Dikkatli Okumalısın
Duygusal Açlığı Yönetme
Aşırı Kilo veya Düşük Kilo Sağlık Üzerinde Nasıl Etkiler Yaratır?
Kilo Alma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Stresin Kilo Üzerindeki Etkileri ve Başa Çıkma Yöntemleri
Sağlıklı Kilo Alma Yolları: Beslenme ve Egzersiz
Kilo Alırken Yapılan Yaygın Hatalar ve Bunlardan Kaçınma Yolları
Kilo Verme Süreci: Motivasyonu Artırma Yolları
Kilo Alma Stratejileri
Kilo Verme Yolculuğuna Çıkmak İster misin?
Kilo Almak İçin Teşvik
Kilo Verme Çözümleri
Fazla Kilolarımdan Kurtulamıyorum
Güvenli ve Etkili Kilo Verin
Kilo Verme Engelleri ve Çözümleri
Beslenme: Sağlıklı Yaşamın Temeli
Sağlıklı Beslenme Önerileri
Beslenme – Sağlığın Korunması
Sağlıklı Beslenme Önerisi
Bebek Zayıflama
Kilo Alma Stratejileri Nelerdir?
Beslenme Önerilerine Genel Bakış
Açıklanan Diyet Türleri
Diyet İçeceklerin Sağlık Riskleri
Beslenme Bilimi: Doğru Beslenme
Kilo Almakta Sorun Yaşıyorum
Diyet Çeşitleri ve Öneriler
Bebeklerde Kilo Problemi
Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?
Tuzun Zararları Nelerdir?
Şekerin Zararları Nelerdir?
Sirkenin Faydaları Nelerdir?
Armutun Faydaları Nelerdir?
Portakalın Faydaları Nelerdir?
Ispanağın Faydaları
Tereyağının Zararları ve Faydaları
Baş Ağrısı: Nedenleri, Tedavisi ve Önleme Yöntemleri
Kilo Verme: İpuçları ve Hileleri
Bebeğimin Kilo Vermesine Yardım Edin
Sağlıklı Yaşam Tarzının Önemi
Beslenme: Doğru yemek
Diyet Çeşitleri
Nasıl Kilo Kazanılır?
Kilo Sorunları ile Diyabet, Yüksek Tansiyon ve Kalp Hastalığı Arasındaki Bağlantıyı Anlamak
Metabolizma: Vücudumuzun Yiyecekleri Enerjiye Dönüştürdüğü Süreç! Kilo Almayı ve Vermeyi Nasıl Etkiler?
Farklı diyetlerin kilo vermeye etkisi ve dengeli beslenmenin önemi
Egzersiz kilo vermeye ve genel sağlığı iyileştirmeye nasıl yardımcı olabilir?
Duygusal Yeme: Kilo alımına yol açabilecek duygular, stres veya can sıkıntısı ile baş etmek için yemek yemek
Genetik ve Kilo: Genetik kilomuzu nasıl etkileyebilir ve bizi belirli sağlık koşullarına yatkın hale getirebilir.
Beden imajı: Kendimizi nasıl algılıyoruz ve bu kilomuzu ve sağlığımızı nasıl etkiliyor?
Yeme Bozuklukları: Genellikle kilo problemleriyle bağlantılı olan anoreksiya, bulimia ve aşırı yeme gibi bozukluklar
Obezite: Obezitenin Nedenleri, Sağlık Riskleri ve Tedavileri
Kilo Kaybı: Diyet ve egzersiz gibi kilo verme stratejileri
Sağlıklı Market Alışverişi İçin Kesin Kılavuz
Diyette Sık Yapılan Hatalar
Su Kefiri
Günde iki buçuk litre su tüketilmeli
Ağız Kokusunun Nedeni Bademcik Taşı
Günde 2 Bardak Süt İçerek Fazla Kilolardan Kurtulun
Kilo Verirken Sık Yapılan Hatalar
Nefes Egzersizleri Kilo Vermeye Yardımcı

Ne İştah Açar?

Ne İştah Açar?

İştahsızlık önemli sağlık sorunlarından biridir. İştah kapanması olarak da bilinen bu rahatsızlık yemek yemeye isteksiz olmak olarak tanımlanabilir. Her yaş grubunda belli dönemlerde görülebilen bu durumun birçok sebebi bulunmaktadır. Tıp dilinde anoreksiya olarak bilinen iştahsızlık sorununu yaşayan kişiler iştah açma yollarını uygulayarak ve iştah açan besinleri tüketerek bir süre sonra iştahsızlık durumundan kurtulabilirler. Peki iştahsızlık neden olur?

İştahsızlık Neden Olur?

