Kilo Veremiyorum

Kilo Veremiyorum
A+
A-

Kilo verememenin en büyük nedenlerinden biri de sağlıksız beslenme alışkanlığıdır. Sağlıksız beslenen bireyler yeteri kadar kilo veremeyebilir hatta kilo vermeleri durabilir. Kilo veremeyen bireylerin bu konuda yapmaları gereken en önemli şey, sağlıklı beslenmeye geçmektir. İdeal oranda karbonhidrat protein ve yağ tüketen bireylerde kilo verememe gibi bir problem oluşmamaktadır. Kilo veremiyorum nedeni ne olabilir gibi gelen pek çok soruya bu yazıda elimizden geldiğince yanıt aramaya çalışacağız.

Kilo veremiyorum diyorsanız denemeniz gereken pek çok yöntem var. Bu yöntemlerin en basiti ve ilki hormonlarınıza baktırmaktır. Hemen bir hastaneye gidip kan tahlili ve idrar tahlili yaptırarak hormonlarınıza baktırabilir ve neden kilo veremediğinizi öğrenebilirsiniz. Kilo veremeyen bazı kişilerde tiroit bezi sorunları ve bazı kan testlerinde kan şekeri düşüklüğü gibi etmenler bulunmaktadır. Sizde de bu etmenlerin bulunma ihtimaline karşılık mutlaka en yakın hastaneye gidin ve tahlil yaptırın

Tiroit Bezleriniz Çalışmıyor Olabilir

Tiroit

Kilo vermek isteyip diyet yapıp da veremeyen bireylerin tiroit bezleri ile ilgili çeşitli problemler olabilmektedir. Metabolizma hızına ciddi anlamda etki eden tiroit bezleriniz çalışmıyorsa kilo vermeyebilirsiniz. Kilo vermek istiyorsanız mutlaka ama mutlaka tiroit bezlerinizin çalışması gerekmektedir. Tiroit bezlerinizin çalışmasını istiyorsanız bir doktor ziyaretinde bulunmalısınız. ve çeşitli testler yaptırmanız gerekmektedir. Çeşitli testler sonucunda tiroit bezlerinizin çalışıp çalışmadığı kontrol edilir ve ona göre bir tedavi uygulanır.

Hareketsiz Olabilirsiniz

Kilo verememenin en büyük bir diğer sebebi ise yetersiz fiziksel aktivite yani hareketsiz olmaktır. Kilo vermek için yeteri kadar hareket etmelisiniz. Günde en az 10 bin adı atmalı ve tüm bunlara ilaveten en az 30 dakika kadar da koşmalı veya yürüyüş yapmalısınız. Kilo vermek istiyorsanız tüm bunları eksiksiz bir şekilde yapmalısınız.

Su İçmiyor Olabilirsiniz

Su 1

Yeteri kadar su içmemek kilo vermemiz için tek başına bile yeterli bir sebep olabilir. Kilo vermek istiyorsanız günlük  en az 2,5 litre su içmeniz gerekir. Çünkü su içmek metabolizmayı hızlandırır ve kan akışını da. Bu nedenle metabolizmanın hızlanması için su içmek çok önemlidir. Su kalorisiz bir içecektir. Bu nedenle su içsem bile  yarıyor cümleleri son derece asılsız ve doğru bilgiler değildir.

Hasta Olabilirsiniz

Kilo vermeye çalışıp da veremiyorsanız ciddi bir hastalığınız olabilir. Bu nedenle mutlaka doktora gitmeli ve bir hastalığınızın olup olmadığını öğrenmelisiniz. Kronik kabızlık, ishal karın ağrısı dışkıda kan gibi etkiler ciddi problemlerimiz olduğu anlamına gelebilir. Bu gibi problemler varsa mutlaka doktorunuzu ziyaret ediniz.

İnsülin Direnci Başlamış Olabilir

Insulun

Sürekli beslenen bir insansanız ve tükettiğiniz yiyeceklerin çok büyük bir bölümü karbonhidratlardan oluşuyorsa insülin direnci başlangıcı olabilir. İnsülin vücuda giren şeker miktarını azaltan ve bu sayede hayatta kalmamızı sağlayan önemli bir hormondur. İnsülin hormonu çalışmayan hastalar diyabet hastası olmaktadırlar. Bu nedenle insülin vücut için son derece gerekli ve hayati bir organdır. Sizde henüz şeker hastası olacak kadar insülin hormonu az çalışmıyor olsa da yine de yeteri kadar hormon salgılanmıyor olabilir. Bu da gitgide insülinin duyarsızlaşmasına neden olacak ve insülin direncine sebep olacaktır. Sürekli acıkıyorsanız insülin direnci adayı veya insülin direnci hastası olabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
2
0
Düşüncelerinizi önemsiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x