Dikkatli Okumalısın
Duygusal Açlığı Yönetme
Aşırı Kilo veya Düşük Kilo Sağlık Üzerinde Nasıl Etkiler Yaratır?
Kilo Alma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Stresin Kilo Üzerindeki Etkileri ve Başa Çıkma Yöntemleri
Sağlıklı Kilo Alma Yolları: Beslenme ve Egzersiz
Kilo Alırken Yapılan Yaygın Hatalar ve Bunlardan Kaçınma Yolları
Kilo Verme Süreci: Motivasyonu Artırma Yolları
Kilo Alma Stratejileri
Kilo Verme Yolculuğuna Çıkmak İster misin?
Kilo Almak İçin Teşvik
Kilo Verme Çözümleri
Fazla Kilolarımdan Kurtulamıyorum
Güvenli ve Etkili Kilo Verin
Kilo Verme Engelleri ve Çözümleri
Beslenme: Sağlıklı Yaşamın Temeli
Sağlıklı Beslenme Önerileri
Beslenme – Sağlığın Korunması
Sağlıklı Beslenme Önerisi
Bebek Zayıflama
Kilo Alma Stratejileri Nelerdir?
Beslenme Önerilerine Genel Bakış
Açıklanan Diyet Türleri
Diyet İçeceklerin Sağlık Riskleri
Beslenme Bilimi: Doğru Beslenme
Kilo Almakta Sorun Yaşıyorum
Diyet Çeşitleri ve Öneriler
Bebeklerde Kilo Problemi
Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?
Tuzun Zararları Nelerdir?
Şekerin Zararları Nelerdir?
Sirkenin Faydaları Nelerdir?
Armutun Faydaları Nelerdir?
Portakalın Faydaları Nelerdir?
Ispanağın Faydaları
Tereyağının Zararları ve Faydaları
Baş Ağrısı: Nedenleri, Tedavisi ve Önleme Yöntemleri
Kilo Verme: İpuçları ve Hileleri
Bebeğimin Kilo Vermesine Yardım Edin
Sağlıklı Yaşam Tarzının Önemi
Beslenme: Doğru yemek
Diyet Çeşitleri
Nasıl Kilo Kazanılır?
Kilo Sorunları ile Diyabet, Yüksek Tansiyon ve Kalp Hastalığı Arasındaki Bağlantıyı Anlamak
Metabolizma: Vücudumuzun Yiyecekleri Enerjiye Dönüştürdüğü Süreç! Kilo Almayı ve Vermeyi Nasıl Etkiler?
Farklı diyetlerin kilo vermeye etkisi ve dengeli beslenmenin önemi
Egzersiz kilo vermeye ve genel sağlığı iyileştirmeye nasıl yardımcı olabilir?
Duygusal Yeme: Kilo alımına yol açabilecek duygular, stres veya can sıkıntısı ile baş etmek için yemek yemek
Genetik ve Kilo: Genetik kilomuzu nasıl etkileyebilir ve bizi belirli sağlık koşullarına yatkın hale getirebilir.
Beden imajı: Kendimizi nasıl algılıyoruz ve bu kilomuzu ve sağlığımızı nasıl etkiliyor?
Yeme Bozuklukları: Genellikle kilo problemleriyle bağlantılı olan anoreksiya, bulimia ve aşırı yeme gibi bozukluklar
Obezite: Obezitenin Nedenleri, Sağlık Riskleri ve Tedavileri
Kilo Kaybı: Diyet ve egzersiz gibi kilo verme stratejileri
Sağlıklı Market Alışverişi İçin Kesin Kılavuz
Diyette Sık Yapılan Hatalar
Su Kefiri
Günde iki buçuk litre su tüketilmeli
Ağız Kokusunun Nedeni Bademcik Taşı
Günde 2 Bardak Süt İçerek Fazla Kilolardan Kurtulun
Kilo Verirken Sık Yapılan Hatalar
Nefes Egzersizleri Kilo Vermeye Yardımcı

En Çok Kilo Yapan Şey Nedir?

