Dikkatli Okumalısın
Duygusal Açlığı Yönetme
Aşırı Kilo veya Düşük Kilo Sağlık Üzerinde Nasıl Etkiler Yaratır?
Kilo Alma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Stresin Kilo Üzerindeki Etkileri ve Başa Çıkma Yöntemleri
Sağlıklı Kilo Alma Yolları: Beslenme ve Egzersiz
Kilo Alırken Yapılan Yaygın Hatalar ve Bunlardan Kaçınma Yolları
Kilo Verme Süreci: Motivasyonu Artırma Yolları
Kilo Alma Stratejileri
Kilo Verme Yolculuğuna Çıkmak İster misin?
Kilo Almak İçin Teşvik
Kilo Verme Çözümleri
Fazla Kilolarımdan Kurtulamıyorum
Güvenli ve Etkili Kilo Verin
Kilo Verme Engelleri ve Çözümleri
Beslenme: Sağlıklı Yaşamın Temeli
Sağlıklı Beslenme Önerileri
Beslenme – Sağlığın Korunması
Sağlıklı Beslenme Önerisi
Bebek Zayıflama
Kilo Alma Stratejileri Nelerdir?
Beslenme Önerilerine Genel Bakış
Açıklanan Diyet Türleri
Diyet İçeceklerin Sağlık Riskleri
Beslenme Bilimi: Doğru Beslenme
Kilo Almakta Sorun Yaşıyorum
Diyet Çeşitleri ve Öneriler
Bebeklerde Kilo Problemi
Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?
Tuzun Zararları Nelerdir?
Şekerin Zararları Nelerdir?
Sirkenin Faydaları Nelerdir?
Armutun Faydaları Nelerdir?
Portakalın Faydaları Nelerdir?
Ispanağın Faydaları
Tereyağının Zararları ve Faydaları
Baş Ağrısı: Nedenleri, Tedavisi ve Önleme Yöntemleri
Kilo Verme: İpuçları ve Hileleri
Bebeğimin Kilo Vermesine Yardım Edin
Sağlıklı Yaşam Tarzının Önemi
Beslenme: Doğru yemek
Diyet Çeşitleri
Nasıl Kilo Kazanılır?
Kilo Sorunları ile Diyabet, Yüksek Tansiyon ve Kalp Hastalığı Arasındaki Bağlantıyı Anlamak
Metabolizma: Vücudumuzun Yiyecekleri Enerjiye Dönüştürdüğü Süreç! Kilo Almayı ve Vermeyi Nasıl Etkiler?
Farklı diyetlerin kilo vermeye etkisi ve dengeli beslenmenin önemi
Egzersiz kilo vermeye ve genel sağlığı iyileştirmeye nasıl yardımcı olabilir?
Duygusal Yeme: Kilo alımına yol açabilecek duygular, stres veya can sıkıntısı ile baş etmek için yemek yemek
Genetik ve Kilo: Genetik kilomuzu nasıl etkileyebilir ve bizi belirli sağlık koşullarına yatkın hale getirebilir.
Beden imajı: Kendimizi nasıl algılıyoruz ve bu kilomuzu ve sağlığımızı nasıl etkiliyor?
Yeme Bozuklukları: Genellikle kilo problemleriyle bağlantılı olan anoreksiya, bulimia ve aşırı yeme gibi bozukluklar
Obezite: Obezitenin Nedenleri, Sağlık Riskleri ve Tedavileri
Kilo Kaybı: Diyet ve egzersiz gibi kilo verme stratejileri
Sağlıklı Market Alışverişi İçin Kesin Kılavuz
Diyette Sık Yapılan Hatalar
Su Kefiri
Günde iki buçuk litre su tüketilmeli
Ağız Kokusunun Nedeni Bademcik Taşı
Günde 2 Bardak Süt İçerek Fazla Kilolardan Kurtulun
Kilo Verirken Sık Yapılan Hatalar
Nefes Egzersizleri Kilo Vermeye Yardımcı

Kilo Verdiren Çay

Kilo Verdiren Çay

Fazla kilo pek çoğumuzun korkulu rüyası. Su içsem bile yarıyor diyen bünyelerinde olduğunu pek alabiliyoruz.  Peki fazla yememenize rağmen kilo vermediğinizi mi düşünüyorsunuz? O halde yapmanız gereken birkaç şey var. Spor yapmanıza rağmen ve diyet yapmanız rağmen fazla kilolar hala azalmıyorsa mutlaka bir yerlerde eksik var demektir. Bugünkü yazı da sizlere kilo verdiren çay hakkında bahsedeceğiz. Yazıyı okuduktan sonra çay ve kilo verme ilişkisini sonuna kadar kavrayacaksınız.

Tarçın Çayı

Tarcin cayi
Tarçın çayı

Tarçın çayı kilo verdiren çaylar arasındadır. Tarçın çayının aynı zamanda termojenik etkisi vardır. Vücut sıcaklığını yükselterek metabolizmanın harcadığı enerji miktarını artırmaktadır. Bu sayede sizler de daha fazla kalori yakabilirsiniz. Bunun dışında kan şekerini de dengeleyerek iştahı bastırır ve kötü kolesterol miktarını düşürür. Tarçın çayını sadece tarçın kullanarak hazırlayabileceğiniz gibi bitki çaylarına toz veya kabuk tarçın ekleyerek de tüketebilirsiniz.

