Dikkatli Okumalısın
Duygusal Açlığı Yönetme
Aşırı Kilo veya Düşük Kilo Sağlık Üzerinde Nasıl Etkiler Yaratır?
Kilo Alma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Stresin Kilo Üzerindeki Etkileri ve Başa Çıkma Yöntemleri
Sağlıklı Kilo Alma Yolları: Beslenme ve Egzersiz
Kilo Alırken Yapılan Yaygın Hatalar ve Bunlardan Kaçınma Yolları
Kilo Verme Süreci: Motivasyonu Artırma Yolları
Kilo Alma Stratejileri
Kilo Verme Yolculuğuna Çıkmak İster misin?
Kilo Almak İçin Teşvik
Kilo Verme Çözümleri
Fazla Kilolarımdan Kurtulamıyorum
Güvenli ve Etkili Kilo Verin
Kilo Verme Engelleri ve Çözümleri
Beslenme: Sağlıklı Yaşamın Temeli
Sağlıklı Beslenme Önerileri
Beslenme – Sağlığın Korunması
Sağlıklı Beslenme Önerisi
Bebek Zayıflama
Kilo Alma Stratejileri Nelerdir?
Beslenme Önerilerine Genel Bakış
Açıklanan Diyet Türleri
Diyet İçeceklerin Sağlık Riskleri
Beslenme Bilimi: Doğru Beslenme
Kilo Almakta Sorun Yaşıyorum
Diyet Çeşitleri ve Öneriler
Bebeklerde Kilo Problemi
Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?
Tuzun Zararları Nelerdir?
Şekerin Zararları Nelerdir?
Sirkenin Faydaları Nelerdir?
Armutun Faydaları Nelerdir?
Portakalın Faydaları Nelerdir?
Ispanağın Faydaları
Tereyağının Zararları ve Faydaları
Baş Ağrısı: Nedenleri, Tedavisi ve Önleme Yöntemleri
Kilo Verme: İpuçları ve Hileleri
Bebeğimin Kilo Vermesine Yardım Edin
Sağlıklı Yaşam Tarzının Önemi
Beslenme: Doğru yemek
Diyet Çeşitleri
Nasıl Kilo Kazanılır?
Kilo Sorunları ile Diyabet, Yüksek Tansiyon ve Kalp Hastalığı Arasındaki Bağlantıyı Anlamak
Metabolizma: Vücudumuzun Yiyecekleri Enerjiye Dönüştürdüğü Süreç! Kilo Almayı ve Vermeyi Nasıl Etkiler?
Farklı diyetlerin kilo vermeye etkisi ve dengeli beslenmenin önemi
Egzersiz kilo vermeye ve genel sağlığı iyileştirmeye nasıl yardımcı olabilir?
Duygusal Yeme: Kilo alımına yol açabilecek duygular, stres veya can sıkıntısı ile baş etmek için yemek yemek
Genetik ve Kilo: Genetik kilomuzu nasıl etkileyebilir ve bizi belirli sağlık koşullarına yatkın hale getirebilir.
Beden imajı: Kendimizi nasıl algılıyoruz ve bu kilomuzu ve sağlığımızı nasıl etkiliyor?
Yeme Bozuklukları: Genellikle kilo problemleriyle bağlantılı olan anoreksiya, bulimia ve aşırı yeme gibi bozukluklar
Obezite: Obezitenin Nedenleri, Sağlık Riskleri ve Tedavileri
Kilo Kaybı: Diyet ve egzersiz gibi kilo verme stratejileri
Sağlıklı Market Alışverişi İçin Kesin Kılavuz
Diyette Sık Yapılan Hatalar
Su Kefiri
Günde iki buçuk litre su tüketilmeli
Ağız Kokusunun Nedeni Bademcik Taşı
Günde 2 Bardak Süt İçerek Fazla Kilolardan Kurtulun
Kilo Verirken Sık Yapılan Hatalar
Nefes Egzersizleri Kilo Vermeye Yardımcı

Doğumdan Sonra Nasıl Kilo Verilir?

Doğumdan Sonra Nasıl Kilo Verilir?

Hamilelik esnasında birçok kişi, hızlı ve kontrolsüz bir şekilde kilo almaktadır. Bunun nedeni, hem bebeğin beslenme ihtiyacından dolayı fazla yenmesinden hem de hamilelik öncesine nazaran çok daha az bir şekilde hareket edilmesinden kaynaklanır. Hamilelik esnasında egzersiz ve spor yapmayan kadınlar, hamilelik sonrasında ise çoğu zaman kilo sorunu yaşayabilmektedir.

Bugün sizler için doğumdan sonra nasıl kilo verilir konusunda rehber hazırladık. Aşağıda yer alan rehberi uygulayarak, sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Fakat bu konuda yapmamız gereken uyarı ve dikkat etmeniz gereken en önemli husus, şok diyetlerinin ve kalori kısıtlı diyetlerin yapılmasıdır. Zira emziren anneler yeterince besin tüketmediği takdirde; bebek sağlıklı beslenemez ve anne sütü yeterince besleyici olamaz. Bu nedenle; doğum sonrası kilo vermek için şok ve kalori kısıtlayıcı diyetler yerine egzersiz yaparak kilo vermek oldukça önemli bir detaydır.

Doğum sonrası kilolar nasıl verilir?

