Dikkatli Okumalısın
Duygusal Açlığı Yönetme
Aşırı Kilo veya Düşük Kilo Sağlık Üzerinde Nasıl Etkiler Yaratır?
Kilo Alma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Stresin Kilo Üzerindeki Etkileri ve Başa Çıkma Yöntemleri
Sağlıklı Kilo Alma Yolları: Beslenme ve Egzersiz
Kilo Alırken Yapılan Yaygın Hatalar ve Bunlardan Kaçınma Yolları
Kilo Verme Süreci: Motivasyonu Artırma Yolları
Kilo Alma Stratejileri
Kilo Verme Yolculuğuna Çıkmak İster misin?
Kilo Almak İçin Teşvik
Kilo Verme Çözümleri
Fazla Kilolarımdan Kurtulamıyorum
Güvenli ve Etkili Kilo Verin
Kilo Verme Engelleri ve Çözümleri
Beslenme: Sağlıklı Yaşamın Temeli
Sağlıklı Beslenme Önerileri
Beslenme – Sağlığın Korunması
Sağlıklı Beslenme Önerisi
Bebek Zayıflama
Kilo Alma Stratejileri Nelerdir?
Beslenme Önerilerine Genel Bakış
Açıklanan Diyet Türleri
Diyet İçeceklerin Sağlık Riskleri
Beslenme Bilimi: Doğru Beslenme
Kilo Almakta Sorun Yaşıyorum
Diyet Çeşitleri ve Öneriler
Bebeklerde Kilo Problemi
Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?
Tuzun Zararları Nelerdir?
Şekerin Zararları Nelerdir?
Sirkenin Faydaları Nelerdir?
Armutun Faydaları Nelerdir?
Portakalın Faydaları Nelerdir?
Ispanağın Faydaları
Tereyağının Zararları ve Faydaları
Baş Ağrısı: Nedenleri, Tedavisi ve Önleme Yöntemleri
Kilo Verme: İpuçları ve Hileleri
Bebeğimin Kilo Vermesine Yardım Edin
Sağlıklı Yaşam Tarzının Önemi
Beslenme: Doğru yemek
Diyet Çeşitleri
Nasıl Kilo Kazanılır?
Kilo Sorunları ile Diyabet, Yüksek Tansiyon ve Kalp Hastalığı Arasındaki Bağlantıyı Anlamak
Metabolizma: Vücudumuzun Yiyecekleri Enerjiye Dönüştürdüğü Süreç! Kilo Almayı ve Vermeyi Nasıl Etkiler?
Farklı diyetlerin kilo vermeye etkisi ve dengeli beslenmenin önemi
Egzersiz kilo vermeye ve genel sağlığı iyileştirmeye nasıl yardımcı olabilir?
Duygusal Yeme: Kilo alımına yol açabilecek duygular, stres veya can sıkıntısı ile baş etmek için yemek yemek
Genetik ve Kilo: Genetik kilomuzu nasıl etkileyebilir ve bizi belirli sağlık koşullarına yatkın hale getirebilir.
Beden imajı: Kendimizi nasıl algılıyoruz ve bu kilomuzu ve sağlığımızı nasıl etkiliyor?
Yeme Bozuklukları: Genellikle kilo problemleriyle bağlantılı olan anoreksiya, bulimia ve aşırı yeme gibi bozukluklar
Obezite: Obezitenin Nedenleri, Sağlık Riskleri ve Tedavileri
Kilo Kaybı: Diyet ve egzersiz gibi kilo verme stratejileri
Sağlıklı Market Alışverişi İçin Kesin Kılavuz
Diyette Sık Yapılan Hatalar
Su Kefiri
Günde iki buçuk litre su tüketilmeli
Ağız Kokusunun Nedeni Bademcik Taşı
Günde 2 Bardak Süt İçerek Fazla Kilolardan Kurtulun
Kilo Verirken Sık Yapılan Hatalar
Nefes Egzersizleri Kilo Vermeye Yardımcı

Bölgesel Kilo Alma

Bölgesel Kilo Alma

Her zaman ideal kilo, sadece boy ve kilo endeksinden çıkan sonuca bağlı olarak görülmemelidir. İnsanın kendin yansıtan ideal kilosunu yakalayabilmesi için aldığı kalorilerin kiloya dönüşümü ve vücuda eşit dağılım gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bölgesel kilo almak için, istenilen bir kalça ya da ince ve düz bacaklar düşünebilir. Her zaman vücutta oluşan kilo dağılımının dengesiz olması sebebiyle omurilikte oluşan denge kaybı hem de görünüm olarak da rahatsız edici bir görsel estetik dışı olmaktadır. İşin gerçeğine bakılırsa hiçbir insan aşırı zayıf hastalıklı bir bölge veya dağılımın kötü bir hal almış şekilsiz bir vücut oluşumu istemez. Zayıflık oluşumu ise beden üzerinde bir orantısı olmalıdır çünkü göze hitap edebilmesi için estetik açıdan da bu konu oldukça önem içermektedir. Bu şekilde bölgesel kilo alma sıkıntısı içerisinde olanlar için birkaç öneride bulunmak en doğrusu olacaktır.

Bölgesel Kilo Almak İçin Ne Yapılır?

1- Protein Alımını Arttırmak

Protein

Bölgesel kilo alma için yapabileceğiniz ilk şey protein alımını arttırmaktır. Protein alımını arttırmak, bölgesel kilo almak isteyenler açısından oldukça önemlidir. Bir insanın günlük protein ihtiyacı 0,8 gram olarak bilinse de, çocuk, hamile, yaşlı ya da spor yapan insanlarda çoğu zaman değişkenlik gösterir.

