Dikkatli Okumalısın
Kilo Alma Stratejileri
Kilo Verme Yolculuğuna Çıkmak İster misin?
Kilo Almak İçin Teşvik
Kilo Verme Çözümleri
Fazla Kilolarımdan Kurtulamıyorum
Güvenli ve Etkili Kilo Verin
Kilo Verme Engelleri ve Çözümleri
Beslenme: Sağlıklı Yaşamın Temeli
Sağlıklı Beslenme Önerileri
Beslenme – Sağlığın Korunması
Sağlıklı Beslenme Önerisi
Bebek Zayıflama
Kilo Alma Stratejileri Nelerdir?
Beslenme Önerilerine Genel Bakış
Açıklanan Diyet Türleri
Diyet İçeceklerin Sağlık Riskleri
Beslenme Bilimi: Doğru Beslenme
Kilo Almakta Sorun Yaşıyorum
Diyet Çeşitleri ve Öneriler
Bebeklerde Kilo Problemi
Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?
Tuzun Zararları Nelerdir?
Şekerin Zararları Nelerdir?
Sirkenin Faydaları Nelerdir?
Armutun Faydaları Nelerdir?
Portakalın Faydaları Nelerdir?
Ispanağın Faydaları
Tereyağının Zararları ve Faydaları
Baş Ağrısı: Nedenleri, Tedavisi ve Önleme Yöntemleri
Kilo Verme: İpuçları ve Hileleri
Bebeğimin Kilo Vermesine Yardım Edin
Sağlıklı Yaşam Tarzının Önemi
Beslenme: Doğru yemek
Diyet Çeşitleri
Nasıl Kilo Kazanılır?
Kilo Sorunları ile Diyabet, Yüksek Tansiyon ve Kalp Hastalığı Arasındaki Bağlantıyı Anlamak
Metabolizma: Vücudumuzun Yiyecekleri Enerjiye Dönüştürdüğü Süreç! Kilo Almayı ve Vermeyi Nasıl Etkiler?
Farklı diyetlerin kilo vermeye etkisi ve dengeli beslenmenin önemi
Egzersiz kilo vermeye ve genel sağlığı iyileştirmeye nasıl yardımcı olabilir?
Duygusal Yeme: Kilo alımına yol açabilecek duygular, stres veya can sıkıntısı ile baş etmek için yemek yemek
Genetik ve Kilo: Genetik kilomuzu nasıl etkileyebilir ve bizi belirli sağlık koşullarına yatkın hale getirebilir.
Beden imajı: Kendimizi nasıl algılıyoruz ve bu kilomuzu ve sağlığımızı nasıl etkiliyor?
Yeme Bozuklukları: Genellikle kilo problemleriyle bağlantılı olan anoreksiya, bulimia ve aşırı yeme gibi bozukluklar
Obezite: Obezitenin Nedenleri, Sağlık Riskleri ve Tedavileri
Kilo Kaybı: Diyet ve egzersiz gibi kilo verme stratejileri
Sağlıklı Market Alışverişi İçin Kesin Kılavuz
Diyette Sık Yapılan Hatalar
Su Kefiri
Günde iki buçuk litre su tüketilmeli
Ağız Kokusunun Nedeni Bademcik Taşı
Günde 2 Bardak Süt İçerek Fazla Kilolardan Kurtulun
Kilo Verirken Sık Yapılan Hatalar
Nefes Egzersizleri Kilo Vermeye Yardımcı
Yapılan Egzersizlerin Kalori Hesabı
Sabah Alışkanlıklarınız Kilo Vermenizi Engelliyor
Yoga Zayıflatır
Kilo Aldırmayan Besinler
Göbekten kilo alanlara öneriler
Basit Egzersiz Zayıflatır
Ayva Diyeti Nasıl Yapılır?

Kilo Almak İçin Hangi İlaç Kullanılmalıdır?

Kilo Almak İçin Hangi İlaç Kullanılmalıdır?

Genellikle hastalık durumunda kullanılan ilaçlar son zamanda kilo almak isteyen kişiler tarafından da kullanılmaya başlamıştır. Bu ilaçlardan bazılarını reçeteyle alabileceğiniz gibi bazılarını da reçetesiz bir şekilde direkt eczaneden alabilirsiniz. Özellikle zayıflık problemi yaşayan kişilerin kullandığı kilo aldırıcı veya iştah açıcı ilaçlar reçetesiz alınabiliyor olsa da diyetisyen öncülüğünde alınması tavsiye edilmektedir. Peki kilo aldıran ilaçlar tehlikeli midir?

