Dikkatli Okumalısın
Duygusal Açlığı Yönetme
Aşırı Kilo veya Düşük Kilo Sağlık Üzerinde Nasıl Etkiler Yaratır?
Kilo Alma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Stresin Kilo Üzerindeki Etkileri ve Başa Çıkma Yöntemleri
Sağlıklı Kilo Alma Yolları: Beslenme ve Egzersiz
Kilo Alırken Yapılan Yaygın Hatalar ve Bunlardan Kaçınma Yolları
Kilo Verme Süreci: Motivasyonu Artırma Yolları
Kilo Alma Stratejileri
Kilo Verme Yolculuğuna Çıkmak İster misin?
Kilo Almak İçin Teşvik
Kilo Verme Çözümleri
Fazla Kilolarımdan Kurtulamıyorum
Güvenli ve Etkili Kilo Verin
Kilo Verme Engelleri ve Çözümleri
Beslenme: Sağlıklı Yaşamın Temeli
Sağlıklı Beslenme Önerileri
Beslenme – Sağlığın Korunması
Sağlıklı Beslenme Önerisi
Bebek Zayıflama
Kilo Alma Stratejileri Nelerdir?
Beslenme Önerilerine Genel Bakış
Açıklanan Diyet Türleri
Diyet İçeceklerin Sağlık Riskleri
Beslenme Bilimi: Doğru Beslenme
Kilo Almakta Sorun Yaşıyorum
Diyet Çeşitleri ve Öneriler
Bebeklerde Kilo Problemi
Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?
Tuzun Zararları Nelerdir?
Şekerin Zararları Nelerdir?
Sirkenin Faydaları Nelerdir?
Armutun Faydaları Nelerdir?
Portakalın Faydaları Nelerdir?
Ispanağın Faydaları
Tereyağının Zararları ve Faydaları
Baş Ağrısı: Nedenleri, Tedavisi ve Önleme Yöntemleri
Kilo Verme: İpuçları ve Hileleri
Bebeğimin Kilo Vermesine Yardım Edin
Sağlıklı Yaşam Tarzının Önemi
Beslenme: Doğru yemek
Diyet Çeşitleri
Nasıl Kilo Kazanılır?
Kilo Sorunları ile Diyabet, Yüksek Tansiyon ve Kalp Hastalığı Arasındaki Bağlantıyı Anlamak
Metabolizma: Vücudumuzun Yiyecekleri Enerjiye Dönüştürdüğü Süreç! Kilo Almayı ve Vermeyi Nasıl Etkiler?
Farklı diyetlerin kilo vermeye etkisi ve dengeli beslenmenin önemi
Egzersiz kilo vermeye ve genel sağlığı iyileştirmeye nasıl yardımcı olabilir?
Duygusal Yeme: Kilo alımına yol açabilecek duygular, stres veya can sıkıntısı ile baş etmek için yemek yemek
Genetik ve Kilo: Genetik kilomuzu nasıl etkileyebilir ve bizi belirli sağlık koşullarına yatkın hale getirebilir.
Beden imajı: Kendimizi nasıl algılıyoruz ve bu kilomuzu ve sağlığımızı nasıl etkiliyor?
Yeme Bozuklukları: Genellikle kilo problemleriyle bağlantılı olan anoreksiya, bulimia ve aşırı yeme gibi bozukluklar
Obezite: Obezitenin Nedenleri, Sağlık Riskleri ve Tedavileri
Kilo Kaybı: Diyet ve egzersiz gibi kilo verme stratejileri
Sağlıklı Market Alışverişi İçin Kesin Kılavuz
Diyette Sık Yapılan Hatalar
Su Kefiri
Günde iki buçuk litre su tüketilmeli
Ağız Kokusunun Nedeni Bademcik Taşı
Günde 2 Bardak Süt İçerek Fazla Kilolardan Kurtulun
Kilo Verirken Sık Yapılan Hatalar
Nefes Egzersizleri Kilo Vermeye Yardımcı

D Vitamini Eksikliği ve Kilo

D Vitamini Eksikliği ve Kilo

Sıkı bir diyet yapıyorsanız, ancak yine de kilo veremiyorsanız, D vitamini eksikliği kilo vermenizi engelleyebilir. Kadınlarda daha yaygın olan D vitamini eksikliği, kilo kaybını etkileyen faktörlerden biridir. Sağlıklı Beslenme D vitamini eksikliği, bağışıklık sisteminin kemik gelişimi ve zayıflaması ile enerji tüketimi dengesinden etkileniyor D vitamini eksikliği, dünya çapında insanların yaklaşık yüzde 50’sini etkilediği tahmin edilmektedir. Kemik gelişiminden bağışıklık sistemine, çocuklarda büyümeden diş çıkarma gecikmesine kadar sağlığımızı etkiler. Bununla birlikte, D vitamininin etkisi bunların hepsi ile sınırlı değildir. Son araştırmalar, D vitamini eksikliğinin kilo kaybını etkileyen faktörlerden biri olduğunu göstermektedir.

