Emzirmede Kilo Verme

Emzirmede Kilo Verme
A+
A-

Anne sütü doğadaki en değerli şeylerden biridir. İlk 6 ay boyunca bebeği her ağladığında emzirmek ve anne sütünden başka herhangi bir besin vermemek etkili bir besleme yöntemidir. Anne sütünün verimi bebek için çok ama çok değerlidir. Sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin bağışıklık sistemleri saha güçlü olmakta ve bu sayede pek çok hastalıklara karşı etkin bir savunma geliştirmektedirler. Emzirmede kilo verme yeni annelerde sıklıkla görülen bir durumdur peki bu durum tam olarak nedir?

Emzirmede Kilo verme pek çok anne tarafından sıklıkla görülebilen bir durumdur. Her gün yaklaşık olarak 6 ile 7 çay bardağı yani 600-800 ml kadar süt salgılanmaktadır. Bunun için harcanan kalori ise yaklaşık olarak 500 ile 700 civarıdır. Hamilelikten sonra oluşan fazla kiloları üstünüzden atmak istediğinizi biliyoruz ancak her anne emzirme esnasında çok fazla kaloriye ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle bu konuda acele etmemeye özen gösteriniz. Günlük süt verimi esnasında annenin kaybetmiş olduğu enerji yaklaşık olarak 600 kaloridir. Bu da 1 saat koşma ile verilecek kalori miktarına denktir. Bu nedenle annelerin bu konuda dikkatli olması ve sağlıklı beslenmesi gerekmektedir. Kilo verirken dengeli ve sağlıklı beslenen anneler,  doğumdan 6 ay sonra kilo vermeye başlayabilirler.

Emzirirken Kilo Verme Hızı Ne Kadar Olmalıdır?

Eibner saliba zhwul24kf5a unsplash
Emzirmede kilo verme

Bebeğinize doğurduktan sonraki ilk 4 ay aylık yarım ile bir kg kadar zayıflamak normal bir durumdur. Ancak anne çok şişmansa aylık bazda 2-3 kilo zayıflama da görülebilir. Çünkü fazla kilolu anneler süt üretmek için daha fazla enerji harcarlar. Doktor izni olduktan sonra hafif ve düzenli yürüyüşler yapmak kilo vermeyi kolaylaştıracak etmenlerdendir

Daha Çok Süt Vermek İçin Daha Çok Yemek Mi Gerekir?

Wes hicks xg lgdzvpe0 unsplash
Emzirmede kilo verme

Emzirmede kilo verme sorunu yaşayan anneler daha çok süt vermek için daha çok yemek mi gerekir sorusunu sorabiliyorlar. Kilo vermek için hamilelikteki beslenme alışkanlığınıza devam etmeniz yeterli olacaktır. Bebeğini emziren anne ne çok yemeli ne de çok az beslenmelidir. Hızla kilo vermeye çalışan anneler bebeklerine ve süt verimlerine çok ciddi oranda zarar verirler ve kilo vermek için yapılan bu tür eylemler genelde çok kötü sonuçlanabilmektedir. Emzirme sırasında günlük kalori ihtiyacınızın 300-400 kalori fazlasını almak yeterli olacaktır. Ancak kilo vermek istiyorsanız günlük kalori ihtiyacınızın çok az altına inebilirsiniz. Günlük 2-3 bin kalori alan anneler bu kalori miktarlarıyla bile kilo verebilmektedirler.

Hızlı Kilo Vermeye Çalışmayın

Kevin liang xblv ddxr8k unsplash
Emzirmede kilo verme

Hızlı Kilo verme çabaları çoğu zaman yanıtsız kalır. Çoğu anne emzirme esnasında kötü bir diyet seçimi yapmaları nedeniyle, hızlı kilo vererek sütünün kesilmesine neden olmaktadır. Annenin yeniden süt vermeye başlaması bir gün hatta daha da fazla sürebilmektedir. Sütü kesilen anne ilk 6 ay boyunca kesinlikle mama yedirmemeli sadece sütle beslemelidir. Annenin sütü kesildiyse kesinlikle bir daha böyle bir hataya düşmemeli ve olabildiğince günlük kalori ihtiyacı kadar kalori almalıdır.

Sütü Az Olan Annenin Yapması Gereken Şeyler

Sütü az olan annenin yapması gereken ilk şeylerden biri sofrasından asla sağlıklı karbonhidratları ve proteinleri eksik etmemesidir. Sağlıklı gıdalarla beslenmeyen anneler yeteri kadar beslenseler de, süt verimi düşebilmekte ve hatta sütten kesilebilmektedirler. Bu nedenle bu konuda oldukça dikkatli olunmalıdır.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
1
0
Düşüncelerinizi önemsiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x