Kilo Verdiren Besinler

Kilo Verdiren Besinler
A+
A-

Yiyeceklerdeki tüm kaloriler farklıdır. Farklı besinler vücudunuzda farklı metabolik yollardan geçmektedir. Açlığı, hormonları, hatta yakılan kalori miktarını tüketilen yiyecekler doğrudan etkileyebilmektedir. Bazı yiyecekler en hızlı şekilde sindirilerek daha hızlı şekilde acıkmaya sebep olabilirken, bazı yiyecekler aksine çok daha uzun süre tok tutup açlığı bastırabilir. Bu yiyecekleri özelliklere göre 2’ye ayırıyoruz ve onlara “Kilo aldıran besinler” ve “Kilo verdiren besinler” diyoruz. Biz size bu yazımızda başlığımızda gördüğünüz üzere, kilo verdiren besinler ve onların içeriğinden bahsedeceğiz. Ve yazımızda bilimler araştırmalarla etkileri görülmüş kilo verdiren besinler ve bu besinlerle oluşturulabilecek kilo verdiren diyet önerilerini bulacaksınız.

Kilo Verdiren Besinler Nelerdir?

Öncelikle şunu unutmamanız gerekiyor; Mevzu bahis hangi besin olursa olsun, bir besin çok fazla alındığı durumda hem zararlı hem de kilo aldırıcı bir hale gelebilir. Zayıflatan besinler kategorisinde yer alsa dahi bir besin çok fazla tüketilirse zararlı olabilir. Yedikçe kilo verdiren yiyecek yoktur, zayıflamaya yardımcı olan ve kilo verdiren besinler vardır.

Kilo vermeyi kolaylaştıran diğer besinleri ise sizin için şöyle sıraladık;

Kuru baklagiller

Kuru baklagiller içerdiği lifler sebebiyle kendinizi tok hissetmenizi sağlar. Baklagilleri yalnızca sulu yemeklerde değil, haşlama yaparak salata ve çorbalarınızda da kullanabilirsiniz.

Yumurta beyazı

Yumurta

Bol miktarda amino asit, protein ve D vitamini içeriğiyle adeta bir vitamin deposu olan yumurta beyazı, metabolizmanızı hızlandırmanıza yardımcı olacaktır.

Kırmızı biber

Kırmızı biber metabolizmanın hızını artıran bir başka besinlerden biridir. Gün içinde yemeklerinize 1 çorba kaşığı pul biber eklemeniz kilo vermenizi kolaylaştıracaktır.

Yeşil salata

Yemyesil salata
Kilo verdiren besinler

Düşük kalori içeren salata çeşitleri, ana yemek öncesinde yendiğinde tokluk hissi yaratacaktır. Yapılan bazı araştırmalara göre yemeğin yanında yenen düşük kalorili küçük boyutta bir salata, öğünle alınan toplam kaloriyi yüzde 7 azaltabilirken, büyük bir salata ise yüzde 12 azaltabiliyor.

Tam tahıllar

Tam tahıllar kan şekeri dengesini sağlamakla beraber tokluk hissini artırır. Tam buğday ekmeği, kahverengi pirinç ve yulaf gibi lif açısından zengin içerikli besinleri kilo vermek için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Greyfurt

Greyfurt

Yemekten önce yarım greyfurt yemeyi ya da greyfurt suyu içmeyi deneyin, iştahınız azalacağından kilo vermeniz de kolaylaşacaktır.

Zeytinyağı

Zeytinyağının içerdiği omega 6 yağ asitleri, kalori yakmanızı kolaylaştırdığından dolayı kilo verdiren besinler arasında yer almaktadır.

Tarçın

İnsülin artışınızı engelleyebilecek bir özelliğe sahip olan tarçını, bir çay kaşığının ucu kadar tüketmeniz yeterli olacaktır.

Lahana türü sebzeler

Lahana turu sebzeler

Turpgiller olarak da bilinen ve isimlendirilen bu sebzeler brokoli, karnabahar, lahana ve brüksel lahanasından oluşmaktadır. Diğer sebzelerin içeriği gibi bunlar da bol lifli, az kalorili, tok tutan yiyeceklerdendir. Artı olarak, bu tür sebzeler genellikle yüksek miktarlarda protein içerir. Bu sebzeler hayvansal gıdalar ve baklagiller kadar protein içermese de yine de birçok sebzeye göre protein oranı yüksektir. Az kalori içeren, protein bakımından zengin olan ve bol lif içeren bu sebzeler zayıflatıcı besinler olarak kabul edilir. Hızlı kilo vermek için her öğüne eklenebilir yiyeceklerdir. Lahanagiller hem az kalori hem de bol lif içerir. Kişiyi tok tutarak kilo vermeye yardımcı olduğu gibi sağlığa da çok faydalıdır.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
1
0
Düşüncelerinizi önemsiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x