
Metabolizma: Vücudumuzun Yiyecekleri Enerjiye Dönüştürdüğü Süreç! Kilo Almayı ve Vermeyi Nasıl Etkiler?
Farklı diyetlerin kilo vermeye etkisi ve dengeli beslenmenin önemi
Egzersiz kilo vermeye ve genel sağlığı iyileştirmeye nasıl yardımcı olabilir?
Duygusal Yeme: Kilo alımına yol açabilecek duygular, stres veya can sıkıntısı ile baş etmek için yemek yemek
Genetik ve Kilo: Genetik kilomuzu nasıl etkileyebilir ve bizi belirli sağlık koşullarına yatkın hale getirebilir.
Beden imajı: Kendimizi nasıl algılıyoruz ve bu kilomuzu ve sağlığımızı nasıl etkiliyor?
Yeme Bozuklukları: Genellikle kilo problemleriyle bağlantılı olan anoreksiya, bulimia ve aşırı yeme gibi bozukluklar
Obezite: Obezitenin Nedenleri, Sağlık Riskleri ve Tedavileri
Kilo Kaybı: Diyet ve egzersiz gibi kilo verme stratejileri
Sağlıklı Market Alışverişi İçin Kesin Kılavuz
Diyette Sık Yapılan Hatalar
Su Kefiri
Günde iki buçuk litre su tüketilmeli
Ağız Kokusunun Nedeni Bademcik Taşı
Günde 2 Bardak Süt İçerek Fazla Kilolardan Kurtulun
Kilo Verirken Sık Yapılan Hatalar
Nefes Egzersizleri Kilo Vermeye Yardımcı

Vitaminler Kilo Aldırır mı?

Vitaminler Kilo Aldırır mı?

Kilolu insanların tek derdi zayıf olmakken zayıf insanların tek derdi ise kilo alabilmektir. Ancak zayıflamanın birçok sağlıklı yolu varken hızlı kilo almanın sağlıklı bir yolu ne kadar mümkündür? Bunu merak eden insanlar da farklı besinlerin kilo aldırıp aldırmadığı konusunda sorular sormaktadır. Bunlardan birisi de vitaminler kilo aldırır mı? Sorusudur. Gelin cevaplayalım.

Esasen vitaminler başlı başına kilo aldırmazlar. Çünkü vitaminler kalori içermeyen besin unsurlardır. Bu nedenle vitaminler kilo aldırır mı? Sorusu “kısmen hayır” olarak cevaplandırılır. Fakat vitaminler, kilo aldırmaya yardımcı besin unsurlarıdır. Yani gerekli vitaminler vücutta gerekli düzeylerde olduklarında bağışıklık sistemini ve metabolizmayı koruma görevi üstlenirler. Eğer vitamin eksikliğiniz varsa konsantre olamama, baş ağrısı, uyuşukluk, unutkanlık ve iştahsızlık gibi sorunlar vücutta baş gösterir.

Eğer kilo almak istiyorsanız yukarıdaki nedenlerden dolayı vücuttaki vitamin eksikliğini ortadan kaldırmanız gerekir. Bu sayede iştahsızlık sorunu vitamin eksikliğinden kaynaklıysa çözülecektir. Aynı zamanda vücuttaki metabolik faaliyetlerde aktif rol oynayan B12 vitamini, eksiklik sonucu kişiye kilo kaybettirebilir. Yani vitamin alımınız yeterli düzeydeyse kilo alımınız daha kolay olacaktır.

Hangi Besinde Hangi Vitamin Var?

Hangi besinde hangi vitamin var
Hangi Besinde Hangi Vitamin Var_

Vitaminler kilo aldırır mı? Sorusundan ziyade vitaminlerin kilo alımındaki faydalarına göz atmak bu noktada en doğru eylem olacaktır. Yazıda da dediğimiz gibi vitaminler başlı başına kilo aldırmasa da dolaylı yoldan kişilerin kilo kaybını engeller ve iştah seviyelerini yükseltir. Bu nedenden dolayı her vitaminin vücutta yeterli seviyelerde olması gerekmektedir. İşte bu konuda da her vitamin çeşidinden yeteri kadar faydalanmak gerekir. Özellikle de B ve C vitaminlerini vücudumuzdan eksik etmememiz gerekmektedir.

