Dikkatli Okumalısın
Duygusal Açlığı Yönetme
Aşırı Kilo veya Düşük Kilo Sağlık Üzerinde Nasıl Etkiler Yaratır?
Kilo Alma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Stresin Kilo Üzerindeki Etkileri ve Başa Çıkma Yöntemleri
Sağlıklı Kilo Alma Yolları: Beslenme ve Egzersiz
Kilo Alırken Yapılan Yaygın Hatalar ve Bunlardan Kaçınma Yolları
Kilo Verme Süreci: Motivasyonu Artırma Yolları
Kilo Alma Stratejileri
Kilo Verme Yolculuğuna Çıkmak İster misin?
Kilo Almak İçin Teşvik
Kilo Verme Çözümleri
Fazla Kilolarımdan Kurtulamıyorum
Güvenli ve Etkili Kilo Verin
Kilo Verme Engelleri ve Çözümleri
Beslenme: Sağlıklı Yaşamın Temeli
Sağlıklı Beslenme Önerileri
Beslenme – Sağlığın Korunması
Sağlıklı Beslenme Önerisi
Bebek Zayıflama
Kilo Alma Stratejileri Nelerdir?
Beslenme Önerilerine Genel Bakış
Açıklanan Diyet Türleri
Diyet İçeceklerin Sağlık Riskleri
Beslenme Bilimi: Doğru Beslenme
Kilo Almakta Sorun Yaşıyorum
Diyet Çeşitleri ve Öneriler
Bebeklerde Kilo Problemi
Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?
Tuzun Zararları Nelerdir?
Şekerin Zararları Nelerdir?
Sirkenin Faydaları Nelerdir?
Armutun Faydaları Nelerdir?
Portakalın Faydaları Nelerdir?
Ispanağın Faydaları
Tereyağının Zararları ve Faydaları
Baş Ağrısı: Nedenleri, Tedavisi ve Önleme Yöntemleri
Kilo Verme: İpuçları ve Hileleri
Bebeğimin Kilo Vermesine Yardım Edin
Sağlıklı Yaşam Tarzının Önemi
Beslenme: Doğru yemek
Diyet Çeşitleri
Nasıl Kilo Kazanılır?
Kilo Sorunları ile Diyabet, Yüksek Tansiyon ve Kalp Hastalığı Arasındaki Bağlantıyı Anlamak
Metabolizma: Vücudumuzun Yiyecekleri Enerjiye Dönüştürdüğü Süreç! Kilo Almayı ve Vermeyi Nasıl Etkiler?
Farklı diyetlerin kilo vermeye etkisi ve dengeli beslenmenin önemi
Egzersiz kilo vermeye ve genel sağlığı iyileştirmeye nasıl yardımcı olabilir?
Duygusal Yeme: Kilo alımına yol açabilecek duygular, stres veya can sıkıntısı ile baş etmek için yemek yemek
Genetik ve Kilo: Genetik kilomuzu nasıl etkileyebilir ve bizi belirli sağlık koşullarına yatkın hale getirebilir.
Beden imajı: Kendimizi nasıl algılıyoruz ve bu kilomuzu ve sağlığımızı nasıl etkiliyor?
Yeme Bozuklukları: Genellikle kilo problemleriyle bağlantılı olan anoreksiya, bulimia ve aşırı yeme gibi bozukluklar
Obezite: Obezitenin Nedenleri, Sağlık Riskleri ve Tedavileri
Kilo Kaybı: Diyet ve egzersiz gibi kilo verme stratejileri
Sağlıklı Market Alışverişi İçin Kesin Kılavuz
Diyette Sık Yapılan Hatalar
Su Kefiri
Günde iki buçuk litre su tüketilmeli
Ağız Kokusunun Nedeni Bademcik Taşı
Günde 2 Bardak Süt İçerek Fazla Kilolardan Kurtulun
Kilo Verirken Sık Yapılan Hatalar
Nefes Egzersizleri Kilo Vermeye Yardımcı

Yağdan Kilo Vermek

Yağdan Kilo Vermek

Kilo verirken önemli olan başlıca şey yağdan kilo verebilmektir. Yani en başta tartıldığınızda vücudunuzda yüzde kaç yağ çıktığı veya yüzde kaç kas çıktığı konusu oldukça önem taşır. Spor yaptığınız ve diyet yaptığınız süre içerisinde vücut su kaybetmekle birlikte kilo kaybeder ve yağ yakar. Yakılan yağların yerine kaslar oluşur ve kas oranınız artar. Yağ tüketiminde sağlık daima dikkate alınmalıdır. Peki yağdan kilo vermek ne anlama gelir, yağdan nasıl kilo verilir? Sizin için hazırladığımız en kolay yağ yakma yöntemlerinden önce, yağdan kilo vermek nasıl olur biraz bahsedelim.

Yağdan nasıl kilo verilir?

En sağlıklı besinler bile gereğinden fazla tüketildiğinde kilo aldırıyor. Yukarıda sağlıklı bir şekilde yağ tüketiminin öneminden bahsettik. Ancak belirtmeliyiz ki, yağlar ne kadar faydalı ve sağlıklı olsa da dikkatli tüketilmediği durumlarda yine yağlanmaya sebep olacaktır.

