Sağlıklı Kilo Alma Yolları

Sağlıklı Kilo Alma Yolları
A+
A-

Zayıf insanların en büyük derdi kilo alamamaktır. Kilo almak için bol yemek yerler fakat halen kilo alamadıklarını fark ederler. Bunun birçok nedeni olabilir. Peki sağlıklı kilo alma yolları nelerdir?

Sağlıklı Kilo Alma Yolları

Eğer kilo alamayan bir bireyseniz bunun nedeni midenizin hacminin yeterince geniş olmaması, herhangi bir hastalığınızın olması veya metabolizmanızın hızlı olmasıdır. Ne kadar fazla yemek yerseniz yiyin eğer metabolizmanız hızlı ise daha fazla kalori yakacaksınız demektir. Sağlıklı kilo alma yolları çeşitlidir. Peki hangi yöntemlerle kilo alınır?

Adapte Olun

Eğer sağlığınıza dikkat ederek kilo almak istiyorsanız öncelikli olarak programa uymak için kendinizi hazır hissetmelisiniz. Stresli olmamalısınız, gerginliğinizi azaltmalısınız, rahat olmalısınız ve kendinizi bu konuda motive etmelisiniz. Örneğin hedefe ulaşınca neler yapacağınızı düşünün, her gün aldığınız kiloları not edin, kilo alma sürecinde güzel şeyler yiyin. Siz kilolu insanlar gibi kendinizi sıkmak zorunda değilsiniz. Kendinizi zorlamadan istediğiniz kadar yemek yiyebilirsiniz. Bu konuda rahatlamanız gerekmektedir.

Vücut Geliştirme Yapın

Vucut gelistirme yapin
Vücut geliştirme yapın

Vücudunuzu geliştirmek ve kas yapmak, kilo alımınızda etki sağlayan faktörlerden birisidir. Sağlıklı kilo alma yollarından biri olan vücut geliştirme, size birkaç kilo katarak daha güçlü görünmenizi de sağlayacak. Protein ile beslenmek, size kas yaparken büyük bir etki sağlar. Protein, kasların gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Eğer koşu, yürüyüş, yüzme gibi çeşitli sporları her gün bir süre uygularsanız kaslarınız gelişir ve size kilo olarak geri döner.

Günlük Aldığınız Kaloriyi Yükseltin

Öncelikli olarak öğün sayınızı artırmalısınız. Her öğünde midenizi doldurmamalısınız. Ne kadar fazla öğün alırsanız o kadar fazla kalori almış olursunuz. Bu da size kilo olarak yansıyacaktır. Eğer midenizi dolduracak ve tıka basa doyacak şekilde yerseniz sağlıklı bir yemek stili olmaz ve bazı sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Bundan dolayı bu konuda kendinize dikkat etmelisiniz.

Her öğünde fazla kalori almanın püf noktası fazla kalorili yiyecekler ve içecekler tüketmektir. Örneğin kuruyemişler, sağlıklı yağlar, abur cuburlar, tatlılar size fazla kalori sağlayacaktır. Bu konuda gerektiği kadar yemelisiniz.

Metabolizma Hızınızı Ölçün

Metabolizma hizinizi olcun
Metabolizma hızınızı ölçün

Günlük alınan kalori, her insanda değişkenlik göstermektedir. Zayıf insanların kilolu olmama sebeplerinden biri de hızlı bir metabolizmaya sahip olmalarıdır. Bundan dolayı daha zayıf kalmaktadırlar. Kilolu olmak için günlük yaktığınız kaloriyi hesaplamanız ve buna göre daha fazla kalori almanız gerekmektedir. Bunu anlamak için yapmanız gereken her gün aldığınız kalori ve kiloyu not etmek. Bu sayede kısa sürede size en uygun kilo alma yöntemini öğrenecek, buna göre kendinizi geliştireceksiniz. Fakat az önce de belirttiğimiz gibi sadece yemek yemekle hızla kilo alamazsınız. Spor yapmak sizin kilo alımınızı hızlandıracaktır.

Bir Uzmana Danışın

Bazen kilo alımınızın sebepleri farklı olabilir. Metabolizmanızın hızlı olması, midenizin küçük olmasından dolayı hemen doymanız gibi sebeplerin dışında bazı sağlık sorunlarınız veya hastalıklarınız bulunabilir. Veya sindirim sisteminizdeki bazı parazitler sizin besinlerinizi yiyerek daha zayıf kalmanızı sağlıyor olabilir. Bunun gibi birçok sorunları bulunabileceğinden bu konuda yapmanız gereken en önemli şey hemen bir uzmana görünüp gerekli testleri yaptırmaktır. Bu raporlar doğrultusunda uzman size en uygun çözümü sağlayacaktır.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi önemsiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x