Kilo vermek veya mevcut kilonuzu korumak o kadar zor değil. Önemli olan vücudumuzun neye ihtiyacı olduğunu bilmek. Ne yazık ki, kilo verirken eksik veya doldurulmuş bilgilerle hareket edebiliyoruz. Kilo verirken dikkat edilmesi gereken faktörlerden biri D vitamini değerlerimizdir. D vitamini eksikliği, özellikle kadınlarda kilo kaybını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. D vitamini, kalp, beyin ve pankreas gibi birçok organda özel reseptörlere sahiptir. D vitamini reseptörlerine sahip dokulardan biri kaslarımızdır. D vitamini eksik olan kaslar daha çabuk yorulur ve metabolizmaları bozulur. Bu durum enerji tüketim dengelerini olumsuz yönde etkiler ve yağlanmayı kolaylaştırır. Kilo veremiyorsanız, D vitamini seviyenizi ölçmelisiniz.

Herkesin yeterli D vitamini stoğuna sahip olup olmadığına bakılmalı. Bir kişinin D vitamini değeri 21 mg 50-60 mg’lara inmeye başlıyorsa sıkıntı var demektir. D vitamini seviyelerinin iyileştiği insanlar açlıklarını kontrol etmeye, daha az yemek yemeye ve daha uzun süre karınları tok olarak kalmaya başlar. Ağırlık programlarındaki yağ yakma hızları da artmaktadır. Buna ek olarak, D vitamini yanı sıra omega-3 yağlar karın yağ erimesinde etkisi vardır. Bu muhtemelen kalsiyumun etkinliğini artırarak elde edilir. D vitamini alımı için günlük dozlar; 1 yaşın altındaki bebekler için günde 400 ünite, 600 mg. 1-18 yaş arası çocuklar 800 mg , 18 yaş ve üstü yetişkinler için günde 1000 mg olabilir.

Demir bakımından zengin kırmızı et ve yumurta, özellikle de tohumlanmış siyah üzüm, pekmez gibi mutlaka mutlaka yiyin. C vitamini demir emilimini arttırdığından, yumurta ve kırmızı et ile birlikte bol miktarda yeşillik yiyin. Demir emilimini azalttığı için süt veya yoğurt gibi kalsiyum yönünden zengin yiyecekleri çok fazla tüketmeyin. Yemeklerden en az bir saat sonra çay ve kahve tüketin. Eğer kilo vermek istiyorum dersen güneşe çıkın. D vitamini eksikliği çok ciddi sağlık sorunlarına yol açar; kilo vermeyi zorlaştırır, kilo almayı kolaylaştırır. Bir kişinin D vitamini ihtiyacının sadece yüzde 10’u besinler aracılığıyla sağlanabilir. Birinin vücudundaki D vitamini yüzde 90-95’i güneş ışınlarının etkisi ile ciltte sentezlenir. Ayrıca Balık yağı, karaciğer, peynir ve yumurta sarısı yağda çözünen D vitamini için en iyi besindir.

Piyasada farklı D vitamini formları olmasına rağmen, sprey formunda katkı maddeleri ve BHA içermeyen D vitamini seçenekleri de vardır. Son zamanlarda, sprey şekli gibi kullanımı kolay saf zeytinyağında D3 vitaminleri tercih edilmektedir. Özellikle kilo veremeyenler kesinlikle D vitamini seviyelerini ölçmelidir, aksi takdirde kilo vermek oldukça zor olabilir.

Selin, Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden birinde beslenme ve diyetetik alanında lisans eğitimi almıştır. Ayrıca uluslararası bir beslenme sertifikasına sahiptir ve sürekli olarak beslenme konusundaki gelişmeleri takip etmektedir. Uzmanlık Alanları: Selin, genel sağlıklı beslenme, kilo yönetimi, sporcu beslenmesi ve özel beslenme gereksinimleri konusunda uzmanlaşmıştır. Ayrıca çocuklar, gençler ve hamile kadınlar için özel beslenme planları oluşturma konusunda deneyime sahiptir. Yaklaşımı: Selin, her bireyin benzersiz beslenme ihtiyaçları olduğuna inanan bir diyetisyendir. Kişinin yaşam tarzı, kültürel tercihleri ve sağlık durumu göz önüne alınarak özelleştirilmiş beslenme programları oluşturur. Ayrıca, bireylere sadece kilo kaybı değil, aynı zamanda genel sağlıklarını iyileştirmek adına sürdürülebilir yaşam tarzı değişiklikleri yapma konusunda rehberlik eder. İletişim: Selin, müşterileri ile güçlü bir iletişim kurarak onların hedeflerini ve endişelerini anlamaya odaklanır. Empatik bir yaklaşıma sahip olup, bireyleri destekleyerek motivasyonlarını artırır. Hizmetleri: Selin, bireylere düzenli takip ve danışmanlık hizmetleri sunar. Haftalık ve aylık olarak beslenme planlarını gözden geçirir ve gerektiğinde değişiklikler yapar. Ayrıca, bireylere tarifler, alışveriş listeleri ve beslenme eğitimi gibi kaynaklar sağlar. Selin SELENGÜL, beslenme konusundaki bilgisi ve kişisel yaklaşımıyla bireylere sağlıklı yaşam tarzlarına geçiş konusunda yardımcı olmaktan keyif alır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.