Dikkatli Okumalısın
Sağlıklı Market Alışverişi İçin Kesin Kılavuz
Diyette Sık Yapılan Hatalar
Su Kefiri
Günde iki buçuk litre su tüketilmeli
Ağız Kokusunun Nedeni Bademcik Taşı
Günde 2 Bardak Süt İçerek Fazla Kilolardan Kurtulun
Kilo Verirken Sık Yapılan Hatalar
Nefes Egzersizleri Kilo Vermeye Yardımcı
Yapılan Egzersizlerin Kalori Hesabı
Sabah Alışkanlıklarınız Kilo Vermenizi Engelliyor
Yoga Zayıflatır
Kilo Aldırmayan Besinler
Göbekten kilo alanlara öneriler
Basit Egzersiz Zayıflatır
Ayva Diyeti Nasıl Yapılır?
Sağlıklı Yaşamın Sırları
Gripten Korunma Yolları
Pişirilmiş Domatesin Faydaları
Sarımsak Tozunun Faydaları
Pepino meyvesinin faydaları nelerdir?
Salep içmenin faydaları
Chia tohumu zayıflatır mı?
1 Ayda 10 Kilo Verdiren Diyet
Kiraz Sapı Çayı
Montignac Diyeti
Elma Diyeti
Kupa Terapisi Nedir?
Tüm Gün Oturmanın 10 Zararı
Maydanozun faydaları neler?
Günde 1 kilo verdiren salatalık diyeti
Kilo vermek için kekik suyu tarifi
Saraçoğlu’nun elma sirkesi diyeti
Haşlanmış yumurta diyeti nasıl yapılır?
Patates diyeti nasıl yapılır?
Meme kanserlerinde genetik testler önemli
Maske, ağız kokusu sorununu ortaya çıkardı
Aile sağlığını korumanın 7 adımı
Hijyenik ped seçerken nelere dikkat etmeliyiz?
Diş sağlığınız için en faydalı besinler
Diş sıkma sorununa çözüm: Botoks!
Soğuk kış rüzgarları gözlerinizi kurutabilir
Göz neden seğirir?
Kulak sağlığını etkileyen 7 yanlış uygulama ve davranış
Çalışan kadınlarda ayak ve ayak bileği sorunlarına karşı 7 öneri
Yorgunluğunuzun nedeni B12 eksikliği olabilir
Sağlık riskini azaltmak için ideal kilonuza gelin
Diş nasıl fırçalanır?
Sağlığınızın durumu kalp atış hızınızda saklı
Çok Zayıfım Kilo Almak İçin Ne Yapmam Lazım?
Kilo Almak İçin Hangi İlaç Kullanılmalıdır?
Hangi Şurup İştah Açar?
En Çabuk Ne Kilo Aldırır?
Ne İştah Açar?
En Çok Kilo Yapan Şey Nedir?
Besin Takviyesi Nedir?
Haftada 1 Kilo Vermek İçin Günlük Kalori İhtiyacı
İştahsızlık Neden Olur ve Nasıl Geçer?
Diyet Yapmadan Kilo Vermek
Balığın Kilo Üzerindeki Etkileri
Uykunun Kilo Üzerindeki Etkileri

Doğum Kontrol Hapları ve Kilo

Doğum Kontrol Hapları ve Kilo

Kadınlar, doğum kontrol hapı kullandıkları sırada kilo aldırır gibi bir düşünceye sahip olduğundan dolayı kullanmakta tedirgin olabilirler. Ancak doğum kontrol hapları kilo aldırır mı? Sorusunun cevabı kesinlikle hayır olacaktır. Doğum kontrol hapları kilo aldırmaz. Ayrıca doğum kontrol hapları kilo almanıza engel bile olabilir. Doğum kontrol haplarında bulunan hormonlar sayesinde vücutta su tutulur. Bu tutulan su yılda sadece 1 veya 2 kilo almanıza neden olabilir. Ancak bu durum yine kişinin günlük hayattaki spor alışkanlığı ve düzenli beslenme ile bağlantılıdır. Alınan 1-2 kilo spor yapmamak ve yediklerinize dikkat etmemeniz sebebiyle açığa çıkar. Bu nedenle doğum kontrol hapları kilo aldırır mı? Sorusunu çevrenize sormanıza gerek yoktur. Doğum kontrol hapları tek başına kişiye kilo aldırmaz. Doğum kontrol haplarının içerisinde kalori içermediğinden kilo almanız imkânsızdır. Her gün kullansanız bile kilonuza hiçbir etkisi olmaz.

