Dikkatli Okumalısın
Duygusal Açlığı Yönetme
Aşırı Kilo veya Düşük Kilo Sağlık Üzerinde Nasıl Etkiler Yaratır?
Kilo Alma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Stresin Kilo Üzerindeki Etkileri ve Başa Çıkma Yöntemleri
Sağlıklı Kilo Alma Yolları: Beslenme ve Egzersiz
Kilo Alırken Yapılan Yaygın Hatalar ve Bunlardan Kaçınma Yolları
Kilo Verme Süreci: Motivasyonu Artırma Yolları
Kilo Alma Stratejileri
Kilo Verme Yolculuğuna Çıkmak İster misin?
Kilo Almak İçin Teşvik
Kilo Verme Çözümleri
Fazla Kilolarımdan Kurtulamıyorum
Güvenli ve Etkili Kilo Verin
Kilo Verme Engelleri ve Çözümleri
Beslenme: Sağlıklı Yaşamın Temeli
Sağlıklı Beslenme Önerileri
Beslenme – Sağlığın Korunması
Sağlıklı Beslenme Önerisi
Bebek Zayıflama
Kilo Alma Stratejileri Nelerdir?
Beslenme Önerilerine Genel Bakış
Açıklanan Diyet Türleri
Diyet İçeceklerin Sağlık Riskleri
Beslenme Bilimi: Doğru Beslenme
Kilo Almakta Sorun Yaşıyorum
Diyet Çeşitleri ve Öneriler
Bebeklerde Kilo Problemi
Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?
Tuzun Zararları Nelerdir?
Şekerin Zararları Nelerdir?
Sirkenin Faydaları Nelerdir?
Armutun Faydaları Nelerdir?
Portakalın Faydaları Nelerdir?
Ispanağın Faydaları
Tereyağının Zararları ve Faydaları
Baş Ağrısı: Nedenleri, Tedavisi ve Önleme Yöntemleri
Kilo Verme: İpuçları ve Hileleri
Bebeğimin Kilo Vermesine Yardım Edin
Sağlıklı Yaşam Tarzının Önemi
Beslenme: Doğru yemek
Diyet Çeşitleri
Nasıl Kilo Kazanılır?
Kilo Sorunları ile Diyabet, Yüksek Tansiyon ve Kalp Hastalığı Arasındaki Bağlantıyı Anlamak
Metabolizma: Vücudumuzun Yiyecekleri Enerjiye Dönüştürdüğü Süreç! Kilo Almayı ve Vermeyi Nasıl Etkiler?
Farklı diyetlerin kilo vermeye etkisi ve dengeli beslenmenin önemi
Egzersiz kilo vermeye ve genel sağlığı iyileştirmeye nasıl yardımcı olabilir?
Duygusal Yeme: Kilo alımına yol açabilecek duygular, stres veya can sıkıntısı ile baş etmek için yemek yemek
Genetik ve Kilo: Genetik kilomuzu nasıl etkileyebilir ve bizi belirli sağlık koşullarına yatkın hale getirebilir.
Beden imajı: Kendimizi nasıl algılıyoruz ve bu kilomuzu ve sağlığımızı nasıl etkiliyor?
Yeme Bozuklukları: Genellikle kilo problemleriyle bağlantılı olan anoreksiya, bulimia ve aşırı yeme gibi bozukluklar
Obezite: Obezitenin Nedenleri, Sağlık Riskleri ve Tedavileri
Kilo Kaybı: Diyet ve egzersiz gibi kilo verme stratejileri
Sağlıklı Market Alışverişi İçin Kesin Kılavuz
Diyette Sık Yapılan Hatalar
Su Kefiri
Günde iki buçuk litre su tüketilmeli
Ağız Kokusunun Nedeni Bademcik Taşı
Günde 2 Bardak Süt İçerek Fazla Kilolardan Kurtulun
Kilo Verirken Sık Yapılan Hatalar
Nefes Egzersizleri Kilo Vermeye Yardımcı