2- Sıvı Alımını Arttırın

Su

Sıvı alımını arttırın derken burada asitli içeren sıvı içecekler ya da kutu meyve sularından bahsetmemekteyiz. Asitli içecekler ve hazır meyve suyu tüketimi vücudunuz şeklini bozar ve dengesiz kilo alımına yol açar. Bu içecekler yerine içerisine pekmez ilave edilmiş süt, taze sıkılan meyve suyu ve de bolca su tüketilmesi gerekir. Bölgesel kilo alma sorunları, kanın akışkanlık kazanması için de her zaman büyük bir öneme sahiptir ve bu da bol sıvı ile mümkündür.

3- Kilo Aldıran Bitki Çayları ile Sağlıklı Yaşam

Bitki caylari 2

Birçok karışım olan bitkisel çaylar, kilo alımı için sizlere yardımcı olacaktır. Bitki çayları, kalori alımında ya-kılması konusunda ve proteinin vücutta kısa sürede emilmesini kolaylaştırır. Bu şekilde kilo almanız daha kolay gerçekleşir.

4- Masaj ile Kan Akışı Hızlandırma ve Rahatlayan Vücut

Masaj

Kilo alımı istediğiniz bölgeye, özel masaj teknikleri ile masaj yapın ya da yaptırın. Kanın masaj yapılan bölgeye hareket etmesi sağlanır ve daha düzgün şekilli bir kilo alımı sağlarsınız.

5- Bölgesel Kilo Almak İçin Egzersiz

Bölgesel kilo alma problemlerinde en önemli destek spordur. Hangi bölgede problem yaşıyorsanız o bölgenin toparlanması için destekleyici faktör olarak her zaman spor öncelik kazanır. Çok basit hareketlerle birlikte sağlıklı ve güzel bir görünüme sahip olmak herkesin istediği bir konudur. Aşağıda belirtilen hareketler ise bölgesel kilo alımı için önemlidir.

Bench Press: Ön kaslarınız ve göğüs kaslarınızın gelişmesi için de düzenli egzersiz yapıldıkça, daha şekilli gözükmesini istediğinizde yapmanız gereken ‘Bench Press’ hareketi her zaman en uygun olan hareket olarak bilinir. Hem bu hareket ile pazılar genişleyerek, ön göğüs bölgesinin de genişlemesi ve güzel bir şekil alması için yararlı bir harekettir. 3 kez 10 tekrar etmek veya 3 kez 15 tekrar şeklinde dinlenmeli olarak yapılan bu harekette mutlaka dinlenilmek önemlidir. Ağırlık kaldırarak da yapılan egzersiz hareketleri, sizlere verebilecek en güzel tavsiye olmalıdır. Eğer vücut geliştirmeye yeni başlamayı yeni düşünüyorsanız, öncelikle en düşük kilodaki ağırlık ile yapmanızda fayda var. Eğer egzersiz olarak ağırlıklardan başlarsanız sakatlanma ihtimali de artış göstermektedir.

Benc press

Squat: İnce bacaklara sahip olanlar için ve dümdüz bir kalçadan kurtulmak isteyenlerin tercih ettiği bir harekettir. Squat ile belirli bölgelerdeki şekilsizliği düzeltebilirsiniz ve kas olarak kilo almayı sağlayabilirsiniz. Öncelikle dikkat edilmesi gereke nokta ise düşük ağırlıklar değil yüksek ağırlıklar kaldırılması kas olarak vücutta kendini gösterecektir bu sebeple de ağırlık kaldırmada dikkat edilmesi gerekir.

Squat
Selin, Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden birinde beslenme ve diyetetik alanında lisans eğitimi almıştır. Ayrıca uluslararası bir beslenme sertifikasına sahiptir ve sürekli olarak beslenme konusundaki gelişmeleri takip etmektedir. Uzmanlık Alanları: Selin, genel sağlıklı beslenme, kilo yönetimi, sporcu beslenmesi ve özel beslenme gereksinimleri konusunda uzmanlaşmıştır. Ayrıca çocuklar, gençler ve hamile kadınlar için özel beslenme planları oluşturma konusunda deneyime sahiptir. Yaklaşımı: Selin, her bireyin benzersiz beslenme ihtiyaçları olduğuna inanan bir diyetisyendir. Kişinin yaşam tarzı, kültürel tercihleri ve sağlık durumu göz önüne alınarak özelleştirilmiş beslenme programları oluşturur. Ayrıca, bireylere sadece kilo kaybı değil, aynı zamanda genel sağlıklarını iyileştirmek adına sürdürülebilir yaşam tarzı değişiklikleri yapma konusunda rehberlik eder. İletişim: Selin, müşterileri ile güçlü bir iletişim kurarak onların hedeflerini ve endişelerini anlamaya odaklanır. Empatik bir yaklaşıma sahip olup, bireyleri destekleyerek motivasyonlarını artırır. Hizmetleri: Selin, bireylere düzenli takip ve danışmanlık hizmetleri sunar. Haftalık ve aylık olarak beslenme planlarını gözden geçirir ve gerektiğinde değişiklikler yapar. Ayrıca, bireylere tarifler, alışveriş listeleri ve beslenme eğitimi gibi kaynaklar sağlar. Selin SELENGÜL, beslenme konusundaki bilgisi ve kişisel yaklaşımıyla bireylere sağlıklı yaşam tarzlarına geçiş konusunda yardımcı olmaktan keyif alır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.