Kilo Aldırmayan Vitaminler

Kilo Aldırmayan Vitaminler
A+
A-

Vitaminler temel olarak vücuda enerji vermese de iştah açtığından dolayı bazı vitaminler kilo almaya neden olabiliyorlar. Bu nedenle vitamin tüketiminde kilo aldırmayan vitamin tercihi yapmak her zaman akıllıca ve doğru bir seçim olacaktır. Peki kilo aldırmayan vitaminler nelerdir? Hangi vitaminler kilo aldırmıyor? Tamamı bu yazıda..

Omega -3

Omega 3
Omega-3

Kilo aldırmayan vitamin listemizin ilk sırasında Omega-3 yağ asitleri bulunuyor. Bu vitaminler iyi hissetmenizi sağlamada çok etkili. Omega-3 zengini besin takviyeleri beyin düşünce performansını oldukça iyi yönde etkilemekte ve ruh halimizi düzenlemenize yardımcı olabilmektedir.

B6

B6
B6 vitamini

Kilo aldırmayan vitamin listemizde bir diğer vitamin ise B6 vitaminidir. Çok yönlü ve kilo vermeye yardımcı bir vitamindir. Kilo vermek isteyen ya da mevcut kilosunu korumak isteyen bireyler tarafından tüketilebilir. Kilo yönetimi anlamında b6 vitamini besinleri kullanılabilir enerjiye dönüştürmeye yardımcı olduğundan oldukça önemlidir. Protein sentezi için amino asit sayılarını artırarak kas gelişimini önemli ölçüde desteklemektedir. Vücudun kas kazanması ise daha fazla kalori ihtiyacına sebebiyet verir. Günlük kalori ihtiyacınız artar ve karşılamak daha zor hale gelir. Böylelikle kilo vermeye yardımcı bir vitamin olduğunu söyleyebiliriz. Kilo aldırmayan vitamin araştırması yapan bireyler bu vitamini rahatlıkla tüketebilirler.

B12 vitamini

B12 vitamini
B12 vitamini

B12 vitamini sindirim kabiliyetini artıran vitaminlerden biridir. Alyuvarların da oluşumuna katkı sağladığı için uygun demir seviyelerini korumanıza büyük ölçüde yardımcı olacaktır. B12 eksikliğinden dolayı hissedilen bitkinlik ve uyku hali gibi sorunları düzelterek ve metabolizmayı hızlandırarak kilo almayı zorlaştırır. Suda çözünen bir vitamin olduğundan genellikle balık tavuk ve sığır eti gibi hayvansal protein içeren gıdalarda da bolca miktarda bulunur.

B5 vitamini

B5 vitamini
B5 vitamini

Pantotenik asit olarak da bilinen b5 vitamini metabolizma sitemindeki karbonhidratların ve proteinler ve ayrıca lipitlerin doğru bir şekilde kullanılmasına yardımcı olur. B5 vitamini ayrıca stres azaltmak için diğer b vitamini takımıyla birlikte çalışmaktadır.

C vitamini

C vitamini
C vitamini

Kilo Aldırmayan Vitamin listemizde olan vitaminlerden  biri olan C vitamini, dokuların büyümesi ve onarımı kolajen oluşumu ve yaşlanmanın  neden olduğu hücrelere hasarın onarılması için ve ayrıca stresin azaltılması için gerekli olan bir  vitaminidir. C vitamini stres hormonu olarak da bilinen ve vücutta yağ oluşumuna da sebep olabilen kortizol hormon seviyelerini aşağıya çeker.

Krom

Krom
Krom

Krom kilo vermeye yardımcı olabilecek en iyi minerallerden biridir krom vücut ağırlığının azalması iştahın bastırılması ve kan şekerinin kontrolünü çok yönlü destekleyerek kilo alımına ve vücutta yağ birikimini önemli ölçüde azaltır. Krom fındık yumurta balık tavuk gibi gıdalardan ve yapraklı yeşillikler ile yeşil sebze ve meyvelerde bolca bulunur.

Kalsiyum

Kalsiyum
Kalsiyum

Bebeklerin ne hamile bayanların en çok tüketmesi gereken Minerallerden biri olan Kalsiyum kemik ve diş gelişiminde önemli role sahiptir. Yapılan pek çok çalışmada kalsiyumun kilo vermeye yardımcı önemli minerallerden biri olduğunu tespit etmiştir. Süt peynir yoğurt gibi süt ürünlerinin içerisinde bolca bulunan bu vitamindir. Kalsiyum iskelet sistemi sağlığı için de son derece gerekli olan vitaminlerden biridir. İskelet sistemi sağlığını desteklemek amacıyla her gün mutlaka iki bardak süt içilmesi gerekmektedir. Ayrıca kilo aldırmayan vitamin mineral araştırması yapan bireylerin bu vitamini kullanmaları gerekmektedir.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi önemsiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x