Dikkatli Okumalısın
Duygusal Açlığı Yönetme
Aşırı Kilo veya Düşük Kilo Sağlık Üzerinde Nasıl Etkiler Yaratır?
Kilo Alma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Stresin Kilo Üzerindeki Etkileri ve Başa Çıkma Yöntemleri
Sağlıklı Kilo Alma Yolları: Beslenme ve Egzersiz
Kilo Alırken Yapılan Yaygın Hatalar ve Bunlardan Kaçınma Yolları
Kilo Verme Süreci: Motivasyonu Artırma Yolları
Kilo Alma Stratejileri
Kilo Verme Yolculuğuna Çıkmak İster misin?
Kilo Almak İçin Teşvik
Kilo Verme Çözümleri
Fazla Kilolarımdan Kurtulamıyorum
Güvenli ve Etkili Kilo Verin
Kilo Verme Engelleri ve Çözümleri
Beslenme: Sağlıklı Yaşamın Temeli
Sağlıklı Beslenme Önerileri
Beslenme – Sağlığın Korunması
Sağlıklı Beslenme Önerisi
Bebek Zayıflama
Kilo Alma Stratejileri Nelerdir?
Beslenme Önerilerine Genel Bakış
Açıklanan Diyet Türleri
Diyet İçeceklerin Sağlık Riskleri
Beslenme Bilimi: Doğru Beslenme
Kilo Almakta Sorun Yaşıyorum
Diyet Çeşitleri ve Öneriler
Bebeklerde Kilo Problemi
Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?
Tuzun Zararları Nelerdir?
Şekerin Zararları Nelerdir?
Sirkenin Faydaları Nelerdir?
Armutun Faydaları Nelerdir?
Portakalın Faydaları Nelerdir?
Ispanağın Faydaları
Tereyağının Zararları ve Faydaları
Baş Ağrısı: Nedenleri, Tedavisi ve Önleme Yöntemleri
Kilo Verme: İpuçları ve Hileleri
Bebeğimin Kilo Vermesine Yardım Edin
Sağlıklı Yaşam Tarzının Önemi
Beslenme: Doğru yemek
Diyet Çeşitleri
Nasıl Kilo Kazanılır?
Kilo Sorunları ile Diyabet, Yüksek Tansiyon ve Kalp Hastalığı Arasındaki Bağlantıyı Anlamak
Metabolizma: Vücudumuzun Yiyecekleri Enerjiye Dönüştürdüğü Süreç! Kilo Almayı ve Vermeyi Nasıl Etkiler?
Farklı diyetlerin kilo vermeye etkisi ve dengeli beslenmenin önemi
Egzersiz kilo vermeye ve genel sağlığı iyileştirmeye nasıl yardımcı olabilir?
Duygusal Yeme: Kilo alımına yol açabilecek duygular, stres veya can sıkıntısı ile baş etmek için yemek yemek
Genetik ve Kilo: Genetik kilomuzu nasıl etkileyebilir ve bizi belirli sağlık koşullarına yatkın hale getirebilir.
Beden imajı: Kendimizi nasıl algılıyoruz ve bu kilomuzu ve sağlığımızı nasıl etkiliyor?
Yeme Bozuklukları: Genellikle kilo problemleriyle bağlantılı olan anoreksiya, bulimia ve aşırı yeme gibi bozukluklar
Obezite: Obezitenin Nedenleri, Sağlık Riskleri ve Tedavileri
Kilo Kaybı: Diyet ve egzersiz gibi kilo verme stratejileri
Sağlıklı Market Alışverişi İçin Kesin Kılavuz
Diyette Sık Yapılan Hatalar
Su Kefiri
Günde iki buçuk litre su tüketilmeli
Ağız Kokusunun Nedeni Bademcik Taşı
Günde 2 Bardak Süt İçerek Fazla Kilolardan Kurtulun
Kilo Verirken Sık Yapılan Hatalar
Nefes Egzersizleri Kilo Vermeye Yardımcı

Mide Ağrısı Nasıl Geçer? 2021

Mide ağrıları bazı zamanlarda kötü hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Eğer sık sık karşılaştığınız bir durum değilse ve herhangi bir hastalığa bağlı olarak meydana gelmiyorsa evde mide ağrısı tedavisine yönelik yapılacak birkaç işlem bulunmaktadır. Siz de bu yöntemlerden yararlanarak mide ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Peki, mide ağrısı nasıl geçer?

