Dikkatli Okumalısın
Duygusal Açlığı Yönetme
Aşırı Kilo veya Düşük Kilo Sağlık Üzerinde Nasıl Etkiler Yaratır?
Kilo Alma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Stresin Kilo Üzerindeki Etkileri ve Başa Çıkma Yöntemleri
Sağlıklı Kilo Alma Yolları: Beslenme ve Egzersiz
Kilo Alırken Yapılan Yaygın Hatalar ve Bunlardan Kaçınma Yolları
Kilo Verme Süreci: Motivasyonu Artırma Yolları
Kilo Alma Stratejileri
Kilo Verme Yolculuğuna Çıkmak İster misin?
Kilo Almak İçin Teşvik
Kilo Verme Çözümleri
Fazla Kilolarımdan Kurtulamıyorum
Güvenli ve Etkili Kilo Verin
Kilo Verme Engelleri ve Çözümleri
Beslenme: Sağlıklı Yaşamın Temeli
Sağlıklı Beslenme Önerileri
Beslenme – Sağlığın Korunması
Sağlıklı Beslenme Önerisi
Bebek Zayıflama
Kilo Alma Stratejileri Nelerdir?
Beslenme Önerilerine Genel Bakış
Açıklanan Diyet Türleri
Diyet İçeceklerin Sağlık Riskleri
Beslenme Bilimi: Doğru Beslenme
Kilo Almakta Sorun Yaşıyorum
Diyet Çeşitleri ve Öneriler
Bebeklerde Kilo Problemi
Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?
Tuzun Zararları Nelerdir?
Şekerin Zararları Nelerdir?
Sirkenin Faydaları Nelerdir?
Armutun Faydaları Nelerdir?
Portakalın Faydaları Nelerdir?
Ispanağın Faydaları
Tereyağının Zararları ve Faydaları
Baş Ağrısı: Nedenleri, Tedavisi ve Önleme Yöntemleri
Kilo Verme: İpuçları ve Hileleri
Bebeğimin Kilo Vermesine Yardım Edin
Sağlıklı Yaşam Tarzının Önemi
Beslenme: Doğru yemek
Diyet Çeşitleri
Nasıl Kilo Kazanılır?
Kilo Sorunları ile Diyabet, Yüksek Tansiyon ve Kalp Hastalığı Arasındaki Bağlantıyı Anlamak
Metabolizma: Vücudumuzun Yiyecekleri Enerjiye Dönüştürdüğü Süreç! Kilo Almayı ve Vermeyi Nasıl Etkiler?
Farklı diyetlerin kilo vermeye etkisi ve dengeli beslenmenin önemi
Egzersiz kilo vermeye ve genel sağlığı iyileştirmeye nasıl yardımcı olabilir?
Duygusal Yeme: Kilo alımına yol açabilecek duygular, stres veya can sıkıntısı ile baş etmek için yemek yemek
Genetik ve Kilo: Genetik kilomuzu nasıl etkileyebilir ve bizi belirli sağlık koşullarına yatkın hale getirebilir.
Beden imajı: Kendimizi nasıl algılıyoruz ve bu kilomuzu ve sağlığımızı nasıl etkiliyor?
Yeme Bozuklukları: Genellikle kilo problemleriyle bağlantılı olan anoreksiya, bulimia ve aşırı yeme gibi bozukluklar
Obezite: Obezitenin Nedenleri, Sağlık Riskleri ve Tedavileri
Kilo Kaybı: Diyet ve egzersiz gibi kilo verme stratejileri
Sağlıklı Market Alışverişi İçin Kesin Kılavuz
Diyette Sık Yapılan Hatalar
Su Kefiri
Günde iki buçuk litre su tüketilmeli
Ağız Kokusunun Nedeni Bademcik Taşı
Günde 2 Bardak Süt İçerek Fazla Kilolardan Kurtulun
Kilo Verirken Sık Yapılan Hatalar
Nefes Egzersizleri Kilo Vermeye Yardımcı

Kilo Almak İçin Ne Yemeliyiz Listesi

Kilo Almak İçin Ne Yemeliyiz Listesi

Her insanın vücut değerlerine uygun olan ideal kilosunda kalması gereklidir. Boy ve kilo orantıları önemsenmesi gereken bir konudur. Mevcut olan kilonuz, boyunuzla orantılı değilse herhangi bir sağlık sorunu yaşayabilirsiniz. Nasıl ki fazla kilo kişinin sağlığını tehlikeye atan ögeler arasında yer alıyorsa, ideal kilodan az bir kiloya sahip olmak da birtakım sağlık problemlerine sebep olabilir. Bu yazımızda sizin için kilo almak için ne yemeliyiz listesi hazırladık. Kilo almak için ne yapmalıyım? Yemek zor, metabolizmam hızlı diyenlere ilaç gibi gelecek 9 öneri sunduk.

Kilo almak için ne yemeliyiz listesi

Aslında her şey işe yarar, yeterince yenildiği zaman; hiçbir şey işe yaramaz, yeterince yenmediği zaman. Bu kilo almak için ne yemeliyiz listesi içerisindeki besinler yüksek kalori içeren besinlerdir. Dediğimiz gibi, fazla kalorili yiyecekleri tüketelim ki kilo alalım, tek kuralımız bu. Fazla kalori almamıza yardımcı olacak ne kadar ürün varsa, işimize yarar.

1- Pirinç

Pirinc
Pirinç

Evet kimilerine göre sağlıksız kaloriler içeren ürünümüz pirinçle başlıyoruz. Eğer kilo vermek istiyorsanız sağlıksız. Ama siz kilo almak istiyorsunuz. Pirinç öyle işe yarayacak ki, direk kaslarınızın içinde su tutmanıza yardımcı olacak. Böylece dolu dolu gezebileceksiniz! Pirinç kolayca yenebildiği gibi yüksek kaloridir, hatta protein oranı bile yüksek sayılır!

