Dikkatli Okumalısın
Duygusal Açlığı Yönetme
Aşırı Kilo veya Düşük Kilo Sağlık Üzerinde Nasıl Etkiler Yaratır?
Kilo Alma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Stresin Kilo Üzerindeki Etkileri ve Başa Çıkma Yöntemleri
Sağlıklı Kilo Alma Yolları: Beslenme ve Egzersiz
Kilo Alırken Yapılan Yaygın Hatalar ve Bunlardan Kaçınma Yolları
Kilo Verme Süreci: Motivasyonu Artırma Yolları
Kilo Alma Stratejileri
Kilo Verme Yolculuğuna Çıkmak İster misin?
Kilo Almak İçin Teşvik
Kilo Verme Çözümleri
Fazla Kilolarımdan Kurtulamıyorum
Güvenli ve Etkili Kilo Verin
Kilo Verme Engelleri ve Çözümleri
Beslenme: Sağlıklı Yaşamın Temeli
Sağlıklı Beslenme Önerileri
Beslenme – Sağlığın Korunması
Sağlıklı Beslenme Önerisi
Bebek Zayıflama
Kilo Alma Stratejileri Nelerdir?
Beslenme Önerilerine Genel Bakış
Açıklanan Diyet Türleri
Diyet İçeceklerin Sağlık Riskleri
Beslenme Bilimi: Doğru Beslenme
Kilo Almakta Sorun Yaşıyorum
Diyet Çeşitleri ve Öneriler
Bebeklerde Kilo Problemi
Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?
Tuzun Zararları Nelerdir?
Şekerin Zararları Nelerdir?
Sirkenin Faydaları Nelerdir?
Armutun Faydaları Nelerdir?
Portakalın Faydaları Nelerdir?
Ispanağın Faydaları
Tereyağının Zararları ve Faydaları
Baş Ağrısı: Nedenleri, Tedavisi ve Önleme Yöntemleri
Kilo Verme: İpuçları ve Hileleri
Bebeğimin Kilo Vermesine Yardım Edin
Sağlıklı Yaşam Tarzının Önemi
Beslenme: Doğru yemek
Diyet Çeşitleri
Nasıl Kilo Kazanılır?
Kilo Sorunları ile Diyabet, Yüksek Tansiyon ve Kalp Hastalığı Arasındaki Bağlantıyı Anlamak
Metabolizma: Vücudumuzun Yiyecekleri Enerjiye Dönüştürdüğü Süreç! Kilo Almayı ve Vermeyi Nasıl Etkiler?
Farklı diyetlerin kilo vermeye etkisi ve dengeli beslenmenin önemi
Egzersiz kilo vermeye ve genel sağlığı iyileştirmeye nasıl yardımcı olabilir?
Duygusal Yeme: Kilo alımına yol açabilecek duygular, stres veya can sıkıntısı ile baş etmek için yemek yemek
Genetik ve Kilo: Genetik kilomuzu nasıl etkileyebilir ve bizi belirli sağlık koşullarına yatkın hale getirebilir.
Beden imajı: Kendimizi nasıl algılıyoruz ve bu kilomuzu ve sağlığımızı nasıl etkiliyor?
Yeme Bozuklukları: Genellikle kilo problemleriyle bağlantılı olan anoreksiya, bulimia ve aşırı yeme gibi bozukluklar
Obezite: Obezitenin Nedenleri, Sağlık Riskleri ve Tedavileri
Kilo Kaybı: Diyet ve egzersiz gibi kilo verme stratejileri
Sağlıklı Market Alışverişi İçin Kesin Kılavuz
Diyette Sık Yapılan Hatalar
Su Kefiri
Günde iki buçuk litre su tüketilmeli
Ağız Kokusunun Nedeni Bademcik Taşı
Günde 2 Bardak Süt İçerek Fazla Kilolardan Kurtulun
Kilo Verirken Sık Yapılan Hatalar
Nefes Egzersizleri Kilo Vermeye Yardımcı

Nasıl Kilo Veririz?

Nasıl Kilo Veririz?

Kilo sorunu, günümüzün beslenme alışkanlıklarından yaşam standartlarına kadar birçok konu ile ilişkilidir. Öyle ki, zamanla yemek yemeye bile vakit ayıramayan çalışanlar, işçiler ve personeller genellikle hazır gıdalar tüketmektedir. Bu hazır gıdalar, içerisinde yüksek miktarda kalori bulundurmasının yanı sıra; aynı zamanda yüksek miktarlarda yağ da bulundurur.

Nasıl kilo veririz sorusunun en salt cevabı; hiç şüphesiz günlük alınan kalori miktarından daha fazla kalori harcamaktır. Öyle ki; günde 1.200 kalori alıp 1.900 kalori yakan bir kişi; 1 hafta içerisinde ortalama olarak 1 kilo verecektir. Yani temel mantık, alınan kaloriyi minimum düzeyde tutarak; yüksek miktarlarda kalori yakmaktır.

