Yağdan Kilo Vermek

Yağdan Kilo Vermek
A+
A-

Kilo verirken önemli olan başlıca şey yağdan kilo verebilmektir. Yani en başta tartıldığınızda vücudunuzda yüzde kaç yağ çıktığı veya yüzde kaç kas çıktığı konusu oldukça önem taşır. Spor yaptığınız ve diyet yaptığınız süre içerisinde vücut su kaybetmekle birlikte kilo kaybeder ve yağ yakar. Yakılan yağların yerine kaslar oluşur ve kas oranınız artar. Yağ tüketiminde sağlık daima dikkate alınmalıdır. Peki yağdan kilo vermek ne anlama gelir, yağdan nasıl kilo verilir? Sizin için hazırladığımız en kolay yağ yakma yöntemlerinden önce, yağdan kilo vermek nasıl olur biraz bahsedelim.

Yağdan nasıl kilo verilir?

En sağlıklı besinler bile gereğinden fazla tüketildiğinde kilo aldırıyor. Yukarıda sağlıklı bir şekilde yağ tüketiminin öneminden bahsettik. Ancak belirtmeliyiz ki, yağlar ne kadar faydalı ve sağlıklı olsa da dikkatli tüketilmediği durumlarda yine yağlanmaya sebep olacaktır.

Yağdan kilo vermek için ihtiyacınız olan kaloriden fazlasını almamanız gerekiyor. Eğer yaktığınızdan daha fazla kalori alırsanız yediğiniz şey fark etmeksizin kilo almaya devam edersiniz. Kalorileri hangi gıda maddelerinden aldığınız konusu yanında ne kadar aldığınız da oldukça önem taşır. Günlük 1000 kalori yakan bir kişinin 1700 kalori alması demek kilo almaya başlaması anlamına gelir. Ayrıca vücudunuzu şaşırtmak da kilo vermeye, özellikle de bu kiloları yağdan vermenize çok yardımcı olur. Örneğin bir gün çok az kalori alırken diğer gün normal kalori alın. Farklı yiyecekler tüketmeye çalışın. Sonrasında kendinizi takip edin ve vücudunuzdaki değişimi görün. Doğru kilo kaybı vücut yağ dokusundaki azalma ile belli olur.

Kas kütleniz azaldıkça bazal metabolizmanız düşüş yaşadığından, ihtiyacınız olan kalori miktarı da azalıyor ve tabi ki dolaylı olarak da yağ yakma kapasiteniz de azalıyor. Sonuç olarak yağ kaybı, yeterli ve dengeli beslenme ile düzenli bir şekilde yapacağınız spor ile olmaktadır. Şimdi yağdan kilo vermek için önerilerimize geçebiliriz.

1.Bitkisel Yağlar Tüketin

Bitkisel yaglar
Bitkisel yağlar

Bitkisel yağlar olarak isimlendirdiğimiz yiyecekler: ceviz, badem, fındık, zeytin, Hindistan cevizi yağı, avokado yağı gibi birçok yağın kilo vermenize faydası vardır. Bu besinlerin sindirimi uzun bir sürede gerçekleşeceği için hem tok hissedeceksiniz, hem de bitkisel yağların tüketimi vücutta yağ yakımını hızlandıracaktır. Bu besinlerin ne kadar miktarda tüketilmesi gerektiği kişiden kişiye değişim göstermektedir. Yağ yakımını hızlandırmak için tüketilen bu besinlerin aşırı miktarda tüketilmesi vücutta yağlanmaya neden olacaktır. Unutulmamalıdır ki, Dünyanın en sağlıklı besini bile olsa fazla miktarda tüketildiği takdirde vücudunuzda yağ olmasına sebep olacaktır.

2.Yeterli Oranda Kafein Tüketin

Kafein
Kafein

Yeterli oranda kafein tüketimi vücutta yağ yakımının hızlanmasına yardımcı olacaktır. Bir insanın gün içerisinde ortalama olarak alabileceği kafein miktarı 300 mg kadardır. Bu da 2-3 fincan kahve ya da 6-7 bardak çay içebilirsiniz demektir. Ara öğünlerde sütlü kahve ya da gün içerisinde çay tüketerek kafein ile yağ yakımınızı artırabilirsiniz.  

3.Basit Karbonhidrat Tüketin

Karbonhidrat
Karbonhidrat

Basit karbonhidrat olarak adlandırdığımız karbonhidratları tükettiğinizde şeker seviyeniz birden yükselecek ve insülin salınımınızda artış olacaktır. Vücutta insülin salınımı arttığında ise yağlanma oluşacaktır. Bu sebeple tükettiğiniz karbonhidratları, kompleks ya da basit karbonhidratlar olarak adlandırdığımız karbonhidratlardan (örnek olarak yulaf, kinoa, mercimek, kepekli bulgur) tercih ederseniz, yağlanma ihtimaliniz ortadan kalkacaktır.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
2
0
Düşüncelerinizi önemsiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x