Dikkatli Okumalısın
Duygusal Açlığı Yönetme
Aşırı Kilo veya Düşük Kilo Sağlık Üzerinde Nasıl Etkiler Yaratır?
Kilo Alma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Stresin Kilo Üzerindeki Etkileri ve Başa Çıkma Yöntemleri
Sağlıklı Kilo Alma Yolları: Beslenme ve Egzersiz
Kilo Alırken Yapılan Yaygın Hatalar ve Bunlardan Kaçınma Yolları
Kilo Verme Süreci: Motivasyonu Artırma Yolları
Kilo Alma Stratejileri
Kilo Verme Yolculuğuna Çıkmak İster misin?
Kilo Almak İçin Teşvik
Kilo Verme Çözümleri
Fazla Kilolarımdan Kurtulamıyorum
Güvenli ve Etkili Kilo Verin
Kilo Verme Engelleri ve Çözümleri
Beslenme: Sağlıklı Yaşamın Temeli
Sağlıklı Beslenme Önerileri
Beslenme – Sağlığın Korunması
Sağlıklı Beslenme Önerisi
Bebek Zayıflama
Kilo Alma Stratejileri Nelerdir?
Beslenme Önerilerine Genel Bakış
Açıklanan Diyet Türleri
Diyet İçeceklerin Sağlık Riskleri
Beslenme Bilimi: Doğru Beslenme
Kilo Almakta Sorun Yaşıyorum
Diyet Çeşitleri ve Öneriler
Bebeklerde Kilo Problemi
Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?
Tuzun Zararları Nelerdir?
Şekerin Zararları Nelerdir?
Sirkenin Faydaları Nelerdir?
Armutun Faydaları Nelerdir?
Portakalın Faydaları Nelerdir?
Ispanağın Faydaları
Tereyağının Zararları ve Faydaları
Baş Ağrısı: Nedenleri, Tedavisi ve Önleme Yöntemleri
Kilo Verme: İpuçları ve Hileleri
Bebeğimin Kilo Vermesine Yardım Edin
Sağlıklı Yaşam Tarzının Önemi
Beslenme: Doğru yemek
Diyet Çeşitleri
Nasıl Kilo Kazanılır?
Kilo Sorunları ile Diyabet, Yüksek Tansiyon ve Kalp Hastalığı Arasındaki Bağlantıyı Anlamak
Metabolizma: Vücudumuzun Yiyecekleri Enerjiye Dönüştürdüğü Süreç! Kilo Almayı ve Vermeyi Nasıl Etkiler?
Farklı diyetlerin kilo vermeye etkisi ve dengeli beslenmenin önemi
Egzersiz kilo vermeye ve genel sağlığı iyileştirmeye nasıl yardımcı olabilir?
Duygusal Yeme: Kilo alımına yol açabilecek duygular, stres veya can sıkıntısı ile baş etmek için yemek yemek
Genetik ve Kilo: Genetik kilomuzu nasıl etkileyebilir ve bizi belirli sağlık koşullarına yatkın hale getirebilir.
Beden imajı: Kendimizi nasıl algılıyoruz ve bu kilomuzu ve sağlığımızı nasıl etkiliyor?
Yeme Bozuklukları: Genellikle kilo problemleriyle bağlantılı olan anoreksiya, bulimia ve aşırı yeme gibi bozukluklar
Obezite: Obezitenin Nedenleri, Sağlık Riskleri ve Tedavileri
Kilo Kaybı: Diyet ve egzersiz gibi kilo verme stratejileri
Sağlıklı Market Alışverişi İçin Kesin Kılavuz
Diyette Sık Yapılan Hatalar
Su Kefiri
Günde iki buçuk litre su tüketilmeli
Ağız Kokusunun Nedeni Bademcik Taşı
Günde 2 Bardak Süt İçerek Fazla Kilolardan Kurtulun
Kilo Verirken Sık Yapılan Hatalar
Nefes Egzersizleri Kilo Vermeye Yardımcı

Sağlıklı Kilo Alma Yolları

Sağlıklı Kilo Alma Yolları

Zayıf insanların en büyük derdi kilo alamamaktır. Kilo almak için bol yemek yerler fakat halen kilo alamadıklarını fark ederler. Bunun birçok nedeni olabilir. Peki sağlıklı kilo alma yolları nelerdir?

Sağlıklı Kilo Alma Yolları

Eğer kilo alamayan bir bireyseniz bunun nedeni midenizin hacminin yeterince geniş olmaması, herhangi bir hastalığınızın olması veya metabolizmanızın hızlı olmasıdır. Ne kadar fazla yemek yerseniz yiyin eğer metabolizmanız hızlı ise daha fazla kalori yakacaksınız demektir. Sağlıklı kilo alma yolları çeşitlidir. Peki hangi yöntemlerle kilo alınır?

