Tarçınlı Su ile Haftada 5 Kilo

Tarçınlı Su ile Haftada 5 Kilo
A+
A-

Tarçın kilo kaybı dahil birçok faydası olan lezzetli bir baharattır. Bu harika baharat sadece kilo vermekle kalmaz aynı zamanda vücut yağlarını da yakar. Bu yazıda, tarçın suyuyla 5 kilogram veren tarifi ve tarçın suyunun zayıflamadaki yararlarını açıklayacağız.

Hazırlanışı: Önce 1 çay kaşığı tarçını 1 su bardağı suya ekleyin ve kaynatın. Suyunu kaynattıktan sonra bir süre bekletip hafifçe soğumasını bekleyin ve ardından hızlıca tüketin. Aç karnına veya yatmadan hemen önce tüketilmesi uygundur. Bu şekilde, 15 gün boyunca tüketmeye devam ederseniz, vücudunuzdaki değişimi kolayca fark edebilirsiniz. 15. günün sonunda diğer tarifleri uygulamaya başlayabilirsiniz.

Tarçın Suyunun Zayıflamadaki Faydaları Nelerdir?

Tarcin suyunun zayiflamadaki faydalari nelerdir
Tarçın suyunun zayıflamadaki faydaları nelerdir?

Tarçın, çeşitli malzemeler sayesinde kilo vermeye yardımcı olur. Tarçın suyunun kilo vermedeki faydaları aşağıdaki gibidir;

Araştırmalar, günde 2 çay kaşığı tarçın tozu tüketmenin metabolizmayı hızlandırdığını ve vücutta yağ yakmak için insülin direncini artırdığını bildirdi. Bu şekildeki yağ yakımın da çoğu kalorilerden gidecek, kilo vermeye ve tip 2 diyabetin tedavisine yardımcı olacaktır. Tarçın, sadece vücuttaki fazla yağları çözmez, aynı zamanda daha fazla yağ birikimini ve yağın kilo olarak depolanmasını da önler. Tarçın; Vücuttaki ısıyı artırarak metabolizmayı hızlandırır. Bu, kilo vermeyi kolaylaştırır. Kolesterol seviyelerini, özellikle trigliseritleri, LDL’yi (kötü kolesterol) ve toplam kolesterolü azaltır ve ayrıca iyi kolesterol (HDL) için de yararlıdır.

Tarçın, ayrıca kan şekeri seviyelerini düzenleyerek insülin mobilitesini arttırır. Bu nedenle hem diyabeti hem de vücut ağırlığını kontrol eder. Vücudun kilo kaybı oranını artıran ve aynı zamanda karın yağlarının yakılmasında da etkili olan polifenoller bakımından zengindir. İltihaplarla savaşmaya ve kandaki zararlı yağları azaltmaya yardımcı olan hidroksisinamaldehit adı verilen bir bileşik içerir.

Tarçın ayrıca iştahı bastırır ve kişiyi uzun süre doyurmaz. Tarçındaki mineral krom bileşiği iştah kontrolünden sorumludur. Yiyeceklerin vücudunuzdan geçişini yavaşlatarak çalışır. Bunlardan biri vücuttaki kan şekerinin düzenlenmesidir. Kan şekeri seviyelerinin korunması özellikle şeker hastalarında önemlidir. Yüksek kan şekeri, yüksek miktarda yağ depolamak anlamına gelir.

Tarçın; yağ yakmaya yardımcı olabilir ve kalorilerin yağ olarak depolanmasını önleyebilir. Aynı zamanda karın bölgesinde toplanan yağları yakmada da çok etkilidir. Özellikle karnında depolanan yağlar, hayati organları çevreledikleri için zararlı olabilir. Tarçın, göbek yağınızı yakmanıza, kilo vermenize yardımcı olacak ve buda sağlığınız için iyi olacaktır. Tarçın ayrıca, karın içindeki sindirimi zorlaştıran kötü bakterilerden kurtulmaya yardımcı olan güçlü anti bakteriyel özellikler içerir. Uluslararası Spor Beslenme Derneği Dergisi’nde yapılan araştırmaya göre; tarçın vücutta yağ yanmasını hızlandırmak için önerilir.

Tarçın bazı vitaminler, mineraller, lif, demir ve kalsiyum içerir, metabolizmayı hızlandırır, bağışıklık sistemini ve hafızayı güçlendirir. Kilo veremeyen insanlarda görülen en yaygın sorunlardan biri yavaş metabolizmadır. Metabolizma hızı kişiden kişiye değişir, ancak metabolik hızı arttırmanın birçok yolu vardır. Düzenli egzersiz yapmak, düzenli yemek alışkanlığı, düşük kalorili yemek, yeterince protein almak, metabolizma hızınızı arttırır. Tarçın tüketimiyle bu özellikleri daha da hızlandırabilirsiniz.

Diğer baharatların aksine, tarçın aynı vücuda enerji vererek metabolizmayı hızlandırır. Bu da vücudun daha fazla kalori yakmasına ve karbonhidratları daha doğru kullanmasına yardımcı olur.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi önemsiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x