İştah kaybı veya iştahsızlık çoğunlukla fizyolojik ve psikolojik nedenler olmak üzere çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. İştahsızlığa sebep olan başlıca sebepler şunlardır;

Stres

Stres
Stres

Stres ve depresyon anında vücudunuz tehlike varmış gibi bir tepki verdiği için beyniniz, sindirimi yavaşlatan kimyasal maddeleri bastırır. Bu bastırma sonucunda kişide iştahsızlık oluşur. Savaş yanıtı denen bu durum kısa bir süre görülür. Eğer anlık bir stres yerine uzun süreli bir stres altındaysanız bu iştahsızlık uzun süreler görülebilir. 

İlaç Kullanımı

Çeşitli hastalıklar için kullandığınız ilaçlar iştahsızlığa yol açabilir. Bu durumda iştahsızlık genellikle antibiyotik ve kas gevşetici ilaçlardan kaynaklanmasına rağmen migren, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), depresyon ve yüksek tansiyon ilaçlarından da kaynaklanabilir.

Gebelik

Gebelikte kilo alimi
Gebelik

Gebelikte mide bulantısı yaşandığı için kişi midesi bulanmasın diye yemek yemeyi azaltarak iştahsızlığa sebep olabilir. Gebelikte oluşan iştahsızlık genellikle kısa sürer. Eğer iştahsızlık yaşayan bir gebeyseniz veya bu durumu yaşan gebe bir tanıdığınız varsa sindirimi kolay gıdalar veya kraker gibi besinleri tercih ederek mideyi rahatlatabilirsiniz.

İştah Açmanın Yolları

İştahsızlık önemli bir sağlık sorunu olsa da çeşitli uygulamalar sayesinde kolayca atlatılabilecek bir durumdur. Bu uygulamaları gerektiği gibi yerine getirdiğinizde iştahsızlık probleminizin ortadan kalktığını göreceksiniz. İştah açma yolları şunlardır;

Yemek Yemeyi Sosyal Bir Aktivite Haline Getirin

Kilo alma diyeti nedir
Yemek Yemeyi Sosyal Bir Aktivite Haline Getirin

Arkadaşlarınızla veya tanıdığınız kişilerle yemek yemek tek başına yemekten daha keyifli olduğu için eğer iştahsızlık yaşıyorsanız yemek yemeyi sosyal bir aktivite haline getirebilirsiniz. Eğer tek başınıza yemek istiyorsanız televizyondan veya bilgisayardan bir şeyler izleyerek de yiyebilirsiniz. Böylece yemeğe odaklanmak yerine arkadaşlarınıza veya izlediğiniz şeylere odaklanacağınız için farkında olmadan hiç yemediğiniz kadar yiyebilirsiniz.

Tabak Boyutunu Küçültün

İştahsızlık yaşıyorsanız büyük tabaklarda yemek görmek en son isteyeceğiniz şey olabilir. Bu yüzden yemek yediğiniz tabağın boyutunu küçülterek veya büyük bir tabağa az miktarda yemek koyarak beyninizi az yediğinize ikna edebilirsiniz. 

Kahvaltıyı Atlamayın

Kahvalti
Kahvaltı

Düzenli olarak kahvaltı yapmak hem kilo almak isteyenler hem de iştahsızlık probleminden kurtulmak isteyenler için oldukça gereklidir. Bir araştırmaya göre, kahvaltı yapmayan kişilerin gün içerisinde daha az yemek yedikleri görülmüştür ki bu iştahsızlık durumundan kurtulmak isteyen kişilerin istemediği bir şeydir. Ayrıca, kahvaltı yapmak gün içinde daha fazla kalori yakmanıza sebep olduğu için kahvaltı sonrasında da sık sık yemek yemek isteyebilirsiniz.

Yüksek Kalorili Sıvılar Tüketin

Eğer iştahsız olduğunuz zamanlarda hiç yemek yemek istemiyorsanız bunun yerine yüksek kalori içeren sıvıları tüketmeyi deneyebilirsiniz. Smoothie, milkshake, meyve suyu ve asitli içecekler gibi sıvılar yediğiniz yemeklerin yerine geçebilecek yüksek kalorili sıvılardandır. Bazı öğünlerde yemek yemek yerine bu sıvıları tüketebilirsiniz. 

Sevdiğiniz Yemekleri Yiyin

Ogun sayisina bagli kilo almak
Sevdiğiniz Yemekleri Yiyin

Sevdiğiniz yiyecekleri yemek iştahı açmak için en uygun yollardan biridir. Kendinizi sevmediğiniz şeyleri yemeye zorlamak yerine istediğiniz şeyleri yiyerek vücudunuz için gerekli olan besini alabilirsiniz.

Ne İştah Açar?

Kilo vermeye yardımcı olan besinler olduğu gibi doyurmayan aksine iştah açan besinler de bulunmaktadır. İştah açıcı olan bu besinlerden tükettiğinizde yedikçe daha çok yemek isteyeceksiniz. Peki iştah açan besinler nelerdir?