Eğer vitaminler konusunda daha fazla bilgi almak istiyorsanız her besinin hangi vitamin açısından zengin olduğuna daha yakından bakmanız gerekir. Aynı zamanda düzenli kontroller sayesinde vücuda gerekli olan vitaminlerin seviyelerini ölçebilirsiniz. Bu sayede vitamin eksikliği sorununu ortadan kaldırdığınızda kilo almaya daha elverişli olursunuz. Ek olarak sadece kilo alma konusunda da değil, hastalıklara yakalanmama konusunda da vitaminler büyük rol oynarlar. Bu nedenden dolayı her vitamin çeşidine özgün zengin besinleri diyetinize eklemeniz gerekir.

Vitamin Eksikliği Kilo Kaybına Yol Açar mı?

Vitamin eksikligi
Vitamin Eksikliği

Ülkemizde özellikle de D vitamini konusunda her 10 kişiden neredeyse 7-8’i eksiktir. D vitamini eksikliği de kansızlık başta olmak üzere halsizlik, baş ağrısı, çabuk yorulma gibi durumlara neden olmaktadır. Bu da dolaylı yoldan kişilerin iştah düzeylerini etkilemektedir. Bu nedenle hangi vitamin hangi besinde zengin bir şekilde bulunuyorsa o besinleri sıklıkla tüketmemiz gerekmektedir. Ek olarak D vitamini konusunda ilaçlardan da her ne kadar tavsiye edilmese de faydalanılabilir. Özellikle de güneşten yeteri kadar faydalanamayan insanlarda D vitamini eksikliği sıklıkla görülmektedir.

Bu durumda yapmanız gereken ilk iş, vitamin düzeyinizi kontrol etmektir. Bu sayede hangi vitamin çeşidinde eksiklik yaşıyorsanız sonrasında bu seviyeyi yükseltmeniz gerekir. Bunu doğal yollarla yapmanız tavsiye edilse de eğer yeteri kadar vitamin alamıyorsanız vitamin takviyesi alabilirsiniz. Bu sayede vitamin eksikliği sonucu kilo kaybını önlemiş olursunuz. Yani vitaminler kilo aldırır mı? Sorumuza verdiğimiz “kısmen evet” cevabının yanı sıra vitamin eksikliği kilo kaybına neden olur mu? Sorusuna da “kısmen evet” diyebiliriz.

Eğitim: Merve, beslenme ve diyetetik alanında kapsamlı bir lisans eğitimi almış, beslenme psikolojisi üzerine ek eğitimler de tamamlamış bir diyetisyendir. Uzmanlık Alanları: Merve, duygusal yeme, stresle başa çıkma, ve besin intoleransları konularında uzmanlaşmıştır. Ayrıca, gebelik ve emzirme döneminde beslenme üzerine özel danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Yaklaşımı: Merve, bireylerin beslenme alışkanlıklarının sadece fiziksel sağlık değil, aynı zamanda duygusal ve psikolojik sağlık üzerinde de etkili olduğuna inanır. Bu nedenle, beslenme planlarını oluştururken bireylerin duygusal ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurur. İletişim: Merve, müşterileriyle açık ve samimi iletişim kurarak, onların bireysel hedeflerini ve zorluklarını anlamaya odaklanır. Motivasyonlarını artırmak ve desteklemek için empatik bir yaklaşım benimser. Hizmetleri: Merve, bireylerin yaşam tarzlarına uygun beslenme planları oluşturur. Ayrıca, düzenli takip ve danışmanlık hizmetleri sunar, tarifler, alışveriş listeleri ve beslenme eğitimi sağlar. Merve BAŞAK, bireylerin sadece beslenme alışkanlıklarını değil, aynı zamanda duygusal ve psikolojik sağlıklarını da önemseyen bir diyetisyen olarak hizmet vermektedir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.