Dikkatli Okumalısın
Duygusal Açlığı Yönetme
Aşırı Kilo veya Düşük Kilo Sağlık Üzerinde Nasıl Etkiler Yaratır?
Kilo Alma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Stresin Kilo Üzerindeki Etkileri ve Başa Çıkma Yöntemleri
Sağlıklı Kilo Alma Yolları: Beslenme ve Egzersiz
Kilo Alırken Yapılan Yaygın Hatalar ve Bunlardan Kaçınma Yolları
Kilo Verme Süreci: Motivasyonu Artırma Yolları
Kilo Alma Stratejileri
Kilo Verme Yolculuğuna Çıkmak İster misin?
Kilo Almak İçin Teşvik
Kilo Verme Çözümleri
Fazla Kilolarımdan Kurtulamıyorum
Güvenli ve Etkili Kilo Verin
Kilo Verme Engelleri ve Çözümleri
Beslenme: Sağlıklı Yaşamın Temeli
Sağlıklı Beslenme Önerileri
Beslenme – Sağlığın Korunması
Sağlıklı Beslenme Önerisi
Bebek Zayıflama
Kilo Alma Stratejileri Nelerdir?
Beslenme Önerilerine Genel Bakış
Açıklanan Diyet Türleri
Diyet İçeceklerin Sağlık Riskleri
Beslenme Bilimi: Doğru Beslenme
Kilo Almakta Sorun Yaşıyorum
Diyet Çeşitleri ve Öneriler
Bebeklerde Kilo Problemi
Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?
Tuzun Zararları Nelerdir?
Şekerin Zararları Nelerdir?
Sirkenin Faydaları Nelerdir?
Armutun Faydaları Nelerdir?
Portakalın Faydaları Nelerdir?
Ispanağın Faydaları
Tereyağının Zararları ve Faydaları
Baş Ağrısı: Nedenleri, Tedavisi ve Önleme Yöntemleri
Kilo Verme: İpuçları ve Hileleri
Bebeğimin Kilo Vermesine Yardım Edin
Sağlıklı Yaşam Tarzının Önemi
Beslenme: Doğru yemek
Diyet Çeşitleri
Nasıl Kilo Kazanılır?
Kilo Sorunları ile Diyabet, Yüksek Tansiyon ve Kalp Hastalığı Arasındaki Bağlantıyı Anlamak
Metabolizma: Vücudumuzun Yiyecekleri Enerjiye Dönüştürdüğü Süreç! Kilo Almayı ve Vermeyi Nasıl Etkiler?
Farklı diyetlerin kilo vermeye etkisi ve dengeli beslenmenin önemi
Egzersiz kilo vermeye ve genel sağlığı iyileştirmeye nasıl yardımcı olabilir?
Duygusal Yeme: Kilo alımına yol açabilecek duygular, stres veya can sıkıntısı ile baş etmek için yemek yemek
Genetik ve Kilo: Genetik kilomuzu nasıl etkileyebilir ve bizi belirli sağlık koşullarına yatkın hale getirebilir.
Beden imajı: Kendimizi nasıl algılıyoruz ve bu kilomuzu ve sağlığımızı nasıl etkiliyor?
Yeme Bozuklukları: Genellikle kilo problemleriyle bağlantılı olan anoreksiya, bulimia ve aşırı yeme gibi bozukluklar
Obezite: Obezitenin Nedenleri, Sağlık Riskleri ve Tedavileri
Kilo Kaybı: Diyet ve egzersiz gibi kilo verme stratejileri
Sağlıklı Market Alışverişi İçin Kesin Kılavuz
Diyette Sık Yapılan Hatalar
Su Kefiri
Günde iki buçuk litre su tüketilmeli
Ağız Kokusunun Nedeni Bademcik Taşı
Günde 2 Bardak Süt İçerek Fazla Kilolardan Kurtulun
Kilo Verirken Sık Yapılan Hatalar
Nefes Egzersizleri Kilo Vermeye Yardımcı

Sporla Kilo Alma

Sporla Kilo Alma

Sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo almanın en iyi yolu; hiç şüphesiz spor yapmak ve dengeli beslenmektir. Kilo alma sürecinde yağ kütlesi yerine ağırlıklı biçimde kas kütlesi yalnızca spor ve dengeli beslenme sayesinde alınabilmektedir. Fast – food ve diğer abur cuburlardan uzak; sportmen ve sağlıklı kiloda bir bedene sahip olabilmek için; spor yapmanız mutlaka gereklidir.

Bu sebeple de kilo almak isteyen kişiler; öncelikle bir diyetisyen aracılığı ile hedefi olan kiloya ulaşabilmesi için kişiye özel olarak hazırlanan bir beslenme programını uygulamalıdır. Bunun yanı sıra bir spor eğitmeni gözetiminde fiziksel aktivite plan ve programı oluşturulmalıdır.

