Alkol ve Kilo Verme

Alkol ve Kilo Verme
A+
A-

Alkol tüketiminin kilo vermedeki etkisini bilmeyen yoktur. Bildiğiniz üzere alkol kalorisi olan bir içecektir. Yaklaşık olarak 1 gram alkol 9 kaloriye denk gelmektedir. Bu nedenle kilo vermek isteyen bireylerin kilo verme programlarından alkolü çıkartmaları gerekmektedir. Aksi takdirde kolay bir şekilde kilo veremezler. Ortalama bir bira yaklaşık olarak 25 gram alkol ihtiva eder. Bu da bir şişe biranın içindeki diğer kalorili etmenler dahil yaklaşık 250-300 kaloriye denk geldiği anlamına gelmektedir. Fazla alkol tüketimi kişiye kısa sürede kilo aldırabilmektedir. Öte yandan alkol huzur ve keyif verdiği için iştah da  kesebiliyor. Bu nedenle diyet yapanlar tarafından günde 2-3 şişe bira  olarak tüketilebiliyor. Ancak bira içerek vereceğiniz kilonun kesinlikle sağlıklı bir kilo kaybı olmadığını söylemeliyiz. Kiloyu alkol ile verenler üzerinde yapılan araştırmalarda, kilo vermek için alkole başlayanların alkol bağımlısı olduklarını ve eski yeme düzenlerine geçtiklerinde kısa sürede kilo aldıkları gözlemlendi.

Alkol İle Nasıl Kilo Verilir

Selective focus photo of wine glasses 3403512
Alkol ve kilo verme

Alkol Ve Kilo Verme, ikisi de yan yana kesinlikle telaffuz edilemeyecek iki şey aslında. Ancak durum sandığınız gibi değil. Alkol tüketen bazı bireyler kısa süreli çakır keyifliği yaşayarak tokluk hissedebiliyorlar. Bu da alkol tüketen bireyler kısa sürede kendilerini tok hissedebiliyorlar. Alkol ile kilo verme furyasını mutlaka duymuşsunuzdur. Günlük 500 kalorilik bir diyet ve günde 2-3 şişe bira. Tüm bunları tüketen kişiler kısa sürede 8-10 kilo verebilmekte olsalar da verdikleri kiloyu çok ama çok kısa sürede geri alabiliyorlar. Bu nedenle alkol tüketerek zayıflama furyası aslında oldukça zararlı. Bu nedenle siz de kendinizi bu akıma kaptırmadan önce lütfen daha sağlıklı düşünmeye çalışın.

Kilo Vermek İçin Alkolü Bırakmak Zorunlu Mu ?

Woman holding wine glass selective focus photography 1850595
Alkol ve kilo verme

Sadece kilo vermek için değil sağlığınızı korumak için de alkolü bırakmalısınız. Alkol öyle bir ince bir moleküldür ki mideye indiği zaman mide zarını da deşip kana hızlıca karışabilir. Kısa sürede kana karışan alkol ilk  etapta vücuda dinginlik sıcaklık ve hafif uyku gibi etkiler bırakır. Alkol tüketimi abartıldığında ise kişi kendini kendinden geçmiş halde bulabilir.

1 gram alkol 9 kalori içerdiğinden ve alkolü yüksek miktarlarda tüketmek oldukça kolay olduğundan evet alkol kilo vermek isteyenler tarafından bırakılması gereken bir alışkanlıktır. Alkol tüketen bireylerin kısa sürede kilo verip kendini forma sokması imkansızdır. Bir şişe 35 cl votka içtiğinizde yaklaşık olarak 1,000 cal enerji alırsınız ve bu enerjiyi vücut kullanamaz.

Alkolden elde edilen enerji vücut tarafından hiçbir şekilde kullanılanmadığından direk yağ depolarına gönderilir. Bu nedenle alkol tüketenler de sıklıkla kilo alma yağ biriktirme gibi şeyler gözlemlenir.

Alkolün Vücuda Etkileri

Close up of two flute glasses filled with sparkling wine 3036525
Alkol ve kilo verme

0-25 ml : Bu miktarda ki alkol tüketimi vücuda zararsız olarak görülen bir tüketimdir. Bu alkol tüketiminden sonra hissedeceğiniz tek şey ortamın daha da sıcaklaşmasıdır.

25-50 ml : Bu kademedeki alkol tüketimi sizi hafif uyutabilir. Yorgunluk ve sıcaklık hisleri artmaya başlar. Bu kadar alkol tükettikten sonra kolayca uykuya dalabilirsiniz.

50-75 ml : Bu kademedeki alkol tüketimi, vücudu yormaya başlar. Karaciğer zorlanır ve yavaş yavaş görme yetinizi kaybedersiniz.

75-150 ml : Bu miktardaki alkol tüketimi çakırkeyiflik’tir.

150 ml üstü : Bu miktarın üstü tüketimi sarhoşluktur. Ne dediğinizi ve konuştuğunuzu anlayamayabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi önemsiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x