Mide Ağrısı Nasıl Geçer? 2021

Mide ağrısı, çoğu kişi tarafından karşılaşılan rahatsızlıklardan bir tanesidir. Kişileri huzursuz ederek yaşam kalitelerini düşüren mide ağrıları sık sık yaşandığında kişileri oldukça olumsuz olarak etkilemektedir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan mide ağrıları genellikle hazımsızlık durumunda meydana gelmektedir. Fakat mide ağrıları bazı zamanlarda kötü hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Eğer sık sık karşılaştığınız bir durum değilse ve herhangi bir hastalığa bağlı olarak meydana gelmiyorsa evde mide ağrısı tedavisine yönelik yapılacak birkaç işlem bulunmaktadır. Siz de bu yöntemlerden yararlanarak mide ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Peki, mide ağrısı nasıl geçer?

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Yeterli Miktarda Su Tüketmek

Mide agrisi nasil gecer
Mide ağrısı nasıl geçer?

Su, midede bulunan yiyecekleri sindirme açısında oldukça önemlidir. Vücut susuz kaldığı durumlarda sindirim işlevini daha zor gerçekleştirmekte ve bu durum mide ağrılarına sebep olabilmektedir. Bu noktada mide ağrılarından kaçınmak için tüketilen su miktarına dikkat etmek gerekmektedir. Günde -ortalama 7-8 bardak tüketeceğiniz su, vücudunuzun ihtiyacını karşılayacaktır. Dilerseniz ölçülerinize göre vücudunuzun ihtiyaç duyduğu günlük su miktarını hesaplayabilirsiniz.

Yatay Pozisyonda Durmamak

Yatay pozisyonda durmamak
Yatay pozisyonda durmamak

Yatak pozisyonda durmak mide ağrılarını kötü yönde etkileyen etmenlerden bir tanesidir. Midedeki asidin geriye doğru gitmesi sonucunda yemek borusu zarar görebilmektedir. Gün içerisinde mide ağrısı durumu ile karşılaşan kişiler yatay pozisyonlardan uzak durmalıdır. Bu durum ağrının artmasına engel olacaktır. Halsizlik vb. sebeplerle yatmak isteniyorsa vücudun üst kısmı yukarıda kalacak şekilde örtülerle destek oluşturarak uzanılabilir.

Süt

Sut
Süt

Mide ağrısı ya da yanma durumlarında mideye iyi gelen besinlerden biri süttür. Kişiler bu durumlarda süt tüketerek olası etkileri hafifletebilirler. Fakat süt gaza neden olacağından az miktarlarda tüketilmesi gerekmektedir.

Papatya ve Adaçayı

Adacayi
Adaçayı

Mide ağrılarının olduğu zamanlarda tavsiye edilen besinlerden biri de bitki çaylarıdır. Rahatlatıcı etkileri bulunan bu çaylar içeriğindeki birçok faydalı özle mide ağrılarını hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

Zencefil

Zencefil suyu
Zencefil suyu

Hazımsızlık rahatsızlıklarında tüketilmesi gereken gıdalardan biri zencefildir. Zencefil, içeriği sayesinde kasılmalara yardımcı olarak hazımsızlık şikayetini gidermektedir. Hazımsızlığın yanı sıra mide bulantısı şikayetlerine de iyi gelmektedir. Bu noktada zencefil çay olarak ya da çeşitli yemekler içerisinde rendelenerek de kullanılabilir.

Yürüyüşe Çıkmak

Yuruyus
Yürüyüş

’ Mide ağrısı nasıl geçer?’’ dendiğinde akla gelen diğer bir yöntem yürümektir. Yürümek, mide ağrılarında kişileri en çok rahatlatan aktivitelerdendir. Gün içerisinde 10-15 dakikalık kısa yürüyüşler gerçekleştirmek midede meydana gelen ağrıları azaltmaktadır.

Ilık Duş Almak

Ilik dus
Duş almak

Ilık duş almak mevcut mide ağrılarına oldukça iyi gelecektir. Duş alınamayacak kadar bitkin hissediliyorsa sıcak bir su torbası ile bölgesel uygulama da yapılabilmektedir. Sıcak su torbası uygulaması mide ağrısını hafifletmeye yardımcı olacak diğer bir yöntemdir. Fakat 15-20 dakikadan fazla tutulmamalıdır. Bunların dışında kullanılan sıcak su torbasının su akıtmamasına ve olası bir yanma durumuna karşı dikkatli olunmalıdır.

