Dikkatli Okumalısın
Sağlıklı Market Alışverişi İçin Kesin Kılavuz
Diyette Sık Yapılan Hatalar
Su Kefiri
Günde iki buçuk litre su tüketilmeli
Ağız Kokusunun Nedeni Bademcik Taşı
Günde 2 Bardak Süt İçerek Fazla Kilolardan Kurtulun
Kilo Verirken Sık Yapılan Hatalar
Nefes Egzersizleri Kilo Vermeye Yardımcı
Yapılan Egzersizlerin Kalori Hesabı
Sabah Alışkanlıklarınız Kilo Vermenizi Engelliyor
Yoga Zayıflatır
Kilo Aldırmayan Besinler
Göbekten kilo alanlara öneriler
Basit Egzersiz Zayıflatır
Ayva Diyeti Nasıl Yapılır?
Sağlıklı Yaşamın Sırları
Gripten Korunma Yolları
Pişirilmiş Domatesin Faydaları
Sarımsak Tozunun Faydaları
Pepino meyvesinin faydaları nelerdir?
Salep içmenin faydaları
Chia tohumu zayıflatır mı?
1 Ayda 10 Kilo Verdiren Diyet
Kiraz Sapı Çayı
Montignac Diyeti
Elma Diyeti
Kupa Terapisi Nedir?
Tüm Gün Oturmanın 10 Zararı
Maydanozun faydaları neler?
Günde 1 kilo verdiren salatalık diyeti
Kilo vermek için kekik suyu tarifi
Saraçoğlu’nun elma sirkesi diyeti
Haşlanmış yumurta diyeti nasıl yapılır?
Patates diyeti nasıl yapılır?
Meme kanserlerinde genetik testler önemli
Maske, ağız kokusu sorununu ortaya çıkardı
Aile sağlığını korumanın 7 adımı
Hijyenik ped seçerken nelere dikkat etmeliyiz?
Diş sağlığınız için en faydalı besinler
Diş sıkma sorununa çözüm: Botoks!
Soğuk kış rüzgarları gözlerinizi kurutabilir
Göz neden seğirir?
Kulak sağlığını etkileyen 7 yanlış uygulama ve davranış
Çalışan kadınlarda ayak ve ayak bileği sorunlarına karşı 7 öneri
Yorgunluğunuzun nedeni B12 eksikliği olabilir
Sağlık riskini azaltmak için ideal kilonuza gelin
Diş nasıl fırçalanır?
Sağlığınızın durumu kalp atış hızınızda saklı
Çok Zayıfım Kilo Almak İçin Ne Yapmam Lazım?
Kilo Almak İçin Hangi İlaç Kullanılmalıdır?
Hangi Şurup İştah Açar?
En Çabuk Ne Kilo Aldırır?
Ne İştah Açar?
En Çok Kilo Yapan Şey Nedir?
Besin Takviyesi Nedir?
Haftada 1 Kilo Vermek İçin Günlük Kalori İhtiyacı
İştahsızlık Neden Olur ve Nasıl Geçer?
Diyet Yapmadan Kilo Vermek
Balığın Kilo Üzerindeki Etkileri
Uykunun Kilo Üzerindeki Etkileri

Kilo vermek için ilaçlar

Kilo vermek için ilaçlar

Daha az yemek yemek ve daha fazla hareket etmek kilo vermenin temelidir. Bazı insanlar için reçeteli kilo verme ilaçları buna yardımcı olabilir. Bu ilaçları alırken hala diyete ve egzersize odaklanmalısınız. Ayrıca, bu ilaçlar herkes için uygun değildir. Doktorlar genellikle vücut kitle endeksinizin 30 veya daha yüksek olup olmadığını ve tip 2 diyabet gibi kilonuzla ilişkili olabilecek bir durumunuz varsa bu ilaçları reçete eder.

Orlistat

Yediğiniz yağın yaklaşık üçte birini emmesini önler.

  • Yan Etkiler: Yan etkiler mide krampları, gaz ekshalasyonu, ishal ve daha fazla tuvalete çıkmak. Bu yan etkiler genellikle hafif ve geçicidir. Bununla birlikte, yüksek yağ içeren yiyecekler yerseniz daha da kötüleşebilir. Orlistat kullanan kişilerde ciddi karaciğer hasarı vakaları bildirilmiştir, ancak ilacın bu sorunlara neden olduğu kesin değildir. Orlistat almadan önce az yağlı bir diyet yapmalısınız (günlük kalorinin yüzde 30’undan az). Ayrıca, orlistat almadan yaklaşık iki saat önce veya sonra multivitamin alın, çünkü vücudunuzun geçici olarak A, D, E ve K vitaminlerini emmesini zorlaştırır.

