Dikkatli Okumalısın
Sağlıklı Market Alışverişi İçin Kesin Kılavuz
Diyette Sık Yapılan Hatalar
Su Kefiri
Günde iki buçuk litre su tüketilmeli
Ağız Kokusunun Nedeni Bademcik Taşı
Günde 2 Bardak Süt İçerek Fazla Kilolardan Kurtulun
Kilo Verirken Sık Yapılan Hatalar
Nefes Egzersizleri Kilo Vermeye Yardımcı
Yapılan Egzersizlerin Kalori Hesabı
Sabah Alışkanlıklarınız Kilo Vermenizi Engelliyor
Yoga Zayıflatır
Kilo Aldırmayan Besinler
Göbekten kilo alanlara öneriler
Basit Egzersiz Zayıflatır
Ayva Diyeti Nasıl Yapılır?
Sağlıklı Yaşamın Sırları
Gripten Korunma Yolları
Pişirilmiş Domatesin Faydaları
Sarımsak Tozunun Faydaları
Pepino meyvesinin faydaları nelerdir?
Salep içmenin faydaları
Chia tohumu zayıflatır mı?
1 Ayda 10 Kilo Verdiren Diyet
Kiraz Sapı Çayı
Montignac Diyeti
Elma Diyeti
Kupa Terapisi Nedir?
Tüm Gün Oturmanın 10 Zararı
Maydanozun faydaları neler?
Günde 1 kilo verdiren salatalık diyeti
Kilo vermek için kekik suyu tarifi
Saraçoğlu’nun elma sirkesi diyeti
Haşlanmış yumurta diyeti nasıl yapılır?
Patates diyeti nasıl yapılır?
Meme kanserlerinde genetik testler önemli
Maske, ağız kokusu sorununu ortaya çıkardı
Aile sağlığını korumanın 7 adımı
Hijyenik ped seçerken nelere dikkat etmeliyiz?
Diş sağlığınız için en faydalı besinler
Diş sıkma sorununa çözüm: Botoks!
Soğuk kış rüzgarları gözlerinizi kurutabilir
Göz neden seğirir?
Kulak sağlığını etkileyen 7 yanlış uygulama ve davranış
Çalışan kadınlarda ayak ve ayak bileği sorunlarına karşı 7 öneri
Yorgunluğunuzun nedeni B12 eksikliği olabilir
Sağlık riskini azaltmak için ideal kilonuza gelin
Diş nasıl fırçalanır?
Sağlığınızın durumu kalp atış hızınızda saklı
Çok Zayıfım Kilo Almak İçin Ne Yapmam Lazım?
Kilo Almak İçin Hangi İlaç Kullanılmalıdır?
Hangi Şurup İştah Açar?
En Çabuk Ne Kilo Aldırır?
Ne İştah Açar?
En Çok Kilo Yapan Şey Nedir?
Besin Takviyesi Nedir?
Haftada 1 Kilo Vermek İçin Günlük Kalori İhtiyacı
İştahsızlık Neden Olur ve Nasıl Geçer?
Diyet Yapmadan Kilo Vermek
Balığın Kilo Üzerindeki Etkileri
Uykunun Kilo Üzerindeki Etkileri

Mide Ağrısı Nasıl Geçer? 2021

Mide ağrıları bazı zamanlarda kötü hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Eğer sık sık karşılaştığınız bir durum değilse ve herhangi bir hastalığa bağlı olarak meydana gelmiyorsa evde mide ağrısı tedavisine yönelik yapılacak birkaç işlem bulunmaktadır. Siz de bu yöntemlerden yararlanarak mide ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Peki, mide ağrısı nasıl geçer?

Mide Ağrısı Nasıl Geçer? 2021
A+
A-

Mide ağrısı, çoğu kişi tarafından karşılaşılan rahatsızlıklardan bir tanesidir. Kişileri huzursuz ederek yaşam kalitelerini düşüren mide ağrıları sık sık yaşandığında kişileri oldukça olumsuz olarak etkilemektedir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan mide ağrıları genellikle hazımsızlık durumunda meydana gelmektedir. Fakat mide ağrıları bazı zamanlarda kötü hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Eğer sık sık karşılaştığınız bir durum değilse ve herhangi bir hastalığa bağlı olarak meydana gelmiyorsa evde mide ağrısı tedavisine yönelik yapılacak birkaç işlem bulunmaktadır. Siz de bu yöntemlerden yararlanarak mide ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Peki, mide ağrısı nasıl geçer?

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Yeterli Miktarda Su Tüketmek

Mide agrisi nasil gecer
Mide ağrısı nasıl geçer?

Su, midede bulunan yiyecekleri sindirme açısında oldukça önemlidir. Vücut susuz kaldığı durumlarda sindirim işlevini daha zor gerçekleştirmekte ve bu durum mide ağrılarına sebep olabilmektedir. Bu noktada mide ağrılarından kaçınmak için tüketilen su miktarına dikkat etmek gerekmektedir. Günde -ortalama 7-8 bardak tüketeceğiniz su, vücudunuzun ihtiyacını karşılayacaktır. Dilerseniz ölçülerinize göre vücudunuzun ihtiyaç duyduğu günlük su miktarını hesaplayabilirsiniz.