En Çok Kilo Yapan Şey Nedir?

En Çok Kilo Yapan Şey Nedir?

Kilo alamamak birçok kişi tarafından ciddiye alınmayan bir durum olsa da aslında oldukça sıkıntılı bir problemdir. Obezite olmak ne kadar sağlıksızsa kilo alamamak ve çok zayıf olmak da o kadar sağlıksızdır. Psikolojik veya genetik sebeplerden dolayı ortaya çıkan kilo alamama durumu aşırı zayıflık durumunda kemik erimesi, saç dökülmesi ve kalp ritminde bozukluk gibi sağlık sorunlarını doğurabilir. Kilo alamama gerekli uygulamalar yapılıp gerekli besinler yendiğinde kolaylıkla atlatılabilen bir durum olduğu için endişelenmenize gerek yoktur. 

Kilo Almak İçin Neler Yapmak Gerekir?

Eğer vücut kitle indeksiniz 18.5’in altındaysa bu durum zayıflık olarak tanımlanır. Böyle bir durumda kilonuza dikkat etmeyip zayıflamaya devam ederseniz hem sağlık açısından hem de psikolojik açısından olumsuz olarak etkilenebilirsiniz. Peki kilo almak için ne yapmak gerekir?

Az Ama Sık Yiyin

Öğünlerde büyük porsiyonlar yemek midenizin bir anda dolmasına yol açacağı için gün içerisinde öğün sıklığını artırıp porsiyonlarınızı küçülterek beslenmeniz kilo almanız açısından daha faydalı olacaktır. Böylece mideniz yavaş yavaş dolacağı için normalde yiyeceğinizden daha fazla yemek yiyeceksiniz. 

Bol Bol Kalori Alın

Kalori hesabi yaparak nasil kilo alinir
Kalori

Kilo almanın en önemli yolu bolca kalori almaktadır. Kilo almak için yaktığınız kalori miktarından daha fazla kalori almanız gerektiğinden dolayı her gün 300-500 kalori fazla almak sağlıklı bir şekilde kilo almanıza yardımcı olacaktır. 

Gün İçinde En Az Üç Öğün Yemeye Dikkat Edin

Gün içerisinde üç öğün yemek vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi sağlayacağı için öğün sayınızı en az üç olacak şekilde ayarlayın. Amacınız kilo almak olduğundan dolayı bu üç ana öğün haricinde en az 2 veya 3 ara öğün yaparak aldığınız besin miktarını arttırabilirsiniz. 

Protein Açısından Zengin Besinler Tüketin

Protein diyeti 1
Protein

Yiyeceğiniz yiyeceklerin protein ağırlıklı olmasına özen gösterin. Protein, kas hücrelerinin oluşmasını ve gelişmesini sağlar. Bu yüzden, protein ağırlıklı besinler tüketerek aldığınız kiloların yağ yerine kasa dönüşmesini sağlayabilirsiniz. 

Egzersiz Yapın

Sevdiginiz egzersizleri yapin
Sevdiğiniz Egzersizleri Yapın

Kilo almak dendiğinde egzersiz yapmak mantıksız gelse de kilo alırken yapılan egzersizler aslında oldukça mantıklı ve gereklidir. Kilo alma sürecinizde bolca kalori alacağınız için bu kalorilerin yağa dönüşmesini engellemek gerekir. İşte egzersiz bu noktada devreye girmektedir. Egzersiz yaparak aldığınız kiloları kasa çevirirsiniz. Böylece vücut yağ oranınızı koruyup sağlıklı bir şekilde kilo alırsınız 

En Çok Kilo Yapan Şey Nedir?

En çok kilo yapan şey nedir sorusu kilo almak isteyenler kişiler tarafından sıklıkla sorulan sorulardan biridir. Beslenmenize aşağıda yer alan besinleri ekleyerek daha hızlı ve daha sağlıklı bir şekilde kilo alabilirsiniz. İşte en çok kilo yapan besinler;

Süt

Sut
Süt

Süt hem kilo almak için hem de kas gelişimi için çok faydalıdır. İçerisinde bolca protein bulunan süt, aynı zamanda iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Antrenman yapıyorsanız antrenman öncesi ve sonrası olacak şekilde eğer yapmıyorsanız da yemekle birlikte 1-2 bardak süt içmek kilo almanıza yol açar.  