Mide Ağrısına Kesin Çözüm

Mide agrisi
Mide ağrısı

Mide ağrısı çekilen durumlarda yapılması gereken işlemlerin yanı sıra ağrının asıl nedenine yönelik de tedavi uygulanabilmektedir. Örneğin gastrit rahatsızlığı durumlarında midede bulantı, ağrı ya da şişkinlik hissedilebilmektedir. Bu noktada gastrit gibi mevcut rahatsızlıkların tedavi edilmesi gerekmektedir. Mide ağrısına neden olabilecek durumlar arasında ilaç kullanımı, ağır yiyecekler, helicobacter pylori, gastroözofageal reflü, mide kanseri, fıtık, sigara ve alkol tüketimi, ülser rahatsızlıkları gösterilebilmektedir. Bu noktada hastalıkların nedenine yönelik tedavi uygulanarak mevcut hastalıkların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Nitekim oluşan ağrı ve bulantı gibi semptomlar bu rahatsızlıklardan meydana gelmektedir. Sürekli olarak mide ağrısı yaşayan kişilerin yakın zamanda bir doktora başvurarak gerekli kontrolleri yaptırması gerekmektedir.  

Eğitim: Merve, beslenme ve diyetetik alanında kapsamlı bir lisans eğitimi almış, beslenme psikolojisi üzerine ek eğitimler de tamamlamış bir diyetisyendir. Uzmanlık Alanları: Merve, duygusal yeme, stresle başa çıkma, ve besin intoleransları konularında uzmanlaşmıştır. Ayrıca, gebelik ve emzirme döneminde beslenme üzerine özel danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Yaklaşımı: Merve, bireylerin beslenme alışkanlıklarının sadece fiziksel sağlık değil, aynı zamanda duygusal ve psikolojik sağlık üzerinde de etkili olduğuna inanır. Bu nedenle, beslenme planlarını oluştururken bireylerin duygusal ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurur. İletişim: Merve, müşterileriyle açık ve samimi iletişim kurarak, onların bireysel hedeflerini ve zorluklarını anlamaya odaklanır. Motivasyonlarını artırmak ve desteklemek için empatik bir yaklaşım benimser. Hizmetleri: Merve, bireylerin yaşam tarzlarına uygun beslenme planları oluşturur. Ayrıca, düzenli takip ve danışmanlık hizmetleri sunar, tarifler, alışveriş listeleri ve beslenme eğitimi sağlar. Merve BAŞAK, bireylerin sadece beslenme alışkanlıklarını değil, aynı zamanda duygusal ve psikolojik sağlıklarını da önemseyen bir diyetisyen olarak hizmet vermektedir.
YORUMLAR

 1. Avatar of nazlı Nazlı dedi ki:

  Birkaç yıldır mide problemi yaşıyorum. Çokk fazla ağrı ve kramplarım oluyor. Rahatsızlığım belli oldu artık ilaçlar vs. bunlardan ziyade makalenizde bulunan önerileri dikkate almayı düşünüyorum. Çok faydalı bilgiler aldım çok teşekkürler.

 2. Avatar of yavuz Yavuz dedi ki:

  Mide ağrısının geçmesi için dengeli beslenip iyi protein içeren şeyleri tüketmemiz gerekir. Asitli şeylerden de uzak durmamız gerekiyor.

 3. Avatar of meryem Meryem dedi ki:

  Birkaç yıldır mide problemi yaşıyorum. Çok fazla ağrı ve kramplarım oluyor. Rahatsızlığım belli oldu artık ilaçlar vs. bunlardan ziyade makalenizde bulunan önerileri dikkate almayı düşünüyorum. Çok faydalı bilgiler aldım çok teşekkürler.

 4. Avatar of hacer Hacer dedi ki:

  Mide ağrısının geçmesi için dengeli beslenip iyi protein içeren şeyleri tüketmemiz gerekir. Asitli şeylerden de uzak durmamız gerekiyor. Bunun yanında tabiki doktor kontrolü lazım altında başka sebep var mı diye.