Dikkatli Okumalısın
Sağlıklı Market Alışverişi İçin Kesin Kılavuz
Diyette Sık Yapılan Hatalar
Su Kefiri
Günde iki buçuk litre su tüketilmeli
Ağız Kokusunun Nedeni Bademcik Taşı
Günde 2 Bardak Süt İçerek Fazla Kilolardan Kurtulun
Kilo Verirken Sık Yapılan Hatalar
Nefes Egzersizleri Kilo Vermeye Yardımcı
Yapılan Egzersizlerin Kalori Hesabı
Sabah Alışkanlıklarınız Kilo Vermenizi Engelliyor
Yoga Zayıflatır
Kilo Aldırmayan Besinler
Göbekten kilo alanlara öneriler
Basit Egzersiz Zayıflatır
Ayva Diyeti Nasıl Yapılır?
Sağlıklı Yaşamın Sırları
Gripten Korunma Yolları
Pişirilmiş Domatesin Faydaları
Sarımsak Tozunun Faydaları
Pepino meyvesinin faydaları nelerdir?
Salep içmenin faydaları
Chia tohumu zayıflatır mı?
1 Ayda 10 Kilo Verdiren Diyet
Kiraz Sapı Çayı
Montignac Diyeti
Elma Diyeti
Kupa Terapisi Nedir?
Tüm Gün Oturmanın 10 Zararı
Maydanozun faydaları neler?
Günde 1 kilo verdiren salatalık diyeti
Kilo vermek için kekik suyu tarifi
Saraçoğlu’nun elma sirkesi diyeti
Haşlanmış yumurta diyeti nasıl yapılır?
Patates diyeti nasıl yapılır?
Meme kanserlerinde genetik testler önemli
Maske, ağız kokusu sorununu ortaya çıkardı
Aile sağlığını korumanın 7 adımı
Hijyenik ped seçerken nelere dikkat etmeliyiz?
Diş sağlığınız için en faydalı besinler
Diş sıkma sorununa çözüm: Botoks!
Soğuk kış rüzgarları gözlerinizi kurutabilir
Göz neden seğirir?
Kulak sağlığını etkileyen 7 yanlış uygulama ve davranış
Çalışan kadınlarda ayak ve ayak bileği sorunlarına karşı 7 öneri
Yorgunluğunuzun nedeni B12 eksikliği olabilir
Sağlık riskini azaltmak için ideal kilonuza gelin
Diş nasıl fırçalanır?
Sağlığınızın durumu kalp atış hızınızda saklı
Çok Zayıfım Kilo Almak İçin Ne Yapmam Lazım?
Kilo Almak İçin Hangi İlaç Kullanılmalıdır?
Hangi Şurup İştah Açar?
En Çabuk Ne Kilo Aldırır?
Ne İştah Açar?
En Çok Kilo Yapan Şey Nedir?
Besin Takviyesi Nedir?
Haftada 1 Kilo Vermek İçin Günlük Kalori İhtiyacı
İştahsızlık Neden Olur ve Nasıl Geçer?
Diyet Yapmadan Kilo Vermek
Balığın Kilo Üzerindeki Etkileri
Uykunun Kilo Üzerindeki Etkileri

Besin Takviyesi Nedir?

Besin Takviyesi Nedir?

Gün geçtikçe artan fast food tüketimi sayesinde toplum olarak beslenme alışkanlarımız her geçen gün değişiyor. Sağlığımızı olumsuz etkileyen bu durumdan kurtulmanın birçok yolu bulunmaktadır. Sağlıklı yaşam ve stresle mücadele gibi konularda bizlere oldukça faydalı olan bu yollardan biri de besin takviyesidir. Peki besin takviyesi nedir?

Besin Takviyesi Nedir?

Gün içinde yediğimiz besinlere ek olarak alınan besinlere besin takviyesi adı verilir. Ek gıda olarak da bilinen besin takviyesinin amacı gün içinde yeteri kadar alamadığınız gıdaları ek takviye yoluyla almaktır. Genellikle hap, tablet, sıvı veya kapsül formlarda olan besin takviyesi çeşitli dozlarda ve çeşitli kombinasyonlarda tüketilebilir. Bu dozlar ve kombinasyonlar tamamen vücudunuzun ihtiyacına göre şekillenmektedir. 