Kas kütlesinin arttırılması için sağlıklı beslenmek oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra spor faaliyetleri kesinlikle aksatılmamalı, düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

Spor Yaparak Kilo Alma

Spor yaparak kilo alma
Spor yaparak kilo alma

Spor yaparak kilo almak, sizin yağ kütlelerinizi yakmanızı ve aynı zamanda mevcut yağ kütlelerinizin kas kütlesine dönüşmesini sağlayacaktır. Bu şekilde düzenli bir program oluşturmalı, yeme alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz. Çalışmalarınız ve çabalarınızın sonucunda kas kütlesi ağırlıklı olarak ciddi bir şekilde kilo almış olacaksınız. Bu yöntemin en güzel ve cezbedici yanı ise; düzenli, oranlı ve orantılı sportif bir vücuda kavuşmanızdır.

Mutlaka Egzersiz Planı Oluşturun

Egzersiz plani
Egzersiz planı

Kilo almaya karar verdiğinizde; mutlaka kendinize özel bir egzersiz planınızın olması gerekmektedir. Bu program ve plan, ihtiyaç olduğu takdirde spor eğitmeni tarafından değiştirilmelidir. Öte yandan spor eğitmeni, kilo artışı yaşandıkça bu planı – programı modifiye etmelidir.

Bu sayede yani egzersiz sayesinde alınan kiloların çok büyük bir kısmı kas kütlesi olacağı için; vücutta yaşanılabilecek basen, göbek ve kalça gibi alanlarda istenilmeyen yağlanmaların da önüne geçilebilir. Öte yandan spora ek olarak kilo alma diyetlerinde sıklıkla adı geçen HDL kolesterolü kanda yükselecektir ve kan lipitlerinin dengesi çok daha iyi bir biçimde sağlanarak; beraberinde sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo alma sürecini getirecektir.

Spora Ek Olarak Dengeli Beslenmelisiniz

Dengeli beslenme 1
Dengeli beslenme

Neredeyse bütün diyet içeriklerinde de olduğu gibi spor ve egzersiz yaparak kilo almanızı sağlayan planlarda ve programlarda yeterli – düzenli ve dengeli beslenme oldukça önemli bir unsurdur. Sağlıklı bir biçimde kilo almak ve akabinde alınan kilonun beden içerisinde en doğru ve orantılı bir biçimde dağılmasını sağlayabilmek adına tüm besinlerden yeterli düzeyde tüketilmesine özen göstermeniz gereklidir.

Spor yaparak kilo alma yöntemleri düşünüldüğünde; akıllara ilk gelen konulardan bir diğeri ise protein ile zengin bir şekilde beslenmedir. Spor yaparak çalıştırılan ve güçlendirilen kasların; yoğun enerji gerektiren aktivitelerde kas kaybı yaşamasını önleyebilmek ve kilo alımını kas kütlesinden gerçekleştirebilmek için; sporla kilo alma diyetlerinde protein miktarı; kişinin normal yaşantısında kullanmakta olduğu protein miktarından çok daha fazla şekilde tüketilmelidir.

Buna ek olarak beslenme alışkanlıkları da gözden geçirilmelidir. Örneğin süt içerken yağlı olanı seçilmeli fakat et, tavuk ya da hindi tüketilirken; yağsız olan kısımlarının tüketilmesi mutlaka gereklidir. Bir uzman aracılığı ile size özel diyet listesi ve spor programı oluşturmanız gereklidir. Bu sayede sağlıklı, hızlı ve güvenli bir şekilde kilo alabilmeniz için gerekli tüm adımları tamamlayarak; yalnızca uygulama kısmına geçmeniz kalacaktır.

ETİKETLER:
Eğitim: Mert, beslenme ve diyetetik alanında üniversite eğitimi almış, spor beslenmesi üzerine ek bir sertifikaya sahiptir. Uzmanlık Alanları: Mert, sporcu beslenmesi, kilo kontrolü ve metabolizma hızlandırma konularında uzmanlaşmıştır. Ayrıca, beslenme ile enerji düzeylerini artırmak ve performansı optimize etmek konularında özel danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Yaklaşımı: Mert, bireylerin hem fiziksel hem de performans hedeflerini anlamaya odaklanan bir yaklaşım benimser. Beslenme planlarını oluştururken kişinin antrenman programı ve yaşam tarzını dikkate alır. İletişim: Mert, müşterileriyle etkili iletişim kurarak, onların spor ve beslenme hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmayı amaçlar. Motivasyonlarını artırmak için pozitif ve destekleyici bir yaklaşım benimser. Hizmetleri: Mert, bireylere kişiselleştirilmiş beslenme planları ve spor beslenmesi stratejileri sunar. Düzenli takip ve danışmanlık hizmetleri sağlar, ayrıca sporculara özel antrenman öncesi ve sonrası beslenme rehberlikleri sunar. Mert BAŞTAN, bireylerin hem sağlıklı bir yaşam tarzına hem de spor ve performans hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olan bir diyetisyen olarak hizmet vermektedir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.