2- Süt

Sut
Süt

Süt sıvı şekilde kalori almanıza yardımcı olan besin türlerindendir. Eğer laktoza alerjiniz yoksa süt kalori almak için iyi bir seçenektir. Protein tozu dediğimiz şey sütten oluşuyor, daha ne isteyebilirsiniz ki?

Ayrıca sütü gidip light içmeyin. Ne kadar kalori o kadar iyi, yağ yüksek kalori içerir. Merak etmeyin sağlıksız değil, tam yağlı sütten asla şaşmayın.

3- Kuruyemişler

Kuruyemis
Kuruyemiş

Kilo almak için ne yemeliyiz listesi içerisinde sırada kuruyemiş var ve kuruyemiş gibisi yok. İnanılmaz kaloriler içerdiği gibi oldukça da besleyiciler. Kuruyemiş midenizi de doldurmaz.

Mesela büyük bir öğün kuru fasulye pilav yediğinizi düşünün, 15 dakika sonra üzerine kuruyemişi ekleyebilirsiniz. 100 gram fındık, fıstık, ceviz, leblebi bile çok fazla kalori içerir ve yenmesi de oldukça zevklidir.

4- Patates

Patates kizartmasi
Patates Kızartması

Patates çok sevilen besin türlerimizden. Kalorisi inanılmaz yüksek olmasa da yenmeye müsait. Püre yaparak tüketebilirsiniz, hatta çok abartmadan sağlıklı şekilde az yağda kızartabilirsiniz de. Kalorisi bu şekilde yükselecektir.

5- Kırmızı et, yağlı

Kirmizi et
Kırmızı Et

Kırmızı et kilo almanıza çok yardımcı olur. İçindeki besinleri, proteini, özellikle de yağlı bir et ise, kalorisi oldukça faydanıza olacaktır.

6- Bakliyatlar, nohut, mercimek barbunya

Bakliyatlar
Bakliyat

Bakliyat gibisi yok! Hem proteinleri yüksek hem de karbonhidratları. Yağ oranı düşük olduğundan bunu yüksek yağ oranı olan örneğin kuruyemişlerle beraber de yiyebilirsiniz. Böylece kaloriyi tavana vurdurursunuz. Tabi lif oranlarının yüksek olduğunu da belirtelim. Dikkat edin, sizi sık sık tuvalete çıkarabilir.

7- Balıklar

Balik
Balık

Balık en yağlı et türlerindendir. Ayrıca omega 3 oranı maksimum seviyelerde. Balık tüketmeniz vücudunuzdaki omega 6 – omega 3 dengesini korumanızı sağlar.  Balığın faydalarını anlatmakla bitiremeyiz. Kesinlikle haftada en az 2 kez tüketin!

8- Bitter çikolata

Bitter cikolata
Bitter Çikolata

Biraz temiz beslenmenin dışına çıkmak size de iyi gelecek. Bitter çikolata ile 1-2 günde bir kendinizi şımartabilirsiniz, hem kalori değeri de yüksek. Mutlu olacağınızdan eminiz.

Kilo almak için ne yemeliyiz listesi bu şekilde. Umarım dilediğiniz kiloya kavuşursunuz. Taktikler bizden, uygulaması sizden!

Selin, Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden birinde beslenme ve diyetetik alanında lisans eğitimi almıştır. Ayrıca uluslararası bir beslenme sertifikasına sahiptir ve sürekli olarak beslenme konusundaki gelişmeleri takip etmektedir. Uzmanlık Alanları: Selin, genel sağlıklı beslenme, kilo yönetimi, sporcu beslenmesi ve özel beslenme gereksinimleri konusunda uzmanlaşmıştır. Ayrıca çocuklar, gençler ve hamile kadınlar için özel beslenme planları oluşturma konusunda deneyime sahiptir. Yaklaşımı: Selin, her bireyin benzersiz beslenme ihtiyaçları olduğuna inanan bir diyetisyendir. Kişinin yaşam tarzı, kültürel tercihleri ve sağlık durumu göz önüne alınarak özelleştirilmiş beslenme programları oluşturur. Ayrıca, bireylere sadece kilo kaybı değil, aynı zamanda genel sağlıklarını iyileştirmek adına sürdürülebilir yaşam tarzı değişiklikleri yapma konusunda rehberlik eder. İletişim: Selin, müşterileri ile güçlü bir iletişim kurarak onların hedeflerini ve endişelerini anlamaya odaklanır. Empatik bir yaklaşıma sahip olup, bireyleri destekleyerek motivasyonlarını artırır. Hizmetleri: Selin, bireylere düzenli takip ve danışmanlık hizmetleri sunar. Haftalık ve aylık olarak beslenme planlarını gözden geçirir ve gerektiğinde değişiklikler yapar. Ayrıca, bireylere tarifler, alışveriş listeleri ve beslenme eğitimi gibi kaynaklar sağlar. Selin SELENGÜL, beslenme konusundaki bilgisi ve kişisel yaklaşımıyla bireylere sağlıklı yaşam tarzlarına geçiş konusunda yardımcı olmaktan keyif alır.
YORUMLAR

  1. Avatar of emir deniz Emir Deniz dedi ki:

    Gerçekten kilo almak için böyle tavsiyelere ihtiyacım varmış yazan herşey için teşekkürler 1 haftada azda olsa kilo aldım tavsiyeleriniz işe yaradı

  2. Avatar of suat Suat dedi ki:

    Yazanları uyguladım ve 1 haftanın sonunda az da olsa kilo aldım harfiyen uygularsam daha fazla kilo alacağıma eminim.