Adapte Olun

Eğer sağlığınıza dikkat ederek kilo almak istiyorsanız öncelikli olarak programa uymak için kendinizi hazır hissetmelisiniz. Stresli olmamalısınız, gerginliğinizi azaltmalısınız, rahat olmalısınız ve kendinizi bu konuda motive etmelisiniz. Örneğin hedefe ulaşınca neler yapacağınızı düşünün, her gün aldığınız kiloları not edin, kilo alma sürecinde güzel şeyler yiyin. Siz kilolu insanlar gibi kendinizi sıkmak zorunda değilsiniz. Kendinizi zorlamadan istediğiniz kadar yemek yiyebilirsiniz. Bu konuda rahatlamanız gerekmektedir.

Vücut Geliştirme Yapın

Vucut gelistirme yapin
Vücut geliştirme yapın

Vücudunuzu geliştirmek ve kas yapmak, kilo alımınızda etki sağlayan faktörlerden birisidir. Sağlıklı kilo alma yollarından biri olan vücut geliştirme, size birkaç kilo katarak daha güçlü görünmenizi de sağlayacak. Protein ile beslenmek, size kas yaparken büyük bir etki sağlar. Protein, kasların gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Eğer koşu, yürüyüş, yüzme gibi çeşitli sporları her gün bir süre uygularsanız kaslarınız gelişir ve size kilo olarak geri döner.

Günlük Aldığınız Kaloriyi Yükseltin

Öncelikli olarak öğün sayınızı artırmalısınız. Her öğünde midenizi doldurmamalısınız. Ne kadar fazla öğün alırsanız o kadar fazla kalori almış olursunuz. Bu da size kilo olarak yansıyacaktır. Eğer midenizi dolduracak ve tıka basa doyacak şekilde yerseniz sağlıklı bir yemek stili olmaz ve bazı sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Bundan dolayı bu konuda kendinize dikkat etmelisiniz.

Her öğünde fazla kalori almanın püf noktası fazla kalorili yiyecekler ve içecekler tüketmektir. Örneğin kuruyemişler, sağlıklı yağlar, abur cuburlar, tatlılar size fazla kalori sağlayacaktır. Bu konuda gerektiği kadar yemelisiniz.

Metabolizma Hızınızı Ölçün

Metabolizma hizinizi olcun
Metabolizma hızınızı ölçün

Günlük alınan kalori, her insanda değişkenlik göstermektedir. Zayıf insanların kilolu olmama sebeplerinden biri de hızlı bir metabolizmaya sahip olmalarıdır. Bundan dolayı daha zayıf kalmaktadırlar. Kilolu olmak için günlük yaktığınız kaloriyi hesaplamanız ve buna göre daha fazla kalori almanız gerekmektedir. Bunu anlamak için yapmanız gereken her gün aldığınız kalori ve kiloyu not etmek. Bu sayede kısa sürede size en uygun kilo alma yöntemini öğrenecek, buna göre kendinizi geliştireceksiniz. Fakat az önce de belirttiğimiz gibi sadece yemek yemekle hızla kilo alamazsınız. Spor yapmak sizin kilo alımınızı hızlandıracaktır.

Bir Uzmana Danışın

Bazen kilo alımınızın sebepleri farklı olabilir. Metabolizmanızın hızlı olması, midenizin küçük olmasından dolayı hemen doymanız gibi sebeplerin dışında bazı sağlık sorunlarınız veya hastalıklarınız bulunabilir. Veya sindirim sisteminizdeki bazı parazitler sizin besinlerinizi yiyerek daha zayıf kalmanızı sağlıyor olabilir. Bunun gibi birçok sorunları bulunabileceğinden bu konuda yapmanız gereken en önemli şey hemen bir uzmana görünüp gerekli testleri yaptırmaktır. Bu raporlar doğrultusunda uzman size en uygun çözümü sağlayacaktır.

Eğitim: Mert, beslenme ve diyetetik alanında üniversite eğitimi almış, spor beslenmesi üzerine ek bir sertifikaya sahiptir. Uzmanlık Alanları: Mert, sporcu beslenmesi, kilo kontrolü ve metabolizma hızlandırma konularında uzmanlaşmıştır. Ayrıca, beslenme ile enerji düzeylerini artırmak ve performansı optimize etmek konularında özel danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Yaklaşımı: Mert, bireylerin hem fiziksel hem de performans hedeflerini anlamaya odaklanan bir yaklaşım benimser. Beslenme planlarını oluştururken kişinin antrenman programı ve yaşam tarzını dikkate alır. İletişim: Mert, müşterileriyle etkili iletişim kurarak, onların spor ve beslenme hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmayı amaçlar. Motivasyonlarını artırmak için pozitif ve destekleyici bir yaklaşım benimser. Hizmetleri: Mert, bireylere kişiselleştirilmiş beslenme planları ve spor beslenmesi stratejileri sunar. Düzenli takip ve danışmanlık hizmetleri sağlar, ayrıca sporculara özel antrenman öncesi ve sonrası beslenme rehberlikleri sunar. Mert BAŞTAN, bireylerin hem sağlıklı bir yaşam tarzına hem de spor ve performans hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olan bir diyetisyen olarak hizmet vermektedir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.