Kilo Vermek için Hangi Testleri Yaptırmalıyım?

Kilo Vermek için Hangi Testleri Yaptırmalıyım?
A+
A-

Kilo vermek için yaptırmanız gereken bazı testler bulunmaktadır. Bunlar hayati derecede bir risk faktörü taşıyıp taşımadığınızın belirlenmesi ve sağlıklı olup olmadığınızın belirlenebilmesi içindir. Bir diyetisyene gittiğinizde sizden kan testi idrar testi gibi önemli birkaç testler istenebilir bu testleri yaptırmanız kilo veriminizde olumlu bir sonuç almak için son derece önemlidir. Bugünkü yazımızda sizlere kilo vermek için hangi testleri yaptırmalıyım sorusuna yanıt aramaya çalışacağız.

Kan Testi

Kan testi
Kan testi

Kilo vermek için yaptırmanız gereken önemli testlerden biri olan kan testi, diyetisyeniniz tarafından sizden istenen önemli bir testtir Bu testle birlikte kan düzeylerinin ne olduğu hakkında bilgi alınabilir, vücudunuzdaki hdl ldl gibi kolesteroller hakkında bilgi alınabilir ve elektrolit durumuna göz atılabilir. Bu sayede vücudunuzun ne ölçüde diyeti kaldırabileceği hakkında bir ön tanı elde edilmiş olunur.

İdrar Testi

Idrar testi
İdrar testi

Kilo vermek isteyenler için diyetisyenler tarafından istenen en önemli testlerden biridir. Bu testle birlikte boşaltım sisteminiz incelenecektir. Mesane, mide ve bağırsak sağlığı hakkında ufak bir ipucu edinilebilecek bu testler aracılığı ile diyete ne derece uygun olduğunuz değerlendirilebilir.

EKG

Ekg
Ekg

Fazla istenmeyen bir test olan EKG, kalp atış ve düzenini ölçen bir testtir. Sizlere takılan birkaç aletle birlikte kalp atışlarınız ve atışların düzeni ölçülür. Böylelikle koşu ve yürüyüş gibi sporlarla uygunluğunuz belirlenecektir. Bildiğiniz üzere diyetisyenler kilo vermek isteyen bireylere spor ve yürüyüş gibi çeşitli aktiviteler yazarlar. Ancak zor ve yorucu bir spor yaparsanız kalp sağlığınıza zarar verebilir hatta kalp krizi bile geçirebilirsiniz. bu açıdan bakıldığından EKG gerçekten alınması gereken yararlı bir testtir.

Dışkı Tahlili

Diski tahlili
Dışkı tahlili

Kilo vermek isteyip de bir diyetisyene gittiğinizde diyetisyen sizden Dışkı Tahlili talep edebilmektedir. Bu tahlil sizin katı boşaltım sisteminizin incelenmesi içindir. İnce bağırsak anüs ve kalın bağırsak sağlığı bu testlerle ölçülür. Tüm bu testler sonucunda diyet yapmaya uygunluğunuz belirlenir ve ona göre bir diyet yazılır.

Gıda İntolerans Testi

Gida intolerans testi
Gıda i̇ntolerans testi

Bu genelde özel diyetisyenlerde ve işini gerçekten iyi yapan diyetisyenlerde istenen bir belgedir. Gıda intolerans testi son derece önemli olup kilo vermek için hangi testleri yaptırmalıyım sorusunda mutlaka yaptırılması gereken testler arasındadır. Bu testler aracılığıyla doktorunuz hangi gıdaya alerjiniz olduğunu tespit edebilir veya hangi gıdanın size kilo aldırdığını bulup o gıdayı hayatınızdan çıkarmanızı isteyebilir. Bu açıdan baktığımızda Gıda intoleransı çok önemli ve hayati bir testtir. Bu test biraz pahalı olsa da sizin için ömür boyu yarayacak önemli bir testtir.  Ortalama 750 TL ile 3,000 TL arasında değişen fiyatları bulunmaktadır.

Şeker Testi

Seker testi
Şeker testi

Diyetisyene gitmeden önce yapılması gereken diyetler arasındadır. Ayrıca Kilo Vermek için Hangi Testleri Yaptırmalıyım diye soruyorsanız mutlaka bu testi yaptırın derim. Şeker ya da diyabet ölçümü parmağınızdan  bir iğne vurularak yapılan ve kandaki şeker miktarını ölçen kolay ve basit bir testtir. Açlık ve tokluk kan şekerinizi öğrenmeniz insülin direnci gizli şeker veya şeker gibi hastalıklara yakalanmamanız için önemlidir. İnsülin direnci ve gizli şeker çoğu zaman belirti vermez. Bu açıdan hastalığı anlayabilmek ve kilo verebilmek için bu testleri yaptırmanız gerekmektedir.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi önemsiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x