Yatay Pozisyonda Durmamak

Yatay pozisyonda durmamak
Yatay pozisyonda durmamak

Yatak pozisyonda durmak mide ağrılarını kötü yönde etkileyen etmenlerden bir tanesidir. Midedeki asidin geriye doğru gitmesi sonucunda yemek borusu zarar görebilmektedir. Gün içerisinde mide ağrısı durumu ile karşılaşan kişiler yatay pozisyonlardan uzak durmalıdır. Bu durum ağrının artmasına engel olacaktır. Halsizlik vb. sebeplerle yatmak isteniyorsa vücudun üst kısmı yukarıda kalacak şekilde örtülerle destek oluşturarak uzanılabilir.

Süt

Sut
Süt

Mide ağrısı ya da yanma durumlarında mideye iyi gelen besinlerden biri süttür. Kişiler bu durumlarda süt tüketerek olası etkileri hafifletebilirler. Fakat süt gaza neden olacağından az miktarlarda tüketilmesi gerekmektedir.

Papatya ve Adaçayı

Adacayi
Adaçayı

Mide ağrılarının olduğu zamanlarda tavsiye edilen besinlerden biri de bitki çaylarıdır. Rahatlatıcı etkileri bulunan bu çaylar içeriğindeki birçok faydalı özle mide ağrılarını hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

Zencefil

Zencefil suyu
Zencefil suyu

Hazımsızlık rahatsızlıklarında tüketilmesi gereken gıdalardan biri zencefildir. Zencefil, içeriği sayesinde kasılmalara yardımcı olarak hazımsızlık şikayetini gidermektedir. Hazımsızlığın yanı sıra mide bulantısı şikayetlerine de iyi gelmektedir. Bu noktada zencefil çay olarak ya da çeşitli yemekler içerisinde rendelenerek de kullanılabilir.

Yürüyüşe Çıkmak

Yuruyus
Yürüyüş

’ Mide ağrısı nasıl geçer?’’ dendiğinde akla gelen diğer bir yöntem yürümektir. Yürümek, mide ağrılarında kişileri en çok rahatlatan aktivitelerdendir. Gün içerisinde 10-15 dakikalık kısa yürüyüşler gerçekleştirmek midede meydana gelen ağrıları azaltmaktadır.

Ilık Duş Almak

Ilik dus
Duş almak

Ilık duş almak mevcut mide ağrılarına oldukça iyi gelecektir. Duş alınamayacak kadar bitkin hissediliyorsa sıcak bir su torbası ile bölgesel uygulama da yapılabilmektedir. Sıcak su torbası uygulaması mide ağrısını hafifletmeye yardımcı olacak diğer bir yöntemdir. Fakat 15-20 dakikadan fazla tutulmamalıdır. Bunların dışında kullanılan sıcak su torbasının su akıtmamasına ve olası bir yanma durumuna karşı dikkatli olunmalıdır.

Mide Ağrısına Kesin Çözüm

Mide agrisi
Mide ağrısı

Mide ağrısı çekilen durumlarda yapılması gereken işlemlerin yanı sıra ağrının asıl nedenine yönelik de tedavi uygulanabilmektedir. Örneğin gastrit rahatsızlığı durumlarında midede bulantı, ağrı ya da şişkinlik hissedilebilmektedir. Bu noktada gastrit gibi mevcut rahatsızlıkların tedavi edilmesi gerekmektedir. Mide ağrısına neden olabilecek durumlar arasında ilaç kullanımı, ağır yiyecekler, helicobacter pylori, gastroözofageal reflü, mide kanseri, fıtık, sigara ve alkol tüketimi, ülser rahatsızlıkları gösterilebilmektedir. Bu noktada hastalıkların nedenine yönelik tedavi uygulanarak mevcut hastalıkların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Nitekim oluşan ağrı ve bulantı gibi semptomlar bu rahatsızlıklardan meydana gelmektedir. Sürekli olarak mide ağrısı yaşayan kişilerin yakın zamanda bir doktora başvurarak gerekli kontrolleri yaptırması gerekmektedir.  

YORUMLAR

 1. Avatar of nazlı Nazlı dedi ki:

  Birkaç yıldır mide problemi yaşıyorum. Çokk fazla ağrı ve kramplarım oluyor. Rahatsızlığım belli oldu artık ilaçlar vs. bunlardan ziyade makalenizde bulunan önerileri dikkate almayı düşünüyorum. Çok faydalı bilgiler aldım çok teşekkürler.

 2. Avatar of yavuz Yavuz dedi ki:

  Mide ağrısının geçmesi için dengeli beslenip iyi protein içeren şeyleri tüketmemiz gerekir. Asitli şeylerden de uzak durmamız gerekiyor.

 3. Avatar of meryem Meryem dedi ki:

  Birkaç yıldır mide problemi yaşıyorum. Çok fazla ağrı ve kramplarım oluyor. Rahatsızlığım belli oldu artık ilaçlar vs. bunlardan ziyade makalenizde bulunan önerileri dikkate almayı düşünüyorum. Çok faydalı bilgiler aldım çok teşekkürler.

 4. Avatar of hacer Hacer dedi ki:

  Mide ağrısının geçmesi için dengeli beslenip iyi protein içeren şeyleri tüketmemiz gerekir. Asitli şeylerden de uzak durmamız gerekiyor. Bunun yanında tabiki doktor kontrolü lazım altında başka sebep var mı diye.