Pirinç

Pirinc
Pirinç

Pirinç, düşük maliyeti sebebiyle kilo almak isteyenler için en uygun besinlerden biridir. Kalori açısından zengin bir besin olan pirincin 1 bardağı yaklaşık olarak 200 kaloriye eşittir. Aynı zamanda hazırlaması kolay olduğu için acıktığınız zaman hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. 

Fındık

Findik
Fındık

Fındık ara öğünlerde atıştırmalık olarak tüketilebileceği için kilo almak isteyenlerin kaçırmaması gereken bir besindir. Fındık aynı zamanda yüksek kalorili bir besin olduğundan dolayı gün içinde birkaç avuç yemeniz yüzlerce kalori almanızı sağlayacaktır. 1 avuç içi çiğ fındık 170 kaloridir. 

Kırmızı Et

Et 1
Kırmızı Et

Kırmızı et genellikle sporcular tarafından tüketilen hem protein açısından zengin hem de kilo almak için uygun olan besinlerdendir. 170 gram kırmızı ette yaklaşık 5 gram lösin bulunmaktadır. Lösin vücudumuzun yeni kas dokusu eklemek için ihtiyaç duyduğu amino asittir. Bu yüzden kırmızı et tükettiğinizde fazla kilolarınız yağa dönüşmek yerine kasa dönüşür. 170 gram ette 5 gram lösine ek olarak 49 gram protein bulunur ve 450 kaloriye eşittir. 

Nişasta İçeren Besinler

Pirinc ve bulgur pilavi
Pirinç ve Bulgur Pilavı

Ekmek, pirinç, makarna, patates ve baklagiller gibi nişasta içeren besinler ihtiyacınız olan kaloriyi kolayca almanızı sağlar. Bu besinlerden herhangi birini tüketmeniz durumunda bolca kalorinin yanı sıra ihtiyacınız olan karbonhidratı da alabilirsiniz.

Balık

Balik yiyerek kilo vermek neden kolaydir
Balık

Kırmızı et gibi balık da kilo almak isteyenlerin tüketebileceği yüksek proteinli besinlerden biridir. Balık yemek kilo almanızı sağlamanın yanında sağlığınızı da olumlu etkilemektedir. 170 gram bir balık ortalama 250 kaloriye eşittir. 

Eğitim: Merve, beslenme ve diyetetik alanında kapsamlı bir lisans eğitimi almış, beslenme psikolojisi üzerine ek eğitimler de tamamlamış bir diyetisyendir. Uzmanlık Alanları: Merve, duygusal yeme, stresle başa çıkma, ve besin intoleransları konularında uzmanlaşmıştır. Ayrıca, gebelik ve emzirme döneminde beslenme üzerine özel danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Yaklaşımı: Merve, bireylerin beslenme alışkanlıklarının sadece fiziksel sağlık değil, aynı zamanda duygusal ve psikolojik sağlık üzerinde de etkili olduğuna inanır. Bu nedenle, beslenme planlarını oluştururken bireylerin duygusal ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurur. İletişim: Merve, müşterileriyle açık ve samimi iletişim kurarak, onların bireysel hedeflerini ve zorluklarını anlamaya odaklanır. Motivasyonlarını artırmak ve desteklemek için empatik bir yaklaşım benimser. Hizmetleri: Merve, bireylerin yaşam tarzlarına uygun beslenme planları oluşturur. Ayrıca, düzenli takip ve danışmanlık hizmetleri sunar, tarifler, alışveriş listeleri ve beslenme eğitimi sağlar. Merve BAŞAK, bireylerin sadece beslenme alışkanlıklarını değil, aynı zamanda duygusal ve psikolojik sağlıklarını da önemseyen bir diyetisyen olarak hizmet vermektedir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.