Belviq

Diğer tüm reçeteli kilo kaybı ilaçları, aşağıdakiler de dahil olmak üzere iştahınızı azaltır.

  • Yan Etkileri: Diyabetsiz kişilerde en sık görülen yan etkiler baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, halsizlik, ağız kuruluğu ve kabızlıktır. Diyabetli kişilerde en yaygın yan etkiler düşük kan şekeri (hipoglisemi), baş ağrısı, bel ağrısı, öksürük ve yorgunluktur. Belviq ile bazı depresyon ilaçları alan kişiler ateş ve baş dönmesi olabilir ancak nadir bir reaksiyon bu belirtiler yakından izlenmelidir. Hamile olan veya hamile kalmayı planlayan kadınlar Belviq kullanmamalıdır. Belviq’i kullandıktan 12 hafta sonra kilonuzun yüzde 5’ini kaybetmezseniz, bu ilaç size yardımcı olmadığı için almayı bırakmalısınız.

Contrave

Contrave, uzatılmış salım formülünde iki FDA onaylı ilacın, naltrekson ve bupropionun bir kombinasyonudur. Naltrekson, alkol ve opioid bağımlılığını tedavi etmek için onaylanmıştır. Mevsimsel duygusal rahatsızlıkları tedavi etmek ve insanların sigarayı bırakmalarına yardımcı olmak için onaylanmıştır.

  • Yan Etkiler: En sık görülen yan etkiler bulantı, kabızlık, baş ağrısı, kusma, baş dönmesi, uykusuzluk, ağız kuruluğu ve ishaldir. Contrave kutusunda, bupropion ile ilişkili intihar düşünceleri ve davranışlarının artması riski hakkında bir uyarı vardır. Uyarı ayrıca bupropion ile ilişkili ciddi nöropsikiyatrik sorunların bildirildiğini de belirtmektedir. Contrave nöbetlere neden olabilir ve epilepsili hastalarda kullanılmamalıdır. İlaç ayrıca kan basıncını ve kalp atış hızını artırabilir. Contrave kullandıktan 12 hafta sonra kilonuzun yüzde 5’ini kaybetmezseniz, ilacı almayı bırakmalısınız çünkü bu ilaç size yardımcı olmuyor demektir.

Saxenda

Saxenda, yüksek dozda Victoza, tip 2 diyabet ilaçlarıdır. Tokluğu midenize ileten bağırsak hormonunu taklit eder.

  • Yan Etkileri: Bulantı, kusma, ishal, kabızlık, düşük tansiyon ve artan iştah. Ciddi yan etkiler arasında kalp hızı, pankreatit, safra kesesi hastalığı, böbrek sorunları ve intihar düşünceleri sayılabilir. Saxenda’yı aldıktan 16 hafta sonra kilonuzun yüzde 4’ünü kaybetmezseniz, almayı bırakmalısınız, çünkü bu ilaç size yardımcı olmuyor demektir.

Phentermine

Doktorunuz bunu Adipex veya Suprenza isimleri altında reçete edebilir. Sadece kısa süreli kullanım için onaylanmıştır (birkaç hafta).

  • Yan Etkileri: Kan basıncını yükseltmek veya kalp çarpıntısına, huzursuzluğa, baş dönmesi, titreme, uykusuzluk, nefes darlığı, göğüs ağrısı ve probleminiz gibi ciddi yan etkiler olabilir. Phentermine sizi uyuşuk hale getirebilir ve sürüş yeteneğinize etki edebilir. Diğer bazı iştah baskılayıcılarda olduğu gibi, bağımlılık riski vardır. Daha az ciddi yan etkiler arasında ağız kuruluğu, ağızda hoş olmayan tat, ishal, kabızlık ve kusma bulunur. Uykusuzluğa neden olabileceğinden akşam geç saatlerde almayın. Diyabet için insülin alırsanız, Phentermine almadan önce bunu doktorunuza söylemelisiniz, çünkü insülin dozunuzu ayarlamanız gerekebilir.
Bu hayatta sağlıklı olabilmek için karşımıza çıkan fırsatları iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Fırsatlar bize sağlıklı yaşamlar sunar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.