Gebelikte Kilo Alımı

Gebelikte Kilo Alımı
A+
A-

Kadınların yaşamlarında mucizevi, önemli, savunmasız, oldukları dönem olan hamilelik yaşamlarının çok az bir kısmını oluşturur. Vücudunuzda değerli bir hayat taşıma sorumluluğunu almak tamamen yaşam değiştiricidir. Hamilelik, 9 ay 10 gün sürecek ve anneliğe neden olacak maceralı bir yolculuktur. Kilo alımı, bu harika yolculukta en çok tartışılan, konuşulan ve en zorlu konulardan biridir. Makalede, hamilelik sırasında kilo alımı ile ilgili ayrıntıları görebilirsiniz.

Toplam olarak değil, haftalık olarak değerlendirildiğinde, ilk 12 hafta için alınabilecek ortalama ağırlık haftada 500 gram ile 2 kg arasında olmalıdır. Sonraki haftalar için haftalık ortalama ağırlık, anne adayının mevcut ağırlığına bağlı olarak 200 ila 500 gram arasındadır. Bununla birlikte, düşük doğum ağırlıklı bebeğin riskini arttırdığı için hamilelik sırasında kilo kaybının önerilmediği vurgulanmalıdır. Hamilelik sırasında kilo alımı tarafınızdan kontrol edilebilir. Gebe kalmadan önceki dönemde, aşırı kilolu veya obez annelere hamilelikten önce kilo vermeleri tavsiye edilmelidir. Hamileliğe normal bir kilo ile başlanması hedeflenir.

Hamilelik sırasında aşırı kilo alımı annenin mevcut ve gelecekteki sağlığını etkiler mi?

Gebelikte kilo alimi 1

Günümüzde aşırı kilolu veya obez annelerde bir artış var. Obez annelerin düşük, venöz pıhtı oluşumu, yara enfeksiyonları, anestezi, ölü doğum, konjenital anomali, uyku apnesi ve erken komplikasyon riskinin arttığı bilinmektedir. Bu nedenle, hamilelik sırasında beslenme ve kilo alımı çok önemli bir konudur. Eğer anne adayı, hamilelik öncesi bağımsız olarak onlara uyan ideal bir kilo artışı elde ederse, hem anne hem de bebek için sonuçlar daha iyidir. Anneler hamilelik sırasında daha fazla kilo aldıklarında çeşitli istenmeyen sonuçların sıklığı artar. Bunlar: aşırı kilolu bebek, preeklampsi (gebelik zehirlenmesi), yüksek tansiyon, uzun süreli doğum, artmış sezaryen, doğumdan sonra kilo problemleri, gebelik şekeri. Doğum sonrası emzirme ve sütte de sorunlar olabilir.

Hamilelik sırasında fazla kilonun bebeğin sağlığı üzerindeki etkileri nelerdir?

Ne yazık ki, hamilelik sırasında kazanılan fazla kilo hem anneyi hem de bebeği etkiler. Günümüzde kilolu ve olması gerekenden büyük bir bebek sahibi olma riskinde 4 kat artış var. Aşırı kilolu annelerin bebeklerinde çocukluk ve erken erişkinlik döneminde VKİ, kan basıncı ve anormal metabolik profil artışı görülür. Çocukluk çağı obezitesi riski artmaktadır.

Gebelikte sağlıklı kilo almanın ipuçları nelerdir?

Gebelikte kilo alimi 2

Hamileliğin ilk 12 haftasında her zamanki gibi yiyebilirsiniz, ancak besleyici gıdalar seçilmelidir. 12. gebelik haftasından sonra günde yaklaşık 300 kalori almanız gerekecektir. Bu kalorinin bir örneği, tam tahıllı fıstık ezmesi sandviçi ve muz olabilir. Aşırı kilolu veya obezseniz, ihtiyacınız olan ekstra miktar bir dilim tam tahıllı ekmek veya 2 elma yenebilir. Karbonatlı, renkli, yapay tatlandırıcılar yerine suyu tercih etmelisiniz. Tam yağlı süt yerine az yağlı süt tercih edilmelidir. Her gün en az 4 porsiyon sebze ve 2 porsiyon meyve yemelisiniz ve mümkünse mevsimlik ürünler seçmelisiniz. Örneğin, süt, kepekli ekmek, yeşillik, domates, peynir, yumurta ve zeytin ile sağlıklı bir kahvaltı tavsiye edilebilir.

Bunların dışında az yağlı yoğurt, meyve, peynir, ev yapımı patlamış mısır, küçük tam tahıllı sandviç, fındık, badem, ceviz gibi öğünler arasında atıştırmalık iyi bir seçenek olacaktır. Basit karbonhidratlar ve işlenmiş gıdalar tüketilmemelidir. Bu kaloriler aşırı kiloya neden olur. Haftanın en az 5günü fiziksel bir aktivite yapmalısınız; örneğin: yürüyüş veya yüzme gibi.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
1
0
Düşüncelerinizi önemsiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x