Kilo Almak İçin Kullanılan İlaçlar Tehlikeli Midir?

Kilo almak icin kullanilan ilaclar tehlikeli midir
Kilo Almak İçin Kullanılan İlaçlar Tehlikeli Midir?

Kilo aldıran ilaçlar her zaman aşırı tehlikelidir demek doğru olmasa da bazı durumlarda tehlikeli oldukları bir gerçektir. Kilo aldıran ilaçlar kullandığınızda doğal yollarla kilo almış olmayacağınız için vücudunuz bu duruma olumsuz tepki verebilir. Bu yüzden, bu ilaçları kullanarak kilo alabiliyor olsanız da reçetesiz almanız sağlığınız açısından kötü sonuçlara yol açabilir. Mutlaka bir diyetisyene veya bir uzmana danışarak alın. 

Bunun haricinde aldığınız ilaca bağlı olarak bazı tehlikeli durumlar meydana gelebilir. Örneğin, yağ dengesini ayarlamak için kullanılan kilo aldırıcı haplar kullanıyorsanız aşırı yağlanma ve aşırı yağlanmaya bağlı olarak kolesterol gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu durumdan kurtulmak için kullanılan ilaç ile birlikte egzersiz yapmak ilaç sayesinde alınan fazla yağın kasa çevrilmesini sağlayacağı için faydalı olacaktır. Bir diğer örnek ise karbonhidrat dengesini ayarlamak için kullanılan ilaçlardır. Bu tarz ilaçlar kullanıldığı takdirde vücuda fazla miktarda glikoz gönderilir ve glikoz vücutta hızlı bir şekilde sindirilir. İlaç kullanımı sonrası alınan yağlar ise sindirilmeden korunur, fakat bu yöntemde de doğal yollarla kilo alınmadığı için pek önerilmemektedir. 

Kilo Aldırıcı İlaçlar İşe Yarar Mı?

Kilo aldirici ilaclar ise yarar mi
Kilo Aldırıcı İlaçlar İşe Yarar Mı?

Kilo aldırıcı ilaçlar işe yarar mı sorusunu cevaplamadan önce biraz bu ilaçlardan bahsetmek gerekir. Öncelikle, kilo aldırıcı ilaçlar ikiye ayrılmaktadır: İştah açıcı olanlar ve hem besin takviyesi görevi görüp hem de iştah açanlar. İştah açıcı olanlar doğrudan fazla yemenizi sağlarken hem besin takviyesi görevi görüp hem de iştahı açan ilaçlar iştahınızı açmanın yanı sıra vücudunuzda yetersiz olan besinlerin alınmasını da sağlamaktadır. İşe yarar mı sorusunun cevabına gelecek olursak cevap kişiden kişiye göre değişmektedir. Bu yüzden kullanacağınız ilacın size uygun olup olmadığını anlamak için bir diyetisyene başvurmanız daha doğru olacaktır. 

Kilo Almak İçin Hangi İlaç Kullanılmalıdır?

Kilo almak için kullanabileceğiniz birçok ilaç bulunmaktadır. Hangisini kullanacağınıza bir uzman eşliğinde veya ihtiyacınız olan şeye göre karar verebilirsiniz. Peki kilo almak için hangi ilaç kullanılmalıdır?

W-Max

W
W-Max

W-Max tamamen bitkisel içerikli bir ilaçtır. Bu yüzden herhangi bir zararı veya yan etkisi bulunmamaktadır. Sapogenin açısından oldukça zengin olan bu ilaç kişinin metabolizmasını hızlandırarak hızlı bir şekilde kilo alımına yol açar. İştah açmak için en uygun ilaçlardan biridir. 

Bombax

Bombax

Karbonhidrat ve protein açısından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan Bombax ilacı kilo almak isteyen kişiler en çok kullandığı ilaçlardan biridir. Zengin içeriği sayesinde hızlıca kilo alabilirsiniz.

Gianna

Gianna
Gianna

Gianna da W-Max gibi bitkisel içerikli bir ilaçtır. İçeriğinde E vitamini, D vitamini, keçiboynuzu, gingsend, riboflavin ve pyrisoxine bulunmaktadır. Metabolizmayı hızlandıran yapısıyla bilinen Gianna, hamilelerin ve 15 yaş altındaki kişilerin tüketmemesi gereken bir ilaçtır. Aksi takdirde çeşitli sağlık sorunları meydana gelebilir.