Besin takviyesi yetersiz beslenen kişiler için oldukça faydalıdır, fakat bazı besin takviyesi miktarının tam olarak belirlenemediği durumlarda sağlığınız açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden besin takviyesi, genellikle günlük doz önerisi ve bu dozu aşmamak gerektiğini belirten bir uyarı ile satılır. 

Besin Takviyesi Çeşitleri

Besin takviyesinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Vücudunuzun ihtiyacına göre kullanabileceğiniz besin takviyesi çeşitleri şunlardır;

Vitaminler ve Mineraller

Vitaminler ve mineraller
Vitaminler ve Mineraller

Vitaminler ve mineraller, en çok kullanılan besin takviyesi çeşitlerindendir. Vitaminler ve mineraller direkt besin yoluyla alınabildiği gibi tüketilen gıdalara ek olarak da alınabilmektedir. İhtiyacınıza göre alınan vitamin ve mineral desteği sağlığınız olumlu yönde ilerlemesine sebep olacaktır. 

Amino Asitler

Amino asitler
Amino Asitler

Proteinlerin yapıtaşı olan amino asitler genellikle tablet olarak satılmaktadır. Amino asitlerin bazıları vücudumuz tarafından üretilirken bazıları da ek gıda olarak alınmaktadır. Amino asitlerin kullanımı sağlığınız için tehlikeli olabileceğinden dolayı bir uzman tarafından önerilmediği sürece amino asit desteği almayın. Aksi takdirde tansiyon, koroner arter hastalığı ve felç gibi durumlar meydana gelebilir.

Bitkisel İlaçlar

Bitkisel ilaclar
Bitkisel İlaçlar

Bitkilerden elde edilen besin takviyesine bitkisel ilaçlar denir. Sağlıklı besin denince akla gelen ilk besinler bitkiler olduğu için bitkisel ilaçların tüketimi oldukça yaygındır. Ginseng ve ekinezya gibi bitkisel ilaçlar oldukça sağlıklı olmasına rağmen tüm besin takviyelerinde olduğu gibi fazla tüketmek yanlıştır. 

Probiyotikler

Probiyotikler
Probiyotikler

Probiyotikler tablet ve toz şeklinde alınabileceği gibi doğal besinlerden de alınabilmektedir. Uzmanlar aksi gerekmedikçe doğal besinler ile probiyotik almayı önermektedir. Probiyotik içeren doğan besinler şunlardır: Ev yapımı yoğurt, salatalık turşusu, kefir, kombu çayı ve tarhana çorbası.

Enzimler

Enzimler
Enzimler

Ananas, bal, mango ve muz gibi besinler yüksek oranda sindirim enzimi içeren doğal besin takviyelerinden bazılarıdır. Vücutta yeteri kadar sindirim enzimi olmadığında sindirim düzgün bir şekilde gerçekleşemediği için gerekli olan durumlarda enzim takviyesi almak gerekir.

Besin Takviyesi Kilo Aldırır mı?

Besin takviyesi kilo aldırır mı sorusu besin takviyesi alan kişiler tarafından sıklıkla sorulan bir sorudur. İngiltere’de yapılan bir araştırma sonucunda besin takviyesinin kilo aldırmadığı, aksine kilo vermeyi sağladığı ortaya çıkmıştır. Erkekler üzerinde yapılan araştırmada vitamin kullanan erkeklerin vitamin kullanmayan erkeklere göre daha az kilo, yağ ve kitle vücut endeksine sahip olduğu görülmüştür. Daha sonra kadınlar üzerinde yapılan testlerde de önceki testlerle aynı sonuçlar ortaya çıkmıştır. Bu yüzden, besin takviyesi kilo aldırmaz.

Besin takviyesi kilo aldırmamasına rağmen kilo verme konusunda oldukça fayda sağlamaktadır. Eğer amacınız kilo vermek veya fazla yemeyi önlemekse multivitamin desteği almak acıkma hissinizi körelteceği için istediğiniz sonuçları almanızı sağlayacaktır. Halihazırda kilo verdiyseniz ve kilo verirken uyguladığınız diyeti artık uygulayamıyorsanız besin takviyesi almak faydalı olabilir. Bu durumda besin takviyesi almak yemek yeme sıklığınızı azaltacağı için önceden verdiğiniz kiloyu tekrar almanızın önüne geçecektir.

Bu hayatta sağlıklı olabilmek için karşımıza çıkan fırsatları iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Fırsatlar bize sağlıklı yaşamlar sunar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.