Yağdan kilo vermek için ihtiyacınız olan kaloriden fazlasını almamanız gerekiyor. Eğer yaktığınızdan daha fazla kalori alırsanız yediğiniz şey fark etmeksizin kilo almaya devam edersiniz. Kalorileri hangi gıda maddelerinden aldığınız konusu yanında ne kadar aldığınız da oldukça önem taşır. Günlük 1000 kalori yakan bir kişinin 1700 kalori alması demek kilo almaya başlaması anlamına gelir. Ayrıca vücudunuzu şaşırtmak da kilo vermeye, özellikle de bu kiloları yağdan vermenize çok yardımcı olur. Örneğin bir gün çok az kalori alırken diğer gün normal kalori alın. Farklı yiyecekler tüketmeye çalışın. Sonrasında kendinizi takip edin ve vücudunuzdaki değişimi görün. Doğru kilo kaybı vücut yağ dokusundaki azalma ile belli olur.

Kas kütleniz azaldıkça bazal metabolizmanız düşüş yaşadığından, ihtiyacınız olan kalori miktarı da azalıyor ve tabi ki dolaylı olarak da yağ yakma kapasiteniz de azalıyor. Sonuç olarak yağ kaybı, yeterli ve dengeli beslenme ile düzenli bir şekilde yapacağınız spor ile olmaktadır. Şimdi yağdan kilo vermek için önerilerimize geçebiliriz.

1.Bitkisel Yağlar Tüketin

Bitkisel yaglar
Bitkisel yağlar

Bitkisel yağlar olarak isimlendirdiğimiz yiyecekler: ceviz, badem, fındık, zeytin, Hindistan cevizi yağı, avokado yağı gibi birçok yağın kilo vermenize faydası vardır. Bu besinlerin sindirimi uzun bir sürede gerçekleşeceği için hem tok hissedeceksiniz, hem de bitkisel yağların tüketimi vücutta yağ yakımını hızlandıracaktır. Bu besinlerin ne kadar miktarda tüketilmesi gerektiği kişiden kişiye değişim göstermektedir. Yağ yakımını hızlandırmak için tüketilen bu besinlerin aşırı miktarda tüketilmesi vücutta yağlanmaya neden olacaktır. Unutulmamalıdır ki, Dünyanın en sağlıklı besini bile olsa fazla miktarda tüketildiği takdirde vücudunuzda yağ olmasına sebep olacaktır.

2.Yeterli Oranda Kafein Tüketin

Kafein
Kafein

Yeterli oranda kafein tüketimi vücutta yağ yakımının hızlanmasına yardımcı olacaktır. Bir insanın gün içerisinde ortalama olarak alabileceği kafein miktarı 300 mg kadardır. Bu da 2-3 fincan kahve ya da 6-7 bardak çay içebilirsiniz demektir. Ara öğünlerde sütlü kahve ya da gün içerisinde çay tüketerek kafein ile yağ yakımınızı artırabilirsiniz.  

3.Basit Karbonhidrat Tüketin

Karbonhidrat
Karbonhidrat

Basit karbonhidrat olarak adlandırdığımız karbonhidratları tükettiğinizde şeker seviyeniz birden yükselecek ve insülin salınımınızda artış olacaktır. Vücutta insülin salınımı arttığında ise yağlanma oluşacaktır. Bu sebeple tükettiğiniz karbonhidratları, kompleks ya da basit karbonhidratlar olarak adlandırdığımız karbonhidratlardan (örnek olarak yulaf, kinoa, mercimek, kepekli bulgur) tercih ederseniz, yağlanma ihtimaliniz ortadan kalkacaktır.

Selin, Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden birinde beslenme ve diyetetik alanında lisans eğitimi almıştır. Ayrıca uluslararası bir beslenme sertifikasına sahiptir ve sürekli olarak beslenme konusundaki gelişmeleri takip etmektedir. Uzmanlık Alanları: Selin, genel sağlıklı beslenme, kilo yönetimi, sporcu beslenmesi ve özel beslenme gereksinimleri konusunda uzmanlaşmıştır. Ayrıca çocuklar, gençler ve hamile kadınlar için özel beslenme planları oluşturma konusunda deneyime sahiptir. Yaklaşımı: Selin, her bireyin benzersiz beslenme ihtiyaçları olduğuna inanan bir diyetisyendir. Kişinin yaşam tarzı, kültürel tercihleri ve sağlık durumu göz önüne alınarak özelleştirilmiş beslenme programları oluşturur. Ayrıca, bireylere sadece kilo kaybı değil, aynı zamanda genel sağlıklarını iyileştirmek adına sürdürülebilir yaşam tarzı değişiklikleri yapma konusunda rehberlik eder. İletişim: Selin, müşterileri ile güçlü bir iletişim kurarak onların hedeflerini ve endişelerini anlamaya odaklanır. Empatik bir yaklaşıma sahip olup, bireyleri destekleyerek motivasyonlarını artırır. Hizmetleri: Selin, bireylere düzenli takip ve danışmanlık hizmetleri sunar. Haftalık ve aylık olarak beslenme planlarını gözden geçirir ve gerektiğinde değişiklikler yapar. Ayrıca, bireylere tarifler, alışveriş listeleri ve beslenme eğitimi gibi kaynaklar sağlar. Selin SELENGÜL, beslenme konusundaki bilgisi ve kişisel yaklaşımıyla bireylere sağlıklı yaşam tarzlarına geçiş konusunda yardımcı olmaktan keyif alır.
YORUMLAR

  1. Avatar of naz Naz dedi ki:

    Kilo vermeyle ilgili makalelere bakıyordum bu yazı bana cok faydalı oldu.

  2. Avatar of elif koç Elif Koç dedi ki:

    Kilo vermekle ilgili gerçekten çok faydalı bilgiler edindim. Çok beğendim gerçekten yazılarınızı.