Günlük kalori takibi yapmanız, yediğini ve içtiğiniz besinlerin kalori miktarını hesaplamanız; kilo vermeniz konusunda size oldukça yardımcı olacaktır. Örneğin 1 öğünde ne yediğinizi, ne kadar yağ, ne kadar karbon hidrat aldığınızı ve toplam kalori miktarınızı hesaplayıp; buna göre egzersiz ve spor yapabilirsiniz. Yani temel olarak sizin ne kadar kalori aldığınızı bilerek, ona göre kalori harcaması yapmanız gerekmektedir.

Spor yaparak kilo vermek

Spor yaparak kilo vermek
Spor yaparak kilo vermek

Kilo vermeye karar veren her birey mutlaka spor ya da egzersiz yapmalıdır. Egzersiz ve spor yapılmadan; zayıflamak neredeyse imkânsızdır. Öyle ki, yalnızca oturarak çok düşük miktarlarda kalori yakarken, koşu ya da yürüyüş yaparak çok yüksek miktarlarda kalori yakabilirsiniz.

Diyet yaparak kilo vermek

Diyet yaparak kilo vermek
Diyet yaparak kilo vermek

Diyet yapmak, kilo verme yöntemlerinin başında gelir. Hatta öyle ki; sağlam bir diyet ve sağlam bir spor ile dilediğiniz miktarda sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Diyet yapmak, gereksiz kalori alımınızı azaltacaktır. Öte yandan diyet yaparak; yağ, karbonhidrat alımını düzenleyecek; aldığınız kalorilerin hesabını yapabileceksiniz. Beslenmeniz bir düzen altındayken; iyi bir spor programı ile oldukça sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Diyet yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli husus, diyetinizde yer alan besinlerin karbonhidrat ve yağ seviyelerini bilmektir. Fazla yağlı olan, hamur işleri ve ekmekten uzak durmanız; hızlı kilo vermeniz için önemli hususlardır.

Tüm bunların yanı sıra; gazlı, kafeinli ve şekerli içecekleri tüketmeyi bırakmanız; kilo verme konusunda en büyük yardımcılarınızdan biri olacaktır. Örneğin 1 bardak kolanın içerisinde yer alan şeker miktarı; yaklaşık 1 kilo çilekte yer alan şeker miktarı ile eş değerdir. Bu nedenle asitli, gazlı ve şekerli içecekler çok kısa bir sürede çok fazla miktarda kalori almanıza neden olacaktır.

Kilo vermeye karar verdiğinizde; düşük kalorili doyurucu yiyeceklerin yüksek kalorili abur cuburlardan daha sağlıklı ve kilo vermenize yardımcı olduğunu bilmenizde fayda var. Örneğin sabah kahvaltısında yumurta yemek, gün içerisinde sizi tok tutacaktır. Fakat sabah kahvaltısında patates kızartması yemek; sizi tok tutmamasının yanı sıra, kısa süre içerisinde acıkmanıza ve aynı zamanda yüksek miktarda kalori almanıza neden olacaktır. Abur cuburlar tüketmek yerine; kuru yemiş ya da meyve tüketmeniz sağlığınız ve kilonuz açısından daha iyi bir tercih olacaktır.

Kilo vermek için sürekli olarak kalori takibi yapmanız ve yiyip içtiğiniz tüm besinleri kalori değerlerine göre tüketmeniz, hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek için doğru ve yerinde bir davranış olacaktır.

Selin, Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden birinde beslenme ve diyetetik alanında lisans eğitimi almıştır. Ayrıca uluslararası bir beslenme sertifikasına sahiptir ve sürekli olarak beslenme konusundaki gelişmeleri takip etmektedir. Uzmanlık Alanları: Selin, genel sağlıklı beslenme, kilo yönetimi, sporcu beslenmesi ve özel beslenme gereksinimleri konusunda uzmanlaşmıştır. Ayrıca çocuklar, gençler ve hamile kadınlar için özel beslenme planları oluşturma konusunda deneyime sahiptir. Yaklaşımı: Selin, her bireyin benzersiz beslenme ihtiyaçları olduğuna inanan bir diyetisyendir. Kişinin yaşam tarzı, kültürel tercihleri ve sağlık durumu göz önüne alınarak özelleştirilmiş beslenme programları oluşturur. Ayrıca, bireylere sadece kilo kaybı değil, aynı zamanda genel sağlıklarını iyileştirmek adına sürdürülebilir yaşam tarzı değişiklikleri yapma konusunda rehberlik eder. İletişim: Selin, müşterileri ile güçlü bir iletişim kurarak onların hedeflerini ve endişelerini anlamaya odaklanır. Empatik bir yaklaşıma sahip olup, bireyleri destekleyerek motivasyonlarını artırır. Hizmetleri: Selin, bireylere düzenli takip ve danışmanlık hizmetleri sunar. Haftalık ve aylık olarak beslenme planlarını gözden geçirir ve gerektiğinde değişiklikler yapar. Ayrıca, bireylere tarifler, alışveriş listeleri ve beslenme eğitimi gibi kaynaklar sağlar. Selin SELENGÜL, beslenme konusundaki bilgisi ve kişisel yaklaşımıyla bireylere sağlıklı yaşam tarzlarına geçiş konusunda yardımcı olmaktan keyif alır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.