Durup Dururken Kilo Vermek

Durup Dururken Kilo Vermek
A+
A-

Ortada hiçbir neden yokken birden bire kilo verme hali söz konusu olabilir. Durup dururken kilo vermek neden olur mutlaka bilinmesi gereken bir durumdur. Çünkü sağlığı yakından ilgilendiren bir konu olarak karşımıza çıkar. Öyle ki çağımızda bu tarz sorunları yaşayan kişiler söz konusu olabiliyor. Kimi zaman bu durum geçici şekilde olurken kimi zaman da ilerleyici ve devamlı bir hale dönüşmeye başlayabiliyor. İşte tam da tüm bunların önüne geçilmesi adına nedenlerinin mutlak surette araştırılması gerekiyor. Vücut ağırlığının yüzde 5 oranında azalma sebepleri nelerdir diye merak eden kişiler için şunlardan kaynaklı olduğu söylenebilir. Bunlar;

  • Kanser hastalığına yakalanmak
  • Stres hali
  • Aşırı üzüntü
  • Enfeksiyon hastalıkları
  • Parazite bağlı hastalıklar
  • Verem

Fakat bu tür hastalığa yakalanmadan da pek çok kişi durup dururken birden kilo kaybıyla karşı karşıya kalabiliyor. Bunun olma nedenlerinden birisi de daha çok üzüntü ile alakalı oluyor. Bir şeyi çok fazla kafasına takan kişiler durup dururken kilo verebiliyor. Çünkü kafaya bir şeyin çok fazla takılması ve kişinin haddinden fazla üzülüyor olması iştahın kesilmesine neden olacaktır. Önceden daha fazla yiyen kişi, üzüntüden kaynaklı olarak yemek yeme isteğini de azaltmış olur. Bu durumda ani kilo kayıplarının yaşanmasına zemin hazırlamaya neden olacaktır. Durup Dururken Kilo Vermek mutlaka üzerine düşülmesi gereken konulardan birisidir. Çünkü genel anlamda kilo almak ya da verme hali bir nedene bağlı olarak gelişebiliyor. Fakat aniden kilo kayıpları yaşıyorsanız ciddi hastalıklara yakalanmış olduğunuzun bir kanıtı olabilir. Böyle bir durumda önemli olan asıl konulardan birisi de zaman kaybı yapmamanız olacaktır. Hemen uzman bir doktora görünerek kilo kaybının birden bire neden yaşandığına dair incelemelerin yapılması sağlanmalıdır.

Ani Kilo Kaybı Neden Olur?

Durup dururken kilo vermek neden olduğunu bilmelisiniz. Üzerine mutlaka olabildiğince düşmeniz gerekiyor. Sonuç olarak bu durum ciddi bir konu olduğundan dolayı kesinlikle ihmale gelmeyecektir. Zinde ve bir anlamda da sağlıklı şekilde hayatını sürdürmek herkesin en çok önem verdiği konulardan birisidir. Bunu başarmak ise tamamen size bağlı olarak gelişecektir. Kiloların her ne kadar spor ya da egzersiz gibi aktiviteler yapılarak düşmesi normal sayılabilecek bir durumdur. Fakat Durup dururken kilo vermek işin boyutunu daha fazla değiştirecektir. Çünkü ani şekilde vereceğiniz kilolar, kaynağın altında ciddi sağlık sorunlarının oluştuğuna işaret olabilir. Bu sağlık sorunların en başında ise kanser, diyabet, yeme bozuklukları gibi hastalıkların yer aldığını söylemek mümkün. Üstelik hastalığın gün geçtik sıra daha fazla ilerleyecek olması tehlikeli bir sürecin başlamasına zemin hazırlanacaktır.

Yakalanmış olabileceğiniz bu tür hastalıklarda erken tanı son derece önemlidir. Eğer ki ani bir kilo kaybı yaşanmışsa hemen sağlık kontrollerinin yapılması adına mutlaka doktoru ziyaret etmeniz gerekiyor. Aynı zamanda yapılan incelemeler sonucunda ise insanlarda görülen bu tür durup dururken kilo vermenin sebeplerinden birisi de depresyon olduğu tespit edilmiştir. Depresyon içerisine giren çoğu kişilerde bu gibi ani kilo kaybı gibi olumsuz durumlar ne yazık ki yaşanabiliyor. Sürekli üzüntü ve ilgi kaybı hissiyatının duyulması da kilo kaybının yaşanmasını tetikleyen faktörlerden birisidir.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi önemsiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x