20 Kilo Vermek Ne Kadar Sürer?

20 Kilo Vermek Ne Kadar Sürer?
A+
A-

Obezite, dünya genelinde yaygın bir sorun olmaya başladı. Obezite ile beraber birçok sağlık sorunları ortaya çıkarken bazı işlerinizi kolaylıkla da yapamazsınız. Aşırı kilolu olmak size damar tıkanıklığı, astım, diyabet, nefes darlığı, karaciğer yağlanması gibi çeşitli hastalıklara davetiye çıkarır. Peki 20 kilo vermek ne kadar sürer? Bu yazıda siz değerli üyelerimize bu konudan bahsedeceğiz.

20 Kilo Vermek Ne Kadar Sürer?

Photo of woman stretching 1953893

Eğer aşırı kilolu iseniz ve kilo vermeye başladıysanız veya ideal kilonuzun 20 kilo üzerinde iseniz size 20 kilo vermek için yapmanız gerekenleri ve ne kadar sürede bu hedefe ulaşabileceğinizi açıklayacağız. Öncelikle hedefinizi belirlemelisiniz. Herkesin kilo verme hedefi farklıdır. Eğer 1 günde yarım kilo vermeyi hedefliyorsanız 1.5 aya yakın bir zamanda bu hedefe ulaşırken eğer 250 gram hedefi koyduysanız 3 ay içerisinde bu hedefe ulaşırsınız. Kısacası bu durum sizin belirlediğiniz hedefe bağlıdır. Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak kendinize en uygun planı belirlemeli ve ona göre hedefe ulaşmalısınız. Peki hedefi nasıl belirlemelisiniz? Kilo vermek için neler yapmalısınız?

Özet olarak “20 Kilo Vermek Ne Kadar Sürer?” sorusunun cevabı çeşitlilik göstermektedir. Bu durum, tamamen sizin hedeflerinize bağlıdır.

Kilo Vermek İçin İlk Adım Odaklanmak

Man lying down on mat while lifting woman 1139489

Kilo vermeye başlayan bir kişi, öncelikle kendini bu konuda odaklamalı. Bunun birçok yöntemi bulunmaktadır. En etkili yöntemlerden birisi ise hedefe ulaşınca yapacağınız şeylerden bahsetmektir. Örneğin fit görünmek, rahat gezmek, toplu alanlarda daha rahat olmak, sağlıklı yaşamak gibi birçok hedef koyabilir, en önemlisi de yeterince zayıfladığınız da aralıklarla kilonuzu koruyarak daha fazla yaş pasta, kek, cips, çikolata gibi yiyecekler yiyebilirsiniz. Diğer yöntemlerden kısaca bahsetmek gerekirse ne kadar kilolu olduğunu ve yaptığın aktiviteleri not etmek için çizelge tutmak, aralıklarla abartmadan tatlı yemek yani kendinizi ödüllendirmek, hedeflerinizi kademe kademe artırarak daha fazla odaklanmak gibi birçok yöntemi deneyebilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme Düzeni

Woman balancing with right foot 1882000

Kilo verme programına başlarken kendinize öncelikle bir test uygulamalısınız. Testi uygulamadan önce size kilo vermenizin anahtar kuralını açıklayalım. Kilo ile kalori arasında bir ilişki bulunmaktadır. Metabolizmanız ise kilo durumunuzu belirleyen en önemli faktörlerden birisidir. Metabolizmanızın hızına göre kilo verip almaktasınız. Metabolizmanızın hızı arttıkça daha zayıf, azaldıkça daha kilolu olursunuz. Her bir bireyin metabolizması farklı hızda çalıştığından kalori yakımı da değişkenlik göstermektedir. Yani bazı insanlar çok yer ama zayıftır, bazıları az yer ama kilo alabilir. Peki siz 1 günde kaç kalori yakıyorsunuz? Bunu öğrenmek için bir tartı ve kalorisi belirli besinler gereklidir. Her yaptığınız testte kalori oranını bir miktar artırarak tam olarak kaç kaloride kilonuzun korunduğunu anlayabilirsiniz. Bu aşamadan sonra yapmanız gereken kilo vermek istiyorsanız yaktığınız kalorinin altında yemek, kilo almak istiyorsanız yaktığınız kalorinin üstünde yemek ve kilonuzu korumak istiyorsanız yaktığınız kalori kadar besin yemeniz gerekmektedir. Bu beslenme düzeni belki kilolu biri olarak sizi zorlayacaktır fakat en etkili yöntemlerden birisidir.

Beslenme Düzeni Yetmez

Woman standing on pink yoga mat meditating 373946

Eğer beslenme düzeninizi buna göre ayarladıysanız ve kilo verme sürecini daha hızlı hale getirmek istiyorsanız her gün bir miktar spor yaparak kilo verme sürecinizi daha da hızlı hale getirebilirsiniz. Örneğin her gün 1 saat koşu yapmak, sizin yağlarınızın erimesine ve kilo vermenizde hedefe daha hızlı yaklaşmanızı sağlar.

Bu konuda “20 kilo vermek ne kadar sürer?” konusuna detaylı anlatımlar ile cevaplar verdik. Özet olarak beslenme düzeniniz ve yaptığınız spor büyük ölçüde etkilidir.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
3
0
Düşüncelerinizi önemsiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x