Kilo Verdiren Çay

Kilo Verdiren Çay
A+
A-

Fazla kilo pek çoğumuzun korkulu rüyası. Su içsem bile yarıyor diyen bünyelerinde olduğunu pek alabiliyoruz.  Peki fazla yememenize rağmen kilo vermediğinizi mi düşünüyorsunuz? O halde yapmanız gereken birkaç şey var. Spor yapmanıza rağmen ve diyet yapmanız rağmen fazla kilolar hala azalmıyorsa mutlaka bir yerlerde eksik var demektir. Bugünkü yazı da sizlere kilo verdiren çay hakkında bahsedeceğiz. Yazıyı okuduktan sonra çay ve kilo verme ilişkisini sonuna kadar kavrayacaksınız.

Tarçın Çayı

Tarcin cayi
Tarçın çayı

Tarçın çayı kilo verdiren çaylar arasındadır. Tarçın çayının aynı zamanda termojenik etkisi vardır. Vücut sıcaklığını yükselterek metabolizmanın harcadığı enerji miktarını artırmaktadır. Bu sayede sizler de daha fazla kalori yakabilirsiniz. Bunun dışında kan şekerini de dengeleyerek iştahı bastırır ve kötü kolesterol miktarını düşürür. Tarçın çayını sadece tarçın kullanarak hazırlayabileceğiniz gibi bitki çaylarına toz veya kabuk tarçın ekleyerek de tüketebilirsiniz.

Maydanoz Çayı

Maydanoz cayi
Maydanoz çayı

Kilo verdiren çay listemizde bir diğer sırada Maydanoz var. Maydanoz yakılan kalori miktarını artırmada ve yağ yakılmasını hızlandırmada bir etkisi bulunmuyor. Ancak buna rağmen pek çok diyet listelerinin baş tacı. Bunun en önemli sebebi ise vücutta bulunan fazla suyu yani ödemi atmasıdır. Bu sayede tartıda biraz daha kilo vermiş gözükebilirsiniz. Maydanoz ayrıca vücut için gerekli olan pek çok vitamini içerisinde barındırdığından diyet listelerinin kesinlikle vazgeçilmez besinidir.

Zencefil Çayı

Zencefil cayi
Zencefil çayı

Zencefil çayının en önemli özelliklerinden biri de mideyi sakinleştirici etkisi olmasıdır. Bulantıyı alır ve sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca metabolizma hızlandırıcı etkisi de bulunduğundan kilo vermeye yardımcı olduğu söylenmektedir. Ancak bu alanda yapılmış herhangi bir çalışmaya biz pek rastlamadık.

Pu Erh Çayı

Pu erh cayi
Pu erh çayı

Kilo verdiren çay listemizde bir diğer sırada pek bilinmeyen bir çay olan Pu Erh çayı bulunuyor. Pu-erh çayının zayıflamaya olan etkisi sabah içildiğinde yağ hücrelerini büyük oranda küçültmesi ve uzun dönemde vücuttaki yağ oranını azaltmasından dolayıdır.

Beyaz Çay

Beyaz cay
Beyaz çay

Doktorların kilo vermek isteyen bireylere tavsiye ettiği bir diğer çay olan Beyaz Çay gıdalar aracılığıyla alınan yağın vücut tarafından emilimini azaltarak depolanmasını büyük oranda engelliyor. Öğle yemeğinde 2 fincan kadar beyaz çay içerek yağların depolanmasını engelleyebilirsiniz.

Mate Çayı

Mate cayi
Mate çayı

Bu çayın etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İçerdiği mateine, metabolizmayı hızlandırmakta ve vücut sıcaklığını yükselterek normal yaşantımızda daha fazla kalori yakmamızı sağlamaktadır. Ayrıca pek çok açıdan tokluk hissini de artırarak tek seferde az yemek yemenizi sağlıyor. 2001 yılında 44 fazla kilolu kişi üzerinde yapılan bir deneyde düzenli olarak mate çayı içenlerin içmeyenlere göre %40 daha fazla kilo verdikleri test edilmiş. Bu da ortalama 130 kilo ağırlığında bireyin 40 kilo verdiğinde yine aynı ağırlıktaki birinin mate çayı içerek aynı diyet ve sporla 40 değil 56 kilo vermesi anlamına geliyor.

Kuş Otu Çayı

Kus otu cayi
Kuş otu çayı

Hafif müshil etkisi de bulunan bu çay, şişliği önlemekte ve fazla suyun vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. Potasyum magnezyum gibi pek çok vitamin ve mineral bakımından zengin olan bu bitki bağırsakları da temizleme özelliğine sahiptir. Akşam üstü içeceğiniz bir bardak kuş otu çayı, mide şişliği ve ödem gibi sorunları en aza indirebilirsiniz. Kuş otu çayı genellikle aktarlarda satılmaktadır. Nadiren de olsa marketlerde kuş otu çayını bulabilirsiniz. Kilo verdiren çay listemizi kuş otu çayı ile sonlandırmaktayız.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi önemsiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x