Kilo Aldıran Karışımlar

Kilo Aldıran Karışımlar

Evde yapılan kilo aldıran karışımlar ile kişiler sağlıklı bir biçimde kilo alabilir. Evde doğal yöntemler ve organik gıdalar ile hazırlanan karışımlar ile sağlığı tehlikeye atmadan kilo almak mümkün. Kilo aldıran karışımların püf noktaları bulunur. Dengeli ve düzenli kullanım ile abartıya kaçılmadığı müddetçe kişiler hedefledikleri kiloya ulaşabilir. Ancak unutmamak gerekir ki bu karışımlar tek başına yeterli değildir.

Vitamin ve mineral destekleri, eczaneden alınabilecek ek takviyeler, egzersiz programı ve öğün düzeni gibi unsurların da paralel olarak sürdürülmesi gerekir. Kilo aldıran doğal tarifler ile kolay bir süreç geçirerek kilo alınması mümkün. Kilo almak isteyen kişilerin tüm tahlillerini yaptırmaları ve diyetisyen kontrolünde hedefledikleri kiloya ulaşmaları tavsiye edilir. Ancak bunu yapamayacak durumda olan kişiler evde doğal ve denenmiş yöntemleri de deneyebilirler.

İştah Açıcı Karışımların Püf Noktası

Istah acici karisimlarin puf noktasi
İştah Açıcı Karışımların Püf Noktası

İştah açıcı karışımları kullanan kişiler tercih ettikleri besinlere ve bu besinlerin miktarına özen göstermelidir. İştah açıcı gıdaları kullanırken aşırıya kaçılmaması ve belirli bir kota dahilinde kullanılması tavsiye edilir. İştah açıcı gıdalar çok kullanıldığı takdirde kişinin doyma bilinci üzerinde negatif bir etki yaratır. Kilo almak isteyen kişilerin dengeli beslenmeleri ve bu süreçte doktor kontrollerini de aksatmamaları önemlidir. İştah açıcı karışımlar anlık olarak yüksek bir etkiye sahip olsa da sürdürülebilir bir seçenek olarak değerlendirilmemelidir. Bu karışımların püf noktası geçici olarak etkili olması ve alışkanlık yapmadan önce bırakılması gerektiğidir. Eğer kilo aldıran karışımlar sık sık kullanılmaya başlar ise midede orantısız bir genişleme yaşanır ve nihai olarak ameliyat olunması gerekir.

İştah Açıcı Besinler

Istah acici besinler
İştah Açıcı Besinler

İştah açan gıdaların başında karbonhidratlı gıdalar yer alır. Hızlı tüketilen yemekler hamburger, pizza ve benzer fast food ürünleri geçici süreliğine doyurmaya odaklanmıştır. Geçici doyumun ardından ise tekrar iştah artışı görülür ve kişiler tekrar yemek yemek ister. Bunun önüne geçebilmek için sağlıklı atıştırmalıkların tercih edilmesi ve kalorisi yüksek gıdalardan uzak durulması gerekir. Hızlı tüketim ögesi haline gelen bu gıdalar yerine daha sağlıklı gıdalar tercih edilebilir. Ancak iştah açan besinlerin de tüketim miktarına dikkat edilmesi gerekir. Bir yemeği daha leziz hale getirdiği düşünülen tuz ve şeker gibi ögeler de bu grupta yer alır. İştah açıcı besinler şunlardır:

 • Tuz
 • Nohut
 • Havuç
 • Patates
 • Acı biber
 • Salatalık
 • Muz
 • Alkol
 • İncir
 • Mısır gevreği

Muzlu ve Yulaf Ezmeli Tarif ile Sağlıklı Kilo Almak

Muzlu ve yulaf ezmeli tarif ile saglikli kilo almak
Muzlu ve Yulaf Ezmeli Tarif ile Sağlıklı Kilo Almak

