Kilo Alma Yöntemi

Kilo Alma Yöntemi
A+
A-

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki şişman olmanız veya fazla kilolara sahip olmanız sizi nasıl rahatsız ediyor ve kilo vermeye çalışıyorsanız, aynı şey fazla zayıflık ve sıskalık içinde geçerlidir. İkisinin de aşırısı rahatsızlık vericidir. Kilo alamamanın sayabileceğimiz birçok nedenleri vardır. Tiroit, hormonel bozukluk, parazit ya da herhangi bir psikolojik sorun kilo alamamanıza neden olabilir. Eğer hiçbir sağlık sorununuz yoksa kilo alamamanız için önünüzde bir engel de yoktur. Kilo alma yöntemi başlığımıza geçmeden önce kilo yönetiminden biraz bahsetmek istiyorum.

Kilo yönetimi

Kilo almak istiyorum” cümlesini unutun. O cümleyi kafanızdan sileceksiniz ve “Ben daha sağlıklı yöntemleri deneyerek kilo alacağım.” Diyeceksiniz. Ve ekleyelim ki, kimsenin yanında o ilk cümleyi kullanmamalısınız. Bu size saçma gelebilir ancak beyninize yanlış komut vermek kilo almanızı engelleyebilir.  Kilo yönetimi tamamen beyinde başlar ve beyinde biter.

Kilo Alma Yolları

Karbonhidratlar

Gün boyunca harcadığınız kalorinin çok daha fazlası karbonhidrat ağırlıklı beslenerek alınabilir. Bununla birlikte spora yeni başlayan bireylerin ihtiyaçlarından başlıca gereksinimi de kas gelişimidir. Bu sebeple de kilo almak istenebilir. Bu durumlarda karbonhidrat takviyesi alınırken kilo almak için ilaç kullanımı da tercih edilen bir diğer yoldur. Bu ilaçlar tedavi amacıyla kullanılmaz, destekleyici bir takviye ürünüdür ve karbonhidrat alımları sağlar.

Kan ve Hormon Testi

Kan ve hormon testi

İşe İlk olarak kan tahlili ve hormon testi yaptırarak başlamalısınız. Ne yersem yiyeyim kilo alamıyorum diyenlerdenseniz belki de tiroit şeklinde hormon salgılarınızda bir sorun olabilir. Metabolizmayı normalin çok üstünde çalıştıran hormon bozuklukları kilo almanıza engel oluyor olabilir.

Kan tahlili yaptırarak vitamin eksikliklerini, demir durumunuzu öğrenin. Kilo kaybının ve kilo alamamanın sebebi vitamin ve mineral eksikliğinde yatıyor olabilir. Aylarca boşa kürek çekmekten kurtulmuş olmuş olursunuz bu testleri yaptırarak.

Şimdi Kilo alma yöntemi dediğimizde aklımıza gelenleri sizinle paylaşacağız.

Dengeli Beslenme

Dengeli beslenme
Dengeli Beslenme

Alınabilecek kiloların dengeli bir şekilde alınması ve sağlıklı bir verimlilik vermesi için beslenme öğünleri de önem taşır. Tecrübe edilmiş kilo alma yöntemi dışında her türlü vitamin ve mineral gruplarının alınmasıyla kişinin sporla kas elde etmesi de olasıdır. Bununla beraber az miktarda yağ ve çok miktarda karbonhidrat oranının dengelenmesi için ara öğünlerin devamlılığa sahip olması da gerekir.

Kilo Aldıran Besinler

Protein açısından zengin olmasının yanı sıra A ve D vitaminleri de içeren yumurtanın günlük olarak tüketilmesi de kişilerin hızlı kilo almasını sağlar. Spor yaparak kas gelişimi elde edilir, kilonun tüm vücuda dağılması sağlanabilir. Ayrı olarak ton balığı da yağ asitleri açısından zengin olmasıyla seçenekler arasına eklenebilecek ürünlerin başında gelir.

Spor Spor Spor

Spor
Spor

Dilerseniz yalnızca spor yaparak dahi kilo alabilirsiniz. Zira düzenli ve kararında spor yapmak metabolizma hızınızı artırır, iştahınızı açar ve normalden çok yeme isteği duymanızı sağlar. Bu iştahı doğru kullanıp bol bol yerseniz spor sayesinde hem aşırı yağlanmadan kurtulursunuz hem de açılan iştahınız sayesinde bol besin tüketebilirsiniz.

Uzman Destek

Kilo almak gibi önemli bir konuda diyetisyen desteği de çok önemlidir. Kilo alma yöntemi dediğimizde aklımıza gelen ve denenerek başarılı olunan yöntemler bunlardır.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
3
0
Düşüncelerinizi önemsiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x