Kilo Vermek İçin Hangi Sporu Yapmalıyım?

Kilo Vermek İçin Hangi Sporu Yapmalıyım?
A+
A-

Eğer kilo vermek için hangi spor deyip sadece spora odaklanırsanız olmaz. Spora önem verdiğiniz kadar kalori dengesine de dikkat etmelisiniz. Spor yapıp kilo vermekte zorlananlar ve hatta hiç kilo veremeyenler çok kişi var. Eğer kilo vermeyi hedefliyorsanız kilo vermek için hangi spor ile birlikte bir de kalori dengesine dikkat edin. Ya yediklerinizde hiç değişiklik yapmayın ya da biraz azaltmaya gayret gösterin. İşte o zaman kilonuzu verebilirsiniz. Ancak sporu sadece kilo verme amaçlı düşünmeyin, hayatınız boyunca yapmaya çalışın. Kilo verdikten sonra sporu bırakmak, verdiğiniz kiloyu korumanızı zorlaştırır hatta tekrar kilo bile aldırabilir.  

Kilo Vermek İçin Hangi Spor Daha Yararlı? 

Yoga

Peki şimdi gelelim kilo vermek için hangi spor daha yararlı sorusuna. Aslında temel olarak bakıldığında hangi spor yapılırsa yapılsın hareket etmek önemli. Yaptığınız her sporun illa ki faydası olacaktır. Ancak kilo probleminiz için çok kalori yakmayı hedeflemelisiniz. Vücutta yağ yakma olayı 20 dakikadan sonra başlar. Yani siz 10 dakika yürürseniz ya da koşarsanız bu yeterli gelmez. İlk 10-15 dakika yaptığınız hareketler vücudunuzun ısınması için başlangıçtır. Fiziksel kuvvet isteyen ağırlık çalışmaları kas gücünüzü ve metabolizmanızın hızını arttırmak için önemlidir. Hafif miktardaki ağırlık çalışmaları genelde metabolizma hızınızı arttırdığı için faydalı ancak yoğun yaparsanız kas kütlenizi arttırır. Bu tarz hafif ağırlıklı çalışmalar ile yağ dokunuzu kasa çevirirseniz. Tartıda kilonuz değişmez hatta bazı zamanlarda artabilir ancak yağ oranınız azalır. 

Zumba

Aerobik, jimnastik, plates ve yoga gibi sporlar kilo vermek için hangi spor sorusuna yanıt olmasa da nasıl incelerimin cevaplarındandır. Çünkü yapılan bu sporlar vücudunuzu sıkılaştırır, toparlar ve sağlığınıza faydalıdır. Beden olarak incelmeyi sağlar. Kilo verirken bu tarz sporlar da yapıp fiziksel görünümünüzü daha da güzelleştirebilirsiniz. 

Yürüyüş, koşma, bisiklet sürme, sürme ve dans gibi sporlar ise daha çok enerji harcayarak kilo vermenizi kolaylaştırır. Tabii bu sporlarda da tabii ki zamana dikkat edip en az 30-40 dakika yapmanız gerekiyor. 

Sporu zumba gibi hareketleri müzikler eşliğinde dans ederek daha keyifli hale getirebiliyoruz. Çoğu insanlara göre bir spor salonuna gidip görev gibi spor yapmak zahmetli oluyor. Ancak zumba daha keyifli olduğu için çok tercih ediliyor. Ve spora devam etmenin ilk adımı severek ve isteyerek yapmaktır. Bu sıkılganlık dışında zumbanın tercih edilmesinin bir diğer sebebi spor salonuna gidemeyen ya da spor salonuna gitmek isteyip ekonomik durumlardan dolayı gidemeyenlerdir. 

Bölgesel Zayıflama Yapılır Mı? 

Plates

Yapılan araştırmalara ve çalışmalara göre, diyetlerin bölgesel olarak zayıflamayı sağlamadığı saptanmıştır. Ne tür diyet yaparsanız yapın vücudunuzdan eksilen yağlar ve kilolar orantılı bir şekilde incelmeyi sağlar. Sadece göbeği ya da sadece basenleri eriten bir diyet yoktur. Gördüğünüz üzere kilo veren kişilerde de zayıflarken vücut ölçülerinde hemen hemen aynı oranlarda bir incelme olur. Eğer göbekten 10 cm incelirseniz, kalçadan ya da belden de 10 cm, 10 cm yakın bir incelme olur. Ancak bölgesel bir çalışma ile spor yaparsanız, o bölgedeki kaslar daha çok çalıştığı için bölgesel incelme sağlanabilir. Sadece diyet yaparak ya da herhangi bir ilacı kafanıza göre kullanarak bölgesel zayıflayamazsınız. Mutlaka spor ile birlikte desteklemeniz gerekir. 

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
2
0
Düşüncelerinizi önemsiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x