Maydanoz Çayı

Maydanoz cayi
Maydanoz çayı

Kilo verdiren çay listemizde bir diğer sırada Maydanoz var. Maydanoz yakılan kalori miktarını artırmada ve yağ yakılmasını hızlandırmada bir etkisi bulunmuyor. Ancak buna rağmen pek çok diyet listelerinin baş tacı. Bunun en önemli sebebi ise vücutta bulunan fazla suyu yani ödemi atmasıdır. Bu sayede tartıda biraz daha kilo vermiş gözükebilirsiniz. Maydanoz ayrıca vücut için gerekli olan pek çok vitamini içerisinde barındırdığından diyet listelerinin kesinlikle vazgeçilmez besinidir.

Zencefil Çayı

Zencefil cayi
Zencefil çayı

Zencefil çayının en önemli özelliklerinden biri de mideyi sakinleştirici etkisi olmasıdır. Bulantıyı alır ve sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca metabolizma hızlandırıcı etkisi de bulunduğundan kilo vermeye yardımcı olduğu söylenmektedir. Ancak bu alanda yapılmış herhangi bir çalışmaya biz pek rastlamadık.

Pu Erh Çayı

Pu erh cayi
Pu erh çayı

Kilo verdiren çay listemizde bir diğer sırada pek bilinmeyen bir çay olan Pu Erh çayı bulunuyor. Pu-erh çayının zayıflamaya olan etkisi sabah içildiğinde yağ hücrelerini büyük oranda küçültmesi ve uzun dönemde vücuttaki yağ oranını azaltmasından dolayıdır.

Beyaz Çay

Beyaz cay
Beyaz çay

Doktorların kilo vermek isteyen bireylere tavsiye ettiği bir diğer çay olan Beyaz Çay gıdalar aracılığıyla alınan yağın vücut tarafından emilimini azaltarak depolanmasını büyük oranda engelliyor. Öğle yemeğinde 2 fincan kadar beyaz çay içerek yağların depolanmasını engelleyebilirsiniz.

Mate Çayı

Mate cayi
Mate çayı

Bu çayın etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İçerdiği mateine, metabolizmayı hızlandırmakta ve vücut sıcaklığını yükselterek normal yaşantımızda daha fazla kalori yakmamızı sağlamaktadır. Ayrıca pek çok açıdan tokluk hissini de artırarak tek seferde az yemek yemenizi sağlıyor. 2001 yılında 44 fazla kilolu kişi üzerinde yapılan bir deneyde düzenli olarak mate çayı içenlerin içmeyenlere göre %40 daha fazla kilo verdikleri test edilmiş. Bu da ortalama 130 kilo ağırlığında bireyin 40 kilo verdiğinde yine aynı ağırlıktaki birinin mate çayı içerek aynı diyet ve sporla 40 değil 56 kilo vermesi anlamına geliyor.

Kuş Otu Çayı

Kus otu cayi
Kuş otu çayı

Hafif müshil etkisi de bulunan bu çay, şişliği önlemekte ve fazla suyun vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. Potasyum magnezyum gibi pek çok vitamin ve mineral bakımından zengin olan bu bitki bağırsakları da temizleme özelliğine sahiptir. Akşam üstü içeceğiniz bir bardak kuş otu çayı, mide şişliği ve ödem gibi sorunları en aza indirebilirsiniz. Kuş otu çayı genellikle aktarlarda satılmaktadır. Nadiren de olsa marketlerde kuş otu çayını bulabilirsiniz. Kilo verdiren çay listemizi kuş otu çayı ile sonlandırmaktayız.

Eğitim: Mert, beslenme ve diyetetik alanında üniversite eğitimi almış, spor beslenmesi üzerine ek bir sertifikaya sahiptir. Uzmanlık Alanları: Mert, sporcu beslenmesi, kilo kontrolü ve metabolizma hızlandırma konularında uzmanlaşmıştır. Ayrıca, beslenme ile enerji düzeylerini artırmak ve performansı optimize etmek konularında özel danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Yaklaşımı: Mert, bireylerin hem fiziksel hem de performans hedeflerini anlamaya odaklanan bir yaklaşım benimser. Beslenme planlarını oluştururken kişinin antrenman programı ve yaşam tarzını dikkate alır. İletişim: Mert, müşterileriyle etkili iletişim kurarak, onların spor ve beslenme hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmayı amaçlar. Motivasyonlarını artırmak için pozitif ve destekleyici bir yaklaşım benimser. Hizmetleri: Mert, bireylere kişiselleştirilmiş beslenme planları ve spor beslenmesi stratejileri sunar. Düzenli takip ve danışmanlık hizmetleri sağlar, ayrıca sporculara özel antrenman öncesi ve sonrası beslenme rehberlikleri sunar. Mert BAŞTAN, bireylerin hem sağlıklı bir yaşam tarzına hem de spor ve performans hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olan bir diyetisyen olarak hizmet vermektedir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.