Muz ve yulaflı karışım ile kilo almak hem sağlıklı hem de sürdürülebilir bir seçenektir. 1 adet muzun çatal ile ezilmesi ve ardından yulaf ezmesi ile karıştırılması gerekir. Dileyen kişiler yulaf ezmesini süt ile karıştırarak bir süre pişirebilir. Bu süreçte dibin tutulmamasına ve kıvamın kulak memesinde olmasına dikkat etmek gerekir. Kaynadıktan 1 – 2 dakika sonra bir kaba alınarak üzerine ezilmiş muz eklenir. Dileyen kişiler bu karışımın üzerine kuruyemiş ve kabuklu yemiş ekleyerek kilo alımını destekleyebilir. Kilo almak için yulaf ezmesi miktarının en az 3 yemek kaşığı, muzun 1 adet olması gerekir. Üzerine tarçın, fındık, ceviz ve antep fıstığı ekleyerek de kilo alımını sağlıklı olarak desteklemek mümkün. Dileyen kişiler ham bitter çikolata ile de tatlandırma yapabilir. Kilo aldıran doğal tariflerin başında muz ve yulaf karışımı yer alır.

Kuru İncir ve Kuruyemiş Karışımı ile Kilo Almak

Kuru incir ve kuruyemis karisimi ile kilo almak
Kuru İncir ve Kuruyemiş Karışımı ile Kilo Almak

Kuru incirli kilo aldıran karışım için kuruyemiş ve süte de ihtiyaç var. Kuru incirli, süt ve kuruyemişi bir kap içerinde ezerek tüketebileceğiniz gibi karışımı tek tek tüketmeniz de mümkün. Kuru incirli karışım hem kişilerin daha geç acıkmasını hem de sağlıklarını korumasını sağlar. Ana öğün yerine ara öğün olarak tercih edilebilecek kuru incir, süt ve kuruyemiş karışımında önemli olan porsiyonun büyüklüğüdür. Kuruyemiş olarak bademin tercih edilmesi ve süt ile desteklenmesi hem lif hem de protein olarak da zengin bir seçenek sunar.

Kuru incir içerisinde yüksek oranda kalsiyum ve demir bulundurur. Ayrıca B vitamini açısından da zengin olan kuru incir yerine yaş incir de tercih edilebilir. Mevsimine bağlı olarak kuru veya yaş olarak tüketilebilen incirin içerisinde yüzde 30’dan fazla magnezyum bulunur.

Tahin ve Pekmez Karışımı ile Kilo Almak

Tahin ve pekmez karisimi ile kilo almak
Tahin ve Pekmez Karışımı ile Kilo Almak

Tahin ve pekmez ile sağlıklı kilo almak çok uzun zamandır özellikle aile büyükleri tarafından da önerilen bir tariftir. Tahin vitamin açısından son derece zengin bir gıdadır. Kolesterol seviyesinin düzenlenmesi ve kas gelişiminin desteklenmesini de sağlar. Pekmez ise özellikle kan dolaşımını düzenlemesi ve uzun süreli açlık sağlaması ile de ön plana çıkar. Tahin ve pekmez karışımının düzenli aralıklar ile ancak az miktarlarda tüketilmesi gerekir. Fazla tüketiminin yapılmaması gereken karışımda önemli olan miktardır. Tahin ve pekmezin belirli bir ölçekte tüketilmesi hem vücudun şeker ihtiyacını giderir hem de kişilerin sağlıklarını korumalarına yardımcı olur.

Protein ve Karbonhidrat Karışımı ile Kilo Almak

Protein ve karbonhidrat karisimi ile kilo almak
Protein ve Karbonhidrat Karışımı ile Kilo Almak

Protein ve karbonhidrat tozu ile kilo alımı yapılabiliyor. Burada önemli olan nokta hangi tozun, hangi ölçekte kullanıldığıdır. Özellikle sporcular tarafından kilo almak ve kaslarını güçlendirmek için kullanılan protein ve karbonhidrat karışımı tozlar, doktorlar tarafından da tavsiye edilir. Karışım tozları kullanmadan önce mutlaka tetkik yapılması ve bir doktor tavsiyesi ile hareket edilmesi gerekir. Piyasada birçok farklı üreticiye ait protein tozu bulunur. Ancak bu protein tozlarının güvenilir markalardan alınması ve kullanıcı yorumlarının incelenmesi önemlidir. Kilo almak isteyen kişiler, protein ve karbonhidrat tozlarını yeterli ölçüde kullanıp spor ile de destekledikleri takdirde hedeflerine ulaşabilirler.