Acı Biber

Kirmizi biber
Kırmızı Biber

Acı biber genel olarak yağ yakıcı olarak bilinse de fazla miktarda tüketildiğinde iştah açmaktadır. İster direkt acı biber yiyerek isterseniz de içinde bolca acı bulunan bir yemeği tüketerek doygunluğunuzu azlatabilir ve iştahınızı açabilirsiniz. 

Nohut

Mide temizleyici özelliğiyle bilinen bir baklagil olan nohut, iştah açmak için tüketilmesi gereken yiyeceklerden biridir. Eğer iştahınızı açmak istiyorsanız nohutu et gibi ek besinlerle yemek yerine sadece nohut yemeniz gerekmektedir. Aksi halde nohutun yanına koyduğunuz ek besin doymanıza yol açabilir. 

Alkol

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre, özellikle bira ve kırmızı şarap gibi alkol çeşitlerinin tüketilmesinden sonra kişide açlık hissinin arttığı ortaya çıkmıştır. Fazla alkol zararlı olsa da az miktarda tüketildiğinde iştah açmak için oldukça faydalıdır. 

Patates

Patates kizartmasi 1
Patates Kızartması

Patates hem kilo vermek hem de iştah açmak için tüketilebilecek bir sebzedir. Kızartılarak yendiğinde iştah açarken haşlama vb. gibi yöntemlerle yapıldığında besleyici olmaktadır. Bu yüzden eğer iştahınızın açılmasını istiyorsanız kızartma yaparak yemeniz gerekmektedir. 

Havuç

Havuc

Havuç, iştah açıcı sebzelerden biridir. Genellikle diyetlerde kendine yer bulamayan havuç, iştah açıcı özelliği olduğu için daha fazla yemenize yol açmaktadır. 

Mısır Gevreği

Genellikle kahvaltılarda tüketilen mısır gevreği içerdiği yüksek miktarda karbonhidrat sebebiyle kan şekeri seviyesinde değişmelere sebep olur ve yeteri kadar doygunluk oluşturmadığı için gün içinde ekstra kalori almanıza yol açar. Yüksek lif içeren mısır gevrekleri tok kalmanızı sağladığı için eğer iştahınızı açıcak bir mısır gevreği istiyorsanız yüksek lif içermeyen mısır gevreği tüketmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde fazla doyacağınız için iştahınız iyice kapanacaktır.

Tuz

Tuz tuketimi nasil olmalidir gunde ne kadar tuz tuketilmelidir
Tuz

Tuz, iştah açıcı özelliğiyle bilinmektedir. Tuz içeren bir besin tükettiğinizde ardından daha fazla yeme isteği duyacaksınız. Bunun sebebi tuz tükettikten sonra ortaya çıkan kan şekerindeki değişimlerdir. Kan şekeri düştüğü için genellikle tuzlu yiyeceğin ardından tatlı bir şey yeme isteği gelmektedir, fakat sırf iştah açmak için bol miktarda tuz tüketmek oldukça tehlikelidir. Günlük 5 gramdan fazla tuz tüketmek kalp hastalıklarına ve yüksek tansiyona yol açmaktadır. Ayrıca bakınız “Tuzun zararları nelerdir?“.

Tarçın

Tarcinli su ile haftada 5 kilo
Tarçın

Tarçın kan şekerini düzenleme ve yağ yakma özelliğiyle bilinse de aslında iştah açıcı bir besindir. Fazla miktarda tarçın tükettiğiniz zaman iştahınız açıldığını ve yeme isteğinizin oluştuğunu göreceksiniz.

Eğitim: Mert, beslenme ve diyetetik alanında üniversite eğitimi almış, spor beslenmesi üzerine ek bir sertifikaya sahiptir. Uzmanlık Alanları: Mert, sporcu beslenmesi, kilo kontrolü ve metabolizma hızlandırma konularında uzmanlaşmıştır. Ayrıca, beslenme ile enerji düzeylerini artırmak ve performansı optimize etmek konularında özel danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Yaklaşımı: Mert, bireylerin hem fiziksel hem de performans hedeflerini anlamaya odaklanan bir yaklaşım benimser. Beslenme planlarını oluştururken kişinin antrenman programı ve yaşam tarzını dikkate alır. İletişim: Mert, müşterileriyle etkili iletişim kurarak, onların spor ve beslenme hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmayı amaçlar. Motivasyonlarını artırmak için pozitif ve destekleyici bir yaklaşım benimser. Hizmetleri: Mert, bireylere kişiselleştirilmiş beslenme planları ve spor beslenmesi stratejileri sunar. Düzenli takip ve danışmanlık hizmetleri sağlar, ayrıca sporculara özel antrenman öncesi ve sonrası beslenme rehberlikleri sunar. Mert BAŞTAN, bireylerin hem sağlıklı bir yaşam tarzına hem de spor ve performans hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olan bir diyetisyen olarak hizmet vermektedir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.