B12 Kilo Yapar mı?

B12 Kilo Yapar mı?
A+
A-

Ne yapsa da bir türlü kilo alamayan insanlar, çareyi birçok farklı yöntem deneyerek bulma peşindedir. Bu nedenden dolayı özel diyetlerden ve gıdalardan faydalanırlar. Ancak yapılan araştırmalarla B12 kilo yapar mı? Sorusu birçok insanın aklını kurcalamaya başladı. Gelin B12 vitamini ve kilo alımı hakkında merak edilenlere göz atalım.

Et tavuk2

B12 vitamini, kobalamin adıyla da bilinen ve suda çözünen bir vitamin çeşididir. Vücuda başlı başına birçok faydası bulunur ve eksikliğinde ya da fazla alındığında özellikle de bağışıklık sistemi sorunlarına neden olmaktadır. B12 vitamini vücutta üretilmediği gibi depolanamaz da. Bu nedenle günlük olarak besinler ve haplar eşliğinde B12 vitamini tüketilmektedir.

B12 Vitamini Nedir?

Yumurta

B12 kilo yapar mı? Sorusundan önce B12 vitaminini tanımamız gerekiyor. B12 vitamini, metabolik süreçlerde kullanılmaktadır ve çeşitli metabolizma faaliyetlerini yürütmektedir. Vücutta ise kilo alımına doğrudan bir etkisi olmamaktadır. Ancak kilo kaybı yaşayan kişiler için vücudun normal kilosuna kavuşmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Çünkü B12 vitamininin iştah açıcı etkileri olduğu görülmüştür. Eksikliğinde ise genel olarak bağışıklık sistemi zayıflamaktadır ve tırnak kırılmasına, saç dökülmesine, unutkanlığa ve kişilerin kolay hastalığa yakalanmasına neden olmaktadır.

B12 vitamini, günlük olarak tüketilen gıdalarla vücuda alınmaktadır. Ancak dengeli ve sağlıklı beslenmeyle bu vitaminin vücuda yeteri kadar girişini sağlamış olursunuz. B12 kilo aldırır mı? Sorusuna ise kesin bir cevap bulunmamaktadır. Ancak uzmanlara göre vitaminin eksikliğinde kilo verme durumu söz konusudur. Yani doğal olarak kilo kaybetmemek ve iştahlı bir halde olmak için B12 vitaminini vücuda yeteri kadar almalısınız. Bu sayede kilo alımı sizin için daha kolay olacaktır.

B12 vitamini ve diğer vitaminlerin eksikliği sonucunda kişide halsizlik ve bu nedenle de iştah kaybına sıklıkla rastlanılır. Ancak vücuda gerekli vitaminler düzenli olarak alındığında vitaminsizlikten dolayı kaybedilen kilolar daha hızlı kazanılır. Bu nedenledir ki B12 vitamini başta olmak üzere birçok vitamin, kilo almada size faydası dokunan vitaminlerdir. Fakat daha önce de dediğimiz gibi tek başına bu vitamin kişide kilo alıcı etkilere sahip olmaz. Bunun yanı sıra düzenli uyku ve yüksek kalorili gıdalarla düzenli ve sağlıklı olarak kilo almanız mümkündür.

B12 Hangi Besinlerde Zengindir?

Süt

B12 kilo aldırır mı? Sorusu kadar bu soru da oldukça önemlidir. Eğer B12 açısından zengin olan bu besinleri diyetinize eklerseniz B12 eksikliği yaşamaz ve doğal olarak kilo kaybınızı da engellemiş olursunuz. B12 vitamini açısından zengin besinlerin başında: Süt, yumurta, kabuklu deniz ürünleri, balık, kırmızı et, ciğer, tavuk eti, yoğurt ve kefir gelmektedir. Özellikle de ana öğünlerde kırmızı et ve balık tüketimine dikkat etmeniz gerekir. Bunun yanı sıra ara öğünlerde tüketeceğiniz yoğurt ve süt gibi besinler de B12 vitamini açısından oldukça faydalı olacaktır. B12 vitamini dışında diğer vitaminlerin de vücuda yeteri kadar alındığına dikkat edilmelidir. Çünkü vücudumuz sadece B12 vitaminine ihtiyaç duymaz. Aynı zamanda B, C ve D vitaminleri de iştah konusunda oldukça büyük rol oynarlar ve eksiklikleri sonucu kilo kaybı yaşamanız muhtemeldir. Dikkat etmeniz gereken vitaminlerin kilo aldırmasından ziyade vitaminsizliği kilo kaybettirmesidir. Bu nedenle sadece kilo açısından da değil, sağlıklı bir hayat bakımından vücuda gerekli olan vitaminler yeteri derecede alınmalı ve eksikliğinde derhal takviye edilmelidir.

Kahvaltı peynir2
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
1
0
Düşüncelerinizi önemsiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x