Taze Meyve Suyu Karışımları ile Kilo Almak

Taze meyve suyu karisimlari ile kilo almak
Taze Meyve Suyu Karışımları ile Kilo Almak

Kilo aldıran meyve suyu taze sıkılmış olmalarıdır ve lif oranı yüksek meyveler tercih edilmelidir. Gün içerisinde taze sıkılan meyve sularının tüketilmesi en sağlıklı kilo alma yöntemleri arasında yer alır. Kilo almak isteyenlere en hızlı yöntem olarak önerilen meyve sularının taze sıkılmış olması da süreçte oldukça etkilidir. Bir bardak meyve suyu ortalama 200 kalori içerir. Her gün 2 bardak meyve suyu tüketildiği takdirde kilo artışı meydana gelir. Kilo artışını kalori takibi yaparak hesaplamak mümkün. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta şeker oranıdır. Özellikle yüksek lif içeren meyveler tercih edilir ise vücuda şeker de girmiş olur. Ancak dengeli şeker tüketimi yapabilmek ve kas düzeyini arttırarak kilo almak için daha az şeker bulunan meyveler tercih edilmelidir.

Hangi Çay Kilo Aldırır?

Hangi cay kilo aldirir
Hangi Çay Kilo Aldırır?

İştah açan çaylar özellikle kilo almaya çalışan kişiler tarafından sıkça tercih edilir. İştahlarını açarak daha çok kalori almak isteyen kişilerin tüketmesi gereken çaylar şunlardır:

 • Kantaron çayı
 • Enginar yaprağı çayı
 • Melek otu kökü çayı
 • Nane çayı
 • Turunç çayları
 • Eğir kökü çayı
 • Çemen otu çay

Kilo aldıran doğal tarifler arasında da sıkça yer alır. Kilo almak isteyen kişiler günde en fazla iki bardak yukarıdaki bitkilerin çaylarını tüketebilir. Yağ oranını arttırmadan kilo almak ve midenin fazla genişlemesini de önlemek için sıvı tüketimine ağırlık verilmelidir.

Eğitim: Merve, beslenme ve diyetetik alanında kapsamlı bir lisans eğitimi almış, beslenme psikolojisi üzerine ek eğitimler de tamamlamış bir diyetisyendir. Uzmanlık Alanları: Merve, duygusal yeme, stresle başa çıkma, ve besin intoleransları konularında uzmanlaşmıştır. Ayrıca, gebelik ve emzirme döneminde beslenme üzerine özel danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Yaklaşımı: Merve, bireylerin beslenme alışkanlıklarının sadece fiziksel sağlık değil, aynı zamanda duygusal ve psikolojik sağlık üzerinde de etkili olduğuna inanır. Bu nedenle, beslenme planlarını oluştururken bireylerin duygusal ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurur. İletişim: Merve, müşterileriyle açık ve samimi iletişim kurarak, onların bireysel hedeflerini ve zorluklarını anlamaya odaklanır. Motivasyonlarını artırmak ve desteklemek için empatik bir yaklaşım benimser. Hizmetleri: Merve, bireylerin yaşam tarzlarına uygun beslenme planları oluşturur. Ayrıca, düzenli takip ve danışmanlık hizmetleri sunar, tarifler, alışveriş listeleri ve beslenme eğitimi sağlar. Merve BAŞAK, bireylerin sadece beslenme alışkanlıklarını değil, aynı zamanda duygusal ve psikolojik sağlıklarını da önemseyen bir diyetisyen olarak hizmet vermektedir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.