Mide Ağrısı Nasıl Geçer? 2021

Mide ağrıları bazı zamanlarda kötü hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Eğer sık sık karşılaştığınız bir durum değilse ve herhangi bir hastalığa bağlı olarak meydana gelmiyorsa evde mide ağrısı tedavisine yönelik yapılacak birkaç işlem bulunmaktadır. Siz de bu yöntemlerden yararlanarak mide ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Peki, mide ağrısı nasıl geçer?

Mide Ağrısı Nasıl Geçer? 2021
A+
A-

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Mide ağrısı, çoğu kişi tarafından karşılaşılan rahatsızlıklardan bir tanesidir. Kişileri huzursuz ederek yaşam kalitelerini düşüren mide ağrıları sık sık yaşandığında kişileri oldukça olumsuz olarak etkilemektedir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan mide ağrıları genellikle hazımsızlık durumunda meydana gelmektedir. Fakat mide ağrıları bazı zamanlarda kötü hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Eğer sık sık karşılaştığınız bir durum değilse ve herhangi bir hastalığa bağlı olarak meydana gelmiyorsa evde mide ağrısı tedavisine yönelik yapılacak birkaç işlem bulunmaktadır. Siz de bu yöntemlerden yararlanarak mide ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Peki, mide ağrısı nasıl geçer?

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Yeterli Miktarda Su Tüketmek

Mide agrisi nasil gecer
Mide ağrısı nasıl geçer?

Su, midede bulunan yiyecekleri sindirme açısında oldukça önemlidir. Vücut susuz kaldığı durumlarda sindirim işlevini daha zor gerçekleştirmekte ve bu durum mide ağrılarına sebep olabilmektedir. Bu noktada mide ağrılarından kaçınmak için tüketilen su miktarına dikkat etmek gerekmektedir. Günde -ortalama 7-8 bardak tüketeceğiniz su, vücudunuzun ihtiyacını karşılayacaktır. Dilerseniz ölçülerinize göre vücudunuzun ihtiyaç duyduğu günlük su miktarını hesaplayabilirsiniz.

Yatay Pozisyonda Durmamak

Yatay pozisyonda durmamak
Yatay pozisyonda durmamak

Yatak pozisyonda durmak mide ağrılarını kötü yönde etkileyen etmenlerden bir tanesidir. Midedeki asidin geriye doğru gitmesi sonucunda yemek borusu zarar görebilmektedir. Gün içerisinde mide ağrısı durumu ile karşılaşan kişiler yatay pozisyonlardan uzak durmalıdır. Bu durum ağrının artmasına engel olacaktır. Halsizlik vb. sebeplerle yatmak isteniyorsa vücudun üst kısmı yukarıda kalacak şekilde örtülerle destek oluşturarak uzanılabilir.

Süt

Sut
Süt

Mide ağrısı ya da yanma durumlarında mideye iyi gelen besinlerden biri süttür. Kişiler bu durumlarda süt tüketerek olası etkileri hafifletebilirler. Fakat süt gaza neden olacağından az miktarlarda tüketilmesi gerekmektedir.

Papatya ve Adaçayı

Adacayi
Adaçayı

Mide ağrılarının olduğu zamanlarda tavsiye edilen besinlerden biri de bitki çaylarıdır. Rahatlatıcı etkileri bulunan bu çaylar içeriğindeki birçok faydalı özle mide ağrılarını hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

Zencefil

Zencefil suyu
Zencefil suyu

Hazımsızlık rahatsızlıklarında tüketilmesi gereken gıdalardan biri zencefildir. Zencefil, içeriği sayesinde kasılmalara yardımcı olarak hazımsızlık şikayetini gidermektedir. Hazımsızlığın yanı sıra mide bulantısı şikayetlerine de iyi gelmektedir. Bu noktada zencefil çay olarak ya da çeşitli yemekler içerisinde rendelenerek de kullanılabilir.

Yürüyüşe Çıkmak

Yuruyus
Yürüyüş

’ Mide ağrısı nasıl geçer?’’ dendiğinde akla gelen diğer bir yöntem yürümektir. Yürümek, mide ağrılarında kişileri en çok rahatlatan aktivitelerdendir. Gün içerisinde 10-15 dakikalık kısa yürüyüşler gerçekleştirmek midede meydana gelen ağrıları azaltmaktadır.

Ilık Duş Almak

Ilik dus
Duş almak

Ilık duş almak mevcut mide ağrılarına oldukça iyi gelecektir. Duş alınamayacak kadar bitkin hissediliyorsa sıcak bir su torbası ile bölgesel uygulama da yapılabilmektedir. Sıcak su torbası uygulaması mide ağrısını hafifletmeye yardımcı olacak diğer bir yöntemdir. Fakat 15-20 dakikadan fazla tutulmamalıdır. Bunların dışında kullanılan sıcak su torbasının su akıtmamasına ve olası bir yanma durumuna karşı dikkatli olunmalıdır.

Mide Ağrısına Kesin Çözüm

Mide agrisi
Mide ağrısı

Mide ağrısı çekilen durumlarda yapılması gereken işlemlerin yanı sıra ağrının asıl nedenine yönelik de tedavi uygulanabilmektedir. Örneğin gastrit rahatsızlığı durumlarında midede bulantı, ağrı ya da şişkinlik hissedilebilmektedir. Bu noktada gastrit gibi mevcut rahatsızlıkların tedavi edilmesi gerekmektedir. Mide ağrısına neden olabilecek durumlar arasında ilaç kullanımı, ağır yiyecekler, helicobacter pylori, gastroözofageal reflü, mide kanseri, fıtık, sigara ve alkol tüketimi, ülser rahatsızlıkları gösterilebilmektedir. Bu noktada hastalıkların nedenine yönelik tedavi uygulanarak mevcut hastalıkların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Nitekim oluşan ağrı ve bulantı gibi semptomlar bu rahatsızlıklardan meydana gelmektedir. Sürekli olarak mide ağrısı yaşayan kişilerin yakın zamanda bir doktora başvurarak gerekli kontrolleri yaptırması gerekmektedir.  

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
4
0
Düşüncelerinizi önemsiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x