Doğum kontrol haplarını sürekli kullanan ve uzun süredir devam eden kadınlar aldıkları kiloları doğum kontrol haplarına bağlayabilir. Ancak bazı durumlarda yaş ilerledikçe metabolizma zayıfladığından kilo alırlar. Kadınlar yaşları ilerledikçe metabolizmaları daha yavaş çalışır. Metabolizmayı hızlandırmak bu nedenle tamamen sizin elinizdedir. Gün içerisinde spor yapmak, sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olmanız kilo almanızı dengede tutabilir. Bunun sonucunda doğum kontrol hapları kilo aldırır mı? Sorusunun cevabını öğrenmiş oldunuz.

Ayna karşısında gördüğünüz fiziksel değişiklikler moralinizi bozabilir. Fiziksel değişiklikleriniz beklenmedik bir kilo artışına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bunun için gün içerisinde daha sağlıklı gıdalar tüketmeniz ve bol bol yürüyüş yapmanız gerekmektedir. Ayrıca gün içerisinde yapacağınız ufak egzersizler sizin kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Bunun yanında un, şeker ve tuza biraz ara vermeniz kilo alımınızın önüne geçebilir. Gün içerisinde bol bol sıvı tüketmeniz kilo vermenize olanak sağlayabilir. Bu reçete sayesinde günlük hayatta aldığınız fazla kiloları verebilirsiniz. Ayrıca doğum kontrol haplarını kullanmadan önce bir hekimden bilgi almanız gerekmektedir.

Yapılan Araştırmalar

Yapılan araştırmalarda doğum kontrol hapları kilo aldırır mı? Sorusuna yönelik 44 çalışma ortaya konmuştur. Ortaya konulan bu çalışmalarda hapların kilo alımına yardım ettiğine dair bir kanıt ortaya çıkmamıştır. Böylelikle doğum kontrol haplarının kullanımı kilo almaya asla etki etmediği kanıtlanmıştır. Kadınlar, yaşları ilerledikçe kilo alma eğilimleri arttığı için kullandıkları doğum kontrol haplarına suç bulmaktadır. Ancak gerçekler bu şekilde olmamakla birlikte kilo alma artışları haplar ile bağlantılı değildir. Metabolizmanın yavaşlaması ve Östrojen hormonunun fazla çalışması kadınların kilo almalarını hızlandırmaktadır. Doğum kontrol hapları sonrasında kilo aldıysanız bu durum sağlığınıza zararlı değildir. Ayrıca yapılan bir başka araştırma ise hapların kilo aldırmadığı gibi tüylenmeye yol açmadığı, akne oluşturmadığı gözlemlenmiştir. Geçmişte kullanılan doğum kontrol hapları kadınların az da olsa iştahlarını açabiliyordu. Ancak günümüzde doğum kontrol hapları yenilendiğinden bu durum ortaya çıkmamıştır. Yeni çıkan doğum kontrol hapları herhangi bir iştah artışına neden olmamaktadır. Ayrıca yeni jenerasyon doğum kontrol hapları vücutta su tutumunu engellemektedir. Bu nedenle kadınlar vücutta tüylenme yapar, akne oluşturur ve kilo yapar gibi inanışlara sahip olduğundan yersiz bir tedirginlik hissine kapılmaktadır. Bu durum boşunadır ve doğum kontrol haplarının kişiye herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır.

Herkes zayıf veya kilolu olmaktan şikayet ediyor. Asıl önemli olanın sağlıklı kalabilmek olduğunu bilmeden..
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.