Antipsikotik İlaçlar

Antipsikotik ilaclar
Antipsikotik İlaçlar

Antipsikotik ilaçlar herhangi bir besin takviyesi sağlamaz. Bunun yerine sadece iştahınızı arttırır ve daha fazla yemenizi sağlar. Antipsikotik ilaçlara olanzapin, risperidon, klozapin ve klorpromazin örnek verilebilir. Bu ilaçları içmeniz durumunda kısa sürede kilo aldığınızı fark edeceksiniz. 

Antikonvülzan İlaçlar

Antikonvulzan ilaclar
Antikonvülzan İlaçlar

İştah arttırarak kilo aldıran bir başka ilaç grubu da antikonvülzan ilaçlardır. Gabapentin, vigabatrin ve karbamazepin gibi ilaçlar kilo almaya yarayan antikonvülzan ilaçlardır. Karbamazepin bu ilaçlar arasında etkisi en az olan ilaçtır. Kilo almak için faydalı olsa da diğer ilaçlar kadar etkili değildir.

Beta Bloker İlaçlar

Beta bloker ilaclar
Beta Bloker İlaçlar

Normalde kalp rahatsızlıkları için kullanılan beta bloker ilaçların bazıları kilo alımına da yardımcı olmaktadır. Atenolol ve propanolol gibi beta bloker ilaçlar metabolizmanızı yavaşlatıp su tutulumunu arttırarak kilo almanıza sebep olmaktadır. Yeni nesil beta bloker ilaçlar kilo alımı için pek kullanılmasa da özellikle atenolol ve propanolol ilaçlarını kullanabilirsiniz. 

Antialerjik İlaçlar

Antialerjik ilaclar
Antialerjik İlaçlar

Antihistaminik ilaçlar olarak da bilinen antialerjik ilaçlar adından anlaşılabileceği üzere alerjisi olanların kullandığı ilaçlardır. Bu ilaçlar diğerlerine göre daha farklı bir şekilde kilo aldırmaktadır. Herhangi bir iştah açtırıcı etkisi olmayan antialerjik ilaçlar kullanıldığı zaman kişinin daha çok uyumasına ve normalden daha hareketsiz olmasına neden olur. Böylece, kişinin aktivitesi azaldığı için dolaylı yoldan kilo alımı olmaktadır. En çok kullanılan antialerjik ilaçlar loratidin, siproheptadin, difenhidranil ve setirizindir.

Doğum Kontrol İlaçları

Dogum kontrol ilaclari
Doğum Kontrol İlaçları

Sadece progestoren içeren doğum kontrol ilaçları sıvı tutulum sağladığı için kilo almanıza yol açar. Progestoren içeren doğum kontrol ilaçlarının haricinde oral yoldan alınan doğum kontrol hapları her ne kadar kilo alımına sebep olduğu düşünülse de aslında hiçbir şekilde kilo alımı sağlamaz. 

Anti Diyabetik İlaçlar

Anti diyabetik ilaclar

Diyabet hastalığının tedavisinde kullanılan anti diyabetik ilaçlar kan şekerini düşürdüğü için bu duruma bağlı olarak iştahı da arttırmaktadır. Böylece kişide gözle görülür bir kilo alımı meydana gelmektedir. Ayrıca, tolazamid ve glipizid gibi anti diyabetik ilaçlar yağ hücrelerinin dönüşümünü sağladığı için kilo alımına sebep olmaktadır. Yine diyabet tedavisinde kullanılan metformin ilacı ise diğer ilaçların aksine obezite tedavisinde kilo vermek isteyen kişiler tarafından kullanılmaktadır

Antidepresanlar

Antidepresanlar
Antidepresanlar

Antidepresan ilaçlar kilo alımı dendiğinde akla gelen ilk ilaç türünden biridir. Bu ilaçlar iştahınızı arttırıp hareket miktarınızı azaltarak kilo almanızı sağlamaktadır. Doksepin, amitriptilin, imipramin gibi antidepresanlar yoğun bir kilo alımına sebep olurken nortriptilin ve desipramin gibi antidepresanlar daha az kilo aldırmaktadır. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.