Ryan franco 8r1hxu8ofxa unsplash
Doğumdan sonra nasıl kilo verilir?

Doğum sonrası birçok kişi, kilo vermekte zorlanabilir. Fakat bu durum aşılamayacak ya da sanıldığı kadar zor bir durum değildir. Yapmanız gereken tek şey; düzenli ve sağlıklı bir egzersiz programı oluşturmaktadır. Yukarıda da bahsedildiği gibi, şok diyetler kesinlikle uygulanmamalıdır. Şok diyetler hem bebeğe hem de anneye zarar verebilir.

Bilmeniz gereken ilk şey, beslenme düzeninizdir. Elinize bir kâğıt ve kalem alarak; gün içerisindeki beslenme alışkanlıklarınızdaki yanlışları ve zararlı beslenme alışkanlıklarınızı not edin. Bu sizin daha sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlayacaktır. Unutmayın, siz yalnız kendiniz için değil aynı zamanda bebeğiniz için de besleniyorsunuz. Bu noktada kalori kısıtlayıcı diyetlerden kaçınarak; gereksiz kalori aldığınız ve zararlı olan besinleri, yiyecekleri ve içecekleri tespit etmeniz gerekir.

Freestocks org aood3vqkefq unsplash
Doğumdan sonra nasıl kilo verilir?

Örneğin, asitli, gazlı ya da şekerli içecekler tüketmek size ve bebeğinize yararlı olmamanın yanı sıra; fazladan gereksiz bir şekilde kalori almanıza neden olabilir. Öncelikle hayatınızdan kola, gazoz gibi gazlı içecekleri çıkartın.

Bunların yanı sıra, çikolatalar, gofretler, cipsler size ve bebeğinize herhangi bir yarar sağlamamanın yanı sıra, fazladan kalori almanıza neden olan yiyeceklerdir. Bu besinleri de hayatınızdan çıkarmanız; sizin için en doğrusu olacaktır.

Doğum sonrası kilo verebilmek için, basit fakat etkili egzersizler yapabilirsiniz. Örneğin açık havada yürüyüş yapabilir ya da pilates yapabilirsiniz. Yukarıda da ifade edildiği gibi, beslenme alışkanlıklarınız arasında zararlı ve yüksek kalorili yiyecek – içecekleri tüketmeyi bıraktıktan sonra; hafif egzersizler ile ciddi miktarlarda kilo verebilirsiniz.

Bunların yanı sıra bisiklete binebilir, koşu yapabilir ya da bir spor salonuna kaydolarak; kontrollü ve bir uzman desteği ile şikâyetçi olduğunuz fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Kalori Takibi Yapın!

John looy x3dz1c7mpa4 unsplash
Doğumdan sonra nasıl kilo verilir?

Kalori takibi yapmanız, kilo verme konusunda en büyük yardımcınız olacaktır. Öyle ki, tükettiğiniz besinlerin kalori miktarlarını ölçerek; yüksek kalorili ve sağlıksız besinleri tespit etmeniz ve bu besinleri tüketmeyi bırakmanız; sizin açınızdan oldukça iyi olacaktır. Bu besinler yerine daha sağlıklı, besleyici ve yararlı yiyecekler tüketebilirsiniz. Meyve tüketmeye, su içmeye özen göstermeniz; hem bebeğiniz hem de sizin için yararlı olacaktır ve buna ek olarak; zayıflama konusunda hızlı ve sağlıklı bir sonuç ortaya çıkaracaktır.

Selin, Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden birinde beslenme ve diyetetik alanında lisans eğitimi almıştır. Ayrıca uluslararası bir beslenme sertifikasına sahiptir ve sürekli olarak beslenme konusundaki gelişmeleri takip etmektedir. Uzmanlık Alanları: Selin, genel sağlıklı beslenme, kilo yönetimi, sporcu beslenmesi ve özel beslenme gereksinimleri konusunda uzmanlaşmıştır. Ayrıca çocuklar, gençler ve hamile kadınlar için özel beslenme planları oluşturma konusunda deneyime sahiptir. Yaklaşımı: Selin, her bireyin benzersiz beslenme ihtiyaçları olduğuna inanan bir diyetisyendir. Kişinin yaşam tarzı, kültürel tercihleri ve sağlık durumu göz önüne alınarak özelleştirilmiş beslenme programları oluşturur. Ayrıca, bireylere sadece kilo kaybı değil, aynı zamanda genel sağlıklarını iyileştirmek adına sürdürülebilir yaşam tarzı değişiklikleri yapma konusunda rehberlik eder. İletişim: Selin, müşterileri ile güçlü bir iletişim kurarak onların hedeflerini ve endişelerini anlamaya odaklanır. Empatik bir yaklaşıma sahip olup, bireyleri destekleyerek motivasyonlarını artırır. Hizmetleri: Selin, bireylere düzenli takip ve danışmanlık hizmetleri sunar. Haftalık ve aylık olarak beslenme planlarını gözden geçirir ve gerektiğinde değişiklikler yapar. Ayrıca, bireylere tarifler, alışveriş listeleri ve beslenme eğitimi gibi kaynaklar sağlar. Selin SELENGÜL, beslenme konusundaki bilgisi ve kişisel yaklaşımıyla bireylere sağlıklı yaşam tarzlarına geçiş konusunda yardımcı olmaktan keyif alır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.