Kilo Alma Yöntemleri

Yemek

Kilo problemleri, günlük yaşamımızda karşılaşabileceğimiz problemlerden birisidir. Genetik ya da başka faktörlerden dolayı normalden biraz daha zayıf olmak, ilerleyen zamanlarda bir takım ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Zayıf olmasından şikayetçi olanlar ve kilo almak isteyen kişiler, sağlıklı kilo almak için birçok yöntem denemektedir. Bugün sizler için bir rehber niteliğinde olan kilo alma yöntemlerini sıraladık. 

 Kilo Alma Yöntemleri

Sağlıklı kilo alma yöntemleri arasında yapmanız gereken ilk şey, günlük yediğiniz yiyeceklerin miktarını hesaplamaktır. Eğer akıllı telefon kullanıyorsanız, kilonuzu ve aldığınız kalorileri takip etmenizi sağlayacak birçok uygulamayı indirebilir ve kolaylıkla kullanabilirsiniz. 

Sağlıklı kilo alabilmek için, kalori fazlalığı yaratmanız gerekmektedir. Yani diğer bir deyişle, vücudunuzun harcadığı kaloriden çok daha fazla kalori tüketmeniz, almanız gerekmektedir. Sağlıklı ve ağır bir biçimde kilo almayı hedefliyorsanız, her gün yaktığınız kilodan 300 kalori ila 500 kalori daha fazla besin almanız, hedefinizi gerçekleştirebilmenizi kolaylaştıracaktır. Sağlıklı bir şekilde kilo alabilmek için aldığınız kalori miktarını yaktığınız kalorinin en fazla 500 kalori üzerinde besin almanızı tavsiye ederiz. Aksi taktirde sizin için riskli ve sağlıksız bir kilo alma yöntemi olacaktır. 

Kilo almanın bir diğer yöntemi ise, spor yapmaktır. Lakin bu sporlar kalori yakmanız için değil, kilo alabilmeniz için yapılmalıdır. Bu neden ile uzman bir kişi ile görüşerek, nasıl kilo alabileceğinizi; kilo alabilmek için ne tür sporlar yapmanız gerektiğini öğrenmeniz önemlidir. Bunun yanı sıra karbonhidrat desteği almanız, daha sağlıklı ve kısa sürede kilo almanızı sağlayacaktır. 

Kilo Almak İçin Ne Yenilir?

Sos, çeşni ve bol baharat kullanmak çok daha fazla kalori almanızı sağlayabilir. Bunun yanı sıra, işlenmiş gıdalardan uzak durmanız; sağlıklı kilo alabilmeniz için oldukça önemlidir. Sos, çeşni ve bol baharat kullandığınız taktirde, yemekleriniz normalden çok daha lezzetli olacaktır. Bu sayede de daha fazla yemeği tüketmeniz, kısmi olarak daha da kolaylaşacaktır. 

Öte yandan kilo alabilmek için ağırlığına ve boyutuna göre çok fazla kalori oranı bulunan yiyecekler de tüketebilirsiniz. Asıl hedefiniz sağlıklı kilo almak olacağı için, işlenmiş ve dondurulmuş besinlerden uzak durarak; aşağıda sıraladığımız kalorisi yüksek olan yiyecekleri tüketebilir; sağlıklı kilo almaya başlayabilirsiniz.

Yüksek Kalorili Yiyecekler

1. Kuruyemiş

2. Ceviz

3. Fındık

4. Fıstık

Kuru Meyveler

1. Üzüm

2. Hurma

3. Kuru Kayısı

Yüksek Yağlı Süt Ürünleri

1. Tam Yağlı Süt

2. Tam Yağlı Yoğurt

3. Beyaz Peynir

Katı Ve Sıvı Yağlar

1. Naturel Sızma Zeytinyağı 

2. Avokado Yağı

Tahıllar

1. Yulaf 

2. Kahverengi Pirinç Ve Benzeri Gibi Tam Tahıllar

Et

1. Tavuk

2.Dana Eti

3.Kuzu Eti

4.Patates

5.Bitter Çikolata

6.Fıstık Ezmesi Ve Benzeri 

Bu yiyeceklerin bir çoğu sizi fazlası ile tok hissettirecektir ve kimi zaman da kendinizi tam olarak tok hissettiğinizde bile devam etmeniz için sizi zorlayacaktır.

Kilo almak isteyen kişiler, aşırı sebze tüketmekten mutlaka kaçınmalıdır. Zira sebzeler oldukça fazla tok tutacağı için, yüksek enerjili yani yüksek kalorili gıdaları yemekte zorluk çekmenize neden olabilir. Bu sebeple de yediğiniz sebze miktarını iyi ayarlamanız gerekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz