Doğum Kontrol Hapları ve Kilo

Doğum Kontrol Hapları ve Kilo
A+
A-

Kadınlar, doğum kontrol hapı kullandıkları sırada kilo aldırır gibi bir düşünceye sahip olduğundan dolayı kullanmakta tedirgin olabilirler. Ancak doğum kontrol hapları kilo aldırır mı? Sorusunun cevabı kesinlikle hayır olacaktır. Doğum kontrol hapları kilo aldırmaz. Ayrıca doğum kontrol hapları kilo almanıza engel bile olabilir. Doğum kontrol haplarında bulunan hormonlar sayesinde vücutta su tutulur. Bu tutulan su yılda sadece 1 veya 2 kilo almanıza neden olabilir. Ancak bu durum yine kişinin günlük hayattaki spor alışkanlığı ve düzenli beslenme ile bağlantılıdır. Alınan 1-2 kilo spor yapmamak ve yediklerinize dikkat etmemeniz sebebiyle açığa çıkar. Bu nedenle doğum kontrol hapları kilo aldırır mı? Sorusunu çevrenize sormanıza gerek yoktur. Doğum kontrol hapları tek başına kişiye kilo aldırmaz. Doğum kontrol haplarının içerisinde kalori içermediğinden kilo almanız imkânsızdır. Her gün kullansanız bile kilonuza hiçbir etkisi olmaz.

Doğum kontrol haplarını sürekli kullanan ve uzun süredir devam eden kadınlar aldıkları kiloları doğum kontrol haplarına bağlayabilir. Ancak bazı durumlarda yaş ilerledikçe metabolizma zayıfladığından kilo alırlar. Kadınlar yaşları ilerledikçe metabolizmaları daha yavaş çalışır. Metabolizmayı hızlandırmak bu nedenle tamamen sizin elinizdedir. Gün içerisinde spor yapmak, sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olmanız kilo almanızı dengede tutabilir. Bunun sonucunda doğum kontrol hapları kilo aldırır mı? Sorusunun cevabını öğrenmiş oldunuz.

Ayna karşısında gördüğünüz fiziksel değişiklikler moralinizi bozabilir. Fiziksel değişiklikleriniz beklenmedik bir kilo artışına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bunun için gün içerisinde daha sağlıklı gıdalar tüketmeniz ve bol bol yürüyüş yapmanız gerekmektedir. Ayrıca gün içerisinde yapacağınız ufak egzersizler sizin kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Bunun yanında un, şeker ve tuza biraz ara vermeniz kilo alımınızın önüne geçebilir. Gün içerisinde bol bol sıvı tüketmeniz kilo vermenize olanak sağlayabilir. Bu reçete sayesinde günlük hayatta aldığınız fazla kiloları verebilirsiniz. Ayrıca doğum kontrol haplarını kullanmadan önce bir hekimden bilgi almanız gerekmektedir.

Yapılan Araştırmalar

Yapılan araştırmalarda doğum kontrol hapları kilo aldırır mı? Sorusuna yönelik 44 çalışma ortaya konmuştur. Ortaya konulan bu çalışmalarda hapların kilo alımına yardım ettiğine dair bir kanıt ortaya çıkmamıştır. Böylelikle doğum kontrol haplarının kullanımı kilo almaya asla etki etmediği kanıtlanmıştır. Kadınlar, yaşları ilerledikçe kilo alma eğilimleri arttığı için kullandıkları doğum kontrol haplarına suç bulmaktadır. Ancak gerçekler bu şekilde olmamakla birlikte kilo alma artışları haplar ile bağlantılı değildir. Metabolizmanın yavaşlaması ve Östrojen hormonunun fazla çalışması kadınların kilo almalarını hızlandırmaktadır. Doğum kontrol hapları sonrasında kilo aldıysanız bu durum sağlığınıza zararlı değildir. Ayrıca yapılan bir başka araştırma ise hapların kilo aldırmadığı gibi tüylenmeye yol açmadığı, akne oluşturmadığı gözlemlenmiştir. Geçmişte kullanılan doğum kontrol hapları kadınların az da olsa iştahlarını açabiliyordu. Ancak günümüzde doğum kontrol hapları yenilendiğinden bu durum ortaya çıkmamıştır. Yeni çıkan doğum kontrol hapları herhangi bir iştah artışına neden olmamaktadır. Ayrıca yeni jenerasyon doğum kontrol hapları vücutta su tutumunu engellemektedir. Bu nedenle kadınlar vücutta tüylenme yapar, akne oluşturur ve kilo yapar gibi inanışlara sahip olduğundan yersiz bir tedirginlik hissine kapılmaktadır. Bu durum boşunadır ve doğum kontrol haplarının kişiye herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi önemsiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x