Baş Ağrısı Nasıl Geçer? 2021

Baş ağrısı, toplumda en çok karşılaşılan rahatsızlıklar arasında gelmektedir. Nitekim günlük yorgunluk, stres, depresyon ve çeşitli hastalıkların tümü baş ağrıları ile sonuçlanabilmektedir. Bu sebeple herhangi bir zamanda baş ağrısı şikâyeti ile karşılaşmak oldukça mümkündür.

Baş Ağrısı Nasıl Geçer? 2021
A+
A-

Baş ağrısı, toplumda en çok karşılaşılan rahatsızlıklar arasında gelmektedir. Nitekim günlük yorgunluk, stres, depresyon ve çeşitli hastalıkların tümü baş ağrıları ile sonuçlanabilmektedir. Bu sebeple herhangi bir zamanda baş ağrısı şikâyeti ile karşılaşmak oldukça mümkündür. Her ırk ve cinsiyette gözlemlenebilen baş ağrıları, kişileri bitkin düşürmekte ve günlük hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Peki, hayat kalitesini düşüren baş ağrısı rahatsızlığına ne iyi gelmektedir? Sebepleri nelerdir? Baş ağrısı nasıl geçer?

Baş ağrıları çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Primer tipi bağ ağrıları olarak bilinen tür, çeşitli rahatsızlıklara bağlı olmaksızın çevre faktörlerine dayanarak ortaya çıkan ağrılardır. Bu noktada kişilerin ağrıları sağlık problemlerine dayandırılmamaktadır. Gerilime dayalı oluşan ağrılar ve migren gibi türleri bulunmaktadır. Diğer bir bağ ağrısı sınıflaması ise sekonder baş ağrılarıdır. Nedeni bir hastalığa dayandırılabilecek olan bu ağrılar; tümör, sinir sistemi rahatsızlıkları, damar hastalıkları, sinüzit, menenjit gibi rahatsızlıklara bağlı olarak gelişebilmektedir. Bunların dışında kadınların adet zamanlarında karşılaştığı rahatsızlıklardan biri de baş ağrılarıdır. Nitekim bu dönem oldukça stresli geçebilmekte ve baş ağrısını tetiklemektedir.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bas agrisina ne iyi gelir
Baş ağrısına ne i̇yi gelir

Baş ağrısı nasıl geçer? Baş ağrılarının tedavisi altta yatan nedene bağlı olarak gelişebilecek bir durumdur. Nitekim her baş ağrısı strese dayalı olmayabilmekte ve çeşitli hastalıkların uyarıcısı olarak karşımıza çıkabilmektedir. Sekonder denilen bir hastalığa bağlı olarak gelişen baş ağrılarında, ağrının kaynaklandığı asıl hastalık tedavi edilmelidir. Sekonder baş ağrılarının dışında günlük hayatta sıklıkla karşılaşılan diğer bir ağrı türü primer baş ağrılarıdır. Primer baş ağrıları gerilime bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Primer baş ağrılarına örnek gösterilebilecek olan migrenin gelişme durumunda nöroloji uzmanının tanı koyması ve bir tedavi planı uygulaması gerekmektedir.

Migren baş ağrılarında, migreni tetikleyecek faktörlerden uzak durmak gerekmektedir. Uzun zamanda bir görülen migren ağrılarında sadece ağrı döneminde tedavi uygulanmaktadır. Bu konuda nöroloji uzmanına görünmek ve atak sırasında yapılabilecek önerileri dikkate almak gerekmektedir. Bunların dışında migren baş ağrılarında genellikle akupunktur yöntemi tavsiye edilmektedir.

Baş Ağrısına Kesin Çözüm

Yeterli Miktarda Su Tüketmek

Yeterli miktarda su tuketmek
Yeterli miktarda su tüketmek

Vücudun ihtiyacı olan su miktarından yoksun kalması baş ağrılarını tetiklemektedir. Özellikle sıcak havalarda su tüketimine dikkat edilmeli ve vücudun su kaybını sürekli olarak tamamlamamız gerekmektedir. Nitekim vücut gün içerisinde terleme, idrar vb. yollarla sürekli olarak su kaybına uğramaktadır.

Aromatik Yağ Kullanımı

Aromatik yag kullanimi
Aromatik yağ kullanımı

Bağ ağrılarının meydana geldiği durumlarda etkili olan diğer bir yöntem ise aromatik yağ kullanmaktadır. Rahatlatıcı etkileri ile bilinen aromatik yağlar, şakaklara ya da çeşitli bölgelere sürüldüğünde kişilerde rahatlatıcı bir etki göstermektedir. Bu konuda lavanta, nane ya da okaliptüs yağları önerilmektedir. Yüze sürülmek istenmiyorsa alerji vb. durumlara karşı kullanılan giysinin yakasına sürülerek de etkisi görülebilmektedir.

Bitki Çayları

Bitki caylari
Bitki çayları

Doğal içeriklerden oluşan bitki çayları, sakinleştirici etkileri ile bilinmektedir. Bu noktada baş ağrıları ile karşılaşılan durumlarda papatya, melisa, adaçayı ve zencefil gibi çayların rahatlatıcı etkilerinden faydalanılabilmektedir.

Sıcak ve Soğuk Su Torbası

Sicak ve soguk su torbasi
Sıcak ve soğuk su torbası

Baş ağrılarına iyi gelen diğer bir yöntem ise su torbası kullanımıdır. Ağrıların olduğu zamanlarda kafa sıcaklığı vücudun diğer bölgelerine göre yüksek olabilmektedir. Bu noktada soğuk su torbalarının şakaklara ve başın tepe noktasına uygulanması önerilmektedir. Eğer vücut sıcaklığı düşük ise su torbası uygulaması sıcak olarak yapılmaktadır. Vücut sıcaklığı su torbasının nasıl kullanılacağı konusunda oldukça önem arz etmektedir.

Masaj

Masaj
Masaj

Baş ağrısı sırasında yüze ve kafa kısmına dokunulduğu ağrı ve acı benzeri bir his belirmiyorsa, masaj yapılması idealdir. Fakat baş ağrısı sırasında yapılan masajlarda oldukça dikkatli olmak gerekmektedir. Bu dönemde cildi fazla sıkmadan ve nazikçe yapılan masajlar baş ağrılarına iyi gelmektedir.

Abone ol
Bildir
guest
14 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
14
0
Düşüncelerinizi önemsiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x